Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 23.05.2009, 21:47   #1
yerliturkuaz
Usta Yiğido

yerliturkuaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yerliturkuaz Şuan yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.03.2012 10:23
Yeti: Bloody Orca Slap Champion!
Tecrübe Puanı: 787 yerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblick
Standart Osmanlı İmp. Çüküş Süreci...

Yavuz Sultan Selim Osmanlı İmp. onun zamanında bir çok yeri feth etti kıtadan kıtaya hüküm sürdü bir çok yer kazandı. Benim gözümde Osman'lının en büyük padişahıydı taki bir kaç zamana kadar. İlk önce inanmamıştım fakat araştırdım sonra söylenenlerin işittiklerimin doğru olduğunu gördüm. Neydi peki bu?

Yavuz Sultan Selim Anadolu'da bulunan bir çok Aleviyi bugünkü İran Suriye Irak Azerbeycan gibi Anadolu'dan uzak yerlere sürmüştür. Bir çok aile yerinden yurdundan olmuştur. Neden böyle bir olaya kalkıştığını neden böyle birşey yaptığını anlamış değilim...

Benim burada bir tezim var ne kadar doğru ne kadar yanlış onu bilemem. Yeniçeri ocağında birçok alevi vardı bu olaydan sonra yeniçeri ocağında bulunanlarda bu sürgünle beraber gitmişlerdir. Yeniçeri ocağı gidenlerle beraber takviyeler olmuştur fakat bu olayla beraber yeniçeri ocağının düzeni bozulmuştur. Bozulmaya doğru sürüklenmiştir. Osmanlı Devletinin çöküş süreçlerinden biriside yeniçeri ocağının bozulmasıdır. Yani bu olay Osmanlı'nın çöküş sürecini hazırlamıştır...

Arkadaşlar bu konuyu ben uzunca bir araştırmadan sonra hazırladım. Kesinlikle alevi sünni atışması veya başka bir neden için yazmadım bunu belirteyim...

Sevmek yürek işidir yüreğin yoksa sen niye yaşıyorsun?
yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.05.2009, 21:57   #2
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Tecrübe Puanı: 733 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: Osmanlı İmp. Çüküş Süreci...

Alıntı:
Yavuz Sultan Selim Anadolu'da bulunan bir çok Aleviyi bugünkü İran Suriye Irak Azerbeycan gibi Anadolu'dan uzak yerlere sürmüştür. Bir çok aile yerinden yurdundan olmuştur. Neden böyle bir olaya kalkıştığını neden böyle birşey yaptığını anlamış değilim...
Kaynağını belirtirmisin Niye sürmüş ne zaman sürmüş.
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.05.2009, 22:04   #3
Cley
Moderator

Cley - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cley Şuan Cley isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Cley isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Lütfen konu Alevi-Sunni tartışmasına dönmesin. Tahrik edici mesajlar silinecektir.
Alt 23.05.2009, 22:07   #4
leblebi82
Usta Yiğido

leblebi82 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

leblebi82 Şuan leblebi82 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.02.2013 22:42

Tecrübe Puanı: 777 leblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOKleblebi82 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Ben Tarihçiyim arkadaşım. Bu konuda yanlış bildiğiniz konuları düzeltebiliriz.
Alt 23.05.2009, 22:15   #5
H_Turan
Usta Yiğido

H_Turan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

H_Turan Şuan H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.10.2014 18:19

Tecrübe Puanı: 733 H_Turan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Tarihle ilgili bilgi veriyorsun Kaynağını Vermiyorsun sonra tartışma çıkmasın diyorsun Kaynak göstermen lazımdı Ayrıca Masum kişileri sürmemiştir Osmanlı hoşgörülü bir devletti Tebasında Ermeni,yahudi,rum Hoşgörülü bir şekilde yaşadı Alevileride Sürmez heleki masum insanları.

Osmanlının Çöküşü Benim Düşüncem Osmanlının Asıl Yükseldiği Dönemin ruhu kaybolbasından kaynaklanıyor Kanuni Sultan Süleyman dan sonraki dönemdi Osmanlı geriledi Bunda Osmanlının Son çıkan yeniliklere ayak uyduramaması sonra Rüşvet girmesi Osmanlıda Padişah olmadan şehzadelerin Sancakları yönetiyordu onu kaldırdılar bu yüzdende Tecrübesiz padişahların çıkması sonra padişahların zevk yaşamı Halkdan uzak kalması Ayrıca Yeniçeri ocağının bozulması Yabancı devletler bunları sıralayabiliriz Ama İçlerinde Son Gelen 2.Abdulhamit han iyidi Yıkılmak üzerinde Olan devleti 30 sene yönetti.

Konu H_Turan tarafından (23.05.2009 Saat 22:39 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
H_Turan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 23.05.2009, 23:10   #6
yerliturkuaz
Usta Yiğido

yerliturkuaz - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yerliturkuaz Şuan yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.03.2012 10:23
Yeti: Bloody Orca Slap Champion!
Tecrübe Puanı: 787 yerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblickyerliturkuaz ist ein wunderbarer Anblick

Benim bu söylediklerimi tarih kitaplarında ansiklobedilerinde bulamazsınız bende 8 cilt Osmanlı ansiklobedisi var fakat böyle bir olaydan bahsedilmiyor bahsedilmezde!

Alevi tarihi kitaplarında bulabilirsiniz fakat bu tür kitaplarıda arayıp bulmanız gerekmektedir. Tam tarih belirtilmemekle beraber Yavuz Sultan Selim'in son zamanlarında olduğundan bahsediliyor. Neden böyle birşey yaptığıda tam bilinmese de yetiştirilme tarzından dolayı diye düşünülüyor. Alevileri sevmez imiş.

Benim yukarıda belirttiğim gibi çüküş süresinceki bir tez idi ama doğru ama yanlış sadece bir tez...

Sevmek yürek işidir yüreğin yoksa sen niye yaşıyorsun?
yerliturkuaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.05.2009, 16:46   #7
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2153 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Bazı üyelerin Osmanlı Devlet-i Aliyyesi'nin Yükseliş Dönemi padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim Han'a ahlak sınırlarını zorlayarak ölçüsüz bir biçimde Alevi Katliamı yaptığına dair bilgiden yoksun iftiralarda bulunmaları büyük bir kabalıktır.Bu arkadaşları insafa davet ederim.Herhangi bir bilgiye istinad etmeden kulaktan dolma yersiz iddiaları burada sarfederek ecdadımıza hakaret etmek, asılsız iftiralarda bulunmak ve hele bunu da fikir hürriyetinin arkasına sığınarak yapmak saygısızlığı meşru hale getirmez.

Şunu şöylece bilmek gerektir ki; Osmanlı Padişahları müslümandırlar ve kendi idare ettikleri devlette de İslam Hukuku'nu tatbik etmişlerdir.İslam Hukuku'nda ise , kafirlerle yapılan savaşlarda dahi katliam yani soykırım yapmak haramdır.Zira, Hz.Peygamber, savaş halinde dahi, çocuklar, kadınlar, din adamları ve yaşlılar gibi 7 grup insanı katletmenin caiz olmadığını bütün komutanlarına talimat olarak vermiştir.Maneviyatı gayet derecede yüksek olan Yavuz Sultan Selim Han'ın dinin yasakladığı katliamı ve hem de müslümanım diyen bir gruba karşı yapmış olması mümkün değildir.Ancak, tarihi hadiseleri doğru bir şekilde öğrenmek şarttır.Şöyle ki ;

Erdebil Şeyhlerinden Şeyh Cüneyd, şeyhliğine şahlık katmak istemiş ve ancak muvaffak olamayarak 1456 yılında katledilmiştir.Yerine geçen oğlu Şeyh Haydar da aynı gayeyi devam ettirmiş ve Anadolu'yu Şi'alaştırmak metodunu kullanarak şahlığını pekiştirmek istemiştir.Kucaklarında büyüdüğü Akkoyunlu Devleti'ne de ihanet edince , Yakub Bey tarafından 1488 yılında o da öldürülmüştür.Yerine geçen Şah İsmail ise , Erdebil Sofuları veya Halifelerini Anadolu'ya göndererek , hem Anadolu'yu Şi'alaştırmayı ve hem de böylece Anadolu'yu hakimiyeti altına almayı hayatının maksadı edinmiştir.Nitekim temkinli davranmayan Akkoyunlu Devleti, torunları olan Şah İsmail tarafından ortadan kaldırılmıştır.

Akkoyunlu Devleti'ni ortadan kaldıran ve hem şeyhliğini ve hem de şahlığıyla Anadolu üzerine yürüyen Şah İsmail, halifeleri vasıtasıyla Anadolu'yu tam bir anarşiye sürüklemekte maalesef başarılı olmuştur.1507 yılında üzerine yürüdüğü Alaüddevle Bey'in mağlubiyeti üzerine Elbistan, Harput ve Diyarbakır'ı yakmış ve yıkmıştır.Bu arada Erdebil Sofuları da Anadolu'da anarşi çıkarmaya başlamışlardır.Şah İsmail'in taraftarları olan askerler , kırmızı çuhadan taçlar giydiklerinden dolayı onun taraftarı olan herkese "Sürhser" yani "Kızılbaş" denmiştir.Şah İsmail'in halifelerinden olan Rumiyeli Nur Ali Halife başkanlığındaki Erdebil sofu ve müridleri , Tokat' a saldırmışlar ve yüzlerce insanı kılıçtan geçirmişlerdir.Maalesef, Şehzade Ahmed üzerlerine ordu göndermişse de bir netice alamamıştır.

Bu arada Antalyalı Hasan Halife ve oğlu Şahkulu veya Osmanlı tarihçilerinin ifadesiyle Şeytan Kulu (Şahkulu Baba Tekeli veya Karabıyıkoğlu da denmektedir) eliyle Anadolu'daki Alevileri Osmanlı Devleti aleyhinde teşkilatlandırmaya başlamıştır.Antalya'dan Manisa'ya dönen Şehzade Korkut'un hazinesini vuran Şahkulu,bununla da yetinmeyerek Antalya'yı basmış, baş kadı ile birlikte çok sayıda insanı katletmiştir.Bundan sonra sırasıyla Kızılcakaya, İstanos, Elmalı, Burdur ve Keçiborlu kasabalarını yakıp yıkan Şahkulu Kütahya'ya kadar gelmiştir.Anadolu Beylerbeyi Karagöz Ahmet Paşa da öldürülenler arasındadır. Amasya'da biraraya gelen 20 bin Erdebil Sofuları çevreye dehşet saçmaya başlamışlardır.Bunların yaptığı katliamla Erzurum ve Erzincan 20-30 yıl harabe olarak kalmıştır.Çubukova'da 1511 yılında Şahkulu'nun bir okla öldürülmesinden sonra da Şii'lerin Anadolu'daki tahribatları devam etmiştir. Bunların müslümanları nasıl kırıp geçirdiklerini , Diyarbakır ve çevresindeki Kürt Beylerinin mektuplarından da anlıyoruz.Şu cümleler bunlardan sadece biridir :

"Bu muhlis ve size itaat eden bendelere yardım edesiniz.Bizim beldelerimiz Kızılbaş diyarına yakındır, komşudur ve hatta karışıktır.Nice yıllar bu mülhidler, bizim evlerimizi yıkmışlar ve bizimle savaşmışlardır.Sadece İslam Sultanı'na muhabbet üzre olduğumuz için , bu inancı saf insanları o zalimlerin zulümlerinden kurtarmayı merhametinizden bekliyoruz.Sizin inayetiniz olmazsa , biz kendi başımıza müstakil olarak bunlara karşı çıkamayız."

İşte, Yavuz Sultan Selim Han, Şah İsmail' in üzerine gitmeden evvel, yukarıdan beri anlattığım olayları biliyordu ve Anadolu'daki Şii Türkmenlerin binlerce insanı katlettiklerinin de farkındaydı.Bu yaraya parmak basmak için, meseleyi müzakere etmek gayesiyle bir Divan toplantısı yapmış ve başta İbn-i Kemal olmak üzere büyük alimlerin de katıldığı bu toplantıda Kızılbaşlarla ilgili neler yapılması gerektiğini kararlaştırmıştır.İbn-i Kemal gibi bir alimden de gerekli fetvayı aldıktan sonra , Anadolu'yu kasıp kavuran ve Kızılbaş adı altında her yerde Osmanlı Devleti'ne karşı ayaklanan bu insanların teftiş ve tahkik olunarak , uslanmayanlarının katl edilmelerini ve uslanması muhtemel olanlarının ise haps edilmelerini emr etmiştir.Bunların sayıları bazı tarihçilere göre yaklaşık 40 bin kişidir ve bunlardan ne kadarının öldürüldüğü belli değildir.Ancak ,bu isyancı grupların bastırılmaması halinde , Şah İsmail'in üzerine gitmenin tamamen yararsız olduğu da gün gibi ortadadır. Hadiseyi inceleyen Uzunçarşılı, Kızılbaşların ne kadar insan öldürdüğüne dair binleri bulan rakamlar verdikten sonra ,"Yavuz Sultan Selim Han'ın başka çaresi yoktu" demektedir.

Şunu da eklemek lazımdır ki; Osmanlı Devleti, herkesi zorla sünni yapmak için zorlamamıştır.Ancak, dini inançlar kullanılarak devletin arkadan vurulması tehlikesi karşısında tedbirler almıştır.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.05.2009, 17:18   #8
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 860 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Rumları ,Ermenileri ,Hrıstıyanları yahudileri sevgiyle kucaklayan bir Osmanlı neden Alevileri sürsünki anlamadım???Bence bunlar kulaktan doğma bilgiler ,laflar.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.05.2009, 17:31   #9
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4503 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.

Kaynak göstermeden bu konulara girmek yanlış olur benim tavsiyem öncelikle kaynağa dayanan konuları acalım
Alt 24.05.2009, 17:35   #10
qio
Usta Yiğido

qio - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

qio Şuan qio isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.04.2012 22:41

Tecrübe Puanı: 950 qio FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Bismillah silahlar çekilsin , çatışmalar başlasın birbirmizi öldürelim yakalım. Arkadaşlar ne çok korkuyorsunuz alevi sünni tartışmasına dönmesinden, herkez medeni şekilde fikrini belirtsin. Doğru bilenler doğrularını saklamasın söylesin bilmeyenlerde öğrensin güzel bir paylaşım olması dileğiyle.
qio isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)