Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini Bilgiler > Dualar
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 24.08.2008, 14:11   #1
ayparcam
Usta Yiğido

ayparcam - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayparcam Şuan ayparcam isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.10.2011 13:00

Tecrübe Puanı: 656 ayparcam FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Dua’nın birçok çeşidi

Dua’nın birçok çeşidi vardır.

1. Namaz da ve namazdan sonra yapılan dua.
2. Kulun ihtiyaç duyduğu zaman yaptığı dua.
3. Tespih, tekbir ve tevhid, gibi zikirler.( ki bunlarda duadan sayılıyor)
4. Efendimize sıkça salât ve selam getirmek.
5. Ezanla kamet arasında yapılan dua.
6. Kur’an da geçen dualar v.s

Dua ile ilgili birçok ayet ve hadis vardır. Biz sadece bunlardan birkaç tanesini yazıp noktalayacağız. Zira duanın anlamı o kadar çok hikmet ve fazileti var ki, saymakla ve yazmakla bitmez.

Duayla ilgili ayet ve hadisler:

“Kullarım beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki ben pek yakınım. Bana dua edenin duasına icabet ederim. Öyleyse onlarda davetime icabet ve bana hakkıyla inanıp tasdik etsinler ki, doğru yolda yürüyüp selamete ersinler.” (Bakara 186)

“Bana dua edin ki size karşılık vereyim. Zira bana ibadeti yani, dua etmeyi kibirlerine yediremeyenler zelil ve rezil olarak cehenneme gireceklerdir.” ( Mümin 60)
“ Deki, dualarınız olmazsa Rabbim size ne diye değer versin ki.” ( Furkan 77)

“ Allah (cc) kendisine dua etmeyen kuluna azap eder.” ( Tirmizi)

“O, Hayy (diri) olandır. O'ndan başka ilah yoktur; öyleyse dini yalnızca Kendisi'ne halis kılanlar olarak O'na dua edin... (Mümin Suresi, 65)

“Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin.” (Araf Suresi, 55)

“Sen de sabah akşam O'nun rızasını isteyerek Rablerine dua edenlerle birlikte sabret.” (Kehf Suresi, 28)

Hz. Peygamber ise, duayı şöyle tanımlar: "Dua ibadetin ta kendisidir." "Dua ibadetin iliğidir, özüdür." "Allah katında duadan daha kıymetli bir şey yoktur.” “Dua müminin silahıdır, dinin direğidir, göklerin ve yerin nurudur.”

Enes bin Malik (r.a.) Rasulallah (a.s.)’in çoğu zaman: "ALLAH’ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, pislikten, doymayan azgın nefisten, senden korkmayan kalpten, fayda vermeyen ilimden, kabul olunmayan duadan, bunaklık derecesindeki ihtiyarlıktan sana sığınırım. Kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnelerinden de sana sığınırım." diye dua ettiğini nakletmektedir. İbn-i Abbas (r.a.) ise, Allah Resulü’nün üzüntü ve keder anında: "Ey Allah’ım! Senden başka ibadete layık hiçbir ilah yoktur. Azamet ve vakar sahibi ancak sensin. Sen arş-ı azam sahibisin. Sen, ancak göklerin ve yerin sahibi, arş-ı kerimin sahibisin" diye dua ettiğini nakleder. Yine Hz. Peygamberin en çok yaptığı dualar arasında: "Ey Rabbimiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik ve güzellik ver. Bizi cehennem azabından koru." (Bakara, 2/201
Hemen şimdi, şu anda ellerimizi açıp Rabbimize içtenlik ve samimiyetle duada bulunalım!

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)