Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Koyulhisar
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Koyulhisar Koyulhisar İlçesi ve Köyleri

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 11.04.2008, 13:09   #21
nurullah şahin
Yeni Yiğido

nurullah şahin - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

nurullah şahin Şuan nurullah şahin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 01.05.2008 07:39

Tecrübe Puanı: 0 nurullah şahin FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: KOYULHİSAR-Sugözü

Sugözü, Koyulhisar
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
Sugözü, Türkiye

Sivas
Bilgiler
Nüfus 1638 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58660
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Koyulhisar
Köy Muhtarı Temel Korkmaz
Web Sitesi [2]
Sugözü, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Konu başlıkları [gizle]
1 Tarihi
2 Kültür
3 Coğrafya
4 İklim
5 Nüfus
6 Ekonomi
7 Muhtarlık
8 Altyapı bilgileri
9 Dış bağlantılar

Tarihi [değiştir]1400’lü yıllardan itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmaya başlanan Sugözü Köyü’nde bulunan Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan cami ve çeşme önemli tarihi yapılardır. Eskiden “Eksi” ismi ile anılan köy, Türkçe isim değişikliği ile birlikte zengin su kaynaklarına sahip olmasından dolayı Sugözü ismini aldı.

Kültür [değiştir]Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya [değiştir]Sivas iline 193 km, Koyulhisar ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim [değiştir]Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus [değiştir]Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1638
1997 1058

Ekonomi [değiştir]Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık [değiştir]Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Temel Korkmaz
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri [değiştir]Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
nurullah şahin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.04.2008, 13:20   #22
nurullah şahin
Yeni Yiğido

Yeni Başkan Karsavuran
Koyulhisar ve Köyleri Hizmet Vakfı’nın (KODAV) 7. Olağan Genel Kurulunda Mustafa Karsavuran başkan seçildi. Beykoz’daki Hıdiv Kasrı’nda 18 Kasım Pazar günü sabah bir araya gelen vakıf mütevelli üyeleri ve misafirler birlikte kahvaltı yaptı.
Saygı duruşunun ardından Divan Başkanlığı seçildi. Divan başkanlığına 22. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, seçildi. Yönetim Kurulu faaliyet ve Denetim Kurulu raporları okundu. Raporların ayrı ayrı ibrasının ardından mütevelli üyeleri konuşma yaptı.

UZ: GENÇLER SORUMLULUĞU ÜZERİNE ALMALI

Söz hakkı alan işadamı Memduh Uz, tüzük değişikliğinin zamanında gerçekleştirildiğini ancak çok iyi yapılamadığını söyledi. Bu nedenle de çok doğru ve sağlıklı bir tüzük olmadığını ifade eden Uz, “Arkadaşlarımız birbirlerini kırdı. Hep ben yaptım düşüncesiyle hareket ettik. Bu doğru değil. Tüzükte yapılacak doğru değişikliklerle hemen adapte olup gereken sorumluluğu yerine getirmemiz lâzım. Aynı zamanda genç arkadaşlarımız da bu yönetimde sorumluluğu üzerlerine almalılar” diye konuştu.

TOPAL: TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

Koyulhisar Merkez Derneği Başkanı Adem Topal ise kaç dönemdir tüzük değişikliğinin yapılmaya çalışıldığını belirterek, şunları söyledi: “Neden kaç dönemden beri bu değişiklik yapılamıyor? Bir an önce bu değişikliğin yapılmasını arzu ediyorum. Koyulhisar diğer ilçelerden çok farklı durumda. Genç nesil ile vakfın kıymeti bilinmeli, engelleri kaldırmalıyız. Elimden ne geliyorsa her şeyi yapmaya hazırım.”

AYDOĞDU: DIŞARIDAN YARDIM ETMEYE HAZIRIM

Sivaslı İşadamları Grubu Derneği Başkanı Mustafa Aydoğdu da “Vakfın geçtiğimiz yıl Bolu’da gerçekleştirdiği etkinlikte de ifade ettiğim gibi benim hakkımda konuşulanlardan artık sıkıldım, bunaldım. Bu vakıftan istifa edip gereken ne ise dışarıdan yardım etmeye hazırım.” dedi. Tüzük değişikliğinin bir an önce gerçekleştirilmesini de isteyen Aydoğdu ‘’Ne konuşulması gerekiyorsa burada konuşarak vakıf için en iyisini yapmaya çalışalım.’’ Diye konuştu.

TEMEL: HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

İşadamı İsa Temel ise dönem içinde bir takım sıkıntılar yaşandığını kaydederek, “Mütevelli heyetimizde görev alacak birçok arkadaşımız var. Bazı arkadaşlarımız iyi niyetli olmadıkları açık. Bence herkes elini taşın altına koymalı, ne gerekiyorsa onu yapmalı” dedi.

ERDEM: TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ 2008’DE

Divan Başkanı Ekrem Erdem, Avrupa Birliği yasalarına uyum kapsamında 2008 yılı içinde çıkarılacak yasa ile tüzük değişikliğinin yapılabileceğini söyledi. Yasanın çıkmasının beklenilmesi gerektiğini kaydeden Erdem, “Biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor. Bu yasa ile değişikliği yapmaya çalışırız. Maalesef Koyulhisar Vakfı dedikodu üretmekten dolayı başarısız olmuştur” diye konuştu. Konuşmaların ardından Divan Başkanı Erdem, yeni yönetimin oluşması için yarım saatlik ara verdi. Mustafa Karsavuran ve yeni yönetimde yer alacaklar arasında fikir alış verişleri oldu. Son halini alan yönetim kurulu listesi verilen aradan sonra Divan Başkanlığına sunuldu.
KODAV’ın yeni yönetim kurulu şu şekilde oluştu: Mustafa Karsavuran (Başkan), Suat Tozar (Başkan Yardımcısı), Fazlı Kaya (Genel Sekreter), Necmettin Temel (Genel Muhasip), Maruf Koçyiğit (üye), Fikret Bayraktar (üye), İsa Temel (üye)
Yedek üyeler: Zeki Kaluç, Ahmet Akgül, İsak Temel
Denetim Kurulu: Mustafa Aydoğdu, (Başkan) Memduh Uz (üye), Abdi Pehlivan (üye)
Yedek: Mustafa Kaya, Süleyman Coşgun
Onur Kurulu: Ekrem Erdem, Yusuf Ziya Odyakmaz
Mütevelli Heyet Başkanı: İbrahim Karakullukçu

ERDEM: VAKIFLAR KÜLTÜRÜMÜZÜN ÜRÜNÜ

Yeni yönetimin seçilmesinin ardından konuşan Divan Başkanı Ekrem Erdem, vakıfların bizim öz kültürümüzün ürünü olduğunu belirterek, “İslam’dan önce de vakıflar vardı ama İslam’dan sonra vakıflar gelişme katetmiştir. Resmi kurumların yapabildiği şeyleri bugün vakıflar yapabilmektedirler. Birçok hizmetleri vakıflar yapmakta” dedi. Vakıf hizmetini en iyi yapan ülkenin Türkiye değil Amerika olduğunu anlatan Ekrem Erdem, Amerika’da hâlihazırdaki birçok üniversitenin de vakıf üniversitesi olduğunu dile getirdi. Erdem, bu anlamda Türkiye’de de gelişme görüldüğünü ifade ederek, “Bakıyoruz ki Türkiye’de vakıf üniversiteler artıyor. Bu anlamda Koyulhisar’da vakfı kuranlar ve yürütenler ve destek verenlere çok müteşekkiriz. Bu dönemde de hizmet eden Yaşar Bey olmak üzere ekibine de teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

Karsavuran: Daha koordineli olacağız

Vakıf başkanlığına seçilen Mustafa Karsavuran da kendisini bu göreve getirenlere teşekkür etti. Vakfın vermiş olduğu burslara değinen Karsavuran, bursların geri dönüşlü verildiği halde geri gelmediğinin görüldüğünü söyledi. Karsavuran, çeşitli meslek edinmiş burs alanların, aldıkları, taahhüt ettikleri burslarını vermeleri gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu: “Bundan dolayı yeni dönemde bu konuda görev üsteneceğiz. İlk sorumluluklarımızdan biri de bursların geri alınması olacak. Bu çalışmaya arkadaşlarımla birlikte titizlikle eğileceğiz. Bununla birlikte özellikle belediye, kaymakam, yetkili kurumlar, derneklerimizle iyi bir şekilde organize ve koordineli olmamız gerekecek. Bu anlamda da bu kurumlarla irtibatlı olan arkadaşlarımdan destek isteyeceğim.”

KOYULHİSAR FEDERASYONU KURULMALI

Mustafa Karsavuran, vakfın etkinlikleri ile ilgili olarak ise Koyulhisar Merkez Derneği ile bir çalışma içinde olacaklarını söyledi. Acilen Koyulhisar Federasyonu’nun kurulması gerektiğinin belirten Karsavuran, şöyle devam etti: “Bununla ilgili olarak da Merkez Derneği çalışma yürütmesi gerekiyor. Tabii elimden gelen gayreti göstereceğim ben bu çalışmada. Bunun gibi bazı konular daha var. Maddi destek istemeyeceğiz demiyorum. Olayın temeli olarak ele almıyorum; ama vakıflar para ile yürütülmekte. Bu konuda özellikle iktisadi işletmemiz devreye girmesi lazım. Öncelikle Milletvekilimiz Selami Uzun’dan ve bazı arkadaşlarımızdan destek almamız gerekiyor bu işletmenin açılması için. Bize bu görevi, sorumluluğu verdiğiniz için herkese teşekkür ediyorum. Verdiğiniz desteğe layık olmaya çalışacağız.”

Mustafa Karsavuran: 1952 Koyulhisar doğumlu. Koyulhisar Merkez Derneği’nde çeşitli görevlerde bulundu. Karaçam Köyü Derneği Kurucu Başkanlığı yaptı. KODAV Kurucu Mütevelli Heyet üyesi olup, Evli ve iki çocuk babasıdır.

Fazlı Kaya: 1944 Kadife Köyü Teküşe (Akbulut) mahallesi doğumlu. İlkokulu Kadife Köyü’nde, Ortaokulu Koyulhisar’da, liseyi ise İstanbul Vefa Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi mezunu. 1970 yılından bu yana serbest muhasebe mali müşavir olarak çalışmakta. Aynı zamanda dernek ve vakıf üyesi.

Necmettin Temel: 1956 Sugözü Köyü doğumlu. Koyulhisar ve Köyleri Kültür Dayanışma Derneği ve Sugözü Köyü yönetim kurulu üyesi. Matbaa sahibi evli 3 çocuk babası.

Fikret Bayraktar: 1947 Koyulhisar Ortamahalle doğumlu. Dernek ve vakıf kurucu üyesi. 2 dönem Koyulhisar ve Köyleri Kültür Dayanışma Derneğinde başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 3 dönemdir burs komisynunda görevli. Ticaretle uğraşmakta. 3 çocuk babası.

Suat Tozar: 1960 Koyulhisar Merkez doğumlu. Yüksekokul mezunu. Koyulhisar ve Köyleri Dayanışma Derneği'nde ve Koyulhisar ve Köyleri Hizmet Vakfı'nda yöneticilik yaptı. Yedek parça ticaretiyle uğraşıyor. 3 çocuk babası.

Maruf Koçyiğit: 1956 Koyulhisar Merkez doğumlu. Koyulhisar Merkez Derneği başkanlığını yürüttü. Şu an serbest imalatçılık yapmakta. 2 çocuk babası.

İsa Temel: 1945 Koyulhisar Sugözü Köyünde doğdu. Sugözü Köyü 2 dönem, Koyulhisar ve Köyleri Dayanışma Derneği ve Koyulhisar ve Köyleri Hizmet Vakfı'nda kurucu başkanlığını yaptı. Basın Sanayi Eğitim Vakfı kurucusu ve 3 sene başkanlık yaptı. Matbaacılık ile uğraşıyor. 2 çocuk babası. ■Kasım 2007
nurullah şahin isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 11.04.2008, 13:21   #23
nurullah şahin
Yeni Yiğido

2005 yılında Koyulhisar `da meydana gelen heyelanın 3. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir" dedi.

Dalmaz , Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında, 17 Mart 2005`te meydana gelen heyelanın yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, bu acı olayda hayatını kaybeden 15 vatandaşı derin üzüntüyle andıklarını ifade etti.

Kelkit Havzası `nın coğrafi özellikleri ile afet riski taşıdığını vurgulayan Vali Dalmaz , havza sınırları içinde yer alan Koyulhisar veçevresinde yerleşim alanlarının çok iyi saptanması gerektiğini belirtti. Geçen 3 yıllık süreçte bölgede yeni bir yaşam alanı inşa edildiğini kaydeden Veysel Dalmaz , Sugözü köyü Karşıağıl mevkisinde 44 afet evinin yapım çalışmalarının tamamlandığını ve vatandaşların güvenli bir şekilde yeni evlerinde hayatlarını sürdürdüklerini söyledi. Evlerin köy halkının isteği doğrultusunda alt katı ahır, üst katı isekonut olarak inşa edildiğini vurgulayan Dalmaz , kış ayları sebebiyle çalışmalara ara verilen içme suyu hattının da önümüzdeki aylarda tamamlanacağını dile getirdi. Afetzede vatandaşların yaralarının bir an önce sarılması için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışmanın yapıldığını belirten Dalmaz , açıklamasında şu ifadelere yer verdi:"15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdekiderin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir. Ancak bu yarayı biraz olsunhafifletmek ve daha büyük felaketlere zemin oluşturmamak amacıylaKarşıağıl mevkisinde yeni bir köy oluşturduk. Vatandaşlarımız artık güvenli bir bölgede hayatlarını sürdürecektir."Türk milletinin bir daha böyle acılar yaşamamasını dileyen Vali Dalmaz , heyelanda hayatını kaybeden vatandaşları da rahmetle andıklarını sözlerine ekledi.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz , Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında, 17 Mart 2005`te meydana gelen heyelanın yıl dönümü nedeniyle geçen yıl yapaılan törenlere katılmış ve ölenler için dua etmişti.
Alt 11.04.2008, 13:34   #24
nurullah şahin
Yeni Yiğido

Afetzedeler sıcak yuvalarına kavuştu
Koyulhisar’ın Sugözü Köyünde 2005 yılında meydana gelen, 15 kişinin toprak altında kaldığı heyelanda evlerini kaybedenler için yaptırılan afet konutları, noter huzurunda çekilen kurayla sahiplerine teslim edildi.
Koyulhisar Kaymakamı Mehmet Kurt, ilçede bir düğün salonunda düzenlenen törende, 2005 yılında yaşanan heyelan olayının Türkiye’yi yasa boğduğunu belirtti. Bu olayın halen hafızalardaki yerini koruduğunu ifade eden Kurt, şöyle konuştu:
‘’O gün 15 vatandaşımız toprak altında hayatlarını kaybetti. 44 vatandaşımız da evlerini kaybetti. Gidenleri geriye getiremedik ama evlerini kaybeden vatandaşlarımız için yapılan evleri bugün teslim ediyoruz. Bu da aynı zamanda mutlu bir gündür. Sizlerin acıları bizlerin acısıdır. Toprak altında kalan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.’’ Kurt, heyelanda evlerini kaybeden birçok vatandaşın ev kiralarının da bugüne kadar devlet tarafından ödendiğini ve ailelere her türlü yardımın yapıldığını söyledi.
Belediye Başkanı İlhan Eren de konuşmasında şöyle dedi: ‘’Tabii ki sizler gibi bizler de duygulu bir tören yapıyoruz. Evlerinize kavuşmanın sevincini halen yaşayamadığınızı görüyorum. Çünkü yakınlarınızı o gün kaybettiniz. Ama şunu bilmek gerekir ki her şey Allah’ın takdiridir. Biz bugüne kadar onları unutmadık ve bundan sonra da unutmayacağız.’’
Konuşmaların ardından noter huzurunda çekilen kurayla yapımı tamamlanan 44 konut ailelere teslim edildi.

Afetin yaraları, geç de olsa sarıldı

Sugözü Köyü’nde 17 Mayıs 2005 tarihinde meydana gelen toprak kaymasının yaraları geç de olsa sarıldı. Olayın üzerinden yaklaşık 2.5 yıl geçti. Ancak kalıcı konutlarla ilgili yapılan çalışmalar değişik sebeplerden dolayı bugüne kadar sonuçsuz kaldı. Vatandaşlara konut sözü veren Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, ilk olarak hak sahiplerini belirledi. 50 adet vatandaşa ait talep-taahhütname formu mahallinde doldurularak hak sahipliği belirleme komisyonu marifetiyle 41 kişiye konut yapılacağı açıklandı. Sonradan itiraz eden 3 kişinin de talepleri kabul edilerek toplam 44 konut yapılması kararlaştırıldı. Köy ve yakın civarında yeni yerleşim alanı olabilecek bölgelerin araştırılması yapılarak uygun olması muhtemel yerlerden Akıtacağın Tepesi Mevkii, Karacaburun, Büyükkuruseki, Küçükkuruseki, Değirmentepe, Akyazı Mevkii ve Seki Tarlası Mevkileri incelendi. Bütün bu alanlar içinde afet riski olmaması nedeniyle Seki Tarlası ve Akyazı Mevkileri belirlendi. Bunun üzerine her 2 yerde de sondajlı zemin etüdü yaptırıldı. Akyazı Mevkii’ndeki sondaj verileri olumlu çıkmasına rağmen, Kuzey Anadolu deprem fay hattının buradan geçmesi sebebiyle uzmanların da görüşleri doğrultusunda vazgeçilmek zorunda kalındı. Bu nedenle Sugözü Köyü ve köye yakın civarda yeni yerleşim yeri olarak yegane bölge Seki Tarlası Mevkii belirlendi. Burası için de Sugözü sakinleri konutların yapılacağı yerin değiştirilmesi, aksi halde sosyal patlama ve sıkıntıların ortaya çıkacağı görüşünde birleşti. Hatta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bayındırlık Bakanlığı’na varıncaya kadar şikayet dilekçeleri gönderildi. Bu nedenle buradan da vazgeçildi. Bunun üzerine 13 Şubat 2006’da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile İl Müdürlüğü ekiplerinden oluşturulan komisyon 40-50 dönüm genişliğindeki Karşıağıl Mevkii yeni yerleşim yeri olarak belirledi. İl Müdürlüğü yaklaşık 1 yıl önce konut yapımına başladı. Bitirilen konutlar çekilen kurayla hak sahiplerine teslim edildi.

2 kat üzerine yapılan evler 100 metrekare olarak inşa edildi. Evlerin alt katları ahır olarak düzenlendi. 44 konutun da giriş ve çıkışları ayrı olarak yapıldı. Konutların bitirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Sugözü Köyü Muhtarı Temel Korkmaz, geçtiğimiz günlerde köyden bir heyetle Vali Veysel Dalmaz’ı makamında ziyaret ettiklerini söyledi. Korkmaz, “Heyelan sonrası açıkta kalan vatandaşlarımız için devlet yetkilileri canla başla çalıştı. Herkesten Allah razı olsun” dedi. ■Ekim 2007
Alt 11.04.2008, 13:34   #25
nurullah şahin
Yeni Yiğido

Koyulhisar Heyelanının Ardından Karşıağıl Mevkiinde Yeni Bir Köy Oluşturduk”

17 Mart 2005 tarihinde meydana gelen Koyulhisar İlçesi Sugözü Köyü Kuzulu Mahallesi’ndeki heyelanın yıldönümü nedeniyle görüşlerini dile getiren Valimiz Veysel DALMAZ, acı olayda hayatlarını kaybeden 15 vatandaşımızı derin üzüntüyle andıklarını ifade etti.

Kelkit Havzası’nın coğrafi özellikleri ile afet riski taşıdığına değinen Valimiz Veysel DALMAZ, havza sınırları içerisinde yer alan bölgede yerleşim alanlarının iyi saptanması gerektiğine dikkat çekti. Üzücü olayın ardından geçen üç yıllık süreçte yeni bir yaşam alanı inşa edildiğinin altını çizen Valimiz Veysel DALMAZ, Sugözü Köyü Karşıağıl Mevkiinde 44 adet afet evinin yapım çalışmalarının tamamlandığını ve vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde yeni evlerinde hayatlarını sürdürdüklerini söyledi. Evlerin köy halkının isteği doğrultusunda alt kat ahır, üst kat ise konut olarak inşa edildiğini vurgulayan Valimiz DALMAZ, kış ayları sebebiyle çalışmalara ara verilen içme suyu hattının da önümüzdeki aylarda tamamlanacağını ifade etti.

Vatandaşlarımızın yaralarının biran önce sarılması için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışmanın yapıldığını hatırlatan Valimiz DALMAZ, “15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir. Ancak bu yarayı biraz olsun hafifletmek ve daha büyük felaketlere zemin oluşturmamak amacıyla Karşıağıl Mevkiinde yeni bir köy oluşturduk. Vatandaşlarımız artık güvenli bir bölgede hayatlarını sürdürecektir.” dedi.

Milletimizin bir daha böyle acılar yaşamamasını dileyen Valimiz Veysel DALMAZ, bir kez daha afette hayatlarını kaybedenleri rahmetle andığını da sözlerine ekledi.
Alt 11.04.2008, 13:35   #26
nurullah şahin
Yeni Yiğido

Vali Hasan CANPOLAT, Heyelan Felaketinin 1. Yıldönümünde Sugözü'ndeydi
21-03-2006

Vali Hasan CANPOLAT, geçtiğimiz yıl Sugözü Köyü Kuzulu Mezrası’nda meydana gelen ve 15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği heyelan felaketinin 1. yıldönümünde Sugözü Köyü’nde yaptırılan Anıt Mezar’ın açılış törenine katıldı.

Vali CANPOLAT, burada yaptığı açıklamada Sugözülülere başsağlığı dileyerek yöre halkının acılarını paylaştığını söyledi. Daha sonra Sugözü Köy Konağı’na geçen Vali CANPOLAT, heyelan felaketinin ardından gerçekleştirilen çalışmalar hakkında vatandaşlara bilgi verdi. Felaketzedelerin biran önce kalıcı konutlara kavuşması için büyük gayret gösterdiklerini ifade eden Vali CANPOLAT, “Şuanda Hazineye ait Karşıağıl Mevkii’nde felaketzedelerimiz için 48 konut yapılacak. Konutların inşaatına Nisan ayında başlanması planlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Heyelan felaketi sonrasında Sugözü köyüne yönelik birçok önemli çalışma da yapıldığını dile getiren Vali CANPOLAT, “ Sugözü köyümüzde, sulama tesisi, köy içi düzenleme ve dere ıslahı yeniden yapılacak. Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi öncülüğünde Kelkit Havzası Kalkınma Birliği’nin destekleri ile Kelkit Havzası’nın risk analizi yapılıp gerekli müdahalelerde bulunulacak. Kelkit Havzası’nda 3 milyon insan yaşıyor. Buradaki riskleri tespit edip ona göre önlem alacağız. ” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan TATAR ise Sugözü’nde meydana gelen heyelan sonrası Üniversite olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. TATAR, heyelan bölgesi ve Kelkit Havzası’nda, Cumhuriyet Üniversitesi öncülüğünde İstanbul Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve ODTÜ’den oluşan bir kurul ile proje hazırladıklarını belirterek, proje kapsamında Erbaa’dan - Erzincan’a kadar uzanan 8000 km2 lik alanda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
1- Afet Sonrası Arama Kurtarma Çalışmaları:
17 Mart 2005 Perşembe günü saat 10:30 civarında Sivas İli Koyulhisar İlçesi'ne bağlı Sugözü Köyü-Kuzulu Mahallesi üzerine, yaklaşık 2 km uzaklıktaki tepeden akarak gelen toprak kütlesi ilk anda buradaki 21 konutun üzerini örtmüş, toplam 48 konut heyelandan etkilenmiş, 15 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Olayın olduğu gün öğleden sonra Sivas Valiliği tarafından Kriz Masası oluşturularak mahallinde çalışmalara başlanılmış olup, ilk üç gün bizzat Sivas Valisi Dr.Hasan CANPOLAT çalışmalara başkanlık etmiş, daha sonra Vali Yardımcısı Ali MANTI başkanlığında devam edilmiştir.
Bu çalışmaların mevcut konutların tahliyesi, bölgenin giriş-çıkışlarının kontrol altına alınması, açıkta kalan ailelerin istihdamı ve iaşesi, afetzede olan bu vatandaşlarımızın gelecekte yeni afet konutlarının inşa edileceği alanların tespiti ve muhtemel bir heyelan riskine karşı gerekli incelemelerin yapılması vb gibi konular üzerinde olmuştur.
Heyelan sırasında toprak altında kalmamış olmalarına rağmen risk altındaki 27 konutun tahliyeleri de kısa sürede sağlanmıştır. Heyelan Bölgesi olan Kuzulu Mahallesinde aktif olarak heyelan riski halen devam etmektedir.
2-Geçici Barınmaya İlişkin Yapılan Çalışmalar:
Açıkta kalan afetzede vatandaşların bir kısmı kendi akrabalarının yanında barınmayı tercih etmiş olmakla birlikte, bir kısmının ise geçici bir süre için Kızılay çadırlarında ve daha sonra çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından mahalline getirtilen tam donanımlı konteynırlarda barınma ihtiyaçları karşılanmıştır. Gerek Kriz Masası, gerekse Kriz Masası'nın çalışmaları İlçe Kriz Merkezi'ne devretmesinden sonra İlçe Kriz Merkezi, afetzede vatandaşların talepleri doğrultusunda konteynırlara televizyon, şofben, çamaşır makinesi gibi çeşitli temel ihtiyaç araç-gereçleri teminini sağlamışlardır. İlk tespitlere göre mağduriyetleri belirlenen 48 aileye 100'er YTL nakit yardım ve yiyecek paketi yardımı yapılmıştır. Aynı zamanda da Kaymakamlık ve Kızılay tarafından afetzedelere 24 saat sıcak yemek verilmiştir.
3- Kalıcı Konutlara İlişkin Çalışmalar:
Heyelan olayının olmasından iki gün sonra 19 Mart 2005'te Sivas'tan özel bir mühendislik firması tarafından sondajlı zemin etüt çalışmaları köy ve yakın civarındaki alanların yeni yerleşim alanı olabilecek bölgelerin araştırmaları Sivas Bayındırlık ve Iskan Müdürlüğü Imar-Afet Şube Müdürlüğü jeoloji mühendisleri gözetiminde yapılmıştır. Bununla ilgili olarak Sugözü Köyü, köye bağlı Dağönü ve Sorhun Yaylaları ve civarındaki yeni yerleşim yeri olarak düşünülen araziler detaylı olarak incelenmiş, uygun olması muhtemel yerlerden Akıtacağın Tepesi Mevkii, Karacaburun, Büyükkuruseki, Küçükkuruseki, Değirmentepe, Akyazı Mevkii ve Sekitarlası Mevkileri incelenmiştir.
Tüm bu alanlar içerisinde gerek herhangi bir afete uğrama riski olmaması, gerekse yeni yerleşim alanı olarak belirlenebilmesi için gerekli büyüklükte olması itibarıyla en uygun yer olarak Akyazı ve Sekitarlası Mevkileri belirlenmiş, bunun üzerine aynı jeolojik-topografik özellikler arz eden, yüzeysel olarak herhangi bir afet riski gözlenmeyen Sekitarlası ve Akyazı Mevkilerinde yoğunlaşılarak Akyazı Mevkii'ne sondajlı zemin etüdü yaptırılmıştır.
Akyazı Mevkii'ndeki sondaj verileri oldukça olumlu çıkmasına rağmen Kelkit Vadisi boyunca ülkemizin en önemli ve riskli deprem hattını oluşturan Kuzey Anadolu Fay Zonu'na ait ana kırıklardan birisinin Akyazı Mevkii'nin tam ortasından geçmesi sebebiyle buradan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Deprem Araştırma Daire Başkanlığından gelen deprem mühendislerinin de görüş ve raporları doğrultusunda vazgeçilmek zorunda kalınmıştır. Bu nedenle Sugözü Köyü ve köye ait yakın civarda yeni yerleşim yeri olarak değerlendirilebilecek yegane bölge Sekitartası Mevkii olarak belirlenmiş olup burası için yapılan çalışmalar aşağıda özetlenmiştir;
1-Yeni yerleşim yeri için belirlenen Akyazı Mevkii'nin Deprem Araştırma Dairesi tarafından reddedilmesi sonrasında Sugözü Köyü içerisinde 30+7=37 dönümlük bir alan belirlenerek (Şahısa ait), bütün kamu kurum-kuruluşlarından olumlu görüşü alındıktan sonra onaylanmak üzere Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'ne 2005 Yılı Mayıs ayı içinde gönderilmiştir,
2- Bakanlıktan gelen nihai jeolojik etüt raporu 20.04.2005 tarihinde Sugözü Köyü'nde, Koyulhisar Kaymakamlığımda yasal süresi olan 1 ay boyunca askıya çıkarılmış ve 20.05.2005 tarihinde askıdan indirilmiştir. Bu süre içerisinde vatandaşların itiraz dilekçeleri değerlendirilmek (hak sahiplerinin belirlenmesi, vb diğer konular için) üzere alınmıştır,

3- Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı tarafından gönderilen talep-taahhütname formlarının doldurulması işlemleri 25.04.2005 tarihinde başlatılmış olup, yasal süresi olan 2 ay boyunca (23.06.2005'e kadar) bu formların doldurulması işleri devam ettirilmiştir. 50 adet vatandaşa ait talep-taahhütname formu mahallinde doldurularak "Hak Sahipliği Belirleme Komisyonu" marifetiyle 41 kişiye konut yapılacağı belirlenmiş, sonradan itiraz eden 7 vatandaşımızın da itirazları kabul olunmuş ve toplamda 48 adet konut yapılması kararlaştırılmıştır. Bu karardan sonra hak sahipliği konusunda herhangi bir itiraz olmamıştır.
4- Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 2005 Yılı Yatırımları kapsamında Sugözü Köyü için 4,005,000,00YTL (Dörtmilyonbeşbin YTL) ödenek (kamulaştırma+ihale masrafları+afet konutları yapımı+alt yapı hizmetleri için) ayrılmış ve İl Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü'ne teyidi gönderilmiştir. Ödenek gönderilmesine müteakip seçilen alanın kamulaştırılması yapılmış, konut ve ahır tipleri belirlenmiş, imar planı yapılmıştır.
5- Sugözü sakinlerinin, yeni yerleşim yeri olarak belirlenen "Sekitarlası Mevkii"nin değiştirilmesi, aksi halde konutların yapılması sonrasında bölgede sosyal patlama ve sıkıntıların ortaya çıkacağı görüşlerini Bakanlık, Başbakanlık ve hatta Cumhurbaşkanlığı Makamı'na yazılı olarak bildirmeleri neticesinde 13.02.2006'da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve İl Müdürlüğü teknik elemanlarından müteşekkil bir komisyon kurulmuştur. Komisyonun köy içerisinden geçen devlet karayolunun bitmesi ve kamulaştırma sonrasında arta kalan "Karşıağıl Mevkii'nin (-40-50 dönüm) yeni yerleşim yeri olarak kullanılabileceği görüşü ile konut yapılacak alanla ilgili yer değişikliği yapılmıştır. Yeni yerle ilgili, yer seçim protokolleri 14 Mart 2006 tarihi itibariyle bitirilmiş, afet kadastrosu yapılması için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne aynı gün talimat verilmiştir. Kadastro haritaları ve vaziyet planlarının bitimine müteakiben kalıcı konutların yapımı için ihalesi yapılarak inşaatlara başlanılabilecektir.
4- Sugözü Kövü'ne İl Özel İdaresi'nce Yapılan Altyapı Hizmetleri:
2005 yılında İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleriyle 7 Km stabilize onarımı tamamlanmış ve Köyün içmesuyu sorunu yine İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleriyle çözüme kavuşturulmuştur. Ayrıca 2006 Yılı Stratejik Yatırım Planı'nda bir adet sulama tesisi, köy içi düzenleme ve dere ıslah çalışması programa alınmış olup, tüm bu işler 2006 Yılı içerisinde tamamlanacaktır.

--------------------------------------------------------------------------------
Alt 11.04.2008, 13:36   #27
nurullah şahin
Yeni Yiğido

Koyulhisar Heyelanı'nın 2. Yıldönümü

Resmi büyütmek için tıklayın Sivas Valisi Veysel Dalmaz, 17 Mart 2005 Tarihinde Koyulhisar İlçesine Bağlı Sugözü Köyü Kuzulu Mezrasında Yaşanan ve 15 Kişinin Ölümüne Heyelandan Sonra Evsiz Kalanlar İçin Yaptırılan Konut İnşaatlarının Sürdüğünü Belirtti.

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, 17 Mart 2005 tarihinde Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında yaşanan ve 15 kişinin ölümüne heyelandan sonra evsiz kalanlar için yaptırılan konut inşaatlarının sürdüğünü belirtti.
Heyelanın yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan Vali Dalmaz, Kelkit Havzası'nın coğrafi özellikleriyle afet riski taşıdığına değinerek, havza sınırları içerisinde yer alan bölgede yerleşim alanlarının iyi saptanması gerektiğini ifade etti. Üzücü olayın ardından geçen 2 yıllık süreçte yeni bir yaşam alanı inşa edildiğini kaydeden Dalmaz, Sugözü köyü Karşıağıl mevkiinde 44 adet afet evinin yapım çalışmalarına devam edildiğini kaydetti. Yapımına 2006 yılının kasım ayında başlanan evlerin alt katlarının ahır, üst katlarının ise konut olarak inşa edildiğini belirten Dalmaz, bugüne kadar 39 evin temelinin atıldığını ifade etti. Yapım çalışmalarına kış aylarında ara verildiğini hatırlatan Dalmaz, inşaat çalışmalarının mart ayından itibaren yeniden hızlı bir şekilde başladığını vurguladı. Ağustos 2007 tarihinde evlerin teslim edilmesinin planlandığını belirten Dalmaz, afetzedelerin mağdur edilmemesi için de kira ve diğer yardımların yapıldığını ifade etti.

Afetzedelerin yaralarının biran önce sarılması için yoğun çalışmalar yapıldığının kaydeden Dalmaz, "15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir. Bu yarayı biraz olsun hafifletmek ve daha büyük felaketlere zemin oluşturmamak amacıyla Karşıağıl mevkiinde oluşturulan yeni yerleşim yerinin tamamlanması için havaların ısınmasıyla birlikte yoğun mesai harcamaya başladık. Konutlarımızın tamamlanmasının ardından, vatandaşlarımız güvenli bir bölgede hayatlarını sürdürecektir" dedi.

Sivas'ın Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında 17 Mart 2005 tarihinde saat 10.30 sıralarında meydana gelen heyelanda 21 ev, 1 okul ve 1 caminin toprak altında kaldığı, 15 kişinin hayatını kaybettiği, 300 küçükbaş, 70 büyükbaş hayvanın ve 65 arı kovanının da afette telef olduğu tespit edilmişti. Geçen yıl toprak altında kalan vatandaşlar için de heyelan bölgesinin karşısında bir anıt mezar yapılmıştı.
Alt 11.04.2008, 13:39   #28
nurullah şahin
Yeni Yiğido

"SUGÖZÜ'NDE YENİ BİR KÖY OLUŞTURULDU"

Üye Değerlendirme: / 0
Kötüİyi
Yazar Administrator
Friday, 14 March 2008
Sivas Valisi Veysel Dalmaz, 2005 yılında Koyulhisar'da meydana gelen heyelanın 3. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ''15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir'' dedi. Dalmaz, Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında, 17 Mart 2005'te meydana gelen heyelanın yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, bu acı olayda hayatını kaybeden 15 vatandaşı derin üzüntüyle andıklarını ifade etti.
Kelkit Havzası'nın coğrafi özellikleri ile afet riski taşıdığını vurgulayan Vali Dalmaz, havza sınırları içinde yer alan Koyulhisar ve çevresinde yerleşim alanlarının çok iyi saptanması gerektiğini belirtti.
Geçen 3 yıllık süreçte bölgede yeni bir yaşam alanı inşa edildiğini kaydeden Veysel Dalmaz, Sugözü köyü Karşıağıl mevkisinde 44 afet evinin yapım çalışmalarının tamamlandığını ve vatandaşların güvenli bir şekilde yeni evlerinde hayatlarını sürdürdüklerini söyledi.
Evlerin köy halkının isteği doğrultusunda alt katı ahır, üst katı ise konut olarak inşa edildiğini vurgulayan Dalmaz, kış ayları sebebiyle çalışmalara ara verilen içme suyu hattının da önümüzdeki aylarda tamamlanacağını dile getirdi.
Afetzede vatandaşların yaralarının bir an önce sarılması için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışmanın yapıldığını belirten Dalmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir. Ancak bu yarayı biraz olsun hafifletmek ve daha büyük felaketlere zemin oluşturmamak amacıyla Karşıağıl mevkisinde yeni bir köy oluşturduk. Vatandaşlarımız artık güvenli bir bölgede hayatlarını sürdürecektir.''
Türk milletinin bir daha böyle acılar yaşamamasını dileyen Vali Dalmaz, heyelanda hayatını kaybeden vatandaşları da rahmetle andıklarını sözlerine ekledi.
Son Güncelleme ( Friday, 14 March 2008 )
Alt 11.04.2008, 13:42   #29
nurullah şahin
Yeni Yiğido

Koyulhisar heyelanı 3. yılında

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, 2005 yılında Koyulhisar'da meydana gelen heyelanın 3. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ''15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir'' dedi.

Dalmaz, Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzulu mezrasında, 17 Mart 2005'te meydana gelen heyelanın yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, bu acı olayda hayatını kaybeden 15 vatandaşı derin üzüntüyle andıklarını ifade etti.

Kelkit Havzası'nın coğrafi özellikleri ile afet riski taşıdığını vurgulayan Vali Dalmaz, havza sınırları içinde yer alan Koyulhisar ve çevresinde yerleşim alanlarının çok iyi saptanması gerektiğini belirtti.

Geçen 3 yıllık süreçte bölgede yeni bir yaşam alanı inşa edildiğini kaydeden Veysel Dalmaz, Sugözü köyü Karşıağıl mevkisinde 44 afet evinin yapım çalışmalarının tamamlandığını ve vatandaşların güvenli bir şekilde yeni evlerinde hayatlarını sürdürdüklerini söyledi.

Evlerin köy halkının isteği doğrultusunda alt katı ahır, üst katı ise konut olarak inşa edildiğini vurgulayan Dalmaz, kış ayları sebebiyle çalışmalara ara verilen içme suyu hattının da önümüzdeki aylarda tamamlanacağını dile getirdi.

Afetzede vatandaşların yaralarının bir an önce sarılması için tüm kurumlarla işbirliği içerisinde yoğun bir çalışmanın yapıldığını belirten Dalmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''15 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu acı olayın yüreğimizdeki derin izleri hiçbir zaman silinmeyecektir. Ancak bu yarayı biraz olsun hafifletmek ve daha büyük felaketlere zemin oluşturmamak amacıyla Karşıağıl mevkisinde yeni bir köy oluşturduk. Vatandaşlarımız artık güvenli bir bölgede hayatlarını sürdürecektir.''

Türk milletinin bir daha böyle acılar yaşamamasını dileyen Vali Dalmaz, heyelanda hayatını kaybeden vatandaşları da rahmetle andıklarını sözlerine ekledi.

14 Mart 2008, Cuma
Alt 11.04.2008, 15:26   #30
nurullah şahin
Yeni Yiğido

SİVASLILAR EKLEYİN BENİ TANIŞALIM

nurullah_sahin34@hotmail.com

24 saat hizmet

“AMACIMIZ”

1. “Amacımız karanlığı aydınlığa çıkarmak, bilinmeyeni bilinir hale getirmek”.(TYİ )

2. “Yıkanlar çok, yapanlar az. Öyleyse yapanlar geceyi gündüze katmalıdır ki yapılan tahripler günü gününe tamir olsun”.(PYMO)

3. “Yürü hala ne diye oyunda oynaştasın Fatih‘in İstanbul ‘u Fethettiği yaştasın”.
(Yeniçeri Ocağı )

“BEN TÜRK’ÜM”

“BEN” ORTA ASYADAN TÜREYEN, ANADOLUDA BÜYÜYEN, AVRUPA İÇLERİNE YÜRÜYEN, “TÜRK’ÜM”.

“BEN” DAĞLARDA GEMİ GEZDİREN, TAŞLARA DESTANLAR KAZDIRAN, TARİHİ BAŞTAN YAZDIRAN, “TÜRK’ÜM”.

“BEN” ADALETE VE MERTLİĞE ÖRNEKLER VEREN, ÖLÜM KALIM SAVAŞINA GÜLEREK GİDEN, “TÜRK’ÜM”.

“BEN” SANCAKLARA, TUĞLARA BAŞ EĞDİREN, BEYLERE, PAŞALARA HİLAL GİYDİREN, KILIÇINI ÜÇ KITADA GEZDİREN, “TÜRK’ÜM”.

“BEN” ATİLLA’YI, YAVUZ’U, FATİH’İ YETİŞTİREN, DÜŞMANA DÜNYASINI DAR EDEN “TÜRK’ÜM”.

“BEN TÜRK’ÜM”

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)