Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Şarkışla
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Şarkışla Şarkışla İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 10.05.2007, 20:35   #1
SivasLady
Editör

SivasLady - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SivasLady Şuan SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 SivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz seinSivasLady kann auf vieles stolz sein
Standart SARKISLA-Arıklar

Sivas iline 133 km, Şarkışla ilçesine 37 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün Adı : Arıklar

Hane Sayısı : 70

Nüfusu : 412

İlçeye olan uzaklığı : 40 km

Mezraları : --

Kuruluşları : Cami, Okul

Geçim Kaynağı : Tarım ve Hayvancılık

Ekilebilir tarım alanı (dk) : 12000

Sadece Susmak İstiyorum...
Yalan İnsanları Kaale Almadan...
Haklıyken Haksız Gözüksem Bile Kendimi Savunmadan...
HUZUR Bulmak İstiyorum Gözlerimi Kapayıp Kimseyi Anmadan...
Sessizliği Dinlemek İstiyorum,Yüzüme Gülüp Arkamdan Konuşulanları Duymadan...

SivasLady isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 28.05.2007, 20:18   #2
Hakan58
Yeni Yiğido

Hakan58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hakan58 Şuan Hakan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.05.2007 20:17

Tecrübe Puanı: 0 Hakan58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart --->: SARKISLA-Arıklar

Iste benim köyüm, burdan bütün ariklarlilara sesleniyorum, kö<ümüze sahip cikalim.
Hakan58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.10.2007, 11:29   #3
musa_1
Yeni Yiğido
NO AVATAR

musa_1 Şuan musa_1 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.07.2011 11:57

Tecrübe Puanı: 0 musa_1 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

slm kardeş
sivaslı olmak başkadır
musa_1 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 21.05.2008, 15:54   #4
karaturk
Yeni Yiğido
NO AVATAR

karaturk Şuan karaturk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.12.2011 21:35

Tecrübe Puanı: 0 karaturk FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

arıklar köyüne mensup dostum hemşerim varsa görüşmek isterim Arıklar ile ilgili olarak bir kitap çalışmamız vardır o sebeple bilgilerinize ihtiyacımız var dostlar kolay gele

bilgi@harekethaber.com msn adresim

saygılar
karaturk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.09.2008, 01:49   #5
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2155 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Köydeki Aileler Kartal, Kelmemik, Muraloğlu, Aydınlar, Kaya (İMAMGİL), Gül, Erbaş, Taşçılar, Ercanlar, Köseler, Mollalıgil,GÜLTEPE,GÜLTEPE ailesinin tanınmış siması Şeker Ahmet GÜLTEPE, hem köyün hem bölgenin en ünlü şahsiyetidir. Genç yaşta başladığı güreş hayatı daha sonra yeni kahramanlıklarla sürüp gitmiştir. Akranları ölmüş olmasına rağmen Şeker Ahmet dimdik ayaktadır. Çerkes Kamil'le girdiği mücadeleden yüzünün akıyla çıkmıştır. Bir tek dilekçesiyle Kızıldon Köyünün ünlü şahsiyeti Kamil 115 gün hapis yatmıştır. Misafirperverliği ismi kadar ünlüdür. Bir dilenci bile Arıklar köyünde ancak Şeker Ahmet'in hanesine misafir olabilir. O köyde Şeker Ahmet'in çayını içmeyen bir kişi yoktur. Yurtdışı ve Kayseri maceralarından sonra köyünde sakin bir emeklilik hayatı sürmektedir. Torunları hayattaki en kıymetli varlıklarıdır ve ona sonsuz saygı ve hürmet beslemektedir. Sevgili eşi Cemile 2005 yılında vefat etmiştir. Aralarındaki aşk dillere destan olmuştur.

Köyün gelenek ve görenekleri bildiğimiz diğer köylerden pek farklılık göstermez. Klasik bir Anadolu köyü olup gelenek göreneklerine genelde bağlı, İslami ağırlıklı sünni ve Türk geleneklerine bağlı bir köydür. Yöresel yemekleri de genelde çevre köylerden farklı değildir. Tandırda yapılan ekmekleri vardı ve eşkili derlerdi. Kışları genelde nan eşkilisi ve yufka ekmek yaparlardı. Zamanla güzine sobaları çıktı ve kömbe dediiğmiz ekmekler pişirilmeye başlandı. Genel yemekleri: Bulgur çorbası, düğülcek çorbası, herle, bulama aşı, bulgur pilavı, yağlama, dönderme, pirinç sütlüsü, madımak aşı, sarma, klasik patates yemekleri, dal turşusu.domates biber turşusu bir çok geleneği klasik türk islam kültürüdür

Şifa Dede

Şifa Dede’nin türbesi Arıklar Köyü’nün üst tarafındaki mezarlıktadır. Kimliği konusunda yazılı herhangi bir bilgiye rastlanmamaktadır. Halk, onun veli ve Allah’ın sevgili bir kulu olduğunda hem fikirdir. Şifa Dede’nin yattığı türbenin yüksekliği iki metreyi aşkın olup güneybatı istikametinde yer alan kapının üzerindeki mermerde “Şifa Dede” ismi yazılıdır. Türbenin iki penceresi olup üzeri kubbe şeklinde yapılmış ve her tarafı yeşile boyanmış durumdadır. Türbenin yaklaşık üçte birine sanduka yerleşmiş vaziyette ve geri kalan kısım halı ve kilimlerle serilidir. Duvarda halı seccade ve tesbihler göze çarpmaktadır.

Başta Arıklar Köyü olmak üzere İğdeliören, Yunusören ve Kızıldon gibi çevre köylerden gelen insanlar burayı şu amaçlar doğrultusunda ziyaret etmektedirler:

Havalar kurak gittiği zaman yağmur duası için Şifa Dede türbesinde toplanılır, kurbanlar kesilerek namaz kılınıp dua ve niyazda bulunulur.

Çocuğu olmayan ve olup da çocuğu yaşamayan kadınlar burayı ziyaret ederek dilek ve isteklerini belirtip mümkünse kurban keserler.

Ağzı eğilenler ve felç geçirenler adı geçen türbeyi ziyaret ederek oranın toprağından yerler.

Bunların haricinde çeşitli ağrısı, sızısı olanların şifa ümidiyle burayı ziyaret ettikleri belirtilmektedir.

Sivas iline 80 km Şarkışla ilçesine 42 km uzaklıktadır,Kızılırmak köyün 1 k.m altından geçmektedir...köyün genç ve çocuklarının en çok eğlendiği mekandır...Arıklar köyünde tüm gençler yüzme bilir, bu kızılırmak sayesindedir...

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Karasal iklim, kıtaların orta kesimlerinde deniz etkisinden uzak yerlerde, ve Kuzey Yarım Küre'de etkili olan iklim çeşitidir. Kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise özellikle Orta Asya'da ve Anadolu'da sıcak ve kurak geçer, Türkiye'nin büyük bir kısmında özellikle İç Anadolu Bölgesi'de, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olur.

Karasal iklimin görüldüğü yerlerde kış erken başlar ve ortama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır.

Karasal iklim: Ülkemizde Karasal İklim, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İç Batı Anadolu Bölümünde görülür. Genel özellikleri şunlardır:

Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. İç Anadolu Bölgesinde maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer. İç Anadolu da ortalama yağış 300-400 mm’dir. İç Anadolu’nun kış sıcaklık ortalaması, -1, -5 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-11 °C’dir. Ege Bölgesinin İç batı Anadolu Bölümünde de yağışlar kıyı kesimine göre azdır. Doğu Anadolu Bölgesinin kuzeydoğu kesiminde yıllık sıcaklık ortalaması, 4-6 °C’dir. Kuzeydoğu Anadolu’da kış sıcaklık ortalaması, -7, -10 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 17-19 °C’dir. Yıllık yağış miktarı, 500-600 mm’dir. Güneydoğu Anadolu’da ise ortalama yağış, 400-700 mm’dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kış mevsimi çok karlı ve donlu geçmemekle beraber, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir. Güneydoğu Anadolu’da yıllık ortalama sıcaklık, 15-16 °C, kış sıcaklığı, -1,4 °C, yaz sıcaklığı ise, 30-35 °C’dir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. gelirin çoğu dışarda çalışanlar tarafından elde edilir.

Tarım; (Ziraat) Bitkisel ve Hayvansal ürünlerin üretilmesi, bunların kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, bu ürünlerin uygun koşullarda muhafazası, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanmasına denir. Diğer bir ifade ile, insan besini olabilecek ve ekonomik değeri olan her türlü tarımsal-hayvansal ürünün bakım, besleme, yetiştirme, koruma ve mekanizasyon faaliyetlerinin tamamı ile durgun sularda veya özel alanlarda yapılan balıkçılık faaliyetlerinin tümüdür.

Bu bilim dalı bilimsel bilginin yanısıra özel yetenek ve önsezi gerektirir. Uygulamalı bir bilim dalı olup, Amacı insanların yararına ekonomik değerler elde etmektir.

Tarım, iki temel üretim dalından oluşur. Bunlar Bitkisel Üretim ve Hayvansal Üretim dir. Bu iki temel tarımsal üretim dalı ve hatta tanımları arasındaki tek ayrım, kullandıkları materyalin birinde bitki ötekinde ise hayvan materyali oluşudur.

Hayvansal üretimi tarımın dışında kabul etmek, günümüz gerçeklerine aykırı ve çağın gerisinde kalmış bir görüştür ve ancak geri kalmış ya da gelişmekte olan toplumlarda geçerlidir. Çünkü bu iki temel üretim kolu, birbirine gereksinimi olan, birbirini tamamlayan ve destekleyen iki üretim dalıdır.

Bitkisel Üretim [değiştir]
Tarla Bitkileri büğday,arpa yulaf,patates,pancar,havuç,fas ulye, salatalık,kabak,mısır, Meyve Yetiştiriciliği elma,erik,armut,kiraz yetişir

Hayvansal üretim [değiştir]Sığırcılık

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 03.11.2008, 22:58   #6
_Zehery_
Yeni Yiğido
NO AVATAR

_Zehery_ Şuan _Zehery_ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.10.2009 12:52

Tecrübe Puanı: 0 _Zehery_ FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Emeğinize sağlık Sn. seva güzel bir paylaşım fakat yazınız biraz fazla "gültepe ailesi" ve "şeker ahmet" merkezli olmuş. Ayrıca "bir dilenci bile ancak şeker ahmet'in evine isafir olabilir" cümlesi diğer Arıklarlılar hakkında yanlış düşündürüyor. Bunu kasıtlı olarak yazacağınızı sanmıyorum ama gerektiği gibi düzeltirsek daha iyi olacaktır kanaatindeyim...
Saygılar...
_Zehery_ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.11.2008, 22:34   #7
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2155 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Alıntı:
_Zehery_ Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Emeğinize sağlık Sn. seva güzel bir paylaşım fakat yazınız biraz fazla "gültepe ailesi" ve "şeker ahmet" merkezli olmuş. Ayrıca "bir dilenci bile ancak şeker ahmet'in evine isafir olabilir" cümlesi diğer Arıklarlılar hakkında yanlış düşündürüyor. Bunu kasıtlı olarak yazacağınızı sanmıyorum ama gerektiği gibi düzeltirsek daha iyi olacaktır kanaatindeyim...
Saygılar...
bilgiler alıntı

ve bu bilgileri köylüler tarafından verdiğim siteye yazılmış bende buraya taşıyorum....

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 21:49   #8
ylmzkrtl
Yeni Yiğido
NO AVATAR

ylmzkrtl Şuan ylmzkrtl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.02.2009 22:21

Tecrübe Puanı: 0 ylmzkrtl FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SARKISLA-Arıklar

Benim adım Yılmaz Kartal.Bende arıklarlıyım.Çocukluğum burada geçti.Beni tanıyanlarla görüşmek istiyorum.Köyümü çok özledim.Bütün Arıklar'lılara selamlar.GÖRÜŞÜRMEK ÜZERE HOŞCAKALIN
ylmzkrtl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.02.2009, 21:51   #9
ylmzkrtl
Yeni Yiğido
NO AVATAR

ylmzkrtl Şuan ylmzkrtl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.02.2009 22:21

Tecrübe Puanı: 0 ylmzkrtl FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: --->: SARKISLA-Arıklar

HAKAN kardeş senin soyadın ne???
ylmzkrtl isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 10.03.2009, 19:05   #10
karaturk
Yeni Yiğido
NO AVATAR

karaturk Şuan karaturk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 03.12.2011 21:35

Tecrübe Puanı: 0 karaturk FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SARKISLA-Arıklar

yılmaz abi ben hadis hocanın (HADİS KARTAL) torunu uğur kartal nasılsın msn adresini özel mesaj ile atarmısın
karaturk isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)