Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 09.02.2008, 16:24   #1
alpxreis
Yeni Yiğido

alpxreis - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

alpxreis Şuan alpxreis isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.03.2009 18:30

Tecrübe Puanı: 0 alpxreis FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart ulaş küpeli

slm ben küpeliden alptekin köyümüze gelin bi kuyruklu köftemizi yiyin eminim ço beğeneceksiniz...
alpxreis isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 17.02.2008, 14:03   #2
akif5800
Yeni Yiğido
NO AVATAR

akif5800 Şuan akif5800 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 19.02.2008 22:40

Tecrübe Puanı: 0 akif5800 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: ulaş küpeli

mrb ben küpeli köydenim köyümü çok severim aslında babamın köyü gümüşpınar köylü ana küpelide bizim köy sayılır severim küpeliyi ismim akif küpeliler tanır gambur yusufun torunuyum burdan küpeli köylülerine slmlar
akif5800 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.04.2008, 16:44   #3
Ömerler58
Yeni Yiğido
NO AVATAR

Ömerler58 Şuan Ömerler58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2009 21:06

Tecrübe Puanı: 0 Ömerler58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Lächeln --->: ulaş küpeli

Alptekin ben amcan Mevlüt söyle bakalım en iye kuyruklu köfteyi kim yapar.
Ömerler58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.04.2008, 14:07   #4
ersoy_34
Usta Yiğido

ersoy_34 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ersoy_34 Şuan ersoy_34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2012 16:10

Tecrübe Puanı: 665 ersoy_34 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

buköyün bütün halkına selamlar hürmetler olsun
ersoy_34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.04.2008, 18:34   #5
crazy58
Yeni Yiğido

crazy58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

crazy58 Şuan crazy58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.03.2009 21:16

Tecrübe Puanı: 0 crazy58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

küpeli köyüne selamlar ben körömerlerdenim tabiki...
crazy58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 06.05.2008, 22:23   #6
osman şerbet
Yeni Yiğido

osman şerbet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

osman şerbet Şuan osman şerbet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.06.2009 16:42

Tecrübe Puanı: 0 osman şerbet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

selam ben latifhocanınoğlu osman ben aslen küpelili değilim ama çocukluğum küpelide geçti çok özledim beni tanıyan herkese selamlar büyüklerin ellerinden öperim
osman şerbet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 04.07.2008, 16:56   #7
ufuk179
Yeni Yiğido
NO AVATAR

ufuk179 Şuan ufuk179 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.06.2011 01:00

Tecrübe Puanı: 0 ufuk179 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Selam bende Fikri COŞKUN un oğlu Ufuk.Köyümüz çok güzeldir bekleriz.
ufuk179 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.08.2008, 21:37   #8
osman şerbet
Yeni Yiğido

osman şerbet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

osman şerbet Şuan osman şerbet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.06.2009 16:42

Tecrübe Puanı: 0 osman şerbet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

selamünaleyküm ben latifhocanın oğlu osman tüm küpeli köylülerin ramazanlarının hayırlı olmasını cenabı allahtan niyaz eder beni tanıyan büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim allaha amanet olun saygılarımla osman

akif kardeşim sanada selam eder yusuf dedenin selatin ve arif dayı

na selamlarımı sölersin dedenin ve selatin dayının ellerinden öperim arifdayına selamımı söylersin latif hocanın oğlu osmandersin sizlere selamı var ayrıca annene anne ve anneanne yaşıyorlarsa selamımı söle yani anne annenidedim ellerinden öperim saygılarımla osman abin

Konu osman şerbet tarafından (31.08.2008 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
osman şerbet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 20.09.2008, 17:13   #9
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Köy adını küpeli dede yatırından almıştır. Küpeli dede ermiş üç kardeşten birisidir. Diğer kardeşinin adı ise Arap dededir. Arap dede ise bugün Şarkışla`da Arap dede denilen mevkide yatmaktadır. Soylarının Oğuz Türklerinin Dodurğa boyuna dayanan Sırıklıogulları Küpeli köyüne ilk yerleşen Kabiledir 13.asirda ortaasyadan göç eden Türklerin büyük bölümü Suriye Şam ve Halep Şehirlerine yerleşmişlerdir.1071 Malazgirt savaşının ardından Anadoluya Hakim olan Oguz Türkleri Boyboy belirli mevkilere dagılmışlardır. Eskitürkçede3dilde anilan bu boyun adi(Tötürge,Toturga,Dodurga)ol mustur yaklasık 5000yıllık konar göçer hayatın ardından 1700 lü yillarin başlarında yerleşik düzene geçmişlerdir ilk olarak Elbeyli mevkine yerleşen Emirza Kethüda`ninidaresindeki aşiret311haneye sahiptiki buda ortalama 1555kişidemektir.Bu tarihten 35yil sonra yani 1520 yılına ait defterde ise 967haneye ulaştıkları görülmektedir 1574 tarihlerindede Emirza veledi elbeyi denilen şahsin Aşiret yönetimine gelmesiyle Sırıklıogulları(1934 yilinda Soyadi kanunu ile KOCYIGIT olarak anilmaya başlanmışlardır) Kendi kollarını ayrı bir düzene koyar önce Merkeze bağlı sırıklı köyünü kurarlar Ardından 1624 yılında Küpeli Köyünü kurarlar Küpeli dede yatırına hürmeten Köyün adı Küpeli olur. Bu dönemlerde düzenlenen yayla şenliklerinden birinde Altınyayladan Tecer istiğametine göç eden Körömer isimli şahıs burada mola verir Aynı zamanda Pehlivan Olan Körömer Güreş havasi çalinca titrer ve bu durumu fark eden yayla sahibi Sırıklıoglu Ahmet ağa(gö Ahmet) Benim pehlivanim olarak güreş der teklifi kabul eden Körömer güreşte galip gelince kendisine oraya yerleşmesi teklif edilir ve kabul ederek Küpeli köyüne yerleşşen son kabiledir.Bir konuyu çarpıtmadan dogrusuyla anlatmak gelecek nesillerin yoluna ışık tutmaktır lütfen dogru bildiklerimizi yazalım köyümüzün geçmişinde`de geleceginde`de yalan olmasın,katkıda bulunun ama dogru bilgilerle Saygılarımla.

Eski düğün ve bayramlarda köyde cirit oyunları düzenlenirdi. Aslında köyün öz kültürü tam bir Oğuz kültürüdür ama yaşamsal şartlar bunları da değiştirmiştir. Günümüzde geriye sadece toplu bayramlaşma ve düğünlerde büyüklerin aralarında düzenledikleri mizah türü oyunlar kalmıştır. Ayrıca Küpeli dede denilen mevkide sarı su denilen şifali bir su kaynağı vardır. Siyah balçıklı çamuru olan bir sudur. Köyün büyüklerinin anlatışına göre önceden yağmur duasına yada bir dilek dilemede ziyaret denilen bu mevkiye giderek yapılırmış, fakat günümüzde bakımsızlıktan ve ilgisizlikten metrup bir durumdadır.

Köyde karasal iklim etkili olduğu gibi zanman zamanda çok şiddetli lodos eser. Ayrıca çevresine göre su kaynakları bakımından en zengin köydür

Madımak aşı, tandır çöreği, yumurta böreği,kuyruklu köfte, mirik köftesi, omaç.su böreyi,tandır lavaşı,içli köfte,tandır kebabı,etkavurma,tarhana,yayla çorbası,üzümlü aş,ayran çorbası,etlimantı,maviş,kaymak kömbesi

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.09.2008, 11:27   #10
emocsvs
Yeni Yiğido
NO AVATAR

emocsvs Şuan emocsvs isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.11.2009 21:27

Tecrübe Puanı: 0 emocsvs FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ulaş küpeli

selamın aleykum ben kemalın oglu emrullah bu sıteye yazanlar a cok tesekkur eder devamını dılerım
emocsvs isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil