Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Çorapçı Hanı restorasyona alındı - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 28.04.2010, 23:17   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 898 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Çorapçı Hanı restorasyona alındı

Sivas’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerden birisi olan Çorapçı Hanı’nın kent kültürüne yeniden kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Sivas Belediyesi tarafından 2006 yılında 500 bin TL’ye kamulaştırılan Çorapçı Hanı Sivas Belediyesi tarafından restorasyona alındı.
İki yüz yılı aşkın bir zamandır ayakta olduğunu kaydedilen Paşabey mahallesinde Yeni Cami'nin doğrusunda yer alan Çorapçı Hanı’nın 19. yüzyılda inşa edildiği söylentileri revaçta ise de yapılış tarihini net olarak bilinmiyor.
Sivas Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda restorasyon projesi tamamlanan Çorapçı Hanı’nda dün itibariyle çalışmalar başladı. Restorasyon ihalesini Özbelsan AŞ’nin aldığı hanın etrafı tahta perdelerle kapatılırken, ekiplerin önümüzdeki günlerde restorasyona başlayacağı öğrenildi.
Osmanlı yadigarı, bir ''Eski toprak'' olma özelliğini taşıyan Çorapçı Hanı, kerpiç malzemeyle inşa edilmiş ve yapının girişi kuzey yönüne verilmiş. Orta avlu çevresinde muhtelif ihtiyaçların giderilmesi amacıyla yapılmış büyüklü küçüklü on iki dükkân bulunurken yapının başka bir kapıyla çıkılabilen üst katı on beş odadan oluşan bir yapı olarak ayakta kalmaya çalışıyor.
Çorapçı Hanı yakın bir geçmişe kadar''Han''ismine uygun olarak gecelemek amaçlı kullanmış. Han'ın ahşaptan yapılmış olan yeşil boyalı pencereleri ise demirlerle korunaklı hale getirilmiş. Geriye doğru yedi çıkmalı olarak kat kat testere biçiminde uzanan yapının en arkasında yine eskiden binek hayvanların yemlenmesine olanak sağlayan bir Develik bulunuyor.

Sivas Hürdoğan
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.04.2010, 00:15   #2
aysima58
Usta Yiğido

aysima58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aysima58 Şuan aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.12.2015 00:23

Tecrübe Puanı: 1763 aysima58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Çorapçı Hanı restorasyona alındı

anam ben burayı heç gormedim kele nerdeymiş gı nasıl gormedim acep
kolay gelsin millete .
aysima58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar aysima58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.04.2010, 06:56   #3
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

İnşallah güzel bir şekilde restorasyonu yapılır..
Alt 29.04.2010, 08:08   #4
ela58
Usta Yiğido

ela58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ela58 Şuan ela58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.06.2010 20:35

Tecrübe Puanı: 1214 ela58 FAZLA SÖZE GEREK YOKela58 FAZLA SÖZE GEREK YOKela58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

çorepçı hanı çok kıymetli bir yer restora yapılması güzel olcak inş en kısa zamanda gerçekleşir
Alt 29.04.2010, 08:25   #5
vicente58
Usta Yiğido

vicente58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

vicente58 Şuan vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 26.01.2015 14:08

Tecrübe Puanı: 590 vicente58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

yan tarafında bizim dükkanımız var.Çocukluğum Çorapçı hanının etrafında geçti.Büyük kanatlı kapısına kilit vurulmuştu yıllar önce.Bizde eskiyen kapının arasından merakla bakardık içine.Çok gizemli gelirdi o zaman bize. Kullanıldığı dönemleri anlatırdı dedem.İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Efendi'nin ihvanları topladığı yerdir aynı zamanda. Sahibi olan Muammer Somtaşın çok güzel yemek yaptığı çarşıda bilenler tarafından hala anlatılır.90'ların sonunda bir takım hainler tarafından yakılmaya çalışıldıysada fazla bişey olmadan kurtarıldı çok şükür. Bu binayı sapasağlam ve yenilenmiş biçimde kullanılırken görmek benim çocukluk hayalim inşallah güzel olur.
vicente58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar vicente58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 29.04.2010, 16:50   #6
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1262 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

Restarasyon mu?
Tamamdır bu iş.Sivas bir eserini daha kaybetmiştir!
Alt 29.04.2010, 18:40   #7
leblebi82
Usta Yiğido

leblebi82 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

leblebi82 Şuan leblebi82 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2013 22:42

Tecrübe Puanı: 777 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Sonradan yapılan çevresindeki dükkanlar da yıkılacakmış duyduğum kadarıyla.
Alt 30.04.2010, 22:49   #8
AĞAOĞULLARI
Tecrübeli Yiğido
NO AVATAR

AĞAOĞULLARI Şuan AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.11.2017 12:02

Tecrübe Puanı: 557 AĞAOĞULLARI FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sivas a yılda bir defa gittiğimde ki her yıl giderim. Eski tarihi hanları hamamları bedastanları gezerken corapçıhanın önüne gelir han a bakarak düşünür dururum. Bu düşünce beni 1950-55 yıllarına götürür.Uzun uzun düşünürüm zamanın muhteşem hanlarından biri olan bu bina bana adeta yalvarırcasına bakar bakar durur. Benim çocukluk yıllarımda burada Malatyalı,Darendeli, Gürünlü küçük esnaflar bulunurdu. Bunlar genelde çerçi tabir ettiğimiz köylerle alış veriş yapan küçük esnaflardı. Eski çorap yün kıl halı toplarlardı. Bu handa da barınırlardı ve eskı dolu cuvalları da han ın bir köşesinde denklerle toplanırdı. Uzun yıllar böyle devam etti. Sonradan buraya bir şıra pazarı kuruldu çeşitli kuru üzüm her çeşidi,Dut,Pekmez in her çeşidi, pestil ve çeşitleri çok uygun fıata burada satılırdı. Biz ihtiyaçlarımızı buradan alırdık. Ahşap yapı ve otantik bir atmosferi vardı. Bu konumu da benim gençlik yıllarıma rastlar. Bir avlu içerisinde 12 tane küçüklü büyüklü dükkanı vardı.Dükkan sahipleri hoş sohbetli temiz kalpli insanlardı. Müşterinin ruhuna okşamasını bilirlerdi. Tatlı dilli güleryüzlü insanlardı. Ben o çarşıdan çok alış veriş yapardım. O mekanın havası da ruhumu okşardı. Sivas a her gittiğim de buraya mutlaka uğrarım geçmişini uzun uzun düşünürüm .Yıllara direnmiş ayakta kalmayı başarmış bir tarihi mekan Sivas ın tarihi geçmişine ışık tutuyor . Sivas belediyesi çok isabetli bir karar almış Sivas ın tarihi kültürüne katkıda bulunmak amacıyla yeniden restöre edilerek halkın hizmetine sunulmak çok güzel bir yaklaşım Sivaslı olarak başta sayın belediye başkanımız olmak üzere bütün restörasyon çalışmalarında emeğı geçenlere ayrı ayrı teşekkür ederiz. Sivasta bir çok tarihi eserler restöre edilerek gün ışığına çıkmış. Bunları görüyoruz mutlu oluyoruz seviniyoruz. Bunlar bizim tarihi geçmişimiz. Dolaysıla gelecek genç nesile canlı tarih canlı kaynak. Sivas ın her caddesinde,sokagında her tarihi mekanında ayak izlerim var hatıralarım var. Eski hapan hanı aslına uygun hiç bir özelliği bozulmadan halkın hizmetine sunulmuş.Burası benim gençlik yıllarımda yaş sebze hali idi. üst kısmı han idi. Sabahın erken saatlerinde tahminen yazın saat 4-5 civarında sebze kamyonları han a yük boşaltırlardı. Biz de erken saatta han a koşar malımızı alır dükkanımıza korduk. Tecer köyünde bakkallık yaptığım yıllarda .Temenniim Çorapcıhanın hiç bir özelliği bozulmadan aslına sadık kalınarak yapılır. Böyle eski tarihi mekanları gördüğümde durur oranın geçmişini düşünürüm kimler gelmiş kimler geçmiş. Acı ve tatlı hatıralarla dolu mekanlar dile gelse de konuşsalar ciltler dolusu kitap yazılır. Çorapcıhan bakımsız sahipsiz kalmıştı tıpkı benzi soluk boynu mükük anadan babadan öksüz ve yetim kalmış çocuklar gibi bir el atan yardım eden birini bekliyordu. Sivas belediyesi sahiplenmiş sevindirici bir olay inşallah oranının yeni halini görmeyi Allah nasip eder. Dıştan çok inceledim içten de uzun uzun inçelemek nasip olur. Üst katında küçük küçük odalar vardı bunlar han dı buralarda yatanlar olurdu balkonları demir korkuluklarla ve ahşap korkuluklarla çevrili idi. Saygılar Ağaoğulları 30/04/2010.
AĞAOĞULLARI isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı AĞAOĞULLARI'e Teşekkür Ediyor...

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)