Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Serbest Kürsü
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Serbest Kürsü Serbest Konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ
Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.09.2009, 14:16   #21
Urumçi
Usta Yiğido

Urumçi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Urumçi Şuan Urumçi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 07.06.2011 15:22

Tecrübe Puanı: 634 Urumçi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Cevap: ANADOLU’DA TÜRKLÜK –ATATÜRK-CUMHURİYET

Alıntı:
Abdurrahman 58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Ecdadını tanıyamayan üstüne üstük hayasızca iftiralar atan birine ben TÜRK kelimesini layık göremem efendi !
işte demem o ki sen onu Türk görmedikçe zaten o kendisini Türk görmeyecektir, sen onu Müslüman görmedikçe o kendisini Müslüman görmeyecektir. Zaten herşey kendimiz gibi görmediklerimizi gayrimilli etkileşimlerin kucağına bırakmamızla başlamadı mı? Burada sözü inönü ve DP'ye AP'ye dokunduruyorum... Madem arkadaş Türklük şuurundan uzak, arkadaşa Türklük şuurunu aşılamak yanlış bildiklerini düzeltmeye çalışmaktan gayri ne düşer bize!...

İşte anlatmaya çalıştığım bu gibi etkilerin doğrulmak istenmesi, oysa sen arkadaşa inandığın şeyi anlatsan düşünceni izah etsen makul bir düşünce olduğuna kanaat getirebilecektir. Bakıyorum şu 2 sayfada adama somut bir şekilde sadece ben muhalefet etmeye çalışmışım bir şeyler anlatarak ki bu yazını derleyeceğim daha. Bunun üzerine birbirimizle dalaşmak yerine kısmıde olsa oradaki tezlerin antitezlerini ortaya koymaya çalışmakta fayda var, aksi halde ne sen onu anlayacaksın ne de o bu düşüncesinden cayacak...
Alt 30.09.2009, 14:46   #22
LaEdri
Usta Yiğido

LaEdri - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

LaEdri Şuan LaEdri isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 1262 LaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDILaEdri TAM BIR BEYEFENDI

"Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır." Atatürk
Alt 30.09.2009, 17:05   #23
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Tecrübe Puanı: 2178 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
madımak_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Paylaşmak güzeldir
İlla her konu herkesin aklına uyacak ya da uymalı diye bir kural yok...

Paylaşım için teşekkürler Sayın cebe...
Pislik paylaştıkça ortalığa yeni hastalıklar çıkar.Pislik ise Atatürk,Türk ve Cumhuriyetin ardına gizlenen sünni,osmanlı ve islam düşmanlıgı içeren bir yazıdan çıkar...

Cebe ve madımak!!!
1-Alevi nedir,kimlere alevi denir?
2-Alevilik islam içinde bir mezhepmidir yoksa kendi başına bir dinmidir?
3-Hz.Ali (R.a) inandıgınız bu alevilikte hangi konumda?
4-Hz.Ali (r.a) kendi başına bir mezhep liderligini yada ayrı bir dini ilan etmemişken Hz.Ali (r.a)olan bu sevginizin sebebi nedir?
5-Eğer islam içinde bir mezhepse alevilik;Ramazan ayında değilde neden başka günlerde daha değişik sayıda oruç tutulur?
6-Bugün yaşadığınız alevilik inancıyla Hz.Ali(r.a)'nin yaşadığı islam hayatı arasında ne gibi benzerlikleriniz var?
7-Alevi olmak için alevi anne ve babadan mı doğmak gerekir?
8-Hz.Ali (r.a)'yi sünnilerden daha cok sevdiğinizi düşünüyormusunuz ve onun yaşantısına sünnilerden daha yakın şekilde yaşayarak ayak uydurdugunuzu düşünüyormusunuz?
9-Eğer alevilik islam içinde bir mezhepse diğer mezheplerle çatışan bazı konular var örneğin baş örtüsü!!Başı kapamak gizlemek Kur'an-ı Kerimde ayetlerle sabit olan bir emir iken neden diğer mezheplerde bu kabul ediliyorda alevilikte kabul edilmiyor???
10-Eğer islam içinde bir mezhepse neden diğer mezhepler gibi camii yerine cem evleri ibadethane olarak kabul ediliyor?
11-Eğer islamdan bagımsız bir dinse kitabınız ve peygamberiniz varmı?(islamla bir çok konuda diğer mezheplerden farklı düştügü için bu soruyu sorma gereği hissettim)
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 30.09.2009, 19:29   #24
sivaslıgenç
Usta Yiğido

sivaslıgenç - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslıgenç Şuan sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 20.03.2016 23:42

Tecrübe Puanı: 861 sivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOKsivaslıgenç FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
Militan_Asena58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster

Icimizdeki çakallari temizlemedikce bu devran boyle gelir boyle gider ...
Bir Türkmen kizi olarak bir kez daha OSMANLI IMPARATORLUGUYLA GURUR DUYUYORUM .

kürtler bittide simdi aleviler mi kaldi dert olarak ?

ANADOLU’DA TÜRKLÜK –ATATÜRK-CUMHURİYET konunun basligi ama alevilerden öteye gidilmemis .
O çakallarda elbet bir gün temizlenir.
Ne mutlu sana ecdadınla gurur duyuyorsun ama geçmişini bilmeyen bazı kişiler burda yine Atatürkün arkasına sığınarak döktürüyorlar.
sivaslıgenç isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.10.2009, 14:17   #25
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Alıntı:
barikat58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Pislik paylaştıkça ortalığa yeni hastalıklar çıkar.Pislik ise Atatürk,Türk ve Cumhuriyetin ardına gizlenen sünni,osmanlı ve islam düşmanlıgı içeren bir yazıdan çıkar...

Cebe ve madımak!!!
4-Hz.Ali (r.a) kendi başına bir mezhep liderligini yada ayrı bir dini ilan etmemişken Hz.Ali (r.a)olan bu sevginizin sebebi nedir?
5-Eğer islam içinde bir mezhepse alevilik;Ramazan ayında değilde neden başka günlerde daha değişik sayıda oruç tutulur?
6-Bugün yaşadığınız alevilik inancıyla Hz.Ali(r.a)'nin yaşadığı islam hayatı arasında ne gibi benzerlikleriniz var?
8-Hz.Ali (r.a)'yi sünnilerden daha cok sevdiğinizi düşünüyormusunuz ve onun yaşantısına sünnilerden daha yakın şekilde yaşayarak ayak uydurdugunuzu düşünüyormusunuz?
9-Eğer alevilik islam içinde bir mezhepse diğer mezheplerle çatışan bazı konular var örneğin baş örtüsü!!Başı kapamak gizlemek Kur'an-ı Kerimde ayetlerle sabit olan bir emir iken neden diğer mezheplerde bu kabul ediliyorda alevilikte kabul edilmiyor???
10-Eğer islam içinde bir mezhepse neden diğer mezhepler gibi camii yerine cem evleri ibadethane olarak kabul ediliyor?
11-Eğer islamdan bagımsız bir dinse kitabınız ve peygamberiniz varmı?(islamla bir çok konuda diğer mezheplerden farklı düştügü için bu soruyu sorma gereği hissettim)
bu güzel soruların dilerim cevaplarıda güzel ve mantıklı olur

aslında bi konuda küçük bişey vardı yazacağım ama kapanmış bu konuyu ben biliyom sende bilirsin barikat neyse boşverelim gerekli cevaplaman var zaten

Konu Salim58 tarafından (01.10.2009 Saat 14:30 ) değiştirilmiştir..
Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Alt 01.10.2009, 15:53   #26
madımak_58
Usta Yiğido

madımak_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

madımak_58 Şuan madımak_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.10.2012 12:47

Tecrübe Puanı: 689 madımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:
Cebe ve madımak!!!
"Alevilik İslam'ın İçinde midir,Dışında mıdır?"

Aslında şu 11 sorunun asıl amacı bu soruya cevap beklemek.Yemezler efendim.Kasıtlı olarak sorulmuş tuzak sorulardır bunlar.Vereceğim cevaplar illa ki yeni bir tartışma başlatacak ve bu durum soran kişiye bir artı puan olarak geri dönecektir değil mi

Icimizdeki çakal-lari temizlemedikce bu devran boyle gelir boyle gider ...

Alevilik İslamın içindedir deyince neden o halde oruç,namaz,vs... soruları yinelenecek,

Dışındadır desek Ateist cevabı yapıştırılacak.

Yemezleeeeeeeerrrrrr

Bu konular çoğu kez konuşulmuştur burada.Ya açıp buradan okursunuz,ya da diğer üye olduğunuz siteden araştırıp öğrenirsiniz Yeni bir tartışmaya girmek istemiyorum sizinle.Ha bu demek olmuyor ki kaçıyor.Ben buradayım.Her zamanda cevabımı vermekten çekinmiyorum.Hele ki sizden Ama kişisel olarak sizinle hiç bir konuda tartışmaya girmek istemiyorum!

Alıntı:
Salim58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
bu güzel soruların dilerim cevaplarıda güzel ve mantıklı olur
Alıntı:

aslında bi konuda küçük bişey vardı yazacağım ama kapanmış bu konuyu ben biliyom sende bilirsin barikat neyse boşverelim gerekli cevaplaman var zaten
Sayın cebe sorularına cevap vermek isterse verir...

Bende biliyorum konuyu maalesef.Ben burada her ne olursa olsun o tür ithamlarda bulunamam.Birde saygıdan bahsedilmesin lütfen.Sizde benim büyüğümsünüz ve görüşünüz ne olursa olsun büyüğüm olarak saygısızlık yapmaktan çekinirim.Yazacağınız o küçük şeyi de merak ettim doğrusu...

Neyse konuyu dağıttım sanki biraz ama 11 sorunun cevabı yerine sayılsın yazdıklarım.Arif olan anlar
Alt 01.10.2009, 16:06   #27
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Bende biliyorum konuyu maalesef.Ben burada her ne olursa olsun o tür ithamlarda bulunamam.Birde saygıdan bahsedilmesin lütfen.Sizde benim büyüğümsünüz ve görüşünüz ne olursa olsun büyüğüm olarak saygısızlık yapmaktan çekinirim.Yazacağınız o küçük şeyi de merak ettim doğrusu...

Neyse konuyu dağıttım sanki biraz ama 11 sorunun cevabı yerine sayılsın yazdıklarım.Arif olan anlar

o konu orda kapanmış gerekli cevaplarda yazılmış buraya taşımanın hiç mantığı yok bence ama şu kadarını söyleye bilirim onlardan farklı yazmazdım

saygı ve sevgi ayrı buraya yazmalar ayrı lütfen bu konulardan sıkılmaya başladım sayın madımak58 senin bana saygından dolayı bişey yazamayacakmısın veya ben sana sevgimden dolayı bişeyler yazamayacakmıyım herkes belli ölçülerde birbirini sevip sayıyor zaten

burda herkes saygı çerçevesinde görüş ve düşüncelerini yazmadıktan sonra ne işimiz var burda çekip gidelim ozaman ayrıca ordaki bazı yazılarınız gerçektende hiç tasfip etmeyeceğim türdendi

Alt 01.10.2009, 16:35   #28
sandalli
Usta Yiğido

sandalli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sandalli Şuan sandalli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.04.2016 18:58

Tecrübe Puanı: 4503 sandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekanntsandalli ist jedem bekannt

Türkiye de milyonlarca alevi yaşıyor. Bizim yaşadığımız il alevi nüfusunun yoğun olarak bulunduğu bir il. Bu soruların cevabını gerçekten bilmiyorsanız o zaman aleviler hakkında hiç bir bilginiz yok. Peki hakkında hiç bir bilginizin olmadığı bir toplumu neden dolayı eleştiriyorsunuz? Ben şu kadarını söylüyeyim. Eğer siz Madımak 58´i tanımış olsanız, O´na misafir olsanız, onların dügünlerine gitseniz, sohbetlerine katılsanız, yani birazcık tanısanız, nasıl bir yanlışın içinde olduğunuzu anlarsınız. Ben alevileri iyi tanıdığım için, sizin eleştirlerinizden, onları yermenizden dolayı üzülüyorum. Her toplumda iyilerde vardır, kötülerde. Ama emin olun bunu yüzdeye vurursanız alevilerin kötüleri, sünnilerin kötülerinden çok değildir.
Dünden beri yazılanları ibretle ve hayretle takip ediyorum. Kişilik haklarına varan eleştiriler, inançlara saldırı ve hor görmeler beni çok üzdü. Hoşgörü dinine mensup bizlerin gerçek hoşgörü sahiplerine bir özür borcumuz olduğunu düşünüyorum. Ben tanıyorum, sizde tanıyın ve tanıyınca ne kadar iyi insanlar diyeceksiniz emin olun. Aleviler gerçekten iyi insanlar.
Alt 01.10.2009, 17:19   #29
madımak_58
Usta Yiğido

madımak_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

madımak_58 Şuan madımak_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.10.2012 12:47

Tecrübe Puanı: 689 madımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISImadımak_58 COK SEVILEN BIR KISI

Alıntı:

o konu orda kapanmış gerekli cevaplarda yazılmış buraya taşımanın hiç mantığı yok bence ama şu kadarını söyleye bilirim onlardan farklı yazmazdım

saygı ve sevgi ayrı buraya yazmalar ayrı lütfen bu konulardan sıkılmaya başladım sayın madımak58 senin bana saygından dolayı bişey yazamayacakmısın veya ben sana sevgimden dolayı bişeyler yazamayacakmıyım herkes belli ölçülerde birbirini sevip sayıyor zaten

burda herkes saygı çerçevesinde görüş ve düşüncelerini yazmadıktan sonra ne işimiz var burda çekip gidelim ozaman ayrıca ordaki bazı yazılarınız gerçektende hiç tasfip etmeyeceğim türdendi

Tabii ki düşüncelerimizi yazacağız ama hala şunu kavrayamıyor insanlar.Neden farklı bir düşünceye sahip insanlara karşı bir tahammülsüzlük var.Onu bırakın neden bu kadar kin ve nefretle hemen hakarete geçiyorlar.Eğer ben kişisel olarak sataşmıyorsam,ne kadar kızsamda saygılı konuşmaya çalışıyorsam aynı şeyi karşımdakinden de beklerim...

O konuyu buraya taşımıyorum.Benimle ilgili sorunu olan varsa,söylemek istenen bişey varsa özelden yazılabilir,yazılabilir-di.Yine söylüyorum,her ne olursa olsun ben saygımdan taviz vermem.Bu yaşıma kadar böyle gördüm,böyle öğrendim.O yüzden karşımda bana bu şekilde davranan olunca yadırgamamak elde değil!...

Bende hiç tasvip etmediğim türden yazılara maruz kaldım,kalıyorumda...

Ve bende bu yaklaşımlardan ve konulardan sıkılmaya başladım...

Alıntı:
sandalli Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Türkiye de milyonlarca alevi yaşıyor. Bizim yaşadığımız il alevi nüfusunun yoğun olarak bulunduğu bir il. Bu soruların cevabını gerçekten bilmiyorsanız o zaman aleviler hakkında hiç bir bilginiz yok. Peki hakkında hiç bir bilginizin olmadığı bir toplumu neden dolayı eleştiriyorsunuz? Ben şu kadarını söylüyeyim. Eğer siz Madımak 58´i tanımış olsanız, O´na misafir olsanız, onların dügünlerine gitseniz, sohbetlerine katılsanız, yani birazcık tanısanız, nasıl bir yanlışın içinde olduğunuzu anlarsınız. Ben alevileri iyi tanıdığım için, sizin eleştirlerinizden, onları yermenizden dolayı üzülüyorum. Her toplumda iyilerde vardır, kötülerde. Ama emin olun bunu yüzdeye vurursanız alevilerin kötüleri, sünnilerin kötülerinden çok değildir.
Dünden beri yazılanları ibretle ve hayretle takip ediyorum. Kişilik haklarına varan eleştiriler, inançlara saldırı ve hor görmeler beni çok üzdü. Hoşgörü dinine mensup bizlerin gerçek hoşgörü sahiplerine bir özür borcumuz olduğunu düşünüyorum. Ben tanıyorum, sizde tanıyın ve tanıyınca ne kadar iyi insanlar diyeceksiniz emin olun. Aleviler gerçekten iyi insanlar.

Eyvallah abim sağolasın.
Düşüncelerin,yazdıkların gerçekten çok mutlu etti beni.Tanımak isteyen tanır,gerçekten öğrenmek isteyen öğrenir.Benim (bizim) herkese kapım(ız) açıktır...

Ama abi inşallah bu yazdıklarınla sende yanlış anlaşılmazsın.Benim buradaki "RENGİM" belli.En azından sana laf gelmesin

Haydi bakalım,ANADOLU'DA TÜRKLÜK-ATATÜRK-CUMHURİYET konusuna devam
Alt 01.10.2009, 19:25   #30
barikat58
Usta Yiğido

barikat58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

barikat58 Şuan barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 06.04.2016 17:19

Tecrübe Puanı: 2178 barikat58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

@madımak 58

İslamın içinde desen biliyorsun başına gelecekleri çünkü islamda kural kanun dogru tektir gerçek neyse tektir.Oysa aleviliğin islamla çatışan bir sürü noktası var.Aleviliğin islamın içinde olması için çatışmaması lazım diger mezheplerde öyle zaten.Diğer hiç bir mezheple dogrular çatışmazken neden alevilikle çatışıyor.Alevilik diye bir mezhep olmadıgı için olabilir

İslamın dışında olsa ;Hz Ali (r.a) bir peygamberlik ilanında bulunmadıgı hatta peygamberine baglı ilk müslümanlardan olan hayatı boyunca düzgün yaşayan bir kişi oldugunu hatırlarsak hiç bir zaman böyle bir şeyi kabul etmeyecegi gerçeginide göz önünde bulundurursak aleviliğin belli bir lideri yoktur.Yani Hz Ali müslüman,Oğulları Hz Hasan ve Hz Hüseyinde müslüman heralde müslüman biri kalkıp islam harici bir dinin liderliğini yapacak değil.Dolayısıyla aleviliğin elle tutulur bir kökü yokkkk

Ve sonuç sende biliyorsun islam içinde olsa niye çatışır farkındasın aslında cevaplamak ondan işine gelmedi (buda çok çakalane bir falso oldugu için sizin çakalları temizlemek lazım sözünüze katılıyorum böyle falsolu çakalları temizlemek lazım)

NOT: Bana cevap yazmak zorunda degilsin cevap hakkımı kullandım yazmazsan işime gelir.Değerli vaktimi olmayan bir şey için harcamak istemiyorum
barikat58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)