Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Yılbaşı Kutlamaları - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.12.2012, 07:37   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 899 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Yılbaşı Kutlamaları

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabri Erturhan, yılbaşı kutlamalarının Hristiyanlıkla ilgili dini motif ve ritüelleri barındırdığını belirterek, “Bu yönüyle, körü körüne bir kabul ve kutlamanın dinimizde ve kültürümüzde yeri yoktur'' dedi.

Erturhan, yaptığı açıklamada, miladi yılbaşı kutlamalarının salt yeni giren bir yılın kutlamasıyla sınırlı olmadığını belirtti.
Kutlamanın, içerisinde Hristiyanlıkla ilgili dini motif ve ritüelleri de barındırdığını dile getiren Erturhan, “Bu yönüyle, körü körüne bir kabul ve kutlamanın bizim dinimizde ve kültürümüzde yeri yoktur'' diye konuştu.
Yılbaşı kutlamalarının İslami veya milli herhangi bir temeli bulunmadığını vurgulayan Erturhan, şöyle dedi:
''Bir Müslümanın kimliği Kuran ve sünnet eksenli şekillenmelidir. Ayrıca neyin kutlamasının yapıldığının bilincinde olunmalıdır. Esasında ömürden bir çınar ağacı gibi kocaman bir yıl daha gitmektedir. Asıl bunun muhasebesi ve kritiği yapılmalıdır. Yeni bir yılın gelmesiyle geriye takılıp kalmamalı, hep ileriye bakarken, mazi de ciddi bir sorgulamadan geçirilmeli, ders alınarak geleceğe öyle yön verilmelidir.''
Prof. Dr. Erturhan, bu tür kutlamaların her yönüyle israf barındırdığını belirterek, ''Zaman israf edilmekte, alkol, zararlı madde ve bazen de yasak fiillerle vücut mekanizması israf edilmekte, dünyada ve çevremizde akan kan, gözyaşları, açlık, kıtlık, terör gibi tahrip edici unsurlar göz ardı edilerek duygular ve vicdanlar köreltilmektedir. Gerek alkole, gerek aşırı derecede tüketilen yiyecek, içecek, giyecek ve eğlenceye yapılan masraflar belki de onlarca fabrika açacak düzeyde astronomik rakamlara ulaşmaktadır. Oysaki dinimiz israfı yasaklamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Yaş kesen baş keser

Yılbaşında süslenmek üzere milyonlarca çam ağacının kesilmesinin israfa yol açtığını belirten Erturhan, Hz. Muhammed'in ''Kıyamet kopsa dahi elinizdeki fidanı dikin'' sözünü hatırlatarak, konuşmasını şöyle tamamladı:
''Dinimizde asıl olan yaş ağacın kesilmesi değil, korunmasıdır. Öyle ki, kabir üzerine dikilen bir fidan dahi kabirdeki ölünün günahlarının bağışlanma sebebidir. O itibarla bir ağacın yaşatılmasının getireceği bireysel, toplumsal, ekonomik ve ekolojik yararla onu kesmenin yapacağı tahribatı iyi düşünmek gerekir. Nitekim bu husus millet irfanında 'yaş kesen baş keser' ifadesiyle formüle edilmiştir. Hayatın, sağlığın, çevrenin, malın korunması İslam dininin en temel hedeflerinden olup bunların keyfi olarak israfı karşılığında mutlaka kişi sorgulanacaktır.

Sivas'ın Sesi
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.12.2012, 00:14   #2
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5443 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick
Standart Cevap: Yılbaşı Kutlamaları

Yilbasi agacai süslemek modami Türkiyede.?
Ben Yurt disinda yasamama ragmen yilbasi agaci süslemiyorum.
Hiristiyanlar noel kulamalarinda süsledikleri icin yilbasinda da ayni agaci kullaniyorlar.
Yilbasi gecene dek. Biz kime, yada kimlere benzemeye calisiyoruz.:??
Elhamdülillah müslümaniz cok sükür. Nerde yasarsak yasayalim.
Alt 30.12.2012, 14:26   #3
blacksky
Yiğido

blacksky - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

blacksky Şuan blacksky isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.12.2015 15:21

