Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 08.03.2009, 02:17   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 895 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Aşık Veysel Törenlerle Anılacak

Sivaslı ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, ölümünün 36. yılında düzenlenecek törenlerle anılacak.

Şarkışla Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Aşık Veysel Şatıroğlu için 21 Mart 2009 tarihinde anma töreni yapılacağı belirtildi.

İlk törenin saat 10.00'da Şarkışla ilçesindeki Atatürk Anıtı'nda yapılacağı, ardından ilçe merkezindeki Aşık Veysel Kültür Merkezi'nde Aşık Veysel'in hayatı ve esenlerinin sinevizyon eşliğinde gösterileceği kaydedildi. Aşık Veysel'in köyü olan Sivrialan'da devam edecek törenlerde, mezarının ziyaret edileceği ve ağaç dikileceği belirtildi.

Açıklamada, “Aşık Veysel'in doğup, hayata gözlerini kapadığı ve müze haline çevrilen Aşık Veysel Müzesi de törenler kapsamında gezilecek” denildi.

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

1894 yılında Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde doğan ünlü ozan Aşık Veysel Şatıroğlu, 7 yaşına geldiğinde çiçek hastalığı nedeniyle gözünün birini, kısa bir süre sonra da diğer gözünü kaybetti.

Oyalanması için babası tarafından alınan saz ile ozanlık hayatına ilk adımı atan Aşık Veysel, Çamşıhlı Ali ve Molla Hüseyin'den saz kursu aldı. Önceleri Pir Sultan Abdal, Yunus Emre, Aşık Kerem ve Erzurumlu Emrah gibi ustaların türkülerini söyleyen Veysel, 1933 yılında cumhuriyetin 10. yılı için yazdığı destanın yayınlanması ve Sivas Aşıklar Bayramı'ndaki başarısı dikkati çekti.

Veysel, Ahmet Kutsi Tecer'in yardımlarıyla 40 yaşından sonra kendi eserlerini üretmeye başladı. Çeşitli köy enstitülerinde saz öğretmenliği de yapan Aşık Veysel, halk ozanlığını insanlara aşıladı. 2 kez evlenen Aşık Veysel, 2 erkek, 4 kız babası iken 21 Mart 1973 tarihinde hayatını kaybetti. Aşık Veysel Şatıroğlu, eserlerinde yurt sevgisi, kardeşlik, birlik ve okuma sevgisini anlattı.
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 03:09   #2
ERTAN0082
Yiğido

ERTAN0082 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ERTAN0082 Şuan ERTAN0082 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 25.04.2009 12:26

Tecrübe Puanı: 559 ERTAN0082 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Aşık Veysel Törenlerle Anılacak

yalnız gelip yalnız giden gururlu insan nur içinde yatasın
ERTAN0082 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 04:12   #3
Sabiha Serin
Usta Yiğido

Sabiha Serin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sabiha Serin Şuan Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.05.2014 19:16

Tecrübe Puanı: 792 Sabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekanntSabiha Serin ist jedem bekannt

Bütün dünyanın, sivasımızın gururu, büyük ozan, şair, üstat, büyük insan
Aşık Veysel Şatıroğlu'nu şükran ve minnetle anıyorum.

Eserleri ile sonsuza kadar kalbimizde yaşayacak,asla ölmedi.
Şükran ve minnetle anıyorum
Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun....
Sabiha Serin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.2009, 11:44   #4
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 19:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft

Gururumuz, büyük ozan Aşık Veyse'li rahmetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Mekanı cennet olsun.
Alt 08.03.2009, 12:27   #5
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 21:51

Tecrübe Puanı: 2150 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein

Şarkışla ozanımız olan Aşık Veyse'li rahmetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Mekanı cennet olsun.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.03.2009, 10:45   #6
sivaslimete
Yeni Yiğido

sivaslimete - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslimete Şuan sivaslimete isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 27.09.2009 12:09

Tecrübe Puanı: 643 sivaslimete FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

allah mekanini cennet etsin nur icinde yatsin
sivaslimete isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.03.2009, 11:46   #7
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 15:36

Tecrübe Puanı: 2263 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Büyük Ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu'nu rahmetli anıyoruz mekanı cennet olsun.
Alt 09.03.2009, 11:51   #8
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 18:19

Tecrübe Puanı: 2175 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ben giderim adım kalır
dostlar beni hatırlasın
düğün olur bayram olur
dostlar beni hatırlasın

gerçektende hatırlanacak işler yapılınca hatırlanıyor.aşık veyseli rahmetle anıyorum
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.03.2009, 12:34   #9
Merkez_Alperen
Usta Yiğido

Merkez_Alperen - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merkez_Alperen Şuan Merkez_Alperen isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.09.2012 12:23

Tecrübe Puanı: 627 Merkez_Alperen FAZLA SÖZE GEREK YOKMerkez_Alperen FAZLA SÖZE GEREK YOK

İtimat edersen benim sözüme
Gel birlik kavline girelim kardaş
Birlik çok tatlıdır, benzer üzüme
İçip şerbetini duralım kardaş”

Çalışalım, kurtulalım buhrandan
Nedir senlik benlik, usandım candan
Irkımız, neslimiz aynı bir kandan
Yurdun yaraların saralım kardaş

Yezit nedir ne Kızılbaş
Değil miyiz hep kardaş
Bizi yakar bizim ataş
Söndürmektir tek çaresi

Ruhu şad mekanı cennet olsun...................
Alt 10.03.2009, 13:20   #10
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 10:55

Tecrübe Puanı: 1012 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

ışıklar içinde yat VEYSEL'im
sivasın yüzaklarından birisin, senin heykelini dikmek lazım , adına kültür merkezi okul yapmak lazım, bir meydan , bir caddeye adını vermek gerek ama gel görki kendi toprağında bile sürgünü yaşayansın ozanım, allah gani gani rahmet eylesin, daha iyilikle anılacağın ve layık olduğun şekilde hatırlanacağın günlerin özlemiyle yolun yarısını devirdik

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil