Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Şarkışla
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Şarkışla Şarkışla İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.06.2009, 12:59   #1
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Standart Şarkışla'ya Madımak'tan 'Kardeşlik Anıtparkı'na

Madımak'tan 'Kardeşlik Anıtparkı'na

Madımak'tan 'Kardeşlik Anıtparkı'na Madımak katliamında ölenlerin anısına Şarkışla’da Kızılırmak vadisine hakim Ataşlı Tepe’de “Dostluk ve Kardeşlik Anıtparkı” açılacak.

Şair, yazar, sanatçı 37 kişinin yakılarak katledildiği Madımak Oteli’ni müzeye dönüştürme yolunda hükümetler somut bir adım atmazken, Şarkışla İlçesi Ortaköy Vakfı, katliamın anısını barış ve dostluk anıtparkına dönüştürmeyi kararlaştırdı. Anıtpark, katliamda ölen Murat Gündüz’ün doğup büyüdüğü Ortaköy’de açılacak. Şarkışla Belediye Başkanı Kasım Gültekin, Madımak olayını “Sivas’ın utancı” diye nitelendirerek, anıtpark projesine destek vereceğini bildirdi.

Ortaköylüler Sosyal Yardımlaşma Kültür Eğitim ve Sağlık Vakfı (ORVAK) Yönetim Kurulu’nun aldığı karar uyarınca, anıtpark projesi için vakıf ile Ankara Mimarlar Odası işbirliğiyle Türkiye çapında yarışma düzenlenecek. Projenin teknik ayrıntılarını belirlemek üzere ORVAK tarafından mimar, heykeltıraş, ressam, yazar, gazeteci ve vakıf üyeleri arasından seçilen jüri, Ortaköy’de yaptığı incelemede, anıtparkın köy sınırları içindeki Ataşlı Tepe’de Murat Gündüz Dostluk ve Barış Ormanı’nda düzenlenmesini kararlaştırdı. Projenin teknik ayrıntıları, yarışma koşulları ve öngörülen ödül tutarı daha sonra açıklanacak.

Şarkışla İlçesi’nin BBP’li Belediye Başkanı Kasım Gültekin, vakıf ve jüri üyeleriyle tanışma yemeğinde, Madımak’taki olayın “Sivas’ın utancı” olduğunu vurgulayarak, projeye gereken desteği vereceğini söyledi. Kültürüne sahip çıkan insanların ve toplulukların ülkelerine de sahip çıkacağını belirten Gültekin, “Hoca Ahmet Yesevilerin, Hacı Bektaş Velilerin, Pir Sultan Abdalların, Aşık Veysellerin değerlerine, ilkelerine sahip çıkılabilseydi bu utanç yaşanmazdı. Birbirimizin güzelliklerine, özelliklerine sahip çıkmalıyız” dedi.

ORVAK Başkanı Avukat Hüseyin Özcan da, Madımak Oteli’nde yaşanan katliamın anısını barış ve kardeşlik mesajına dönüştürmek ve yüzyılların ilerisine taşımak istediklerini söyledi. Anıtpark’ta sadece Ortaköylü Murat Gündüz’ün değil bütün katliam kurbanlarının anısının yaşatılacağını anlatan Özcan, hükümetin Alevi açılımında samimiyse, Madımak Oteli’ni müzeye dönüştürmesi gerektiğini savundu. Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun olduğunu belirten Özcan, “Sayın Kültür Bakanı, Kuleli’yi otele dönüştürmek yerine Madımak Oteli’ni müzeye dönüştürmeye çaba göstermelidir.” dedi.
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Ali Hakkan, projeyi ülke çapında yarışmaya açarak, sadece Sıvas’ta değil bütün Türkiye’deki mimarların olayın hassasiyetine yaraşır katılımını sağlamayı hedeflediklerini bildirdi. Ali Hakkan, insanlık değerlerine duyarlı tüm mimar ve sanatçıları projeye ilgi göstermeye çağırdı.
Ortaköy Muhtarı Dilaver Türegün de yüzyılların ilerisine ulaşacak bir anıtparka ev sahipliği yapmaktan onur duyacaklarını vurguladı. Türegün “Sadece köylümüz Murat değil, katliamda ölen bütün insanlar köylümüzdür, kardeşimizdir” dedi.

(ANKA)

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil