Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Arşiv
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Arşiv Güncelliğini Yitirmiş Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.06.2008, 16:54   #1
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI
Beitrag Velev ki türban üniforma oldu

Velev ki türban üniforma oldu

Hilal YÜKSEL/SİVAS, (DHA)

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi bugün kursiyerlerini mezun etti. Törenin en dikkat çekici yanıysa kursiyer kızların tamamının tek tip elbise ve türban takmaları oldu. Bu durum Vali'nin de dikkatini çekti. Merkez Müdürüne "Neden böyle oldu?" diye sordu.

İŞTE O TÖRENİN FOTOĞRAFLARI

TARIM ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Türkiye genelindeki 6 merkezden biri olan Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce düzenlenen belge verme töreninde kız kursiyerler tek tip kıyafet giydi. Kursiyerler kendi diktikleri beyaz ceket ve siyah topuklara kadar uzanan etekleri ile törene katılırken önemli bölümünün türbanlı olduğu görüldü. Düzenlenen programı izleyen kadın ve erkekler salonda ayrı yerlere oturdu.

Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ustalık belgesi töreni ve sergi açılışı yapıldı. Merkez bahçesindeki törene 8 aylık

Bu görüntü kulislerde şu hatırlatmaya neden oldu. Başbakan türban için "Velev ki türban siyasi simge oldu" diyerek bir kapı açmıştı. Siyasi simgeden önce üniforma oldu.

eğitimlerini tamamlayan kız kursiyerler merkezde dikilen beyaz ceket ve topuklara kadar uzanan siyah etekleri ile katıldı. Çoğu türbanlı olan kursiyerler tören boyunca tek sıra halinde merkezin bahçesinde bekledi. Törene Vali Veysel Dalmaz, İl Tarım Müdürü Mehmet Kaya ve çok sayıda kişi katıldı. Katılımcıların oturmaları için oluşturulan platformda töreni izlemek için gelen kadın ve erkekler de ayrı bölümlerde oturdu. Halk oyunları gösteri ile başlayan mezuniyet töreninde türbansız olanlara temsili olarak Vali Veysel Dalmaz belgelerini verdi.
Sivas El Sanatları Merkezi'nin çok sayıda kalifiye eleman yetiştirdiğini belirten Vali Veysel Dalmaz, “Kentimizde çok sayıda işsiz var. Bununla birlikte fabrikalarımız çalışacak eleman bulmakta sıkıntı çekiyor. Bu El Sanatları Eğitim Merkezi'nde yetişen çocuklarımız kursu bitirdiklerinde kalifiye eleman haline geliyor. Böylelikle onlara iş kapıları açılmış oluyor” dedi. Törenin ikinci bölümünde merkezde yıl boyunca yapılan el sanatları ürünleri sergisinin açılışı yapıldı.

"KUMAŞLARI BİR FİRMA BEDAVA VERDİ"

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] açıklama yapan Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Arslan, tek tip elbise ve tek tip türbanların onların da dikkatini çektiğini belirterek şunları söyledi; "Sayın Valimiz de bana sordu. 'Niye böyle oldu?' dedi. Gerçekten ilginç. İstemezdik böyle olsun. Keşke olmasaydı... Ama burada böyle bir gelenek var. Her yıl diploma töreninde böyle tek tip giyiniliyormuş. Burada bir tekstil firması var. Bu kumaşlar o firma tarafından bu kursiyerlere verilmiş. Başka bir niyet aranmamalı."

CUMHURİYET SİVASTA KURULDU GALİBA SİVASTA SON BULACAK
MANŞETLERDEYİZ YİNEEEE
Alt 11.06.2008, 16:57   #2
Kaptan-58
Usta Yiğido

Kaptan-58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kaptan-58 Şuan Kaptan-58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.08.2013 11:28
Space pacman Champion!
Tecrübe Puanı: 992 Kaptan-58 COK SEVILEN BIR KISIKaptan-58 COK SEVILEN BIR KISIKaptan-58 COK SEVILEN BIR KISIKaptan-58 COK SEVILEN BIR KISI
Standart --->: Velev ki türban üniforma oldu

YAAA GÖRDÜNÜZMÜ... BUNLARI SALLANDIRMAK LAZIM SİVAS MEYDANDA... NASIL DİZE KADAR ETEK GİYİP BAŞÖRTÜSÜ TAKARLAR... HİÇ OLMAMIŞ... CUMHURİYETİMİZ TEHLİKEDE.. ŞÖYLE AÇIK SEÇİK GİYİNSELERDİ HEM TÖRENE GELENLERİN GÖZLERİ BAYRAM EDERDİ HEMDE CUMHURİYETİMİZ KURTULURDU... VAY BEEE........ BUNU BİLE HABER YAPMIŞLAR... YAZIK VALLA YAZIK.....
Alt 11.06.2008, 17:00   #3
abircan
Usta Yiğido

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

MAHALLE BASKISI FALAN YOK, DEMOKRASİ VAR, BAŞI AÇIKLA KAPALI SOKAKTA YANYANA, ÇOK SIKI DOSTLUKLAR VAR

HEP MASAL HEP MASAL
DEMOKRASİ BU
ÖZGÜRLÜK BU
HAYDİ KIZLAR HEP BERABER İRANA
Alt 11.06.2008, 17:01   #4
abircan
Usta Yiğido

HABERİN LİNKİ DAHA ÖNEMLİ, FOTOGRAFSIZ OLMAZ BU HABER
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
Alt 11.06.2008, 17:04   #5
Kaptan-58
Usta Yiğido

Space pacman Champion!
Tecrübe Puanı: 992 Kaptan-58 COK SEVILEN BIR KISIKaptan-58 COK SEVILEN BIR KISIKaptan-58 COK SEVILEN BIR KISIKaptan-58 COK SEVILEN BIR KISI

ÇOK GÜZEL GÖRÜNÜYOLAR VALLA ÇOK YAKIŞMIŞ... DÜŞÜNENE HELAL OLSUN ÇOK GÜZEL OLMUŞ....
Alt 11.06.2008, 17:15   #6
Fatihmd
Usta Yiğido

Fatihmd - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fatihmd Şuan Fatihmd isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.11.2013 10:20

Tecrübe Puanı: 655 Fatihmd FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bencede çok güzel, haber manşetinde kendini yalanlıyor bir kere

"Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi bugün kursiyerlerini mezun etti. Törenin en dikkat çekici yanıysa kursiyer kızların tamamının tek tip elbise ve türban takmaları oldu. Bu durum Vali'nin de dikkatini çekti. Merkez Müdürüne "Neden böyle oldu?" diye sordu."

Resimlere bakarsınız türbansız kızlarda var. Adamlar öyle bir gözle bakmışki diğer kızları görmemiş bile

Benim anlamadığım bunu cumhuriyete ne zararı var. İsteyen kapanmış isteyen kapanmamış.

Özgürlük yokmu bu memlekette?
Alt 11.06.2008, 17:18   #7
Kaptan-58
Usta Yiğido

Space pacman Champion!

Alıntı:
Fatihmd Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Bencede çok güzel, haber manşetinde kendini yalanlıyor bir kere

"Sivas El Sanatları Eğitim Merkezi bugün kursiyerlerini mezun etti. Törenin en dikkat çekici yanıysa kursiyer kızların tamamının tek tip elbise ve türban takmaları oldu. Bu durum Vali'nin de dikkatini çekti. Merkez Müdürüne "Neden böyle oldu?" diye sordu."

Resimlere bakarsınız türbansız kızlarda var. Adamlar öyle bir gözle bakmışki diğer kızları görmemiş bile

Benim anlamadığım bunu cumhuriyete ne zararı var. İsteyen kapanmış isteyen kapanmamış.

Özgürlük yokmu bu memlekette?
YOK ÖZGÜRLÜK YOK.. BU ÜLKEDE BAŞÖRTÜLÜ İNSANLAR 2.SINIF MUAMELE GÖRÜYOR. BU ÜLKEDEKİ HERŞEYDEN BAŞÖRTÜLÜLER SORUMLU.. DİĞERLERİ SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK.... GERÇİ BEN BÖYLE DÜŞÜNENLERİN AKLINDAN ŞÜPHE EDİYORUM...
Alt 11.06.2008, 17:22   #8
abircan
Usta Yiğido

Standart KİTAPTA YERİ YOK

Özdemir İNCE

Bir fotoğraf üzerine fikir idmanı

22 Mayıs 2008 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin birinci sayfasında yayınlanan bir fotoğraf ve altında bir yazı: "Kol kola gezdiler."

Başlığın altında da bir açıklama:
"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve eşi Margit Fischer’i Kayseri’de ağırladı. Gül ve Fischer çifti, kentin tarihi yerlerini kol kola gezdi."

YABANCI ERKEK

"Kol kola gezmiş de ne olmuş, ne var bunda?" diye sorabilirsiniz.

Çünkü cumhurbaşkanları kendi aralarında, eşleri de kendi aralarında kol kola gezebilirler.

Ya da Bayan Gül sağ başta durur, onun sol koluna eşi Cumhurbaşkanı Gül gidebilir; Avusturya Cumhurbaşkanı da sağ koluyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın sol koluna, sol koluyla da eşinin sağ koluna girebilir.

Ancak durum böyle değil:
Sağ başta Cumhurbaşkanı Gül duruyor, onun yanında eşi Hayrünnisa Hanım; Avusturya Cumhurbaşkanı Herr Fischer sağ koluyla Bayan Gül’ün, sol koluyla da kendi eşinin koluna girmiş.

Dindar bir Müslüman olan, başı türbanlı, uzun etekli Bayan Gül’ün koluna bir yabancı erkek, hem de gayrimüslim biri girebilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası’na ve yasalarına göre, özellikle de Medeni Kanun’a göre bu davranışta herhangi bir sakınca yok.

Bu nedenle fotoğraftaki görüntüyü eleştirmek münafıklık olur.

Ama durum başka, türban dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava eden ve gene türban yüzünden ülkenin huzurunu kaçıran bir çift söz konusu.

Bu nedenle, durumu, genç ve derin bir ilahiyatçı dostumun bilgisine sunup yardım istedim. Gönderdiği açıklamayı bilgi ve ilginize sunuyorum:

İSLAM’DA HARAM

İslam fıkhına göre, Hanefilerde, eğer kadın genç, güzel ve çekici ise bir yabancı erkeğin ona dokunması haramdır.

İslam fıkhında ve Hanefi mezhebine göre, erkek yabancı bir kadının eline ve yüzüne belli şartlarda bakabilir ama dokunması caiz değildir.

Buna göre, kadınla musafaha (tokalaşma) haramdır.

Bu konudaki rivayetlerin hemen hemen hepsi ve sahih olanları Peygamber’in kadınlarla tokalaşmadığını söyler.

Tokalaşmayla ilgili Ümmi Atiye’ye dayanan ünlü bir rivayet de şudur:
"Resulullah Medine’ye gelince Ensar kadınlarını bir evde topladı. Sonra Ömer’i bize gönderdi, Ömer gelip bize selam verdi.

O evin dışından elini uzattı, biz de içinden uzattık.

O da ’Allah’ım şahid ol’ dedi (Taberi ve Kurtubi)." Görüleceği gibi burada musafaha değil, el uzatma vardır.

KİTAPTA YERİ YOK

Üniversite hocası ilahiyatçı dostum başka kaynaklar da gösteriyor ama bunların hiçbiri kola girmeyle ilgili değil.

Demek ki eskiden kadın-erkek kola girme diye bir gelenek yokmuş.

Bu nedenle kaynakta ve gelenekte bu konuda bir açıklama yok.

Sanırım bu nedenle olacak (!), İslamcı gazeteler ve yazıcıları bu hususa değinmediler; belki de "kara kaplı kitapta yeri yok!" diye görmezden geldiler.

Ben elbette fotoğrafta gördüklerimi eleştiriyor değilim, sadece bir fikir idmanı yaptım.
Alt 11.06.2008, 17:25   #9
Fatihmd
Usta Yiğido

Fatihmd - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fatihmd Şuan Fatihmd isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.11.2013 10:20

Tecrübe Puanı: 655 Fatihmd FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ne alaka şimdi ? Cumhurbaşkanı eşi yaptı dye bundan genele ne. O onun şahsi meselesi
Alt 11.06.2008, 17:26   #10
Kaptan-58
Usta Yiğido

Space pacman Champion!

ARKADAŞLAR BU ÜLKEDE TÜRBANA TERS DÜŞENLERİN, TÜRBAN GERİCİLİK DİYENLERİN, TÜRBANLILAR LAİKLİĞİ TEHDİT EDİYOR DİYENLERİN, TÜRBAN ÜZERİNDEN HABER YAPIP KENDİNİ HABERCİ YAPANLARIN, VS. VS. HEPSİNİN AKLINDAN ŞÜPHE EDİYORUM VE YAZDIKLARINI ZERRE KADAR TAKMIYORUM. SADECE GÜLÜP GEÇİYORUM... TÜRBANLILARLA UĞRAŞARAK O KIZLARIN BEDDUALARINI ALANLARIN AHİRET HAYATINDA NEYE SIĞINACAKLARINI MERAK EDİYORUM. ALLAH HEPSİNİ ISLAH ETSİN....

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil