Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

BÜYÜK ASKER VE DEVLET ADAMI İSMET İNÖNÜ - Sayfa 2 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Özel Günler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Özel Günler Burada Bayram ve Özel Günler Hakkında Paylaşımları Yapabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.12.2011, 20:05   #11
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 05:22

Tecrübe Puanı: 1162 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI
Standart Cevap: BÜYÜK ASKER VE DEVLET ADAMI İSMET İNÖNÜ

Alıntı:
Siyahnur Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
1.Fakat damgasini vuran Inönü´dür ,baslangicta Kurtulus savasinda düsmanla isbirligi yaptigi öne sürülenlere karsi askeri amacla kurulmus , daha sonra "Inkilap"lara karsi cikan halk´a, muhaliflere ölüm sacmak icin kullanilmis. Sadece bi örnek Sivas da sapka devrimi aleyhine duvarlara yazi yazildigi icin Sivas´a kadar giden seyyar mahkeme bütün muhtarlarin tutuklanmasina karar verip, yargilama sonunda hepsi serbest birakilmislar ancak ibreti alem olsun diye biri kactigi icin ikincisi idam edilmis ! Daha nice örnekler var bunlar nesir de edldi...

2.O zamanlarda dünya ekonomisiyle o denli entegre oldugumuzu iddia edemezsiniz herhalde.
Bugün Türkiye ekonomisi ne kadar iyi olursa olsun ihracat yapilan ülkelerde sıkinti varsa üretim azalir,gayet normal.
Ama o dönemlerde böyle bir durum da yoktu ama insanların ekmeklerini karneyle almasini anlayisla karsilayabiliyorsunuz...
Bu mantiga göre küresel bir kriz de saglikli ekonomi politikasi ve planlama yapmayi basaramayip ülkeyi batiranlar da böyle bi savunma yapabilir ozaman.
Dünyada kriz var, hükümet ne yapsin denebilir?

3.Varlik vergisinin konulmasinda İnönü’nün sanki hicbir dahli yokmus gibi söz ediyorsunuz.´
İnönü’nün cumhurbaskanligi döneminde yürütmenin de fiilen basinda oldugunu bilmeyen yoktur.

4.Köy endüstrileri;eger iyi niyetle düsünülüp yürütülse idi, bende kizardim kapatilmasina.
Halkin inancina, tarihine ve örfüne aykiri yapilanma yerine bu degerleri zenginlestiren köylerin yaralarina care olaacak köy ögretmeni cok iyi olabilirdi.Okul ile camii yi savastirmak yerine uyum olusturulabilirdi .
Yayinlanan Köy enstitüleri dergilerinde nasil bi yanda tarim bilgileri varsa bir baska yanda cinsel serbestlik fikirlerinin, din ve aile kavramlarina yönelik tecavüzlerin yazar cizerler tarafindan sürdürüldügünü örneklerle okumustuk.

5.Kuran kurslari hakkinda da yaniliyorsunuz, kanunsuz olarak sifahen yasaklanan bir dönemden bahsediyoruz.
Yavuz Bülent Bakiler bir yazisinda anisini paylasmisdi " Sivas'ta meydana tüm Kura'n-ı Kerimleri İsmet İnönü toplatıp ateşe verdirdi. Babam bana “oğlum seninin yaşın küçük git kimseye göstermeden bir tanesini çeketinin altına al, sakla eve götür." dedi. Hâlâ o yanık Kur'an'ı evimizde saklıyorum hatıra ve ibret olarak."
O yillari yasayan insanlar size daha fazlasini da anlatabilirler.
Dedelerimiz yasamislar ve bize de anlattilar.

Son olarak Türkce ezan yorumuz da saka yapiyorsunuz sanirim!?
Cogunlugun ezani orijinalinden 14 asir önce ilk defa Bilal-i Habesi’nin okudugu gibi arapca dinlemeyi istemesi, kendi dilinden igrenmek anlamini cikartabilmek ?
Hayret verdiniz...

Inönü savunmak isterseniz savunun. Ama bunu yaparken bazi gercekleri de saptirmaya tevessül etmeyin yeter.

Uzattik , öneriniz icin de tesekkürler,bilmukabele.
Selâmlar.
Ben uzatmaktan memnunum, böyle düzeyli tartışabildikten sonra tabii ki uzatalım, birbirimizden birşeyler öğrenebiliyoruz böylece.

Öncelikle üslubunuz için teşekkür ederim.

1-İstiklal Mahkemelerinin Cumhuriyet Dönemi sonrası yargılamalarının bazılarında hatalar vardır. Bunu önceden de kabul ettim ancak genel olarak doğru kararlar almış ya da kurulması doğrudur. Ancak sizin de dediğiniz gibi, Devrim Mahkemesidir, devrim yapıyorsunuz. Şimdi Türkiye'de İslami bir devrim olsa aynı mahkemeler kurulmayacak mı?

2-1929 bunalımından sadece 6-7 sene öncesine gidelim. Balkan savaşı, 1. dünya savaşı, Çanakkale'ler, Sarıkamışlar, Ortadoğular, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa gibi savaşlardan, baş kaldırılardan, Yunan Postalı altından sıyrılmış, evindeki aşının yarısını, çarığını, atını silahını devlete vermiş bir halk ve fakir bir halk. Bir taraftada açlıktan ölen, bütün dünyanın çöküşte olduğu "ileri" ülkeler. Birinde insanlar açlıktan ölüyor, birisinde de halk ekmeği karne ile alıyor. 2. dünya savaşındaki karne mevzusunu zaten yukarda konuşmuşsunuz.

3-Varlık Vergisinin bütün müsebbibi Saraçoğlu'dur.Bunu çok net ve rahatlıkla söylerim. Benim ideolojimden bazıları destekleyebilir ama ben karşıyım bu vergiyi de savunmam. Savunduğum zaman zaten Sosyalizm gelmesini isterim, yani daha ilerisini isterim, vergi felan değil direk el koymak

4-Alttaki iki madde konusunda tartışmayı doğru bulmuyorum çünkü onlar kısır döngüye döner. Ancak Bülent Bakiler'in anlattığının doğruluğunu tartışmak gerek. O'nun yaşıtı ve daha yaşlı çok tanıdığım var, dedem de çok dindar birisi olmasına rağmen böyle birşeyden bahsetmedi ben de ilk kez sizden duydum. Açıkcası İsmet Paşa gibi birisinin bunu yapmış olacağına inanmıyorum.

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Kibrisli'e Teşekkür Ediyor...
Alt 28.12.2011, 21:21   #12
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Ülkesi vatanı için çalışan bir devlet büyüğümüzdür, herkesin hatası var olabilirde şuan başta olanların yokmu sanıyorsunuz, hatasız kul olmaz demişler, hangimiz dört dörtlüğüz. Rahmetli olmuş bir büyüğümüzü sevmiyorsanız ölüm yıldönümünde anmaz ilgi duymazsınız neden bu kadar üzerinde duruluyor yalan, yanlış bilgilerle kafalar karıştırılıyor anlamıyorum. Bu devlet büyüğümüzü rahmetle ve saygıyla anıyorum.
Alt 28.12.2011, 21:40   #13
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 22:31

Tecrübe Puanı: 1473 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

sevgili kıbrıslı senin idolojini savunanların hiç birisi vergiyi falan savunmuyor sadece mukayese ediyor bu gün haksız yere vatandaş soyularak alınan 299 dokuz çeşit vergiye ses çıkarmayanların o günün koşullarını göz önününe almadan eleştiri yaptıklarını söylüyor diyorki aynı vergileri hiç geliri olmayanlarda ödüyor 40 bin dolarlık elbise giyenlerle 60 bin dolarlık yüzük takanlarda sizin adalet anlayışınız bumu diye soruyor.hepsi bu
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...
Alt 28.12.2011, 23:10   #14
NECMEDDİN ÖZBEK
Usta Yiğido

NECMEDDİN ÖZBEK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

NECMEDDİN ÖZBEK Şuan NECMEDDİN ÖZBEK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 18.01.2015 22:31

Tecrübe Puanı: 1473 NECMEDDİN ÖZBEK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

bizim dinimizde iftira en büyük günahtır inönüye röpörtaj için giden mete akyol inönüyü kuran okurken görür ve inönü susmasını ister kurani kerimi kapatır ve mete akyola mete sakın benim kuran okuduğumu yazmayasın diye tembih etmesine rağmen mete akyol bunu bir sohbette dile getirir bunu duyan inönü mete akyolun köşke girişini yasakladığı gibi uzun yıllarda konuşmaz mete akyolla inançlarına ve kurani kerime bu denli saygısı olan bir insana kuran yaktırdı diyen biri ahirette bunun hesabını mutlaka verir bu kim olursa olsun.inanmayan gider konuşur mete akyol halen sağdır ve kanal B de proğram yapmaktadır
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı NECMEDDİN ÖZBEK'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil