Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Sivas için altınçağ önerileri: kökler ve gelecek! - Sayfa 2 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 26.07.2010, 18:22   #11
semih5844
Yiğido
NO AVATAR

semih5844 Şuan semih5844 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.08.2010 15:32

Tecrübe Puanı: 577 semih5844 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Sivas için altınçağ önerileri: kökler ve gelecek!

Fikirler gerçekten çok güzel . Elinize sağlık sayın editör
semih5844 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar semih5844'e Teşekkür Ediyor...
Alt 27.07.2010, 00:24   #12
balix
Yiğido
NO AVATAR

balix Şuan balix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.01.2011 09:59

Tecrübe Puanı: 571 balix FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben olaya bilimsel - kültürel - sosyal acıdan bakmak isterim ... Hiç bir Şehir yokturki inşa edildiği gibi kalsın... Bunu zaten beklemek muhalin muhali...
Sivasa gelince ben şahsen o mimari projeyi yapanları, yapanlar yapmış uygulayanları çok yadırgadım. Tarihten nasiplerini almamışlar, kendi sığ hayelleri egolarını tatmin için yapmışlar diyorum, aksini söyleyen varsa burada teknik açıdan, bilimsel açıdan tartışmak isterim, Dünya şehir mimarilerinden örneklerle; Sonuçta bizde hasbel kader arkeoloji, mimariden nasibini almış bir Sivas'lıyız. Şehir bizim ne kadar yanlışlarda yapılsa, doğruları yapmak en güzeli, azda olsa, geçte olsa,
1. Yaşım 40, bildim bileli Siva'ın 4-5 ay yazı olur, bu aylarıda kaldırım sökmek yenisini takmakla geçer, artık her yıl alıştım, 2 yıl gitmemiştim en son geçen gitiğimde yine adliye arkasında kazılar vardı...
2. O güzelim tarihi evlerden eser kalmadı, hele hele bir kaç tanesinin restorasyonuna şahit oldum, resmen yıkıp yeniden inşaa edildi, yani o tarihi eser olmaz onun adı makettir.... tarihi eser taşıyla, ağacıyla, boyasıyla yani orjnalliği ile olur...
3. Meydan; bir kere o kaldırımlar, merdivenler, aslında 1 metre bazı yerlerde 2-3 metre yukarda kalmış, zaten her yıl döşeye döşeye yükseltildi, hele helede güzelim ağaçların katledilip yerine saksıda hele hele de Sivas ikliminde saksılar içinde ağaç sunulması çok komik, hemde Sivas'ın gen kaynağını taşımayan türler,,, ya kardeşim kim demiş git İngiliz bodurunu getir Sivas'ta ağaç diye meydanda hemde saksıda dik !, yuh ordaki görevli mühendislere, hiçmi gidip o kocaman yöneticilere bir fısıldamadınız.....
4. Tarihi mekanlardaki düzenlemeler en azından temellere olan destekler açısından yararlı olmuş en azından zamanda yıkımın önüne geçilmiş, ama üst kısımlardaki düzenlemelerde sayısız hatalar var..
5. Hala yıkılmış, taşları sökülmüş hamamlar, Camiiler (örnek; Divriği Ulucamii nin 200 metre yukarısında ), içinde mermer atölyesi bulunan mekanlar mevcutken yukardaki istimlajk işi biraz hayali, bence mevcudu muhafaza, yıkımı durdurmak en büyük koruma olacaktır Sivas için.
6. Artık belediyelerde şu kaldırım taşlarında hangisi olacaksa karar kılsalar, bin bir türlü taş denediler, o güzelim meydanda siyah orjinal, taş kokan, toprak kokan, ağaçların gölgesinde oturup Sivas'ın havasını alma hevesimde yok oldu... Zira o mekan yok artık resmen taşlaşmış, betonlaşmış, iyiki atalarımız yapmışta bir kaç duvar duruyor tanıdık, ama şehrin ruhu, insanı cezbeden o sıcaklığı yok artık... Kimse bana meydanın güzel olduğunu söylemesin, ben doğal halini, tarihi, orjinal buram buram ıhlamur, iğde kokan, kavaklarda cıvıl cıvıl karga sesiyle, kuluyla, serçesiyle hatırlarım Sivasın meydanını... Eyer mermer döşeli, süs birkileriyle bezeli, ruhsuz bir meydan göreceksem, her yerde var zaten, yaşadığım Ankarada onlardan çoooookkk... bunları okuyacağım meydandaki kütüphanede yok, çünki kütüphanede kiraya verilip para kazanacak bir durum yoktu... tarihe sahip çıkmaksa bence Rahmetli Prof.Dr. Cevdet Bayburtluoğlu'nun bir sözü var, Klasik Ark. Bl Başkanıydı Ankara Üniversitesinde; "Eyer tarihi korumak istiyorsak bırakalım toprak altında kalsın, zira çıkardığımızda insanoğlu onu er geç yok edecektir."" Bizde Sivası koruyacaksak önce olduğu gibi bırakalım, maket yapacaksak uzağında başka yerlere yapalım, ama tarihi mekanlar doğal haliyle kalsın...

Sonuç; Sivas iki özelliği ile bilinir;
1.Havası, ağaçlar kesildi, pamuk oluyormuş, yani kavaklar, o hava gitti, yani beton bir şehir,
2. Suyu, her sokakda tatlısu çeşmeleri vardı, Mimar, geldi hepsini kazıdı...

Konu balix tarafından (27.07.2010 Saat 00:24 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi. Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
balix isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı balix'e Teşekkür Ediyor...
Alt 27.07.2010, 12:13   #13
Son Misafir
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Son Misafir Şuan Son Misafir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.09.2010 12:17

Tecrübe Puanı: 0 Son Misafir FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

YAKLAŞIK 3 YILDIR İL HALK KÜTÜPHANESİ OLMAYAN BİR SİVAS İÇİN FAZLA BİR ŞEY SÖYLEMEYE GEREK YOK.BİR ŞEHİRDE KÜLTÜREL KALKINMANIN TEMEL TAŞLARI OLAN KÜTÜPHANELERİ ORTADAN KALDIRIYORSANIZ VE DAHA İLGİNCİ O ŞEHİR BU OLAYA CİDDİ ANLAMDA HİÇBİR TEPKİ VERMİYORSA NE KADAR KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNİZ OLURSA OLSUN O ZENGİNLİKLERİ SEMBOLİZE EDEBİLECEK BİR KÜTÜPHANENİZ YOKSA TEK KELİMEYLE 'YAZIK' DİYEBİLİYORUM.
Son Misafir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Son Misafir'e Teşekkür Ediyor...
Alt 27.07.2010, 12:21   #14
besyo_cu
Usta Yiğido

besyo_cu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

besyo_cu Şuan besyo_cu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.11.2015 22:13

Tecrübe Puanı: 983 besyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
Son Misafir Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
YAKLAŞIK 3 YILDIR İL HALK KÜTÜPHANESİ OLMAYAN BİR SİVAS İÇİN FAZLA BİR ŞEY SÖYLEMEYE GEREK YOK.BİR ŞEHİRDE KÜLTÜREL KALKINMANIN TEMEL TAŞLARI OLAN KÜTÜPHANELERİ ORTADAN KALDIRIYORSANIZ VE DAHA İLGİNCİ O ŞEHİR BU OLAYA CİDDİ ANLAMDA HİÇBİR TEPKİ VERMİYORSA NE KADAR KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİNİZ OLURSA OLSUN O ZENGİNLİKLERİ SEMBOLİZE EDEBİLECEK BİR KÜTÜPHANENİZ YOKSA TEK KELİMEYLE 'YAZIK' DİYEBİLİYORUM.
Kütüphane konusunda bu kaçıncı yazım artık sayısını ben bile unuttum. Neden araştırmak yerine kulaktan dolma şeyler ile hemen şehri karalıyorsunuz ? Behram Paşa İ.O bahcesi yanında sanırım eski Açık Öğretim binası olan yerde Kütüphanemiz hizmet vermektedir ayrıcada '' Hal '' karşısında da '' Ziya Bey ' Kütüphanemiz bulunmaktadır...
Alt 27.07.2010, 12:29   #15
Son Misafir
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Son Misafir Şuan Son Misafir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.09.2010 12:17

Tecrübe Puanı: 0 Son Misafir FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

DEĞERLİ KARDEŞİM DİKKAT EDERSENİZ '...O ŞEHİR BU OLAYA CİDDİ ANLAMDA HİÇBİR TEPKİ VERMİYORSA ..' ŞEKLİNDE BİR İFADE KULLNDIM.DEMEK Kİ YAZDIĞINIZ YAZILAR VE TEPKİLER ŞU ANDA SİVAS İL HALK KÜTÜPHANESİNİN DÜŞTÜĞÜ DURUMU DEĞİŞTİREBİLECEK ETKİYİ GÖSTEREMEMİŞ.
Son Misafir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 28.07.2010, 10:32   #16
filografozan
Usta Yiğido

filografozan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

filografozan Şuan filografozan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.06.2014 00:13

Tecrübe Puanı: 845 filografozan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

öneriler güzel ama icraat sorunlu oluyor galiba.
SİVAS İÇİN VARMISINIZ başlığıyla sivasımızı yeşillendirme adına ne yapabiliriz yazısıyla ilgili gelişme olmadı.sivastaki arkadaşlardan araştırabilen oldumu haber çıkmadı.
en azından bu önerilerin içinde yer alabilir.ve hepimizin tuzu olur yemekte....
filografozan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.07.2010, 02:37   #17
MUTLU İTİK
Tecrübeli Yiğido

MUTLU İTİK - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MUTLU İTİK Şuan MUTLU İTİK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 13.07.2015 18:04

Tecrübe Puanı: 665 MUTLU İTİK FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ne kadar boş bir konu olmuş yorumlarda bir o kadar boş !!! Burada kendisini şehir planlamacısı zanneden çıkmış oradan kıralım burayı alalım şunları çıkaralım şuraya taşıyalım meydan okuyalım diyor.Hangi memleketten bahsediliyor ben çözemedim kale evleri projesinde yıkık tapulu bir gece konduya 500 bin tl isteyen insanların oturduğu bir şehirden bahsediyorsunuz. Kaldıki sizin dediğin yerler alınsın bakınız hal projesi 3 esnafın metrekarelerinin toplamı 100 bulmayan dükkanları yüzünden hal yıkılıp yenisi yapılamıyor.Önce meydanı değiştirmeye uğraşmayacaksınız insanlarımızı değiştirmeye uğraşacaksınız.Biride demişki meydanda ağaçların altında keyf alıyordum meydan güzel olmadı burada yaşamassınız iki gün gelir orada 15 dk oturur ondan sonra yapılan için laf edersiniz ağaçlar yeşillik için katılıyorum ama gölgelik olmadan meydan daha iyi oldu nerede işsiz nerede aylak adam var sabah caddeleri gören yerlerden yer kapıp akşama kadar milletin karısını kızını dikizliyordu başka işleri yok çünkü. Burada bile insanlar siyasi taraflarının ağırlıklarından yorum yapıyor SİVAS elimizden gidiyor haberiniz yok memlekete sahip çıkalım meydan okuyacak durumumuz yok. SİVAS'ımızda kendi içimizde siyaset yapmayalım il sınırımızı ne zaman geçtik ozaman başlasın siyasetimiz. İl genel meclisimizde bile kutuplaşma var chp ve akp üyelerinin birleşip çoğunluk sağlamak istediklerinin haberini ben sitede göremedim mesela orası siyaset yapma yeri değil bu şehre hizmet etme yeri eğer gerçekten sırf tuttuğunuz parti için bu çirkefliği yaptıysanız ben şahsım adına hakkımı helal etmiyorum.
MUTLU İTİK isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.07.2010, 23:15   #18
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 01:47

Tecrübe Puanı: 1312 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

bu dolu yorumun üstüne yorum yapmaya gerek yok..
Alt 03.08.2010, 14:50   #19
Warda
Yeni Yiğido

Warda - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Warda Şuan Warda isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 13:30

Tecrübe Puanı: 0 Warda isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Düşüncenize katılmamak elde değil. Meydanı dizayn etmek elimde olsa, dediklerinizi aynen uygularım. Yanlız Sivas'ın eksiği yalnız meydan değil, yaşanabilir gelişmiş bir şehir olması için yapılması gereken çok şey olduğuna inanıyorum. saygılarımla
Warda isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Warda'e Teşekkür Ediyor...
Alt 04.08.2010, 22:09   #20
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 559 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sayın arkadaşım Sivas ta kent hakkındaki uygulanması gereken projenize katılmamak imkansız.Önerileriniz için sizi kutluyorum.gerçekten çok güzel bir öneri .Ben İstanbul da yaşayan ve Sivasta yıllarca ticaret yapan bir kişi olarak önerilerinize katılıyorum. Sivas ta gelip geçen bir çok belediye Başkanlarını gördüm. Hepside iyi insanlardı ama iş bununla bitmiyor başarılarla iyi eserler bırakmak tır. Çalışarak gelecek nesillere iyi eserler bırakmak ayrıdır.Makamında oturarak hiç bir iş yapmadan iyi insan dedirtmek ayrıdır. Ben Sivaslının ne dediğine bakmam gözümle gördüğüme elimle tuttuğuma bakarım. Biz İstanbul dan Sivas a kuş bakışı bakarız. Sivas sosyal ve kültürel yönde gerilerde olsa da şehircilik ve mimarı yapılaşmada Belediye Başkanı Sayın Sami beyin başkanlığı döneminde çok güzel projeler üretildi. Şehir modern bir yapıya kavuştu başarılı projelere imza attı bu inkar edilemez. Bizler Sivasta olan yenilikleri Sami beyin döneminde gördük.
Sivas a Sami beyin bıraktığı yerden alıp daha ilerilere götürebilecek bir Başkana ihtiyaç duyulduğu kanısındayım. Sayın Doğan beyinde bu konuda başarılı olacağından eminim.Azim ,irade,sabır insanları başarıya götürür. Yapılması gerekenleri yılmadan çekinmeden yapmak gerektir.
Sivas birçok kültürlere başkentlik etmiş yolların kavşak noktasında bulunan tarihi bir şehirdir. Durum böyle olunca Selcuklulardan kalma eserler,Osmanlılardan kalma eserler.Cumhuriyet döneminden kalma eserlerin etrafları temizlenerek tarihi mirasımız olan eserler gün işiğına çıkmalıdır. Kent meydanı temizlenerek çok güzel bir görünüm ortaya çıkar. Şimdiki valilik binasına biz eskiden Saray önü derdik doğrudur.Buranın arkasında ki bınaların temizlenmesi şarttır.Aliağa camiinin etrafı bınalarla donatılmış bunlar kaldırlmalı ve bu camii nin karsısındaki belediye kaldırlmalı eskiden burası faytoncular duraği ve aynı zamanda mitinğ alanı idi.
Askeri orduevi ve jandarma binasının arkasındaki lojmanların kaldırılması o bölgenin her türlü yapılaşmadan arındırılması bu alana güzel bir görüntü verir. Bunların örneklerini bir çok şehirlerde görüyoruz. Şehircilikte yeni yapılaşma ve degişiklik çok önem taşımaktadır.Kendisini sosyal ve kültürel alanda yenileyemeyen şehirler her zaman geri kalmıştır.Netice itibariyle Sivas şehir merkezinde bulunan her türlü tarihi yapıların etrafi açılarak sivas halkının iç ve dış turizmine sunulmalı dır. Kalenin etrafı temizlenmelidir mahkeme çarsısı, çorapçıhan,Ulucamii bölgesi yenilenmelidir biz biliyoruz burada eskiden ahşap beton karışımı adliye nüfus binaları vardı. Yıkılmasına imkan olmayan eski binaların dış cepheleri tarihi yapı görünümüne dönüştürülmelidir. Elimizde bulunan birçok tarihi yapının kıymetini bilmeyerek kazmayı vurduk mevcut olanların kıymetini bilelim. Al boyalı konaklara ,çifte kubbeli hamamlara dozerleri dayadık yıktık. Muammer bey parkı nicoldu, Kanlı bahçe nicoldu, bunların yerine güzel parklar çay bahçeleri yapılmış bunlar güzel şeyler. Sivas ın çalışkan insanlara ihtiyacı var bunlar yapılmayacak şeyler değil birgün yapılır ümidiyle hoşca kalın. Ağaoğulları 4/8/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)