Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Güzel Sözler - Sayfa 739 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Hertelden
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Hertelden Her Telden Muhabbet Burada

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.02.2013, 10:07   #7381
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 06:48

Tecrübe Puanı: 681 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Güzel Sözler

Alıntı:
nene-hatun Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bilimsellik ne alaka böyle bir vurgu var mı? Yazardan özür dilemek gerekir denince sadece dörtlüğün yazarını yazdım.
Ben sadece bilimsel değeri olan deyişlere önem veririm. Dörtlüğün yazarı belirtildiği için bilimsel olamayacağını vurguladım.

Alıntı:
Hahahaha çok komiksiniz cidden. Sizin ananız babanız onların anası babası vs vs vs sizin soyunuzu oluşturur. Bunun şoven bir yaklaşımla alakası yoktur.
Soyumla(kökenimle) değil fikirlerimle kendimi kanıtlamayı tercih ederim. Soyla övünmek, nasıl bakılırsa bakılsın şoven yaklaşımdır.

Alıntı:
Soyun eğitimle eş anlamlı olduğunu söyleyen kim? Siz okuduklarınızı anladığınızdan emin misiniz?
Asıl anlamayan sizsiniz. Dörtlükte soyun üstünlük olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Anlamazlıktan gelmenize rağmen yine de;

"Soy" deyiminin ırkla, türle, cinsle alakalı olduğunu anlamanız sevindirici. Soyu, ırkı, cinsi, türü öven her fikre karşıyım. Zira tür, ırk hakkında fikirler ırkçı ve şoven fikirlerdir. Hitler sonrası pek rağbet görmüyor.

Kahkaha atıp, "komiksiniz" gibi polemiğe açık tartışmalara girmeyeceğim. Tahriklere kapalıyım. Burada değineceklerim sadece kavramların anlamı ve fikirler.

Alıntı:
Asaletin bunlarla ilgisi olmadığını söyleyenler hayata sadece maddiyat üzerinden yorum getirenlerdir. Yani asaletin sadece parayla, zenginlikle mümkün olacağını sananlardır. Oysa ki bilgi , kültür ve bunlarla kazanılan edep, ahlak , davranış biçimleri ve hayata bakış açıları insanların asaletini belirler.
Anlaşılmamış. Asaletin anlamını tekrarlamalıyım anlaşılan. Asillik, soyluluk. İnsanların hiç birisi diğer bir insana karşı asillik ve soyluluk taslayamaz. Bunlar ortaçağ düşünceleri. Ortaçağda asiller, soylular olarak adlandırılan sınıfa karşın, Entellektüeller, köylüler, yoksullar, köleler sınıfı vardı. Asaletlilik, asillik, soyluluk devrimlerle kaldırıldı.

Önceki iletimde söyledim. Bilgi ve kültür insanı diğer sınıflardan farklılaştırmaz. Yani asil ve soylu yapmaz. Aksine herkesten mütevazi ve alçak gönüllü yapar. Nitekim entellektüel insanlar bilgili oldukları halde, bir şey bilmediklerini ifade ederler. Asilim ve soyluyum havalarına girmezler.

Benim nazarımda da asaletlilik, asillik, soyluluk değil kültürlü olmak önemlidir. Asillik, asalet, soyluluk eşittir kültürlü olmak değildir.

Alıntı:
Burada mirastan söz edilmiyor. Burada anlatılmak istenen eğitimli ailelerin yetiştireceği çocukların diğerlerinden çok daha farklı olacağıdır. Zira dede eğitimliyse yetiştireceği çocuk farklı olacak ,babadan aldığı ve kendi eğitimi ile üzerine kattığı bilgi ve kültürle dünyaya daha geniş pencereden bakacaktır.Kendi babasının eksiklerini tamamlayarak hayata devam edecektir. Keza onun yetiştirdiği çocuk atalarından gelen bilgi ve kültür birikiminin üzerine kendi eğitimi ile katacağı artılarla daha da gelişecektir. Yani hikayede dediği gibi gerçek entellektüellik oluşacaktır.
Bu çağda insanların artık hikayelerle bilinç kazanacağını düşünmek yanlıştır. Bilimsel kaynaklardan yararlanmalı. Ata, dede, baba eğitimci değildir. Böyle bir üniversiteden mezun olmayı salık vermek ise tam bir ortaçağ kafasıdır. Kaldı ki gelişmiş ülkelerde ebeveynler çocuk eğitimi için bilimsel eğitim almaktadırlar.

