Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 02.06.2007, 12:40   #1
mustafa yiğit
Yeni Yiğido
NO AVATAR

mustafa yiğit Şuan mustafa yiğit isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.09.2008 22:39

Tecrübe Puanı: 0 mustafa yiğit FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart SİVAS MERKEZ GAZİ KÖYÜ

ben izmirden sivas merkez gazi köylüyüm ve bu sitede köyümü tanıtma fırsatı buldugum için sivasspor a teşekür ederim GAZİ KÖYÜ merkeze 40 km. uzaklıkta 200 haneli bir köydür köyümüz çok eski bir köydür savaş zamanından gazi baba bizim orda yatmaktadır türbesi köyün camisinimn yanında yer alır köyümüzün 120 hanesi istanbulda 70 hanesi izmirdedir bir kısmıda sivasdadır ama köyümüz bununla beraber 500 haneyi bulur köyümde bir ilk ögretim bir de saglık oacagı vardır sivas garajdan köyümüze 4 adet minübüs kalkAR yıldız ırmagı banaz ırmagı ve köyün altından geçer köyümün doga harikası şelalesi ve tarihi gezilecek yerleri vardır piknik yapmaya müsait alan larıda bulunmaktadır tüm SİVASLILARI MİSAFİR perver KÖYÜMÜZE bekliyoruz.gezelim görelim ve birbirimizi tanıyalım tüm sivaslı dostlarım hemşerilerim.
mustafa yiğit isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 31.03.2008, 20:27   #2
58_sivas_1987
Yeni Yiğido

58_sivas_1987 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

58_sivas_1987 Şuan 58_sivas_1987 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.03.2008 20:32

Tecrübe Puanı: 0 58_sivas_1987 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart --->: SİVAS MERKEZ GAZİ KÖYÜ

Köyün Adı : Gazi Köy

Köyün Bağlı Bulunduğu Bucak : Karaçayır

Köyün Bağlı Bulunduğu İlçe : Merkez

Köyün Bağlı Bulunduğu İl : SİVAS

Mahalle Sayısı ve Adları : 4 ( Ebealtı, Keller, Paşa, Orta Mahalle)

Hane Sayısı : 174

Bucağa Olan Uzaklığı : 18 Km

İle Olan Uzaklığı : 41 Km

KOMŞU OLAN KÖYLER

Gazi Köyü'nün doğusunda Olukman Köyü, batısında Banaz, güneyinde Hıdımalı Köyü, güneybatısında Üzengi Köyü, kuzeyinde Kuzuören ve Gökkaya Köyleri bulunmaktadır.

AKARSU VE YERALTI ZENGİNLİKLERİ

Dumanlı çayı köyün içinden geçmektedir. Yıldız Dağı'ndan doğan Çırçır suyu Dumanlı Çayı ile birleşerek Yıldız ırmağını meydana getirir. Köyün yeraltı suları daha çok kireçli olduğundan genellikle kullanma suyu olarak kullanılır.

İKLİMİ

Karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu iklim özelliği ile köyde tahıl ürünlerinden; buğday, arpa, yulaf, çavdar, fiğ ve az miktarda mercimek yetişir. Bahçe ürünlerinden; patates, pancar, soğan fasulye, yetiştirir. Köyde yetiştirilen hayvanlardan en fazla büyükbaş (inek), küçükbaş hayvanlardan (koyun, keçi) kümes hayvanlarından (tavuk, horoz, kaz, hindi ve ördek) beslenir. Köyde arıcılık yapılmakta fakat yaygın değildir.

KÖYÜN NÜFUS DURUMU

Erkek nüfus; 817 Kadın nüfus; 77 4 Toplam nüfus; 1591

Köy halkının geçimi tarım hayvancılığa dayanmakla beraber bu yoldan alınan kazançlar evin geçimine yetmediği için genellikle ailenin erkekleri büyük şehirlerde mevsimlik işçi olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca köyde üç bakkal üç minibüs bulunmakta, bunun dışında hayvan alım satımı ile uğraşan beş kişi var.

Köyde özellikle geçmiş yıllarda okumaya ilgi az olduğundan oran % 60 dolaylarındadır. Ancak son yıllardaki okuma yazma seferberliği nedeni ile bu oran biraz daha yükselmiştir. Şuan köyde okuma çağına gelmiş tüm erkek ve kız öğrenciler okula gönderilmektedir.

KÖYÜN TARİHİ

Köyün tarihi köyün içinde bulunan Gazibaba Yatırından başlamaktadır. Köyün ilk kuruluşu 400–500 yıl öncesine dayanmaktadır. Gazibaba Osmanlılar zamanında köyün orta kısmında yer alan Göl denilen yere yerleşmiştir. Köyün nüfusu zamanla artarak, bir bölümü şu anda Şarkışla ilçesine bağlı olan Gazibey'e yerleşmiştir.

KÖYDE YETİŞEN ŞAHISLAR

Elde edilen bilgilere göre Gazibaba'nın büyük bir zat olduğu ve evli ya olduğu söylenmektedir. Fakat herhangi bir yazılı kaynak olmadığı için köyün tarihi konusunda kesin bir bilgi yoktur

KÖYÜN EKONOMİK DURUMU

Köyün geneli tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Kadınlar küçük çapta el sanatları ile ( kilim, çorap, yün kazak )vs. uğraşmaktadırlar. Fakat önemli ekonomik katkı sağlamamaktadır.

El sanatları ve diğer mesleklerle ilgili herhangi bir kurs açılmamıştır. Tarım ve hayvan ürünlerinin köyün ihtiyaçlarını ancak karşılıyor olması nedeniyle ihtiyaç fazlası ürünlerinden hayvan ürünlerinin Çırçır Köyü2nde kurulan hayvan pazarında değerlendirilmektedir. Tarım ürünleri ise Sivas'taki tahıl meydanında satılmaktadır. Tarımın öneminin büyük olması halkın modem tarıma yönelmesini sağlamış ve köyde traktör sayısı artmıştır. Daha iyi yaşanan çabalar ise YSE'nin yardımı ile sulama kanalı yapılmıştır. Ayrıca eski okulun ihtiyacı karşılanamaması nedeni ile yeni okul yapılarak eğitim ve öğretime açılmıştır,Ulaşımı sağlayan köy yolunun düzenlenmesi ile daha iyi ulaşım sağlanması için çalışmalar sürmektedir.Köyün herhangi bir yer altı zenginliği bulunmamaktadır.

KÖYÜN KÜLTÜREL DURUMU

Gazi Köy İlköğretim Okulu 1989- 1990 Eğitim-Öğretim yılında öğretime açılmıştır. Ancak okulun içerisinde, spor odası ve iş teknik atölyesi bulunmamaktadır. Köyün eğitim ve öğretime karşı tutumu geçmiş yıllarda soğukken. 8 yıllık eğitimin zorunlu olması ile kızlar okula gönderilmeye başlanmış ve eğitimin önemi nispeten anlaşılmış ve köyde okuryazar oranı günden güne artmıştır.

AİLE KURULUŞU

Ata erkil bir yapı mevcuttur. Evde babanın sözü geçer. Kadın daha çok ev işleri ve çocukla meşgul olur. Diğer işleri ise baba yerine getirir. Köyde akrabalık evliliklerine oldukça sık rastlanmaktadır. Fakat gözle görülür mahsurlusu yoktur. Nüfus kaydına verilen önem son yıllarda artmış, bunda okulun ve öğretmenlerin etkisi olmuştur. Aile içerisinde bağlar giderek zayıflamaktadır. Bunda dışarıya giden gençlerin bakışındaki ve yaşantılarındaki değişiklikten olduğu belirtilmektedir. Ayrıca televizyonunda büyük etkisi vardır.

DİN VE İNANÇLAR

Köyde muntazam bir cami var ve ihtiyacı karşılayacak durumdadır. Faaliyeti devam ederken özellikle ilkokulu bitiren çocuklar Kuran-ı Kerim öğrenmek için kursa gitmekte veya ilçelerdeki İmam Hatip Liseleri bilhassa yatılı kalma olanaklarında göz önünde bulundurularak tercih edilmektedir. Köylünün yaşlıları beş vakit namazlarını camide kılmaktadırlar. Cuma günleri ise cami iyice dolmaktadır. Bayramların kutlanması bayram namazının kılınması ile başlar. Küçükler büyüklerini ziyarete giderler. Ayrıca mezarlık ziyaret edilerek dualar okunur.

KÖYDE FOLKLOR

"Bit ile pire" masalı genelde herkesçe bilinir.

Bit ile pire yolda giderken bir çaya rastlarlar Pire hoplayarak geçer fakat bit geçemez. Bit bey oğlundan bir kıl getirmesini söyler pireye. Pire gider bir kıl ister Beyoğlu elma ister

Pire gider daldan elma ister O civcivleri kuşları kovmasını, kuşlar kendilerine tahıl vermesini isterler. Pire tahılı kuşlara, elmayı beyoğluna, kılıda bite vererek onun çaydan geçmesini sağlar.

KIZ İSTEME VE NİŞAN

Kız istemeye oğlanın babası ile annesi gider. Allah'ın emri peygamberin kavli ile kızına dünür geldik denir. Kızın babası ile ev halkının rızası olursa birkaç isteme sonunda kız verilir. Kız verildikten sonra başlık parası alınır. Kız verildikten sonra tatlılık denilen adet gerçekleştirilir. (Lokum ve bisküvi alınarak kızın ve oğlanın yakınlarına kız evinde akşamleyin ikram edilir ). Köyde çok erken evlilik olduğu için, nişanlanan kızlar genelde üç yıl nişanlı kalır.

DÜĞÜN

Oğlanın annesi babası kız evine gider. Kızın babasından düğün sözü alınır. Sabahleyin Sivas'a pazarlık görmeye giderler. Kıza çeyiz sandığı, karyola, dikiş makinesi, ocak ve elbiseler alınır. Bütün bunlar kızın babasına verilen para ile alınır. Kız ile oğlan o gün Sivas'ta resmi nikâh olurlar. Köyde iki kat yün yatak yapılır. Bir katını oğlan evi bir katını da kız evi yapar. Düğün başlamadan önce erkek evinden birisi köy erkeklerine sigara dağıtır. Akşamleyin kahve içilir. Ertesi gün düğünde görev alacaklar seçilir. Düğün başlar. Oğlan evi davulcu tutar.

Düğün belli olsun diye bayrak dikilir. Oğlan evinden bir kadın ve bir erkek leblebi ile köyün erkek ve kadınlarını düğüne davet eder. Kadınlar içerde erkekler dışarıda oynarlar. Ertesi gün oğlan evindeki kızlar hazırlanır. Bir kat yatağı alıp kız evine götürürler. Buna iç götürmek denir. Leblebi dağıtılır ve biraz oynadıktan sonra geri dönü1ür. Ertesi gün gelinin çeyizleri, yatakları erkek evine getirilir. Çeyiz getirilmeden önce çeyizde olanlar muhtar tarafından yazılır. Oğlan evindeki kızlar kız evine giderek gelini ağlatırlar. Yeniden erkek evine gelirler. Erkeğin akrabaları kıza kına yakarlar. Erkek ve kız evindekiler geç saatlere kadar oynarlar. Sabah olduğunda oğlan evindekiler traktör varsa minibüs tutarlar. Kız evinden kızı almaya giderler. Kız evindekiler kapıyı kilitleyerek kız evden çıkmıyor diyerek para alırlar. Kızın erkek veya kız kardeşi taksinin üzerine oturtulur para alınır. Gelin bir iki saat gezdirilir. Damat balkona çıkar ve gelinin kafasına çerez atar. Hoca dua eder, gelini içeriye alırlar. Düğün yemeği verilir. Böylece düğün biter.
58_sivas_1987 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 02.04.2008, 09:25   #3
bilalfındık
Yasaklı
NO AVATAR

bilalfındık Şuan bilalfındık isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.12.2010 02:37

Tecrübe Puanı: 0 bilalfındık FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Reden --->: SİVAS MERKEZ GAZİ KÖYÜ

Alıntı:
mustafa yiğit Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ben izmirden sivas merkez gazi köylüyüm ve bu sitede köyümü tanıtma fırsatı buldugum için sivasspor a teşekür ederim GAZİ KÖYÜ merkeze 40 km. uzaklıkta 200 haneli bir köydür köyümüz çok eski bir köydür savaş zamanından gazi baba bizim orda yatmaktadır türbesi köyün camisinimn yanında yer alır köyümüzün 120 hanesi istanbulda 70 hanesi izmirdedir bir kısmıda sivasdadır ama köyümüz bununla beraber 500 haneyi bulur köyümde bir ilk ögretim bir de saglık oacagı vardır sivas garajdan köyümüze 4 adet minübüs kalkAR yıldız ırmagı banaz ırmagı ve köyün altından geçer köyümün doga harikası şelalesi ve tarihi gezilecek yerleri vardır piknik yapmaya müsait alan larıda bulunmaktadır tüm SİVASLILARI MİSAFİR perver KÖYÜMÜZE bekliyoruz.gezelim görelim ve birbirimizi tanıyalım tüm sivaslı dostlarım hemşerilerim.
istanbuldan sivasa ğittiğimde ilkdefa ğazi köyünü ğördüm köylerin içinde en misafirperver en canayakınköy nakliyeci elvanların evinde misafiroldum mükemmel ğüzel bir köy
bilalfındık isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02.04.2008, 10:35   #4
adislibekir
Yasaklı
NO AVATAR

adislibekir Şuan adislibekir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 17.03.2009 21:10

Tecrübe Puanı: 0 adislibekir FAZLA SÖZE GEREK YOKadislibekir FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart --->: SİVAS MERKEZ GAZİ KÖYÜ

Alıntı:
bilalfındık Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
istanbuldan sivasa ğittiğimde ilkdefa ğazi köyünü ğördüm köylerin içinde en misafirperver en canayakınköy nakliyeci elvanların evinde misafiroldum mükemmel ğüzel bir köy
Bilal arkadaş sen nerelerdesin ya ayran içtik ayrımı düştük bana neden soğuksun kardeşim.

Konu adislibekir tarafından (02.04.2008 Saat 10:45 ) değiştirilmiştir..
adislibekir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13.01.2010, 12:16   #5
mdemir
Yeni Yiğido
NO AVATAR

mdemir Şuan mdemir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.01.2012 21:59

Tecrübe Puanı: 0 mdemir FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: SİVAS MERKEZ GAZİ KÖYÜ

bende gazi koyluyum siteye ekleyecektim baktim sen eklemi;sin sag,l karde;im
mdemir isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil