Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 17.09.2012, 02:46   #11
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 685 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: _DuMaN_58 - sivaslınet tartışıyor..

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
İnsanlar önce aynaya bakmalı..
Böyle beylik ve boş lafları bırak. Söylemlerin fikir ihtiva etsin.
Alıntı:
Sivaslınet bu konuda cümlemi çok uzun bir şekilde açıklayarak yazdım.
Senden uzun açıklamalar istemiyorum. Az ve öz. Bu iletindeki gibi. Yoksa çarpıtıyorsun.

Soruma nihayet net bir cevap vermişsin.

Alıntı:
Bir insan diğer bir insana cahil derse, bu insan "cahilsin" dedi diye o insan cahil olmaz. Cahillik ancak bilimsel testler(evrende ki tüm konular) vasıtasıyla belirlenir.
Şimdi bu tanımına göre, şu tanımın doğru mu?

"Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir." -DuMaN-

Yine çarpıtmaman için hemen kısa bir açıklama yapayım:
Bir tarafta MATERYALLERLE yapılan bilimsel testler. Diğer tarafta sadece MATERYAL'siz kişisel görüşler.

İki ZIT görüş:

- Bir insan cahilsin dedi diye o insan cahil olmaz..
- Bir insan, bana, sana, diğerlerine göre cahil DİR..
Alt 17.09.2012, 03:05   #12
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
aktassa Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bu konu çok iyi olmuş..
Sonu tatlı olsun!... Sivaslıya yakıştığı şekilde tartışın lütfen.
Sonu mutlaka tatlı olacak. Aksi olmasına ben izin vermem zaten.
Ama, iki tarafın da ezber için değil, BİLGİ için samimi olması gerekir.
Alt 17.09.2012, 11:31   #13
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
sivaslınet Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Böyle beylik ve boş lafları bırak. Söylemlerin fikir ihtiva etsin.

Senden uzun açıklamalar istemiyorum. Az ve öz. Bu iletindeki gibi. Yoksa çarpıtıyorsun.

Soruma nihayet net bir cevap vermişsin.

Şimdi bu tanımına göre, şu tanımın doğru mu?

"Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir." -DuMaN-

Yine çarpıtmaman için hemen kısa bir açıklama yapayım:
Bir tarafta MATERYALLERLE yapılan bilimsel testler. Diğer tarafta sadece MATERYAL'siz kişisel görüşler.

İki ZIT görüş:

- Bir insan cahilsin dedi diye o insan cahil olmaz..
- Bir insan, bana, sana, diğerlerine göre cahil DİR..

Sivaslınet şu yazdıklarımı okudun mu sen? (altta kopyaladığım tırnak içindeki yazı)

""" Burada şu var: Sen bir insana "tembel" dersen karşıda ki de "sanki sen çok çalışkansın, asıl tembel sensin" der(diyebilir). Ama gerçekte, iki kişiden birisi diğerine göre daha çalışkan diğeri ise daha tembeldir. Peki gerçekte kimin daha tembel olduğunu bilebilir miyiz, testlere(belki onlarca test belki de milyonlarca) tabii tutulduktan sonra anlaşılabilir. Anlaşıldıktan sonra "kardeşim haklısın, sen benden daha çalışkansın, ben sana göre daha tembelim." diyebilir.

Sen bir kişiye "cahil" dersen karşıdaki de sana "asıl sen cahilsin" diyebilir. Gerçekte kimin daha cahil olduğunu anlayabilir miyiz? Eğer "cahilliğin", yukarda bahsettiğim "tembellik" testleri gibi kimin cahil olduğunu anlayabileceğimiz aşamaları varsa anlayabiliriz."""

Yine örnek veriyorum, sen kavga ediyorsun karşıdaki sana küfür ediyor sende dayanamıyor karşıdakine küfür ediyorsun..

Türkiyede kimlerin cahil olduğu, kimlerin olmadığı belli mi? Değil. Kimsenin nüfus cüzdanında yazmıyor. O zaman ne oluyor, adam diyor ki yav sen cahilsin diyorsun, karşıdakide sen kendine bak asıl cahil sensin diyor.

Anlatabildim mi şimdi?

Sen cümleyi şöyle algılıyorsun, "Birisi birine cahil derse, karşıdakide aynı kişiye kesin cahil der. (yada cahil demek zorunda) "

Sen bana cahil dersen bende sana cahil diyebilirim, niye çünkü ortada belli bir şey yok, kimin kimden daha cahil olduğu belli değil çünkü. Bu boşluktan dolayı herkes birbirine cahil diyebilir. Ha birisi de derki, "yav ben senle tartışmaya girmek istemiyorum, he tamam be cahilim." der işin içinden çıkar.

O yüzden söylediğim hiçbir cümle birbiriyle zıt değil. Eğer sen tek bir cümleyi alıp okursan ZIT görebilirsin. Neydi bu cümleden sonra gelen cümlelerim:

"Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir. Nasıl biliriz cahilin kim olduğunu? Sayısal, sözel, felsefik.. bütün konulardan sorular yöneltilir kim diğerine göre daha az bilgiliyse o cahildir mantıken. Ama sen milyonlarca seçmene bu uygulamayı yapamazsın."
Alt 17.09.2012, 11:46   #14
sivaslınet
Usta Yiğido

Yahu testi anladık Duman. Ne tekrarlayıp duruyorsun?

Cahillik madem testle belli oluyor. Teste de olanak yok.. Şu cümleyi neden kullandın? Ben onu soruyorum..

Ben bir insana cahil deyince o insan cahil mi olacak? Bu sözünden bu çıkıyor..
13. ileti oldu halen anlatamadım.

Kısa yaz lutfen.
Alt 17.09.2012, 11:55   #15
sivaslınet
Usta Yiğido

Böyle bir söz kullanmışsın. Yorum yapmadan cevap ver de anlayalım. Bu söz doğrumu, yanlışmı?

Şunun için soruyorum: Doğru dersen ben "yanlış" diyeceğim. Eğer yanlış dersen de, "neden kullandın?" diyeceğim..
Alt 17.09.2012, 11:58   #16
_DuMaN_58
Navigator

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Yahu testi anladık Duman. Ne tekrarlayıp duruyorsun?

Cahillik madem testle belli oluyor. Teste de olanak yok.. Şu cümleyi neden kullandın? Ben onu soruyorum..

Ben bir insana cahil deyince o insan cahil mi olacak? Bu sözünden bu çıkıyor..
13. ileti oldu halen anlatamadım.

Kısa yaz lutfen.
Bende hala anlatamadım sivaslınet sana.

Sen bir insana cahil deyince o insan cahil olmayacakkkk. O sözden bu çıkmıyor. Sadece "cahil" diyecek(yada demeyecek). Ama olmayacak.

"Birisi sana akıllısın derse, sende başkasına sende çok akıllısın" diyebilirsin. Gerçekte kimin akıllı olup olmadığı belli mi? Değil. Aynı şekilde, sen cahil dersin, öbürüde çekemez sana cahil der. Gerçekte kimin cahil olduğu belli mi? Değil. Birisi sana akıllı derse sen akıllı olmazsın, birisi sana cahil dese, sen cahil olmazsın.

Daha nasıl anlatıyım.
Alt 17.09.2012, 12:01   #17
_DuMaN_58
Navigator

Alıntı:

Böyle bir söz kullanmışsın. Yorum yapmadan cevap ver de anlayalım. Bu söz doğrumu, yanlışmı?
Sivaslınet cümlemin devamını da alıntı yap öyle oku.

"Sana göre diğer insanlar cahildir(cahil olabilirler, gözükebilirler). Diğerlerine göre de siz cahilsinizdir(cahil olabilirsiniz, gözükebilirsiniz).

Sen bilgi birikiminin diğer insanlardan fazla olduğunu zannederek böyle söyleyebilirsin. Diğerleri de aynı şekilde bilgi birikimlerinin senden daha fazla olduğunu düşünerek sana cahil diyebilirler.

Oysa her iki tarafta yanlış düşünmektedirler. Çünkü cahillik, senin de bildiğin gibi testler vasıtasıyla ancak ölçülebilir, belirlenebilir.
Alt 17.09.2012, 12:24   #18
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
_DuMaN_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Daha nasıl anlatıyım.
İnanki hepsini anladım ama sana anlatamıyorum.

Şöyle deneyeyim o halde:

Cümle:kendi başına anlamlı kelimeler dizisi.

Bu cümlen: ("Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir.")-DuMaN-

Tek başına bir anlam ifade ediyor. Sonunda özneyi niteleyen yüklemi bile var.

Diğer kurduğun cümle ile bağlanmıyıor. Kaldı ki diğer cümlen de yanlış.

Örnek olarak "yazıklar olsun" başlığına bak. Kullanılan, benim de alıntı yaptığım, son iletideki son cümle "halbuki" diye birleştirilmiş. Kaldı ki ilk kelimeyi de olumsuz olarak koymuş, (Aptallar)

Senin bu cümle yanlış bir cümle ve kullandığın yerde de, ne yanlış olduğunu belirtmişsin, ne de "halbuki"(ama, ancak, fakat, lakin, mamafih, oysaki) diye düzeltme kulanmamışsın.

"Bu cümle kendi başına görüş olarak yanlıştır." de bari de ikincisine geçelim. İnadından dolayı neredeyse 20. iletiye geleceğiz. :?
Alt 17.09.2012, 12:39   #19
_DuMaN_58
Navigator

Alıntı:
İnanki hepsini anladım ama sana anlatamıyorum.

Şöyle deneyeyim o halde:

Cümle:kendi başına anlamlı kelimeler dizisi.

Bu cümlen: ("Sana göre diğer insanlar cahildir. Diğerlerine göre siz cahilsinizdir.")-DuMaN-

Tek başına bir anlam ifade ediyor. Sonunda özneyi niteleyen yüklemi bile var.

Diğer kurduğun cümle ile bağlanmıyıor. Kaldı ki diğer cümlen de yanlış.

Örnek olarak "yazıklar olsun" başlığına bak. Kullanılan, benim de alıntı yaptığım son cümle Halbuki diye birleştirilmiş.

Senin bu cümle yanlış bir cümle ve kullandığın yerde de, ne yanlış olduğunu belirtmişsin, ne de halbuki diye düzeltme kulanmışsın.

"Bu cümle kendi başına görüş olarak yanlıştır." de bari de ikincisine geçelim. İnadından dolayı neredeyse 20. iltiye geleceğiz. :?
Sivaslınet taa başından beri söylüyorum zaten. Şu cümleyi tek başına kullanırsan tamamen yanlış anlarsın. O yüzden cümlenin devamını da okumalısın. Düşünsene yıllardır şu forumda yazdığım cümleleri tek tek ele alındığında kimbilir ne kadar yanlış anlaşılmaya yol açar. O yüzden bu cümleyi tek alırsan yanlış olur.

"Sana göre diğer insanlar cahildir." "sana" derken "sivaslınet" değil. Herhangi birisi.

""""Sana göre diğer insanlar cahil olabilirler(olmayada bilirler). (eğer sana göre)Cahil iseler, diğerlerine göre de sen cahilsindir.(olabilirsin) Nasıl biliriz cahilin kim olduğunu? Sayısal, sözel, felsefik.. bütün konulardan sorular yöneltilir kim diğerine göre daha az bilgiliyse o cahildir mantıken. Ama sen milyonlarca seçmene bu uygulamayı yapamazsın.""""
Alt 17.09.2012, 12:54   #20
sivaslınet
Usta Yiğido

Başından beri söylemiyorsun. Biz zaten başında yazdığın cümleyi irdeliyoruz.

Durumu(yanlışlığı) kurtarmaya çalışıyorsun. Tek başına kurduğun bu cümle, kendi içinde anlamlı, olumluk ifade ediyordu. Yanlışlığını belirtmedin. Ben ikaz ettim. Yanlış olduğunu vurguladım. Yanlış olmasa neden karşı çıkayım? Seni desteklerdim.

O "başındaki" ikinci kurduğun cümlen de yanlış. Ona da yarın devam ederiz.

Kolay gelsin.

Konu sivaslınet tarafından (17.09.2012 Saat 13:06 ) değiştirilmiştir..
sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)