Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Sivas'ın referandum tarihçesi - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 18.08.2010, 07:12   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 897 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Sivas'ın referandum tarihçesi

12 Eylül’de yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu öncesinde Türkiye ve Sivas’ta siyasilerin çalışmaları büyük hız kazandı.

Bir aydan az bir süre kalan referandum öncesi yaşananlar seçim atmosferini aratmazken, bugüne kadar 5 kez referandum yapılan Türkiye’de Sivaslıların halk oylamasına olan ilgisi Türkiye ortalamalarının üzerinde yer alıyor.
Türkiye'de ilk referandum, 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin ardından hazırlanan 1961 Anayasası için yapıldı. Sivaslılar o dönemde yapılan referanduma yüzde 85,8’lik bir katılım gösterdi. 1961 yılında yapılan referandumda sandıktan yüze 74,8 oranında evet, yüzde 25,2 oranında ise hayır oyu çıktı.
Sivas halkı referanduma ikinci kez yine bir askeri darbeden sonra gitti. Bu kez 1982 Anayasası halkın oyuna sunuluyordu.
7 Kasım 1982 tarihinde yapılan referanduma Sivaslıların yüzde 90,3’ü sandık başına giderken, sandıktan yüzde 91,8 ile yine evetçiler çıktı.
Hayırcılar yüzde 8,2'te kalırken halk bugün değiştirilmesi için çalışılan 1982 Anayasa’sına evet diyordu.
Sivaslıları sandık başına götüren üçüncü referandum halkın ezici çoğunlukla kabul ettiği 1982 Anayasa'sının bazı siyasilere getirdiği 5 yıllık siyasi yasaktı.
6 Eylül 1987 günü seçmene "yasaklar kalksın mı, kalkmasın mı" sorusu soruldu. Sivaslıların yüzde 94,7’si sandık başına gitti. Sivaslı bu referanduma yüzde 61,1 oranında hayır derken evet diyenlerin sayısı yüzde 38,9’da kaldı. Ancak Türkiye genelinde yüzde 50,1 ile yine evetçiler kazandı.
25 Eylül 1988 tarihinde halktan yerel seçimlerin bir yıl öne alınıp alınmaması için sandık başına gitmesi istendi. 4. referandum da Anayasa'da yapılmak istenen bir değişiklik içindi. Sivaslıların yüzde 88.5’i sandık başına giderken, yüzde 62,7 hayır, yüzde 37,3 evet çıktı. Halk 13 Kasım 1988 gününe erkene alınan yerel seçimlere dur dedi.
Türkiye'nin sandık başına gittiği 5. referandum 2007 yılında 367 sayısına kilitlenen siyasi krizle oldu.
Cumhurbaşkanını halk seçsin önerisini kabul edildi ve 11. Cumhurbaşkanını halkın seçmesine dönük Anayasa değişikliği yapıldı.
Dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, değişikliği referanduma götürdü.
Türkiye tarihinin en düşük katılımlı, referandumuna Sivas’ta da katılım az oldu.
Sivaslı seçmenin yüzde 72,7’s'i sandık başına gitti. Sandığa gidenlerin yüzde 80 pakete evet oyu verirken hayır oyu kullananlar yüzde 19,5'de kaldı.

Kaynak: Sivas Hürdoğan
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 18.08.2010, 07:47   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Sivas'ın referandum tarihçesi

Sivasta ortalamalar hep yüksek çıkmış.Verilen oylar ne olursa olsun önemli olan vatandaşlık görevini yapıp sandığa gitmektir.
Alt 18.08.2010, 09:30   #3
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1014 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

SAYIN ÇOK BİLMİŞ SİVASLI KARDEŞLERİM SİVAS 1980 DEKİ 12 EYLÜL ANAYASASINA NE VERMİŞ % 91 EVET,
PEKİ ŞİMDİ NE DİYOR HAYIR, YANİ SİZE GÖRE %60 CİVARI DEĞİŞİKLİĞE EVET DİYECEKLER, BU NE DEMEK SAÇMALIK DEMEK,

PEKİ ŞİMDİ DEĞİŞİKLİĞE HAYIR DİYENLERİN OZAMANKİ O FAŞİST ANAYASAYA HAYIR DİYENLER OLDUĞUNU BİLİYORMUSUNUZ

PEKİ BUNA NİYE O ZAMAN HAYIR DİYENLER ŞİMDİ YAPILAN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE MANTIKEN EVET DEMESİ LAZIM, BUNU SORMAK HER AKILLI İNSANIN İŞİ OLMALI
ÇÜNKÜ ŞİMDİ YAPILAN DEĞİŞİKLİK 12 EYLÜL 80 ANAYASASINDAN DAHA BETERİ GETİRECEKTE O YÜZDEN

ŞİMDİ AKILLI GEÇİNEN EVETÇİLER O ZAMAN EN BÜYÜK ŞAKŞAKÇILARDI 12 EYLÜL CUNTASINA,

Batı’nın 'müttefik'i yoktur 'müşterisi' vardır
Laik-militer devletten, islami-polis devletine geçiş için, sivil darbeye halktan onay istiyormuş gibi yapıyorlar, biz de oy verip demokratik hakkımızı kullanıyormuş gibi yapacağız. Oysa, AKP için, Washington-Brüksel onayı her türden değişiklik için yeterli ve bu Anayasa değişikliği de zaten onların talimatı.

Her darbeci gibi, AKP de mevcut hukuku askıya alıp kendi hukukunu dayatıyor. Ve her sınırlarının değiştirilmesi planlanan ülke gibi, Türkiye’ye de, AKP eliyle BOP’a uygun yeni Anayasa dayatılıyor.

Aslında AKP’nin bütün mitingleri, bütün propagandası tiyatrodan ibaret. Reklamcısından aldı aklı, meydanlarda “Neden oynamıyor?” demesinler diye oynuyor...

AKP, her seçimde yaptığı gibi, referandum için de seçmen sayısını artırdı. Basit hesapla, 6 milyon hayali seçmenle yüzde 46 aldıysa, artı 7 milyon nabzı atmayan seçmenle yüzde 53’ü garantilemeye çalışıyor.

Son iki seçimde AKP artı yüzde 25’le başlamıştı. Referandum sonuçlarını izlerken dikkat ediniz. İlk sonuçlar açıklanmaya başlandığında, bu sefer AKP yüzde 30 önde olacak. Referandum’da çıkacak ‘evet’ oylarının oranından önce yüzde 30’u, sonra ‘evet’ diyen diğer partilerin oy oranını çıkartın. AKP’nin gerçek oy potansiyeli odur. İddia ettiğinin yarısından az...

BOP Eşbaşkanı bu Anayasa’yı mutlaka değiştirmek zorunda. Çünkü, BOP çerçevesinde sınırları değişecek ülkelere, önceden Anayasa değişimi dayatılıyor.

Yıllardır bu köşelerde, Dolar’a tapınan AKP + tarikat mollalarının Türkiye’yi nasıl Pakistanize ettiklerini anlatmaya çalışıyorum.

Pakistan’daki Aşiretler Bölgesi’nde (NWSP-North West Frontier Province) yaşayan Peştun’larla Güneydoğu’daki ‘ayrılıkçı’ Kürtler arasındaki, Pakistan’lı ‘corrupt’ , İngiliz-Amerikan uşağı politikacılarla AKP arasındaki paralelliğe dikkat çekmeye çalışıyorum. Ve yine, bir kez daha Pakistan’dan bahsetmek zorundayım.

Türkiye üzerinde oynanan tüm oyunlar, önceden Pakistan’da sahneleniyor çünkü...

Batı’nın (ve hassaten ABD’nin) ‘müttefiki’ yoktur, ‘müşterisi’ vardır

2010 Nisan ayında, Pakistan Anayasa’sının 100 maddesi, Parlamento’dan geçip, Senato’nun ve Zardari’nin de onayıyla değişti (18th Amendment).

Pakistan’a Anayasa değişikliğini empoze eden Batı, ‘tarihi reform’ diyerek Zardari’yi göklere çıkardı. Başbakan Gilani’nin yanağından “imkansızı mümkün kılan adam” makasları aldı.

Anayasa reformuyla (...);

-Askeriyenin gücü kırılarak sivil otorite güç kazanacak, askeri reformlar yerini sivil reformlara bırakacaktı.

-Askerlerin askeri mahkemelerde yargılanmasının önüne geçilecek,

-Diktatörlüğe son verilecek, halka daha fazla özgürlük bahşedilecek,

-İslami şovenizm (kadına ve gayrimüslime baskıdan söz ediliyor) tehdit olmaktan çıkartılacak,

-Devlet Başkanı’nın yetkileri kısıtlanacak,

-Yargı’da demokratik reformlar hızlanacaktı.

Nasıl, şablonda benzerlik var mı?

Pakistan İslam cumhuriyeti olduğundan, Anayasa değişikliği simülasyonunda ‘halk’ yoktu. Referandum sandıkları kurulmadı. Batı ‘tak’ dedi, yöneticiler ‘şak’ diye yaptı. 12 Eylül referandumundan sonuç AKP lehine çıkarsa, bizde de bundan sonra olacağı gibi...

Nisan ayından bu yana, Anayasa değişikliğinden sonra Pakistan’da ne mi oldu...!

-ABD himayesindeki Pakistan Ordusu hala güçlü ve elaltından bildiğini okuyor.

-Agresif İslami kurallar dayatan, kadını ‘ikinci sınıf’ vatandaş, gayrimüslimi ‘marjinal’ sayan, Ahmediye mezhebinin yazdığı eski Anayasa’dan bir adım ileri gidilemedi. Kadın yine ikinci sınıf, gayrimüslim yine ‘marjinal’.

-Eyaletlere daha fazla özerklik tanındı. Merkezi otoriteden mali bakımdan daha fazla bağımsızlık kazandılar.

-Pencab Eyaleti üçe bölündü (Potohar, Pencab, Seraeki Waseb). Diğer eyaletlerden de bölünme, isim değiştirme talepleri var.

-Peştun’ların yaşadığı NWSP eyaletinin adı Khyber Pakhtunkhwa (Hayber Peştunya) olarak değiştirildi. Bu isim değişikliğinden Peştun’ların memnun olduğunu düşünen yanılır. Hem Peştunlar hem Hazaralar yeni eyalet ismine şiddetle itiraz ettiler. Aralarında çıkan çatışmada kadın, çoluk, çocuk 70 kişi öldürüldü. İsim cisime uymadı.

Sadece bu eyaletin adını değiştiren Anayasa hükmünün uygulanması, Pakistan’a 103 milyon dolara mal oldu.

-İran-Afganistan sınırındaki, zengin uranyum, bakır ve petrol yataklarının bulunduğu Belucistan Eyaleti’nde çatışmalar şiddetlendi. Türkiye’yi de eksik gösteren şu malum BOP haritasına göre, Afganistan güneyinden de kopartılacak parça ile Büyük Belucistan kurulacak. CIA, İngiliz istihbaratı, Mossad’ın manipüle ettiği Belucistan Kurtuluş Ordusu denilen örgüt, hala ‘bağımsızlık mücadelesi veren gerilla’ olduğunu sanıyor.

-Yetkilerinin kısıtlanacağı vaad edilen Zardari, koalisyon ortağı partinin lideri olarak, hala güçlü bir şekilde hükümeti kontrolu altında tutuyor.

Yeni Anayasa’dan, halkın ve hukukçuların beklentisi; soyguncu siyasetçilerden hesap sorulabilmesiydi (Benazir’in Başbakanlığı sırasında, sadece Zardari 1.7 milyar dolar kaldırdı). Hukukçular yeni Anayasa’dan bu beklentilerini yüksek sesle hatırlatınca, Pakistan People’s Party’den Reza Rabbani dedi ki; “Bu Anayasa’dan daha fazla özgürlük ya da politikacıları hesap vermeye zorlamasını beklemeyin.”

Batı’nın müttefiki yok, müşterisi vardır. Ve Batı, Türkiye, Pakistan gibi müşteri ülkelerde ‘dükkan sahibi’ rolüne hazırlanırken, ‘demokrasi aşkı’(...), ‘Anayasa reformu talebi’ şeklinde tecelli eder.

AKP sivil darbe Anayasa’sından; sivilleşme, yerel yönetimlere mali-siyasi özerklik, otonomi-eyalet sistemi, yargıda reform vs. beklentisi olanlara, Pakistan basınını takip etmelerini şiddetle tavsiye ederim. BOP oyunları bizden önce orada sahneleniyor çünkü... Politikacıları da ahlaken bizimkilere çok benziyor çoook!

14 Ağustos 2010

Konu abircan tarafından (18.08.2010 Saat 09:30 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi. Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 18.08.2010, 09:34   #4
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 08:54

Tecrübe Puanı: 946 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Kenan Evren'in bir gazetede ropertajı vardı, "O zaman el etek öpenler, şimdi bizi yerden yere vuruyor" demişti.

Gerçekten bu kısım çok önemli, o dönemde halkın yüzde 90,3 ezici bir üstünlükle kabul ettiği şeyi görüşlerin bugün tam tersine dönmesi başka bir tartışma konusu.
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 18.08.2010, 17:07   #5
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Irakta Saddam Hüseyin de ezici bir üstünlükle seçiliyordu. Akıbeti ne oldu ??
Alt 18.08.2010, 17:42   #6
ŞAHBEY
Usta Yiğido

ŞAHBEY - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ŞAHBEY Şuan ŞAHBEY isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.10.2010 14:10

Tecrübe Puanı: 589 ŞAHBEY isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

kenan paşa ........
bir sağdan bir soldan astık diye övündüğü gençlerin hesabını versin RABBİM bu dünyada ölmez sürünür bunuda bizlerin görmesini nasip etsin
Alt 18.08.2010, 18:09   #7
Klimasuyu
Usta Yiğido

Klimasuyu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Klimasuyu Şuan Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1407 Klimasuyu isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

12 Eylül 2010'da Anayasa değişikliğine "evet"
17 Temmuz 2011'de ise mecliste terörist annelerinden dem vurarak pekaka militanlarının öldürülmesinden üzüntü duyduğunu küstahça(!) dile getiren Başbakana onun gözüyaşlı yardımcısına kültürsüz bakanına kısaca Ak Parti'ye HAYIR..!
Klimasuyu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 19.08.2010, 14:25   #8
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4502 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

bence istense dahada iyi işler yapılabilir mesela emeklilere vaad edilen ücretleri makul seviyeye cıkarıalabilirlerdi insanca yaşama hakkını sağlayabilirlerdi şimdi kalmışlar emeklilerde sözleşmeden faydalanacak diyorlar benim inanasım gelmiyor türk toplumunu doyurucu ve milletçe aydınlığa çıkabileceğimiz işler oluşturulabilir şu an yapılanlar çok yavan sanki iyi bişiler yapıyorlarmış gibi gözüküp ilerde kendilerine iyi bir zemnin arıyorlar gibi geliyor samimi bulmuyorum. yani kararsızım ve ülkemi milletimi çok seviyorum
Alt 19.08.2010, 14:58   #9
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 860 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
ŞAHBEY Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
kenan paşa ........
bir sağdan bir soldan astık diye övündüğü gençlerin hesabını versin RABBİM bu dünyada ölmez sürünür bunuda bizlerin görmesini nasip etsin
Halk yargınlansın derse kendını vuracakmıs abi Ama o ölüm ona kurtuluş gibi gelir be
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar sivaslıgenç'e Teşekkür Ediyor...
Alt 20.08.2010, 12:47   #10
Kasım Öktem
Tecrübeli Yiğido

Kasım Öktem - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kasım Öktem Şuan Kasım Öktem isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.06.2013 02:34

Tecrübe Puanı: 585 Kasım Öktem FAZLA SÖZE GEREK YOKKasım Öktem FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
sivaslıgenç Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Halk yargınlansın derse kendını vuracakmıs abi Ama o ölüm ona kurtuluş gibi gelir be
Referandumdan önce öteki tarafa giderse nolacak ??

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)