Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > Köylerimiz (Sivas Köyleri)
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Köylerimiz (Sivas Köyleri) Bu köşede köyünüzü tanıtabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.04.2007, 22:41   #1
mozdemir4
Yeni Yiğido
NO AVATAR

mozdemir4 Şuan mozdemir4 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.07.2007 14:30

Tecrübe Puanı: 0 mozdemir4 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Daumen hoch Merkez Eskiköy

Eskiöy'de ailemiz yani ÖZDEMİR 'ler ile bilgi şöyledir ;
ÖZDEMİR AİLESİ SOY KÜTÜGÜ BILGILERI

Müftüler: Ailemizin en son yerleşim yerleri olan Eskiköy’ de bu adla anılması.

Müftüler Adı: Rivayetlere göre;

1: Birinci Dünya Savaşı yada 93 Harbi diye bilinen Osmanlı-Rus Savaşı döneminde, savaşın kızıştığı bir dönemde herkes canını kurtarmaya ve düşmana tüm gücüyle saldırır durumdayken, ata dedemiz silahını bırakır ve seccadesini sererek cephede namaz kılmaya başlar. Bunu gören silah arkadaşları “ Bre adam biz burada can savaşı verirken sen tutmuş namaz kılıyorsun, müftü’ müsün be adam” demiş. Memleketlerine döndükten sonra savaş anıları anlatılırken bu olaydan da bahsedilmiş ve kalmış adımız “MÜFTÜLER”.

2: Osmanlı Devletinin son dönemlerinde, toprak vergisi alınması için atalarımızın yaşadığı yere vergi memurları gelmiş ve vergi tahsiline başlamış. Sıra gelmiş bizim ata dedemize. “Vergileri topluyoruz sıra sizde” demiş, ata dedemizde “ ben ne ürün aldım ki vergi vereyim veremiyorum” demiş. Vergi memuru da “ sen kadı mısın, müftü müsün neden vermiyorsun” demiş, ata dedemizde “ hem kadıyım hem de müftüyüm vermiyorum işte” demiş. Kalmış adımız “MÜFTÜLER”

Elif Uşağı: Soyumuzun “Elif” adlı bir kadından geldiği söylenir. Bu kadının 5 tane çocuğu olduğu edindiğimiz bilgilerden ortaya çıkıyor. Çocuklarından bu güne ulaşan aileler ise şunlar:
- Hüseyin KOÇ ve Koç Ailesi
- Duran KAYA ve KAYA Ailesi
- Ali ASLAN ve ASLAN Ailesi
- Halit DOĞAN ve DOĞAN Ailesi
- MÜFTÜLER (Özdemir Ailesi)
Açıklamalar :

1. Mustafa Hasan oğlu Hasan; Çocukken ölmüş
2. Ali oğlu İsmail; Özdemir soyadını alan kişi, savaşta ölmüş, kızı var ismi Emine (Sadık oğlu Ali ÖZDEMİR’in eşi.)
3. Ali oğlu Süleyman; Savaşta ölmüş, öldüğünde bekarmış, çocuğu yok.
4. Baba Halil ağa, oğlu yok, Firdevs adlı kızı var.
5. Adıgüzel oğlu Mustafa Bekarken ölmüş. Ölüm sebebi; Konya’ya giderken suda boğulmuş.
mozdemir4 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 26.11.2007, 12:23   #2
kertmeli
Yeni Yiğido
NO AVATAR

kertmeli Şuan kertmeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 29.11.2007 15:50

Tecrübe Puanı: 0 kertmeli FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: Merkez Eskiköy

merhaba benimde anneannem eskiköylü.
kertmeli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.02.2008, 18:44   #3
Sivasliali
Yeni Yiğido

Sivasliali - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sivasliali Şuan Sivasliali isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.08.2010 12:13

Tecrübe Puanı: 0 Sivasliali FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

selam millet bende eskiköylüyüm,kertmelui kimlerdensin babam 7den70e herkesi tanir ordan eskiköyden kimlerden annen kesin tanirim.
Sivasliali isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 07.03.2008, 00:27   #4
elbeyliiso
Yeni Yiğido
NO AVATAR

elbeyliiso Şuan elbeyliiso isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2008 20:58

Tecrübe Puanı: 0 elbeyliiso FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

memmun oldum hemşerim tanıdıgıma
elbeyliiso isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil