Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Turkuaz Projesi yargıya takıldı - Sayfa 6 - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 14.03.2013, 18:21   #51
aloneee
Yiğido
NO AVATAR

aloneee Şuan aloneee isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.03.2013 19:45

Tecrübe Puanı: 421 aloneee FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Turkuaz Projesi yargıya takıldı

Alıntı:
LaEdri Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Hiçbir vasfı olmadan,elinde lise diplomasından başka diploma olmadan bir kuruma girip maaş yiyenler katılsın Yetenksizsiniz yarışmasına!
PArk City'deki 7 trilyon için hırsız kelimesini kullananlar,Eski Sanayi'deki onlarca trilyon için hangi kelimeyi kullanırlar merak ediyorum!
İnsanların vicdanları kör olmuş..Orda AVM yapılsın,alışveriş yapayım,eşimle sevgilimle cafelerde oturayım diye böyle bir haksızlığa destek veriyorlar..Bilirkişi belediyenin 500.000 tl verdiği yere 1.5 milyon tl değer verdi..Hadi ortası olsun 1 milyon tl eder..Aradaki 500.000tlyi cebe indirecekleri nasıl görmüyorsunuz? Ve bu sadece bir dükkan için geçerli..Nasıl bu yağmaya göz yumarsınız,nasıl!
Ağlama Laedri, başladın yine.. Muvafakat veren 950 kişi hiçbişey bilmiyoo onlar verdi dükkanlarını, Belediye bi sana mı dükkanının değerinin altında fiyat veriyoo sana ve senin gibi düşünenlere mi... Orada 200'e yakın dükkan yıkıldı senin dükkanının yanındaki dükkanlar da yıkılır yakında o tozun dumanın enkazın altında işlerin daha da açılır verme dükkanını..
aloneee isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar aloneee'e Teşekkür Ediyor...
Alt 14.03.2013, 18:22   #52
aloneee
Yiğido
NO AVATAR

Hem vermene gerek kalmadı yasal çoğunluk sağlanmış durumda 3 te 2 siyle anlaştıysan kamulaştırırsın yazıyoo yasada bilmiyosan aç bak artık dükkanını vermene gerek kalmadı yanee kamulaştırılcak...
aloneee isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.03.2013, 18:23   #53
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1264 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Ben orda soyguna göz yummuyooooooo,hakkımı arıyooooooooooo
Alt 14.03.2013, 19:45   #54
aloneee
Yiğido
NO AVATAR

Alıntı:
Ben orda soyguna göz yummuyooooooo,hakkımı arıyooooooooooo
Ne soygunu neyin kafasını yaşıyosun sen, senin gibi artniyetli ve ön yargılı insanların yüzünden bu proje gecikiyoo lafa bak soygunmuş insaf be insaf öle bişey olsa 1 senedir insan gibi size çıkın diyo belediye başkanı öle bişey düşünseler gelip şimdiye kadar çoktan yıkmışlardı ama iylik yaramaz ki..
Alt 15.03.2013, 16:00   #55
Kayapa
Yiğido
NO AVATAR

Kayapa Şuan Kayapa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2014 18:51

Tecrübe Puanı: 430 Kayapa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

geldin haydi 1 yıl hazırlık haydi 1 yılda yıkma zamanı 3 yılda yapılma zamanı al sana turkuaz projesi ama ne oldu 2 yıl otur 2 bucuk yıl kamulaştır 6 ay ihale ki hangi enayi girer bu ihaleye bilemem sonra seçim olur eski başkanlardan Doğan Ürgüp Ankaradan sivaslilara bayramda seyranda selam yollar.
Kayapa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Kayapa'e Teşekkür Ediyor...
Alt 15.03.2013, 23:21   #56
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Türkiye'nin en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projesinin startını verdi. Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm Projesi (Turkuaz Projesi) kapsamında 60 işyerinin yıkım çalışmalarına katılan Başkan Ürgüp, basın mensuplarına proje hakkında bilgiler verdi.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesine Sivas'ta başlamış olmanın gururunu yaşadıklarını belirttiği konuşmasında Turkuaz Projesiyle eşgüdümlü şekilde Dedebalı Kentsel Dönüşüm projesinin de devam ettiğini kaydetti. Başkan Ürgüp, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi Sivas'ta Türkiye bazında uygulanan kentsel dönüşüm projelerinden en kapsamlı projelerinden birisinin startını vermiştik. Bugün bu projenin önemli bir noktasındayız. Daha önce muvafakatlarını aldığımız 60'a yakın işyerinin bugün yıkımını gerçekleştireceğiz. Sivaslılara bir önemli haberi daha vereyim. Kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapmış olduğumuz, Dedebalı kentsel dönüşümü dediğimiz Kılavuz, Ferhatbostan, Huzur ve Mısmılırmak mahallesini de kapsayan 900 konutluk projenin geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle ihalesi yapıldı. Hayırlı uğurlu olsun.”

SİVAS'IN OLMAZSA OLMAZI KENTSEL DÖNÜŞÜMDÜR
Turkuaz Projesinin niçin yapıldığını anlatan Başkan Ürgüp, “Şehrin ortasında kalmış bir sanayi vardı. Bu alanda 630 tane iş yeri var. 1349 kişinin hisse sahibi olduğu alanda 950 kişinin muvafakatlarını almış durumdayız veya kamulaştırmalarını yapmış durumdayız. Dolayısıyla yasal çoğunluğu sağlamış durumdayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İller Bankasıyla gereken görüşmeleri yaptık. Onlarla da mutabakat noktasındayız. Bu kentsel dönüşüm projeleri Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı hükümetler dönemimde son derece ciddi manada gündeme gelmiş ve 2005 yılında çıkarılan belediye kanununun 73 maddesine göre uyguladığımız bu proje Sivas’ımıza ve milletimize hayırlı olsun. Bu projede bir alışveriş merkezi, bir 5 yıldızlı otel, 3 tane 33 katlı rezidans kule, 3 tane 18'er katlı apartman dairesi ve bir cami birinci etabı oluşturuyor. İkinci etabında ise 2 tane 18 ve 22'şer katlı apartmanlarla birlikte bu projeyi hayata geçirmiş olacağız. Bu yıl içerisinde ihaleyi yapmayı planlıyoruz. Mutabakatların tamamını almış değiliz, herkesle tam mutabık kalmış da değiliz. Bunu da açıkça söylüyorum. Kanunun bize verdiği yetkileri kullanarak gerekenleri yapma konusundaki azimli ve kararlı olduğumuzu bir daha vurguluyorum. Sivas’ımıza ve buradaki mülk sahiplerine 630 iş yerindeki 1350 kişiye bu projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TÜRKİYE'YE ÖNCÜLÜK YAPIYORUZ
Basın mensuplarının konuyla ilgili sorularına da cevaplar veren Başkan Ürgüp, Turkuaz Projesinin kendi döneminin ve şimdiye kadarki bütün dönemlerin en büyük projesi olduğunu söyledi. Başkan Ürgüp, sözlerine şöyle devam etti: “Belediye kanunundaki 73. maddeye göre uygulanan Turkuaz Projesi Türkiye çapındaki en büyük projedir. Dedebalı projemizde 73. maddeye göre uyguladığımız kentsel dönüşüm projesidir. Bu alanda 54 bin metrekare alanı yüzde 30 daire karşılığı TOKİ’ye verdik. Bu alandan elde edeceğimiz daireleri kentsel dönüşümde kullanarak iki projeyi birden yürütmüş olacağız. Belediyemiz şu anda bir de imar revizyonunda son noktaya geldi. Dolayısıyla Sivas son günlerde imar revizyonu ve kentsel dönüşüm atağı içerisinde. Türkiye'ye de örnek oluyor, öncülük yapıyor.”

YASAL BİR ENGEL SÖZ KONUSU DEĞİL
Bir gazetecinin Turkuaz Projesiyle ilgili açılan davalar hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine Başkan Ürgüp şunları söyledi: “İki tane ferdi yürütmeyi durdurma davası açılmıştı bir tanesi bizim lehimize sonuçlandı diğeri de yakında sonuçlanır herhalde. Bu manada bizim açımızdan yasal bir engel söz konusu değildir. Öte yandan kamulaştırmalarla ilgili açmış olduğumuz davalara itirazlar var. Hukuki süreci takip ediyoruz.”

YER SAHİPLERİNE ÇOK BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLADIK
Eski Sanayide faaliyetlerine devam eden dükkanların olduğu ve bu faaliyetlerin ne zaman sonlandırılacağı şeklindeki bir soruya ise Başkan Ürgüp şöyle cevap verdi: “Süre vermiyorum. En hızlı şekilde bu dükkanlar boşaltılması gerekiyor. Zaten bize geçmiş olan mülklerin sayısı şu anda yıktıklarımızın dışında yüzden fazladır. 60 tane dükkanın yıkımını bu partide tamamlayacağız. Bu gün 15 dükkanını yıkımı yapılır. İş makineleri artık sanayiden çıkmayacak. Kanunun bize verdiği yetkiyi kullanma konusunda aceleci davranmak durumundayız. Kentsel dönüşüm yasasının yaptırımcı bir durumu da vardır. Siz çoğunluğu sağladıktan sonra geriye kalanları bırakmıyor kentsel dönüşüm yasaları. Yoksa yüz kişiden 99'unu ikna edersiniz biri hukuken engel çıkardığı zaman ne olacaktı, proje mi dursun, çoğunluğun kararına uyulur tabi.Bu manada gerekenleri yapacağız. Diğer arkadaşlarımızın da bizi anlayışla karşılayıp projemize ortak olmalarını temenni ediyoruz. Projeye ortak olan herkese normal değerlemenin ötesinde 2.65 kat sayı ile çarparak özellikle oluşan değerin, rantın eşit şekilde dağılımı sağlanmıştır. Bu manada 100 bin lira değerinde yeri olan şahsin daireleri verilirken alacağı rakam 265 bin lira değerinde olacaktır. Bu da çok önemli bir katkıdır. Bu da Türkiye'de uygulanmamış bir metottur. Yani bu metodu yetkililere anlattığımızda mükemmel bir metot olduğunu ve rantın tamamıyla mülk sahiplerine tamamının dağıtıldığını ifade ettiler. Onlar da biz de bunun böyle olduğunu düşünüyoruz.”

KAMULAŞTIRMAYLA İLGİLİ BİLİRKİŞİ RAPORLARINA İTİRAZ ETTİK
Kamulaştırma davalarıyla ilgili bilirkişi raporlarına da değinen Başkan Ürgüp, şunları söyledi: “Bilirkişi raporu açıklandı. Mahkemeye biz de karşı itirazlarımızı yaptık. Kamulaştırmak mecburiyetinde değiliz aslında. Kanunun bize tanıdığı haklarla da çözebiliriz. Bilirkişilerin verdiği raporlar her zaman belli olmuyor. Bilirkişileri de şikayet edeceğimizi de buradan beyan ediyorum. Burada haksız ve yanlı bir uygulama söz konusu olabilir ama biz Türk mahkemelerinin adaletine güveniyoruz. Neticelenmiş bir dava yok henüz talepler var sadece.”

ESNAFIMIZI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ
Turkuaz projesiyle ilgili itiraz eden esnaf sayısı hakkında bir soruya ise Başkan Ürgüp, "Mülk sahiplerinin içerinde ortada görünen 10 civarında arkadaşımız var. Ağırlıklı itiraz kiracılardan geliyor. Onların da ekmek parası kutsaldır, anlıyorum. Onlara da dükkanlar yaptık, dükkanlara girmiyorlar, ekonomik durumlarının zayıf olduğunu söylüyorlar. 150 ay vade ile bizden dükkan istiyorlar. Biz TOKİ değiliz yani, 150 ay vade ile dükkan verecek durumda da değiliz. Belediye kanunu da zaten buna müsait değil. Rızkımızı veren Allah'tır. O kardeşlerimize biz 176 tane dükkan yaptık ve şu an içimizde kiracılardan dükkan alan kardeşlerimiz de var" şeklinde cevap verdi.

İhale süreci hakkında ise Başkan Ürgüp şunları söyledi: "İki etapta ihaleye çıkacağız. Birinci etabın içerisinde AVM, otel, 3 apartman, 3 rezidans, bir cami; ikinci etapta 22'ye 18 ikiz kuleler birlikte çıkacağız ayrı değil birlikte çıkacağız ihaleye."

GECİKİLEN HER GÜN SİVAS İÇİN KAYIPTIR
Daha sonra ise muvafakat veren esnaflardan Abdullah Döner, projeden beklentilerini ve düşüncelerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Döner, “Ben de burada muvafakat veren bir iş yeri sahibi olarak bulunuyorum. Bu Eski Sanayi Sitesinin yıkımıyla ilgili, buranın şehre kazanılmasıyla ilgili konu gündeme bugün gelmedi. 2 yıldır konuşuluyor. Buradaki kiracı esnafının mağduriyetinin önlenmesi noktasında bundan 1 sene 1.5 sene öncesinden başlayarak bu esnafın mensubu oldukları, üye oldukları odalar ve dernekler kolektif bir çalışmayla bu sorunlar, bu kangiren hale gelmeden çözülebilirdi. Maalesef Sivas’ta esnafımızın, insanımızın meselelerine sahip çıkacak nitelikte sivil toplum örgütleri oluşmuyor. Oluşmayınca da bu hal Sivas’a zarar veriyor. Bu saatten sonra sanayi esnafının meseleye negatif değil pozitif bakması ve değerlendirmesi lazım diye düşünüyorum. Burada gecikilen her gün Sivas için bir kayıptır. Mesele buradaki 3-5 esnafın meselesinden öte Sivas’ın meselesi olarak bakmak lazım. Hepimiz Sivaslıyız. Sivas’a yakışır bir eserin kazandırılması noktasında herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu saatten sonra burada geri dönüşüm söz konusu olmaz. Gerek alış veriş merkezinde gerekse diğer rezidanslar Belediyenin esnafımıza sunduğu imkanlar fevkalade pozitif. Bugün iki altmış beş kat sayı vermiş durumdalar. Burada her hangi bir esnaf yüz metre karelik bir yerini kat karşılığında bir müteahhide vermiş olduğu varsayalım bunun sıfır beş gibi bir şeyi alması lazım ki beş katı bir yoğunluk alması lazım ki Belediyenin bugünkü iki altmış beşin karşılığını verebilsin. Bu hiç vaki değil, Sivas’ta uygulanan bir şey değil. İki misli fazladan değerlendirme adına Belediye esnafa gayet ılımlı ve makul yaklaşmıştır. Bu fırsattan istifade edilmesi lazım. Benim şahsi kanaatim burada bir takım insanlar bazı arkadaşları dolaşarak burada zorluk çıkartma adına bir inatlaşmaya yöneltmiş durumdalar, bundan vazgeçsinler. Bundan herkes zarar görür. Bunun için herkes aklını kullansın” dedi.

Başka bir esnaf olan Recep Yılmaz da konuyla ilgili şunları söyledi: “40 senedir eski sanayide ticaretle uğraşan bir kişiyim. Temel Bey, Osman Bey, Sami Bey zamanından günümüze 22 yıl geçti. Doğan Bey döneminde bu alanda değişim başladı. Bundan biz çok memnunuz ve önümüzün açılmasını talep ediyoruz. Buradaki korku nedir? Korku gelecekte buranın durumu ne olur kalır mı yapılmaz mı endişesi var. Bu endişelerimizi atmamız lazım. Sanayi yılan hikayesine dönmüş durumda. Bunu bertaraf etmemiz için birlik ve beraberliğimizi sağlamamız gerekir. Esnafımızla ticaret yapan kişilerle beraber el ele gönül gönüle verip bunu çözmemiz lazım. Şunu söylemeliyim esnaf odaları ve diğer meslek odalarının belediyenin yanında olmasını istiyorum. Allah hayırlı uğurlu etsin.”

Daha sonra söz alan Başkan Ürgüp, esnafa her türlü desteği verdiklerini ve destek olmaya devam edeceklerini belirterek, “Bana bıçakçı bir esnafımız geldi. Bıçakçı esnafımızla şöyle bir uygulama yapacağız, eski buğday pazarı içerisinde 24 dükkanı da monte olarak yapıp 17 bıçakçı, 3 tane kalaycı, 2 tane sıcak demirci, bir tanede demir tarakçı esnafa tahsis edip bu kültürün de şehrin merkezinde hem işleyebilecekleri hem satış yapabilecekleri bir alanı oluşturduk” dedi.

Bıçakçı esnafından Mustafa Argut ise, Başkan Ürgüp'e teşekkür ederek “Sayın başkanımıza bu konuda çok teşekkür ediyoruz. Mesleğimizin tükenmemesi için çok büyük gayretler gösterdi. Bize güzel bir yer gösterdi. İnşallah güzel olur. Başkanıma tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

En son olarak Eski Sanayide kiracı esnafı adına konuşanlar da Başkan Ürgüp’ün kendi mağduriyetlerini gidermek için kooperatifler için arsa tahsisi başta olmak üzere her türlü desteği sağladığını kaydederek teşekkür ettiler.

Kaynak: Sivas Belediyesi
Alt 16.03.2013, 00:09   #57
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 616 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ya aklıma birşey takıldı şimdi okuyunca.
Bildiğim kadarı ile ( forumdan duyduğum kadarı ile ) duruma itiraz edilen 2 dava açıldı ve bilirkişi incelemeleri de bu yönde yapıldı. Başkan ve anlaştığı yüzlerce esnaf varken bilirkişinin bu 2 kişi için yanlı davranmış olması ne kadar olası? "Burada haksız ve yanlı bir uygulama söz konusu olabilir ama biz Türk mahkemelerinin adaletine güveniyoruz."
Peki ya itiraz sonuç vermezse ne olacak ben onu da merak ediyorum.
Başkan çok sağduyulu konuşmuş bu sefer sanki?
Elimizde hak var ama biz yine de yıkmadık bak der gibi. 2 kişi için bu kadar bekliyorlarsa eğer söyleyin ben de elime kazmayı alıp yıkarım. Bu kadar inandıkları bir proje 2 davadan sebep mi durağan gidiyor?
Yine bilirkişi orada ilk bilirkişinin verdiği yüksek tutarlı bedel tespit ederse acaba başkanın planı ne olacak.Daha doğrusu dükkanını ucuza kaptıran vatandaş ne olacak merak konusu?
İşte Sn Ürgüp'ün bu projeden gelmesi planlanan %5'lik oy oranı dilimi burada + veya - olarak şekillenecek gibi duruyor.

Sanırım mahkeme ve bilirkişi raporundan sonra Sivas Belediyesi böyle bir açıklama yapma gereği duydu.
Alt 16.03.2013, 07:04   #58
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 685 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
Hiçbir vasfı olmadan,elinde lise diplomasından başka diploma olmadan bir kuruma girip maaş yiyenler katılsın Yetenksizsiniz yarışmasına!
PArk City'deki 7 trilyon için hırsız kelimesini kullananlar,Eski Sanayi'deki onlarca trilyon için hangi kelimeyi kullanırlar merak ediyorum!
İnsanların vicdanları kör olmuş..Orda AVM yapılsın,alışveriş yapayım,eşimle sevgilimle cafelerde oturayım diye böyle bir haksızlığa destek veriyorlar..Bilirkişi belediyenin 500.000 tl verdiği yere 1.5 milyon tl değer verdi..Hadi ortası olsun 1 milyon tl eder..Aradaki 500.000tlyi cebe indirecekleri nasıl görmüyorsunuz? Ve bu sadece bir dükkan için geçerli..Nasıl bu yağmaya göz yumarsınız,nasıl!
Ülkenin ekenomisi nasıl kaldırıyorsa öyle yapılıyor. Mesela bilir kişiler asgari ücret yerine 3.300 TL para alınmasını söylüyor. Yoksul kalmamak için. Bu da yurdum gerçekleri. Seninkisine benziyor. 3 300 TL verebilirler mi?

Cebe indirmeselerde hizmete verilse keşke. Yurdum gerçekleri olarak bir de bal tutan parmağını yalıyor. Bu alışkanlık hale gelmiş. Önce bu zihniyetin de değişmesi gerek.

Şehrin eski görünümünün yenileşmesine hiç kimsenin karşı çıkmaması gerek. Atılan adım teknik olarak çok olumu ve şehri rahatlatacak bir adım. Her ne pahasına olursa olsun sanayinin şehir dışına çıkması gerekir.

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)