Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

filografi sanatı :) - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Sivas ' ımız Hakkında - Sivas Paylaşım > El Sanatları
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

El Sanatları Sivas'a Özgü El Sanatları Paylaşım Köşesi

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.02.2009, 09:20   #1
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 10:55

Tecrübe Puanı: 892 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart filografi sanatı :)

Filografi Sanatı

Filografi ortadoğuda doğmuş ve avrupadan uzak doğuya kadar yayılmış
ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatıdır.

Filografi nedir?
Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğu'da doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır.

Ülkemizde pek tanımayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmak üzeredir. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerika'da evlerde de verildiğini söylüyor.

TEK'den emekli bir elektrikçi olan Saim Devrilmez bu sanata hobi olarak başladığını ve kendi kendine öğrendiğini söylüyor. Bu sanatın ölmemesi için 2 aylık dönemlerle kurs veriyor. Eserlerinde çivi ve m e t a l teller kullanıyor. Daha çok bu sanatı hat sanatına uyguluyor. Başka bir Filografi sanatçısı Aliye bu sanatı bazı motifler, çizgi film karakterleri ve manzara gibi konularda uyguluyor.
Nasıl Yapılıyor?
Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlıyor. Daha sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivilerini belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekiyor.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak insan gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor.

Çivi ve tel… İkisinin maharetli ellerde şekillendiği bir el sanatı; filografi…
Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebiliyor.Yeteri kadar uygulanmadığı için giderek yok olan bir sanattır.

Muhteşem el emekleri, mutlaka izlemelisiniz...

Alt 11.02.2009, 10:11   #2
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 10:55

Tecrübe Puanı: 892 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: filografi sanatı :)

Çok güzel bir sanat dalı ders alınmadanda bence biraz el becerisiyle yapılabilecek birşey sonuç ise muhteşem
Alt 11.02.2009, 22:30   #3
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 18:19

Tecrübe Puanı: 2175 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

yapması zor belki ama ortaya çıkan görüntü muhteşem.
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı barikat58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 06.04.2010, 16:44   #4
filografozan
Usta Yiğido

filografozan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

filografozan Şuan filografozan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.06.2014 01:13

Tecrübe Puanı: 840 filografozan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

evet arkadaşlar yapması zor.ama zaten güzellikte ordan başlıyor.
sonuçta ortaya enfes bir eser çıkıyor.hemde kendi ellerinizle üretmiş olmanın hazzı başka oluyor.
hülasa,her güzellik,bedeliyle orantılı sanırım.
filografozan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı filografozan'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.09.2010, 16:35   #5
goramaz
Usta Yiğido

goramaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

goramaz Şuan goramaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.08.2022 02:47

Tecrübe Puanı: 1307 goramaz BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

çok ilginç gerçekten ve çok güzel ..inşallah ben de çalışmlarımı buraya ekleyeceğim
Alt 22.10.2010, 15:37   #6
filografozan
Usta Yiğido

GÜNGÖREN BELEDİYE BAŞKANINA,GÜNGÖREN İN LOGOSU FİLOGRAFİ İLE İŞLEDİM.HALK GÜNÜNDE KENDİSİNE TAKDİMİMDİR.
Alt 22.10.2010, 16:35   #7
goramaz
Usta Yiğido

Alıntı:
filografozan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

GÜNGÖREN BELEDİYE BAŞKANINA,GÜNGÖREN İN LOGOSU FİLOGRAFİ İLE İŞLEDİM.HALK GÜNÜNDE KENDİSİNE TAKDİMİMDİR.
Hasan abi profilinizde de gördüm bunları nasıl yapıyorsunuz ben de tezhip yapmaya başladım ama sivasa gidişgeliş yapmak gerekiyor böyle şeylere çok ilgi duyuyorum bunları nasıl işliyorsunuz tam anlyamadım
Alt 22.10.2010, 16:54   #8
filografozan
Usta Yiğido

ilgine teşekkürler bacım;önce ölçüsü sana kalmış,düzgün kesilmiş bir sunta.üzerine kadife geçiyorum.deseni parşömen kağıdına aktarıyorum.desen çizilmiş parşömenide kadife üzerine sabitliyorum.
sonra,çivileri desen üzerine sıralamaya başlıyorum.(kısaca anlatıyorum)çivi işi bitince (normalde renkli ince tel kullanılıyor)bildiğin oya ipleriyle önce bir ızgara diyebileceğimiz basit bir örtme işlemini yapıyorum.çiviler duvar,örgü bir nevi çit oluyor.örme işlemi desene göre simetrik veya asimetrik;çoğu zamanda aynı eserde heriki simetriyide kullanarak işleme başlayıp bitiriyorum.örgü derken sadece el,parmaklar marifetiyle oluşuyor.ipliğin bitim yerlerinnde yapıştırıcıyla tutturma yapıyorum.örgü işide bitince çivilerin baş kısımlarını boya ile (hatunla beraber)boyuyoruz.kuruduktan sonra kenar süslemeleri yapılıyor.sonrasında arka kısmı kapatılıyor.kısa ve basitçe böyle.
ama sonuç gerçekten güzel oluyor.
böylesi sanatları çok seviyorum.zaman zaman nakış yapıyorum.
tezhip ,hat ve ebruyuda çok isterim öğrenip uğraşmayı ama zaman problemimiz malum.
ama şu varki;insanın kendi elinden çıkan eser hiçbirşeyle ifade edilmiyor.
istanbula 2000de geldim.öncesinde sivasta anadolu hediyelik eşyacı mustafa beye gelen siparişleri yapıyordum.çoğu zaman uyumadan tekrar işe dönüyordum ama hiç şikayetlenmiyordum.bir gecede 3 pano bitiriyordum.artık ihtiyarlık başgösterdi çok mecbur kalmadıkça yapmıyorum.çok zahmetli ama okadarda güzel.
Alt 24.10.2010, 00:20   #9
goramaz
Usta Yiğido

Alıntı:
filografozan Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ilgine teşekkürler bacım;önce ölçüsü sana kalmış,düzgün kesilmiş bir sunta.üzerine kadife geçiyorum.deseni parşömen kağıdına aktarıyorum.desen çizilmiş parşömenide kadife üzerine sabitliyorum.
sonra,çivileri desen üzerine sıralamaya başlıyorum.(kısaca anlatıyorum)çivi işi bitince (normalde renkli ince tel kullanılıyor)bildiğin oya ipleriyle önce bir ızgara diyebileceğimiz basit bir örtme işlemini yapıyorum.çiviler duvar,örgü bir nevi çit oluyor.örme işlemi desene göre simetrik veya asimetrik;çoğu zamanda aynı eserde heriki simetriyide kullanarak işleme başlayıp bitiriyorum.örgü derken sadece el,parmaklar marifetiyle oluşuyor.ipliğin bitim yerlerinnde yapıştırıcıyla tutturma yapıyorum.örgü işide bitince çivilerin baş kısımlarını boya ile (hatunla beraber)boyuyoruz.kuruduktan sonra kenar süslemeleri yapılıyor.sonrasında arka kısmı kapatılıyor.kısa ve basitçe böyle.
ama sonuç gerçekten güzel oluyor.
böylesi sanatları çok seviyorum.zaman zaman nakış yapıyorum.
tezhip ,hat ve ebruyuda çok isterim öğrenip uğraşmayı ama zaman problemimiz malum.
ama şu varki;insanın kendi elinden çıkan eser hiçbirşeyle ifade edilmiyor.
istanbula 2000de geldim.öncesinde sivasta anadolu hediyelik eşyacı mustafa beye gelen siparişleri yapıyordum.çoğu zaman uyumadan tekrar işe dönüyordum ama hiç şikayetlenmiyordum.bir gecede 3 pano bitiriyordum.artık ihtiyarlık başgösterdi çok mecbur kalmadıkça yapmıyorum.çok zahmetli ama okadarda güzel.
Emnim ki güzeldir ben de tezhip desenlerim üzerinde deneyeceğim amabir şey daha anlamadımbu çiviler kumaşı yırtmıyor mu?
Alt 22.10.2010, 19:42   #10
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 01:23

Tecrübe Puanı: 1760 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

elinize sağlık kardeşim çok güzel olmuş ben geçen yazıldım kursuna yalnız sedef hastalığımı hesaaba katmadığımdan dolayı devaam edemedim nedeni sedef hastaları yüksek sese ve gürültüye gelemiyor aşırı tepki gösteriyor çekiç sesleri beni fena halde agresifleştirdi bırakmak zorunda kaldım ama çok seviyorum yapanları tebrik ederim.
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı aysima58'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil