Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > Dini sohbet
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dini sohbet Dini sohbetlerinizi burada yapabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 30.04.2009, 14:37   #1
seva
Usta Yiğido

seva - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seva Şuan seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 31.08.2010 20:51

Tecrübe Puanı: 2153 seva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz seinseva kann auf vieles stolz sein
Standart Sanal ortam da karşı cinsle muhatab olmak!!!

biliyorum defalarca açılan bir konu ama bu sefer "chat yapan kızın başına şu geldi aman siz de yapmayın" gibi "kadının sesi" program formatında bir yazı değil...çok daha gerçekçi ve kapsamlı... Çoğumuza çok sert gelecek belki de ama gerçek olan bu.... bir kaç bölümde vereyim inşALLAH
SelametLe

--------------------------------------------------------------------------------

Bayanlar için bir ayet-i kerime meali ve açıklamasını yazıyorum:
" Ey Peygamber Hanımları! Siz kadınlardan herhangi biri gibi
değilsiniz.Eğer (ALLAHh'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı
perde arkasında) sözü yumuşak söylemeyin ki kalbinde hastalık bulunan kimse kötü ümide kapılmasın.Güzel ve münasip sözler söyleyin."

Ayet-i kerime Peygamber Efendimizin üstün zevcelerine hitaben bütün ümmet kadınlarına üstün adabı hatırlatmaktadır, ezvac-ı tahirat,şeref ve iffette imamlar mesabesinde oldukları için muhatab olmuşlardır.

Müslüman bir kadın,kelimeleri köşeletip,adeta erkeği kendine avcı kılacak derecede söyleşmemelidir.

Müslime bir kadının konuşma esnasında sesini inceltip muhatab olan erkeği tahrik etmemesi,sesini değiştirmeksizin tabi olan sesiyle konuşması,ve konuşurken de adaba aykırı lakırdı,laf atma gibi tavırlarda bulunmaması gerekir ki bu,onun iffetinin,mensup olduğu ailesinin şerefinin ta kendisidir.

İcab ettikçe kadın,ALLAHh Azze ve Celle 'nin hoşuna gidebilecek tabii sesiyle konuşabilir,lakin konuşmakta tahrik edici olmaması,yani kalbinde HASTALIK olan yahud psikolojik olarak hemen mağlup olabilecek erkeklerin tahrikine sirayet edilmemesi için ma'ruf söz söylemesi mecburdur.

( kaynak: Müslime genç şuuru,dilara yayınları)

Evet,bu ayet gayet açık..

Eğer bir bayan bir erkekle konuşmak istiyorsa, bu ayeti asla aklından çıkarmasın.

Chat ortamında kişilerin yüz ifadesini görmek mümkün değildir, Bu bir..

ikincisi,eğer evliya değilseniz,karşınızdakinin kalbinin hasta mı sağlam mı olduğunu asla bilemezsiniz ki bu çok önemli.

Karşınızdakiyle 'siz' diye hitabederek konuşsanız,ah ne kadar kibar'diye etkileneblir,'sen' diye konuşsanız 'neden benimle samimi konuşuyor'der.Ne basit bir kelime değil mi,siz ya da sen...

Fakat ne bilebilirsiniz ki karşınızdaki emin bir insan mıdır,kalbi sağlam mıdır,nasıl konuşacaksınız,nasıl hitab edeceksiniz,öyle kelimeler seçmelisiniz ki,ayetin hükmü yerine gelsin.

Hiç tanımadığınız karakterini bilmediğiniz biriyle sanırım doğru kelimeleri seçerek konuşmak zor olsa gerek.

Böylece, chatte bir bayanın bir bayla sohbet etmesi,büyük bi sorumluluk altına girmesi demektir.

Eğer karşısındaki erkek etkilenirse,ola ki tebliğden başka hiçbir şey söylememiş olsun,gene de kalbi hasta ise etkilenebilir,o zaman bunun günahı acaba kimedir?

Bu durumda bayanlara söyleyeceğim şu:
illa chat yaparak tebliğ yapmak istiyorlarsa,bayanlarla konuşsunlar.

Tabii bulabilirlerse...

Deneyenler diyor ki:bayanlar bayanlarla konuşmuyor arkadaş... !

Tabi bu arada,bayan sandığınız biri bayan olmayabilir de.

Tanımadığınız insanların aklında kalbinde ne var bilemezsiniz,dürüstlük ise...peh!

Güldürmeyin beni...Biz insanlarda koskoca bir nefs varken mi??

İkinci bir husus:Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Fiziksel olarak değilse de sanal olarak,ama sonuçta çıkmıştır.

Bunun yorumunu kendiniz yapın hanımlar...

Bırakın bazı sahalarda tebliğ erkeklere kalsın.

Zira dış dünya,sanal da ve reelde,örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Zayıf olan kadın nev'ine göre değil,kayıp gitmek işten bile değil.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi.

Yani bilfiil kadının karşı cinsle muhatab olması,sakıncalı görülmüş ki,sakındırılmış.

Arkadaşlar,kusuruma bakmayın,işin gerçeği bu,biz hanımların chat ortamında verimli bi şekilde tebliğ yapabilme imkanımız yok gibi görünüyor.

En güzeli eğer insanlara ulaşmak,bişeyler anlatmak istiyorsanız,önce kendiniz okuyun öğrenin ve okuduklarınızı önce aile iyalinize,çocuklarınıza aşılayın,sonra da eğer vaktiniz kalıyorsa,incilere yazın,ya da başka mail gruplarına.

Chatte bir saat iki saat harcayarak en fazla iki üç kişiyle konuşursunuz,ama,gruba yazacağınız bir maili yüzlerce kişi okuyabilir.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

CANDA ÖZÜR OLMAZ...
seva isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2009, 14:59   #2
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 09:55

Tecrübe Puanı: 895 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart Cevap: Sanal ortam da karşı cinsle muhatab olmak!!!

Sağolasın ablacım grçekten güzel ve önemli bir konuya değinmişsin kendimi bir kere daha sorguladım ve sorgulayacağım Allah razı olsun ablacım Rabbim onun taktirine ayan olmayacak herşeyden uzak tutsun bizleri inşallah....
Alt 30.04.2009, 15:02   #3
deniz kızı
Usta Yiğido

deniz kızı - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

deniz kızı Şuan deniz kızı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.10.2009 07:57

Tecrübe Puanı: 747 deniz kızı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

sevacım kusura bakma ama yani bence fazla abarttın bu konuyu. sana biçok konuda destek verdim ama çok uzattın bu konuyu bence farklı yerlere çektin. yani şimdi sende bu site ye takılıyorsun ve her konuda yorumların var seninde muhatabın erkekler yani ne yapmaya çalışıyorsun anlamıyorum paylaşım sitesi olmaktan çıktı burası artık dini ders sitesi oldu. sanki kimse dinini bilmiyor inançsız senden öğrenecek. madem çok sakıncalı din açısından bu sanal ortam sen neden takılıyorsun yaaa. konu nerden nereye geldi. alacağın tepkileride biliyor olmana sevindim . bilişim çağında yaşıyoruz herkes pc kullanıyor.sana göre bu bile günah nerdeyse. bence bu işin günah tarafı varsa o kişinin kendisini bağlar.bu konu hakkında çok ileri gittiğini düşünüyorum. ve asla cevap vermeyeceğim. senin tüm yazılarını okuyorum çoğuna katılıyorum ama bu konuyu çok yanlış yerlere çektin. sen bi yöneticisin bu sitenin fetva vericisi değil.öyle şeyler yazıyorsun ki sanki herkes dinsiz inançsız birşey bilmiyor. kusura bakma bu sefer sana muhalefetim
Alt 30.04.2009, 15:13   #4
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 09:55

Tecrübe Puanı: 895 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK

Alıntı:
deniz kızı Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
sevacım kusura bakma ama yani bence fazla abarttın bu konuyu. sana biçok konuda destek verdim ama çok uzattın bu konuyu bence farklı yerlere çektin. yani şimdi sende bu site ye takılıyorsun ve her konuda yorumların var seninde muhatabın erkekler yani ne yapmaya çalışıyorsun anlamıyorum paylaşım sitesi olmaktan çıktı burası artık dini ders sitesi oldu. sanki kimse dinini bilmiyor inançsız senden öğrenecek. madem çok sakıncalı din açısından bu sanal ortam sen neden takılıyorsun yaaa. konu nerden nereye geldi. alacağın tepkileride biliyor olmana sevindim . bilişim çağında yaşıyoruz herkes pc kullanıyor.sana göre bu bile günah nerdeyse. bence bu işin günah tarafı varsa o kişinin kendisini bağlar.bu konu hakkında çok ileri gittiğini düşünüyorum. ve asla cevap vermeyeceğim. senin tüm yazılarını okuyorum çoğuna katılıyorum ama bu konuyu çok yanlış yerlere çektin. sen bi yöneticisin bu sitenin fetva vericisi değil.öyle şeyler yazıyorsun ki sanki herkes dinsiz inançsız birşey bilmiyor. kusura bakma bu sefer sana muhalefetim
canım bence konuyu sırf üstüne alıp forumla alakalı tarafa çekme çünkü burada genellemeden ve hepimizin düşebileceği hatalardan bahsediyor...birde şöyle bir durum var hiç kimseyle konuşmayalım o zaman, aman kapıya çıkmayalım aman o olmaz aman bu olmaz değil, sadece nefse güzel gelen ama gerçeğe ve imana zarar verecek şeylerden sakınmak gerektiği vurgulanmış biraz...Ben herşeyine tamamen katılmasamda bence düşünmemiz gereken bir konu biraz daha dikkat için....
Alt 30.04.2009, 15:23   #5
besyo_cu
Usta Yiğido

besyo_cu - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

besyo_cu Şuan besyo_cu isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.11.2015 22:13

Tecrübe Puanı: 982 besyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYORbesyo_cu SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Seva senın yazılar ve zihniyet aynı Zekariya Beyaz...
Alt 30.04.2009, 16:45   #6
deniz kızı
Usta Yiğido

deniz kızı - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

deniz kızı Şuan deniz kızı isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.10.2009 07:57

Tecrübe Puanı: 747 deniz kızı FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Alıntı:
sibelYILMAZ Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
canım bence konuyu sırf üstüne alıp forumla alakalı tarafa çekme çünkü burada genellemeden ve hepimizin düşebileceği hatalardan bahsediyor...birde şöyle bir durum var hiç kimseyle konuşmayalım o zaman, aman kapıya çıkmayalım aman o olmaz aman bu olmaz değil, sadece nefse güzel gelen ama gerçeğe ve imana zarar verecek şeylerden sakınmak gerektiği vurgulanmış biraz...Ben herşeyine tamamen katılmasamda bence düşünmemiz gereken bir konu biraz daha dikkat için....
tamam o zaman canım ben öfkeli sandım seni konunun çok üstüne gidince. çünkü senin yazıları hep okuyorum beğeniyorum tamamen katılıyor olmana şaşırırdım zaten.
Alt 30.04.2009, 17:55   #7
titizyiğido
Usta Yiğido

titizyiğido - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

titizyiğido Şuan titizyiğido isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2012 23:55

Tecrübe Puanı: 709 titizyiğido BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Alıntı:
sibelYILMAZ Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
ben sevanın yazısını destekleyenlerdenim eğer sende destekliyorsan ki destekliyosun eğer sen desteğinde ,sevada yazdıklarında samimiyse bir daha internet alemine takılmamanız gerekiyo...............
Alt 30.04.2009, 18:00   #8
tatli-dilli
Usta Yiğido

tatli-dilli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tatli-dilli Şuan tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 23.10.2009 23:37

Tecrübe Puanı: 846 tatli-dilli BU GIDISLE COK MESHUR OLACAK

Ya arkadaslar o zaman ne kadinlar ne de erkekler hic bir sekilde sosyal bir aktivite icersinde yer almamalari gerekiyor,
calismaya da gitmeyelim, ucaga binip seyahat da etmeyelim,
otobüslere de binmeyelim, yolda da yürümeyelim, bir restoranta da gitmeyelim,
is görüsmelerine de gitmeyelim, doktora da vs vs...

Insan kendini bildigi sürece hic bir yerde hic birsey olmaz,
eger karsidaki insan hersey yanlis anlicaksa bu zaten onun sorunudur,
biri seni art niyetli anlamak istiyor ise her sekilde anlar,
sen nekadar dikkat edersen et.

Dogru noktalar olabilir, ama bu devir o zamanlarki devir degil artik.
Ben bu foruma girerek günah isledigimi düsünmüyorum.
Insan kendini bilirse heryerde adabi ile davranmasini bilir.

@ seva
amacim asla tartisma cikarmak degil ama uzun süredir dikkatimi cekiyor,
sürekli bu gibi konulari destekliyor dogruluyorsun,
sana bunlar bukadar mantikli geliyor ise be güzelim neden birakmiyorsunki bu sanal ortami?
simdi sana göre birak ask yasamak konusmak bile sakincali,
iyi de öteki taraftan sanal ortamda ask adli topicte en cokta sen yaziyorsun,
bazen mantigini cözemiyorum kusura bakma...
tatli-dilli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2009, 18:01   #9
gönül3458
Usta Yiğido

gönül3458 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gönül3458 Şuan gönül3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 08.10.2010 20:54

Tecrübe Puanı: 683 gönül3458 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

seva çok haklı bende ayzına sağlık seva senden allah razı olsun sohbete 2 kelıme edıyorsun ardından hemen özel gel yada özelden mjs yazıyorlar veya msn ıstıyorlar ama iyi ama kötü bu yanlızca allah blır ınsanların nıyetını

Bana bir mutluluk söyleyin ki, acı karşılığında elde edilmiş olmasın.
gönül3458 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 30.04.2009, 18:04   #10
Kibrisli
Usta Yiğido

Kibrisli - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kibrisli Şuan Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.04.2015 04:22

Tecrübe Puanı: 1165 Kibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDIKibrisli TAM BIR BEYEFENDI

Valla ben genel olarak konu hakkında yorum yapmak istemiyorum, zira kişinin kişisel görüşüdür, bizi ilgilendirmez ama şu alttaki bölüme biraz takıldım...

"Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Zira dış dünya,sanal da ve reelde,örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi.
Kadınların cihadı(ayet ve hadislerle sabittir) vakarla evlerinde oturmalarıdır. Şimdi,internetle(yani chatle) insan evinden çıkar,başkalarının evlerine misafir olur.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi."

Kadının Cihadı evdedir diye hangi hadis ya da Ayet var bilemiyorum... Kadını zayıf gösteren bir ayet ya da hadis olduğunu zannetmiyorum...

"örneğin çalışma ortamlarında,çarşıda pazarda sokakta,dükkanda,okullarda ve chatte, zorluklarla dolu.

Böyle olmasaydı,kadının cihadı evindedir denmezdi. " ne demektir??? Kimse kadınları bu kadar küçük göremez, Seva bacım sana değil lafım bu sözler kime aitse ona, yoksa sen onun görüşlerini benimseyip buraya taşıyabilirsin ama ilk olarak bu görüşe ait bir insan Ayet ya da Hadisleri nasıl bu kadar bağnaz olarak yorumlar... Kadınlar güçlüdür, anadır, ülkelerin lokomotifidir... Evden çıkmasının yanlış olduğunu söylemek, iş hayatı hatta pazar da çarşıda bile hayat zorluklarla dolu sen güçsüzsün evde dur demek küçümsemek ayıptır...

üzä kök tänri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun ilingin törüngün kim artatı udaçı erti?
Kibrisli isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)