Tecrübe Puanı: 694 blacksky isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Ne bos isler bunlar.. isteyen istedigine inanir.. istedigine inanmaz.. istedigi gunu istedigi gibi kutlar.. hazmedin.. ilahiyatta prof.dr. olmus ama koy imaminin ugrasmayacagi seylerle ugrasiyor.
blacksky isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı blacksky'e Teşekkür Ediyor...
Alt 30.12.2012, 23:28   #4
Pusula_58
Usta Yiğido

Pusula_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Pusula_58 Şuan Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2013 14:51

Tecrübe Puanı: 736 Pusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz seinPusula_58 kann auf vieles stolz sein

Herkesin inancı kendine inandırıcı gelir. Bir başkasının inancını eleştirirken dikkat etmek gerekir. Bir başka deyişle "Sana yapılmasını istemediğini sen başkasına yapma" denebilir. Okumuş profesör olmuşunuz ama yukarıdaki arkadaşın dediği gibi köy imamının bile uğraşmayacağı konularla uğraşıyorsunuz. Yoksa gelecek seçimlerde AKP'den vekil adayı olma durumunuzmu var Prof. Dr. Sabri Erturhan ?
Nasılki evlilik kuruluş çeşitli konularda yıldönümü kutlanıyorsa yeni yılda pek ala kutlanabilir. İsteyen eğlencede düzenler içkisinide içer müziğinide dinler bunlardan kime ne eğlenen eğlenir eğlenmeyende eğlenmez kendi bilecekleri şey. Neden illa dinleri karşı akrşıya getirip illaki ayrımcılık yapıyorsunuz. Bu tür tutumlar Dünya halkları barışında hiç bir şey kazandırmaz aksine düşmanlığı körükler, Keşke Dünya barışı adına bir kaç söz söyleseydiniz Sayın Prof. Dr. Sabri Erturhan adınız ve makamınız adına çok düşündürücü ve çokda acı.
Pusula_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Pusula_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 31.12.2012, 17:50   #5
Kemençem
Yeni Yiğido

Kemençem - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kemençem Şuan Kemençem isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.02.2013 01:15

Tecrübe Puanı: 0 Kemençem FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

biz noeli kutlamıyoruz ki.biz yılbaşını yeni senenin gelişini iyi dileklerle kutluyorum.
ben aleviyim ve sivaslıyım.biz yılbaşına gağant deriz.gelenek olarak hep kutlarız, egleniriz adabımızla tüm ailecek toplanırız.hindimizde pişer.bu sivasta ve sivaslı alevilerde hep böyle kutlandı kutlanır köylerde de bu şekildedir.

FARZEDELİMKİ NOELİkutluyoruz.
e noel İSA Peygamberin doğum güni ise onu da peygamber sayıyosan neden zoruna gidiyor noelin kutlanması ?
o zaman ramazandatutulmasın.
et tüketimi ile agresif gezen gösteriş gibi oruç tutmakla baskı yapmakla da müslüman olunmaz o zaman ramazanı da eleştirin tutmayın..

noelle yılbaşını karıştırmayın.saçma saçma işle yapmayn.

hoşgeldin GAĞANT AYI
Hoşgeldin GAĞANT
Yeni yılımız KUTLU OLSUN!
Kemençem isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.2012, 18:46   #6
58MUAMMER58
Yasaklı
NO AVATAR

58MUAMMER58 Şuan 58MUAMMER58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.01.2016 18:11

Tecrübe Puanı: 0 58MUAMMER58 FAZLA SÖZE GEREK YOK58MUAMMER58 FAZLA SÖZE GEREK YOK58MUAMMER58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

boş işlerle uğraşmanın anlamı yok isteyen istediği gibi kutlar yada kutlamaz isteyen o gece kendine ailesine ziyafwet çekerek kutlar isteyen sabaha kadar kuran okur namaz kılar dua eder son zamanlarda insanların yaşam şekilleri değişti eskiden hacca giden zemzem suyu tesbih başörtüsü seccade getirirdi şimdilerde joni wolker viski getirenler var kime nediyecen benim için yılbaşı doğumgünü filan olağan günler yeniyıl iyiolan herkese hayır getirsin hepsi bu milletin 3 kuruşluk keyfini kınamanın anlamı yok canlı ağaç kesimlerine karşıyım
58MUAMMER58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar 58MUAMMER58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 31.12.2012, 18:47   #7
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1264 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Bu açıklamaya niye tepki geliyor ki anlamadım.O bir din alimi ve insanları yaklaşan tehlike konusunda uyarmakla mükellef.Uyarısını yapıyor,isteyen dikkate alır ya da almaz.
Alt 31.12.2012, 19:55   #8
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 616 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bende Erturhan'ın sözlerinin yanlış anlaşıldığına inanıyorum.
Adam kutlamayın demiyor.
Kafirsiniz de demiyor.
"yılbaşı kutlamalarının Hristiyanlıkla ilgili dini motif ve ritüelleri barındırdığını belirterek, “Bu yönüyle, körü körüne bir kabul ve kutlamanın dinimizde ve kültürümüzde yeri yoktur" denilmiş.
Noel Baba'nın bir Hristiyan azizi olduğunu biliyoruz. İslamla bir alakası yok gerçekten.

Sonra alkol, aşırı tüketim gibi şeylerin de zararına değiniyor. Yanlış mı bunlar? Aynı şeyler oruçtan çıkmadan evvel Ramazan Bayramı arefesinde de yapılmıyor mu? İsrafın neresi güzel? İsraf da etmeyin diyor.

Ağaç kesmek vb. şeylerin de doğru olmadığını belirtiyor.Yani anlayamıyorum. Ağacı keselim mi? Zilzurna içip habire yiyip dağıtalım mı?

Bunları yapmadan, Hristiyanlara özendiğimden değil, sırf yeni yılın gelmesinden hoşnut olarak evimde sessiz sedasız kendi çapımda kutlasam yılbaşı olmuyor mu?

Üstad güzel söylemiş ve bende katılıyorum.
7 Hristiyan bir dana’ya ortak olmadıkça; Çam ağacı süslemem.

Saygılar
Alt 01.01.2013, 10:20   #9
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Alıntı:
58MUAMMER58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
boş işlerle uğraşmanın anlamı yok isteyen istediği gibi kutlar yada kutlamaz isteyen o gece kendine ailesine ziyafwet çekerek kutlar isteyen sabaha kadar kuran okur namaz kılar dua eder son zamanlarda insanların yaşam şekilleri değişti eskiden hacca giden zemzem suyu tesbih başörtüsü seccade getirirdi şimdilerde joni wolker viski getirenler var kime nediyecen benim için yılbaşı doğumgünü filan olağan günler yeniyıl iyiolan herkese hayır getirsin hepsi bu milletin 3 kuruşluk keyfini kınamanın anlamı yok canlı ağaç kesimlerine karşıyım
Katılıyorum.

Yenil yıla girince sevinen insanları ben çözemiyorum. Oysa ki üzülmeleri gerektiğini düşünüyorum. 1 yıl daha yaşlanıyorlar. Ölüme 1 adım daha yaklaşıyorlar. Ama buna rağmen seviniyorlar...
Alt 01.01.2013, 16:26   #10
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Her yaşın kendine özgü mutlaka bir güzelliği var. Kimse hayatta baki değilki. Geçen zamana üzülmeye yada gelecek zamana sevinmek olsun!
Her sene yeni bir yıl geliyor, bu yeni yılın iyi olması güzel geçmesi temennisinde bulunmak ve her gelen yeni yılı neşe içinde karşılamak hepsi bundan ibaret olsa gerek.
Bunu bayramlarla dinlerle ırklarla ayrıştırmanın karıştırmanın ne gereği var? Kime ne faydası var? Tüm Dünya'da görmedinizmi nasıl kutlamalar yapıldı, meydanlarda 2 milyon insan toplanarak onlarında bir bildikleri var demekki.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)