Alıntı:
Asalet ve entellektüellik aynı zamanda yerinde ve doğru bilgilerle ve zamanında tartışmayı bilmeyi de gerektirir.
Hala asalet ve entellektüelliği eş anlamlı gösteriyorsunuz. Eğer öyle olsaydı sözlüklerde eş anlamlı olduğu belirtilirdi. Yok böyle bir şey. TDK ve diğer sözlükleri inceleyin.

Asaletin birinci karşılığı soyluluk. Soy'un etimolojik kökeni ise tür, cins, ırk tır. Entellektüelliğin anlamı ise bilgi donanımlı insandır.

Alıntı:
Zira edebiyat ve şiir daha doğrusu sanatın kendi kuralları vardır. Şiir de mecazlar yapılır, tecahül-i arifler yapılır istiareler yapılır. Bunları bilmeden söylenen sözcükleri alıpta, soy gibi bu şoven yaklaşım demek bu konularda yeterince bilgi sahibi olmadığınızı gösterir. Sosyal olaylar ve sanat 2+2= 4 tarzında değerlendirilemezler. Bu sanatın mantığına terstir. Aksine sanatta 2+2 5 te olabilir 8 de. Sosyal olaylarda ise çevresindeki etmenleri düşünmeden 2+2=4 mantığı ile hareket ederseniz yanlışa gitmeniz kaçınılmazdır. Tıpkı serbest kıyafet olayında yaptığınız gibi.
Konunun çarpıtılmasına izin vermeyeceğim. Sosyal olaylara da sanata ta pozitif bakmak gerekir. Zira her ikisi de doğa olgularıdır. Pozitif bakış ise bilimsel bakıştır.

Herkes herkese "bilgi sahibi değilsiniz" diyebilir. Bunun hiç bir önemi yoktur. Kıyafet serbestisinde yine aynı fikirde(özgür olmalı) olduğumu söylemiş ancak yönetimin başka maksatlar için kullandığından belli bir süre ertelenmesi gerektiğini söylemiştim. Başkasının özgürlük sınırı hariç, her hangi bir özgürlüğe müdahaleyi kabullenemem. Konu dışı iletileri konuya dahil etmenin anlamı yok. Okunanı anlamak ta bir yetenektir.

Alıntı:
Mevlanayı bilen insan ,"ne olursan ol gel " diyen birinin şoven yaklaşımlarda bulunmayacağını ,asaleti zenginlik ve şan şöhrette aramayacağını bilir. Her türlü maddi ve dünyevi değerleri bir kenara itip tanrıyı arama peşine düşmüş ünlü bir tasavvufçumuzdur.
Mevlananın "ne olursan ol gel" deyişi kendi gurubunun inancına davettir. Bilmiyorsunuz. Net'te onlarca yazı var bu konuda. "Gel" demeyen hiç bir ideolog veya siyasetçi yoktur. İnsanlar kendi yolunu her yönlü bilgilenerek özgür iradeleri ile belirlemelidir.
Alıntı:
Herhalde lisedeki -tabi gitmişseniz-edebiyat hocalarınız bu yorumlarınızdan sonra , ölmüşlerse mezarlarında ters dönmüşlerdir.
Ne o, şimdi de tahsil yarışına mı başladık?

Benim tahsilim hiç kimseyi ilgilendirmez. Tahsilimin kendime yeteceğini umuyorum.

Not: Hırslı tartışmalardan kaçınmışımdır. Bu tartışmada hırslı tavır sezdiğimden devam etmeyeceğim. Zira tecrübem polimiğe gideceğini söylüyor. Ama bu, zaman zaman ezber fikirlere kısa ve öz olarak müdahale etmeyeceğim anlamına da gelmez.

İyi duygularımla..
Alt 09.02.2013, 11:14   #7382
nene-hatun
Tecrübeli Yiğido

nene-hatun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

nene-hatun Şuan nene-hatun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.06.2013 11:16

Tecrübe Puanı: 453 nene-hatun FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Soyumla(kökenimle) değil fikirlerimle kendimi kanıtlamayı tercih ederim. Soyla övünmek, nasıl bakılırsa bakılsın şoven yaklaşımdır.
Ne alaka cevap ? Soyla kim övünüyor soyunuzdan utanıyor musunuz ana babanızın dedenizin daha ötelerinin kim olduğundan. Soy ancak başkalarına tahakküm etmek anlamında kullanıldığında şoven anlam taşır.

Alıntı:
Asıl anlamayan sizsiniz. Dörtlükte soyun üstünlük olduğu anlatılmaya çalışılıyor. Anlamazlıktan gelmenize rağmen yine de;

"Soy" deyiminin ırkla, türle, cinsle alakalı olduğunu anlamanız sevindirici. Soyu, ırkı, cinsi, türü öven her fikre karşıyım. Zira tür, ırk hakkında fikirler ırkçı ve şoven fikirlerdir. Hitler sonrası pek rağbet görmüyor.

Kahkaha atıp, "komiksiniz" gibi polemiğe açık tartışmalara girmeyeceğim. Tahriklere kapalıyım. Burada değineceklerim sadece kavramların anlamı ve fikirler.
Yukarıda yazdım soy ancak başkalarına tahakküm anlamında kullanıldığında şoven anlam taşır ya da üstünlük. Kaldı ki bu forumda hiç bir zaman şoven ve ırkların üstünlüğü ile alakalı yorum yapmadım yapmam da.
" Soy" deyiminin ırkla, türle, cinsle alakalı olduğunu anlamanız sevindirici."
Böyle bir cümle kurmanız hem komik bir o kadar iftira kokuyor.

Alıntı:
Anlaşılmamış. Asaletin anlamını tekrarlamalıyım anlaşılan. Asillik, soyluluk. İnsanların hiç birisi diğer bir insana karşı asillik ve soyluluk taslayamaz. Bunlar ortaçağ düşünceleri. Ortaçağda asiller, soylular olarak adlandırılan sınıfa karşın, Entellektüeller, köylüler, yoksullar, köleler sınıfı vardı. Asaletlilik, asillik, soyluluk devrimlerle kaldırıldı.

Önceki iletimde söyledim. Bilgi ve kültür insanı diğer sınıflardan farklılaştırmaz. Yani asil ve soylu yapmaz. Aksine herkesten mütevazi ve alçak gönüllü yapar. Nitekim entellektüel insanlar bilgili oldukları halde, bir şey bilmediklerini ifade ederler. Asilim ve soyluyum havalarına girmezler.

Benim nazarımda da asaletlilik, asillik, soyluluk değil kültürlü olmak önemlidir. Asillik, asalet, soyluluk eşittir kültürlü olmak değildir.
Bu çağda insanların artık hikayelerle bilinç kazanacağını düşünmek yanlıştır. Bilimsel kaynaklardan yararlanmalı. Ata, dede, baba eğitimci değildir. Böyle bir üniversiteden mezun olmayı salık vermek ise tam bir ortaçağ kafasıdır. Kaldı ki gelişmiş ülkelerde ebeveynler çocuk eğitimi için bilimsel eğitim almaktadırlar.
Hala asalet ve entellektüelliği eş anlamlı gösteriyorsunuz. Eğer öyle olsaydı sözlüklerde eş anlamlı olduğu belirtilirdi. Yok böyle bir şey. TDK ve diğer sözlükleri inceleyin.

Asaletin birinci karşılığı soyluluk. Soy'un etimolojik kökeni ise tür, cins, ırk tır. Entellektüelliğin anlamı ise bilgi donanımlı insandır.
yorumlarınızdan hiç bir şeyi anlamamış olduğunuz ortada .

Asaletin anlamı soyluluktur ama o soyluluğun içeriği zenginlik şan şöhret değildir. Entellektüelliğin bilgi ve kültür birikimi olmadığını iddia eden mi oldu.?

Ortaçağda bilgi edinmek o çağın gereklerine göre yapılıyorsa öyle yapılıyordur bu çağda da nasıl eğitim alınması gerekiyorsa öyle yapılıyor. Dediğim gibi eğitimli bir ailenin çocuğu anne babasının bu konudaki eksiklerini kendi aldığı eğitimle tamamlar ve gelişir. Farklı bir şey söylenmiyor.Hikayelerle eğtim olmalıdır diye bir iddiamda olmadı.
Ayrıca bu durumun üstünlük yarattığını iddia eden de yok. Ama fark yarattığı ortada cahille kültürlü insan bir değildir. Kendisine kattığı değerler açısından.

Alıntı:
Konunun çarpıtılmasına izin vermeyeceğim. Sosyal olaylara da sanata ta pozitif bakmak gerekir. Zira her ikisi de doğa olgularıdır. Pozitif bakış ise bilimsel bakıştır.

Herkes herkese "bilgi sahibi değilsiniz" diyebilir. Bunun hiç bir önemi yoktur. Kıyafet serbestisinde yine aynı fikirde(özgür olmalı) olduğumu söylemiş ancak yönetimin başka maksatlar için kullandığından belli bir süre ertelenmesi gerektiğini söylemiştim. Başkasının özgürlük sınırı hariç, her hangi bir özgürlüğe müdahaleyi kabullenemem. Konu dışı iletileri konuya dahil etmenin anlamı yok. Okunanı anlamak ta bir yetenektir.
Konuyu çarpıtan yok. Burada işlenen sanatsal bir dörtlüktür. Verdiğim örnek sanatsal ve sosyal olaylara 2+2= 4 mantığınızı ortaya koymak içindi. Özgürlüğe müdahaleyi kimse savunmuyor en azından ama bazı şeylerin olması için şartlarında uygun olması olgunlaşması gerekir. Okunanı anlamak bir yetenektir. Bunun sizde olmadığı ortada.

Alıntı:
Mevlananın "ne olursan ol gel" deyişi kendi gurubunun inancına davettir. Bilmiyorsunuz. Net'te onlarca yazı var bu konuda. "Gel" demeyen hiç bir ideolog veya siyasetçi yoktur. İnsanlar kendi yolunu her yönlü bilgilenerek özgür iradeleri ile belirlemelidir.
Ne o, şimdi de tahsil yarışına mı başladık?

Benim tahsilim hiç kimseyi ilgilendirmez. Tahsilimin kendime yeteceğini umuyorum.

Not: Hırslı tartışmalardan kaçınmışımdır. Bu tartışmada hırslı tavır sezdiğimden devam etmeyeceğim. Zira tecrübem polimiğe gideceğini söylüyor. Ama bu, zaman zaman ezber fikirlere kısa ve öz olarak müdahale etmeyeceğim anlamına da gelmez.
Mevlana insanlara gel derken inancının önemli olmadığını söyler hepimizin insan olduğunu anlatır.Mevlana felsefesini kavrayamamış olmanıza bağlıyorum bunu.

Tahsil yarışına başlamak ne demek bunlar basit lise edebiyat bilgileridir. Eğer liseyi bitirmiş iseniz bunları bilmiyor olmanız şaşırtıcı. O nedenle yazdım. Yoksa kimsenin tahsili beni ilgilendirmiyor.
Merak etmeyin sizinle tartışmayı sürdürmek niyetinde değilim. Okuduklarını zerre kadar doğru anlamlandıramayan biriyle tartışmanın boş olduğu benim de tecrübelerimle sabit. Konuyu da daha fazla baltalamanın bir anlamı yok.

Mevlana dan güzel bir beyitle bitireyim en iyisi.
cahilin sohbetini yere çal çengelini alimlerin eteğine as
Alt 09.02.2013, 11:34   #7383
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 06:48

Tecrübe Puanı: 681 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bildiklerimden ve aşağıdaki alıntılardan "huy"(ahlak, kültür, bilgi birikim) vurgusunu "soy" vurgusuna neden tercih ettiğimi anlamalarını okuyuculara bırakıyorum.

Etimolojik(bilgi ve kavram bilimi) sözlükten alıntı:

Soy: Bir kişinin atalar zinciri, ecdat ve evlat silsilesi, şecere.

Bir Alıntı:

Kan bağı ile birbirine bağlı olanlar, aynı atadan gelenler topluluğu. Bugünkü konuşma dilimizde soy deyimi yerine “ırk” kelimesi de kullanılmakta ise de, ırk kavramı daha kapsamlıdır ve soyu da içerisine alır. Aynı soydan gelen kişilerde bilhassa fiziki Özellikler açısından ve bazı ruhi özellikler yönünden benzerlikler görülür.

Soy bağı anaya veya babaya göre, yahut da hem anaya hem de babaya göre olabilir. Anaya göre ise, çocuk kadının ailesine aittir ve erkek bağımlı durumdadır, babaya göre ise, çocuk erkeğin ailesine aittir ve kadın bağımlı durumdadır.

Soy bağını anneye göre belirleyen toplumlar tarih boyunca oldukça az görülmüştür. Soy bağının babaya göre belirlenme durumu çok daha yaygındır. Günümüzde de modern toplumlarda soy bağı babaya göre oluşmakla ve çocuklar babanın soyadını taşımaktadırlar.

Diğer bir alıntı:

Dirimbilimsel özellikleri kuşaktan kuşağa değişmeyen kandaş birey topluluğu, °ırk.
Türk soyu. Cermen soyu.

Bir atadan gelen kimselerin topluluğu, °sülale, °ecdat.

İyi ve üstün nitelikleri bulunan.
Hükümdar soyu. Bu soydan şimdiye kadar öyle adam çıkmadı. Onların soyu bir iki kuşak sonra köye sığmayacak.

Cins, tür, çeşit.

Not: Sitelere erişmek için cümleler arama motorlarında arattırılabilir.
Alt 10.02.2013, 08:29   #7384
nene-hatun
Tecrübeli Yiğido

Bunları yazmanızn anlamı ne ki ? İşin başından beri soyun ne olduğunu söylemişim analar babalar dedeler yani atalar vecet.
İlk iletimde soyun anlamını diye başlamışım analar babalar dedeler tarafından iyi yetiştirilmek. Asaletin soyda olmasının anlamı diye yazmam gerekirken eksik bir cümle yazmışım farketmeden .Ama cümlenin gidişinden böyle olmadığı zaten anlaşılıyor.Keza devamındaki iletilerimde Normal bir zeka düzeyine sahip olanlar bunu anlar. Anlamamanız sizin sorununuz

Konu nene-hatun tarafından (10.02.2013 Saat 08:42 ) değiştirilmiştir..
nene-hatun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı nene-hatun'e Teşekkür Ediyor...
Alt 10.02.2013, 09:56   #7385
nene-hatun
Tecrübeli Yiğido

Herkes,gönlünce bir yol arıyor kendine..
Kimi arayışı sürdürmekte,kimi bulduğundan emin..
Ama bir gün,bir ses haykıracak göklerden:
“Herkesin yolu kendine varır,arama başka yerde!”

Ömer Hayyam
Alt 14.02.2013, 17:34   #7386
YAĞIZCAN
Yiğido

YAĞIZCAN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

YAĞIZCAN Şuan YAĞIZCAN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.10.2014 23:58

Tecrübe Puanı: 423 YAĞIZCAN FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Gerek yok her sözü laf ile beyana.
Bir bakış bin söz eder bakıştan anlayana!... (Hz.Mevlana)
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı YAĞIZCAN'e Teşekkür Ediyor...
Alt 25.05.2013, 10:28   #7387
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Her şey üstünde düşünmeye alıştırın kendinizi; ama gerçekte olduğu gibi düşünün, söylendiği gibi değil...

Bernard Shaw
Alt 30.08.2013, 02:30   #7388
Sılam_58
Tecrübeli Yiğido

Sılam_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sılam_58 Şuan Sılam_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.04.2015 01:03

Tecrübe Puanı: 552 Sılam_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sılam_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil