Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)
Pardus'u niçin kullanmalıyız? - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Serbest Alan > Bilgisayar ve İnternet Dünyası
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Bilgisayar ve İnternet Dünyası Bilgisayar ve internet dünyası

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 19.11.2009, 21:24   #1
Efgan
Yeni Yiğido

Efgan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Efgan Şuan Efgan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.12.2009 22:24

Tecrübe Puanı: 0 Efgan FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Frage Pardus'u niçin kullanmalıyız?

Niçin Pardus Kullanmalıyız?

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Milli işletim sistemimiz Pardus'a destek olmak, kullanmak için birçok sebebimiz var:
-Bize has bir üründür. Linux mimarisi üzerine gönüllü katılımcılar ve TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmektedir.

- Açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Ne kullandığınızı bilirsiniz. Microsoft XP, Vista, 2007, Mac sistmlerindeki gibi gizli kodları yoktur.

-Ücretsizdir. İşletim sistemi, ofis programları, grafik programları, oyunları vb, uygulamaların tamamı bedavadır. [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] veya [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] 'dan indirir ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

-Güvenlidir. Virüs, trojan vs. bulaşma riski yoktur. XP ve Vista gibi çürük değildir.
Bir kere kurarsınız, yıllarca kullanırsınız. Birkaç ayda bir format atma sıkıntısından kurtulursunuz.

-Pardus'u kurduğunuzda ekran kartını, ses kartını, modeminizi, yazıcınızı bilgisayarınıza tanıtacağım diye saatlerce sürücü cdleriyle boğuşmak derdiniz olmaz. Çünkü Pardus akıllıdır. İşletim sistemini kurduğunuzda bunları da tanır. Ayrıca kurmazsınız.
En çok beğendiğim özelliklerinden

-Programlama bilenler üzerinde istedikleri değişiklikleri yapabilir. Çünkü açık kaynak.

-Pardus kurduğunuzda ofis yazılımlarını da kurmuş olursunuz. Çünkü ofis de kurulum CD'sinin içindedir ve formatla birlikte kurulur.

-Codec yükleme derdiniz olmaz. Bütün ses,video, resim codecleri hazır yüklü olarak gelir.

Milliyetçiler, Pardus kullanır. Çünkü milli işletim sistemimizdir.
Emperyalizme, kapitalizme hayır diyenler Pardus kullanır. Çünkü özgürdür, ücretsizdir. Emekçi dostudur.
Dindar insanlar Pardus kullanır. Çünkü Pardus özgürdür. Amerikan-İsrail zulmüne destek olmamış olursunuz.
Vatanseverler Pardus kullanır. Çünkü Windows'a ödenen milyarlarca dolar ülkemizde kalır.

Amerikan Microsoft firması ve sahibi Bill Gates bilişim alanında küresel bir hegemonya kurmuş ve bu sayede dünyanın ne zengini olmuş. Bu kazandığı parayı insanlığın hayrına kullandığını söyleyemeyiz.

Devlet daireleri, belediyeler, şirketler vb. lisanslı yazılım kullanmak zorundalar. Lisanslı Windows işletim sistemi, Ofis programları ve diğer lisanslı yazlılımları kullanıyorlar, kullanmak zorundalar. Ülkemiz çok büyük maddi kayıplarla karşılaşıyor. Oysa Pardus tamamen ücretsizdir.

Haberlerde çıktı, ASAL, yani Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Askerlik Şubesi açık kaynak, özgür yazılım, ücretsiz olan Pardus'a geçmekle 2 milyon Dolar tasarruf sağlamış. Yani 2 milyon Dolar ülkemizde kaldı, Amerika'ya, Bill Gates'e, Microsoft'a gitmedi.

Pardus kullanmayı ve tanıtmayı, Amerikan emperyalizmine karşı ciddi bir mücadele olarak düşünüyorum. Hatta -belki iddialı gelebilir- ekonomik ve bilişim cihadı olarak görüyorum. Bilindiği üzere cihad sadece silahla olmuyor.

Bütün devlet dairelerini (bakanlıklar, bağlı il müdürlükleri, hastaneler, sağlık ocakları, okullar, adliyeler vb.) belediyeleri, şirketleri, şahısları, bu hesaba dahil ettiğimizde müthiş rakamlar çıkacaktır. Hesaptan anlayan bir arkadaş bunu kabaca bir hesaplasa iyi olur.
Bizler de bu milli işletim sistemimizi ne kadar öğrenir, bilir, tanıtıp yaygınlaşmasına katkıda bulunursak o kadar hayırlı bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. Böylece yöneticiler üzerinde de bir baskı olacak ve ciddi ciddi özgür yazılıma -Pardus'a- geçelim artık diye düşüneceklerdir.

İlk kurduğumda biraz zorlandığımı itiraf etmeliyim. Tamamen farklı bir sistem çünkü. Bir haftada alıştım.
Ortalama bir kullanıcı bile aylarını, yıllarını vermiyor mu Windows'u öğrenmek için. Hatta hala öğrenmeye devam etmiyor mu?
Bir hafta nedir ki ...

Windows’a mahkum değilsiniz.
Mahkum kelimesine dikkatinizi çekerim.

Size sadece bir marka kullanmaya mecbur tutsalardı
kendinizi nasıl hissederdiniz?

Örnek verelim:
Size sadece bir markanın kolasını içebileceğinizi,
sadece bir markanın kalemini,
sadece tek marka saat,
tek marka cep telefonu,
sadece filan marka çay alabileceğinizi söyleselerdi,
sadece tek bilgisayar markası sunsalardı
vb. vb. kendinizi nasıl hissederdiniz?

Evet, Windows’a mahkum musunuz? Dünyanın en zengin insanına (niye bu kadar zengin acaba?), bir Amerikalıya mahkum musunuz?

Yoksa özgür müsünüz?

*Dört ayda bir çöken, sürekli yavaşlayan, kilitlenip kalan, paralı ve virüs bulaşan çürük, hastalıklı Windows XP, Vista vb. sistemleri kullanmaya devam edecek misin?

*Pardus kullanmaya ne dersin? Rahat edersin

*Pardus 2009 çıktı. Yaşasın özgür yazılım.

Efgan

Efgan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar Efgan'e Teşekkür Ediyor...
Alt 19.11.2009, 21:51   #2
altuntas58
Usta Yiğido

altuntas58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

altuntas58 Şuan altuntas58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.10.2012 20:24

Tecrübe Puanı: 4501 altuntas58 isimli Üye Tecrübe Puan?n?zını Kapatmıştır.
Standart Cevap: Pardus'u niçin kullanmalıyız?

Milliyetçiler, Pardus kullanır. Çünkü milli işletim sistemimizdir.
Alt 24.11.2009, 06:52   #3
v0ld3m0rt1s
Yeni Yiğido

v0ld3m0rt1s - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

v0ld3m0rt1s Şuan v0ld3m0rt1s isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.01.2016 22:37

Tecrübe Puanı: 536 v0ld3m0rt1s FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Evet katılıyorum Pardus 2009 u daha önce denemedim ama ubuntu kullandım.Linux işletim sistemlerinde en fazla zorlandığım kısım Uçbirim'dir.MS-DOS dan epey farklı komutları var.Birde bi paket yüklerken ordan üklemek gerekiyor bazı paketleri.

v0ld3m0rt1s isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.12.2009, 22:27   #4
WåñTêd_øØ7
Usta Yiğido

WåñTêd_øØ7 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

WåñTêd_øØ7 Şuan WåñTêd_øØ7 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Tournaments Won: 2

Tecrübe Puanı: 735 WåñTêd_øØ7 SITEMIZE IŞIK ŞACIYORWåñTêd_øØ7 SITEMIZE IŞIK ŞACIYORWåñTêd_øØ7 SITEMIZE IŞIK ŞACIYORWåñTêd_øØ7 SITEMIZE IŞIK ŞACIYORWåñTêd_øØ7 SITEMIZE IŞIK ŞACIYORWåñTêd_øØ7 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Özgürlük için Pardus : )

Alt 16.12.2009, 13:04   #5
klozet_kapagi
Yiğido

klozet_kapagi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

klozet_kapagi Şuan klozet_kapagi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.09.2010 22:51

Tecrübe Puanı: 547 klozet_kapagi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

peki her programı destekliyor mu? mesela techno ejay, need for speed underground, nero, winamp...
Alt 10.01.2010, 17:40   #6
v0ld3m0rt1s
Yeni Yiğido

v0ld3m0rt1s - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

v0ld3m0rt1s Şuan v0ld3m0rt1s isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.01.2016 22:37

Tecrübe Puanı: 536 v0ld3m0rt1s FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
klozet_kapagi Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
peki her programı destekliyor mu? mesela techno ejay, need for speed underground, nero, winamp...
Artık windows kütüphanelerini kullanan programlar için linuxta çözüm var hatta bayadır var.Wine diye bir eklenti ile windows tabanlı uygulamalarım çok büyük bir kısmını çalıştırabilirsiniz.Oyunlarda dahil buna.Ben Adobe CS4 serisinden Photoshop, Flash, Dreamweaver, InDesign, Illustrator ve After Effects'i çalıştırdım kayıt vs. gibi şeylerde hiçbir sorun yok.

Ayrıca virüs derdinizde yok

v0ld3m0rt1s isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 12.01.2010, 00:48   #7
klozet_kapagi
Yiğido

klozet_kapagi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

klozet_kapagi Şuan klozet_kapagi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.09.2010 22:51

Tecrübe Puanı: 547 klozet_kapagi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

evet .virüs derdi olmaması iiyi zaten
klozet_kapagi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 09.12.2010, 22:30   #8
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 613 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Peki arkadaşlar halen kullanmakta olan var mı?
Laptopa pardus yüklemek istiyorum da .
Anlayan birisinin başını ağrıtacağım sanırım..
aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil