Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > İlçelerimiz ve Köylerimiz (Sivas ilçeler) > İlçelerimiz > Hafik
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Arama Bugünki Mesajlar Forumlar? Okundu Kabul Et

Hafik Hafik İlçesi ve KöyleriSon 15 Mesaj : Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ           »          TAŞ DUVARLAR           »          Yahudi- Alman Savaşı-1           »          Türk-Moğol Kabile Yaşantısı-1           »          Sen Yoluna Ben Yoluma - Serdar Yıldırım
Cevapla
 
Seçenekler Arama Stil
Alt 09.05.2007, 23:13   #1
Serd@r
Usta Yiğido
 
Serd@r - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Serd@r Şuan Serd@r isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.08.2009 21:21

Üyelik Tarihi: 06.11.2005
Yaş: 40
Mesajlar: 1.990
Tecrübe Puanı: 675 Serd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer AnblickSerd@r ist ein wunderbarer Anblick
Standart HAFİK-Çatpınar

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
__________________
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

๑۩۞۩๑ [Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...] ๑۩۞۩๑
Serd@r isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.12.2007, 19:13   #2
PusatBjk58
Yiğido
 
PusatBjk58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
PusatBjk58 Şuan PusatBjk58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 16.12.2007 20:28

Üyelik Tarihi: 14.12.2007
Yaş: 26
Mesajlar: 66
Tecrübe Puanı: 388 PusatBjk58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: HAFİK-Çatpınar

işte bnm köyüm yaaa...bi panayırı vardır offff offf...ali sami yen gibi bi çimenlikte yapılır süperdir ha herkesi bekleriz....!
PusatBjk58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 14.01.2008, 15:49   #3
ahmet_ayaz
Yeni Yiğido
NO AVATAR
 
ahmet_ayaz Şuan ahmet_ayaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.01.2008 16:05

Üyelik Tarihi: 15.11.2006
Yaş: 29
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0 ahmet_ayaz FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Reden HAFİK ÇATPINAR KÖYÜ

Köyümüz, Hafik-Doğanşar yolu üzerinde, Hafik'e 47 km, Sivas' a 100 km ve Istanbul' a 1000 km uzaklıktadır. Sivas-Erzincan karayolu üzerinde Hafik ilçesinden çikildiginda ilk sola dönüldükten sonra, Doganşar istikametine giden yol üzerinde Günyamaç, Kosuldere, Özen ve Yeniköy köyleri geçildiginde Çatpinar Köyü'ne ulasilir. Çatpınar Köyü 40-41 kuzey, 37-38 dogu meridyenleri arasinda bulunmaktadir. Denizden yüksekligi 1450 metredir.

Çatpınar yerleşim tarihi oldukça eskidir.Çatpınar Köyünün eski ismi “Ermenis”dir.1960 yıllarında yapılan değişiklikle çevredeki bazı yerleşim yerleri ile beraber köyümüzün ismi de değiştirilmiş ve”Çatpınar”adını almıştır.Çatpınar, çevresindeki köy ve mezralar arasında en büyük yerleşim birimidir.Başlıca mahalleleri Kaledemi, Pınar Mahallesi, Orta Mahalle, Yukarı Mahalle, Çataltepe’dir.

27 Aralık 1939 Erzincan depreminde Çatpınar da etkilenmiş, çok sayıda can ve mal kaybına uğramıştır. Özellikle Kaledemi mahallesinde birçok ev ve ahır yıkılmış, 70 insanımız hayatını kaybetmiştir. Vefat edenlerin çoğunlğu Pınar Mahallesi, Orta Mahalle mevkilerdeki mezarlığa defnedilmiştir, çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan telef olmuştur. 1970’li yıllarda Çatpınar nufusunun 1000-1100 kişi olduğu bilinmektedir. 1970’li yılların sonlarına doğru başlayan göçle beraber Çatpınar’daki nufus sayısında kısmen azalma olmuştur. Çatpınar halkının büyük çoğunluğu İstanbul’da ikamet etmektedir. Günümüzde Çatpınar’lıların nufusu 1970’li yıllara nazaran oldukça artmış olup Çatpınar’ın hane sayısıda buna bağlı olarak çok fazlalaşmıştır.


Köy “Çatpınar” ismini aldıktan sonra büyük bir gelişme süreci içerisine girmiş ve alt yapı çalışmalarına büyük bir hız vermiştir. 1970’li yılların sonlarına doğru kanalizasyon altyapısı tamamlanmış ve 1980 yılında Çatpınar’a elektrik verilmiştir. Şu anda Çatpınar’ın tüm evlerde elektrik bulunmasının yanı sıra aynı zamanda hemen hemen her evde her çeşit elektronik ev aletleri bulunmaktadır. Yine aynı yıllarda Çatpınar’a büyükçe bir su deposu yapılmış ve bu suların evlere ulaşması için altyapı tamamlanmış, her eve su verilmiştir.Buna paralel olarak Çatpınar mahalle ve sokaklarında 20’nin üzerinde çeşme mevcut olup bunların hepsi halkın kullanımındadır.

Çatpınar’da faaliyette olan P.T.T şubesi Çatpınar’a tam otomatik telefon santrali kurulduktan sonra kapatılmıştır. Tam otomatik santrale geçişle beraber Çatpınar evlerini tümünde telefon kullanıma geçilmiştir.

1940’lı yılların sonlarına doğru eğitime açılan İlkolulumuzla beraber 1990’lı yılların hemen başlarında Ortaokul eğitime açılmıştır. Ayrıca Çatpınar’da sağlık personelleriyle ile beraber Sağlık Ocağı ‘da hizmet vermektedir.

Çatpınar halkı tarfından 1961 yılında "Çatpınar ve Çevre Köy Derneği" kurulmuş olup bu dernek Çatpınar’a pekçok hizmette bulunmuştur.Bu hizmetlerden bazıları "Çatpınar Kuran Kursu ve P.T.T Hizmet Binası" dır. 1980 yılında bu derneğin faliyetine son verilmiştir.1984 yılında Çatpınar’lılar tarafından "Çatpınar Köyü ve Çevresini Kallındırma Derneği" kurulmuş olup bu dernek günümüzdede faaliyetine devam etmektedir. Çatpınar’da aynı zamanda bir tanesi Pınar Mahallesi’nde, bir tanesi de Yukarı Mahalle’de olmak üzere iki adet cami ibadete açık durumda hizmet verilmektedir. Ayrıca Yukarı Mahalle'de, Kaledemi'nde ve Orta Mahalle'de olmak üzere 3 adet Ekmek Fırını mevcut olup, halkımızın kullanımındadır.

Çatpınar’da manifatura bakkal tipi alış-veriş dükkanı ilk defa 1937-1938 yıllarında Malatya Darende’liler tarafında açılmıştır.1942-1943 yıllarında Çatpınar’lı Osman AYAZ (Büzük)tarafından ilk manifatura tipi alış-veriş dükkanı (bakkal)açılmıştır.Yine 1945-1946 lı yıllarda Osman AYAZ (Yeni Ağa)bakkal açmıştır.Günümüzde bu tip bir çok alış-veriş Çatpınar ve civar köyleri halkına hizmet vermektedir.

Yukaradaki gelişmere paralel olarak eski tip köy evleri yerlerini şehirdeki yapı tiplerine bırakmıştır ve Çatpınar böylece modern küçük bir şehir görünümüne bürünmüştür.

Çatpınar’a ulaşım Anadolu’nun diğer yerleşim birimlerinin aksine sanıldığından daha çok kolay olup haftanın belirli günlerinde Çatpınar-İstanbul arasında Otobüs seferleri yapılmaktadır.Ayıca hergün Hafik ve Sivas’a düzenli otobüs ve minibüs seferleri yapılmaktadır.Burada da açıkca anlatıldığı üzere Çatpınar’ın ulaşım problemi yoktur.

Daha önce bahsettiğimiz üzere “Çatpınar Köyü ve Çevresini Kalkındırma Derneği”nin İstanbul’daki merkezi Mecidiyeköy’de bulunmaktadır. İki katlı ve 800 m’lik bir alana sahip olan dernek lokalinde kütüphane, mutfak, mescit, çay ocağı ve gençler için pinpon masaları bulunmaktadır. Bu lokalde sünnet,nişan,düğün merasimleri, çeşitli toplantılar, yemekler tertip edilmekte olup, Çatpınar halkının yanısıra bu lokal diğer çevre insanlar içinde hizmet vermektedir.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

ÇATPINARLIYIZ SÖZÜMÜZ GEÇERR SİWASLIYIZ ŞEKLİMİZ YETER
Eklenen Resim Ön ?zlemesi
 
ahmet_ayaz isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 13.04.2008, 23:56   #4
ersoy_34
Usta Yiğido
 
ersoy_34 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
ersoy_34 Şuan ersoy_34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.06.2012 15:10

Üyelik Tarihi: 15.10.2007
Yaş: 38
Mesajlar: 642
Tecrübe Puanı: 452 ersoy_34 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart --->: HAFİK-Çatpınar

bayağı büyük ve güzelmiş köyünüz hemşerilerim çok beyendim valla
ersoy_34 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)
 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesaj?n?z? De?i?tirme Yetkiniz Yok

BB Code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim


WEZ Format +2. ?uan Saat: 22:37.


Powered by: vBulletin. Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

Copyright © - Bütün Haklar Sivaslilar.net'e aittir.