Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > DİN BÖLÜMÜ > İslami Konular
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

İslami Konular İslami konular

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 29.07.2009, 13:12   #1
Naksidamlasi
Yiğido
NO AVATAR

Naksidamlasi Şuan Naksidamlasi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.01.2013 10:50

Tecrübe Puanı: 572 Naksidamlasi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR
Standart Hayâ ve ikrâm Abidesi HZ.OSMAN-ı Zinnûreyn

Hayâ ve ikrâm Abidesi HZ.OSMAN-ı Zinnûreyn

Osman bin Affân ibn Ebi’l-Âs ibn Ümeyye ibn Abd-i Şems ibn Abd-i Menaf el-Kureşî el-Ümevî. Fil vak’asından 6, hicret’ten 47 sene evvel doğmuştur. Künyesi Ebû Âmir’dir. Ebû Abdillâh, Ebû Leylâ diye künyelendiği hakkında da rivayet vardır. Resûl-i Ekrem, İslâm dinini ilan ettiği zaman Hz.Osman 34 yaşında idi. Müslüman oluşunu kendisi şöyle rivayet eder:

“İslâma girmeden önce bir gün Kureyş’in ileri gelenleri ile oturuyordum. Hz.Muhammed’in kızı Rukayye’yi Utbe’ye verdiği haberi geldi. “Ben niçin istemedim?” diye çok üzüldüm. Üzüntülü bir hâlde eve geldim. Anam, teyzem ve bazı akrabalarımız bizim evde idiler. Birini medhediyorlardı.

“Teyzeciğim bu medh ettiğiniz kimdir?” dedim. Bana: “O, yüzü güzel, konuşması tatlı bir kimsedir. Allâh taalâ onu bize hak dine, doğru yola çağırmak için göndermiştir. O, Furkan ile gelmiştir. Ona tâbi ol, putlara tapma!” dedi. Bu garip sözleri duyunca merak edip bu zâtın kim olduğunu sordum. “Abdullah’ın oğlu Muhammed’dir” dediler. “O, ALLAH tarafından rasul olarak gelmiştir. O’nun emirlerini bildirir, insanları hak dine çağırır, yüzü nur verir, dinine giren kurtulur, ona yakın olan felah bulur.”

Bu sözler bana çok tesir etti. Yalnız bir yerde Ebu Bekir ile oturuyorduk. Bana:

“Yâ Osman! Vay sana! Hak din gün gibi aşikâr iken sen kavminin kuruyacak elleriyle yaptığı taşlara, putlara nasıl tapıyorsun. Görmeyen işitmeyen taştan ilah olur mu?

“Olmaz” dedim.

“Öyleyse gel seni Rasul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellemin yanına götüreyim, Müslüman ol” dedi. O sırada Rasul-i Ekrem yanında Ali olduğu hâlde karşıdan göründü. Ebu Bekir onları karşıladı. Rasul-i Ekrem yanıma gelip:

“Yâ Osman, seni Allâh’a ve cennete çağırıyorum. Ben Allâh taala’nın sana ve bütün insanlara gönderdiği peygamberiyim” buyurdu.
Onun mübarek sözlerini duyunca kalbim iman nuru ile doldu.

Düşünmeden ve duraklamadan kelime-i şehadeti söyledim. Aradan çok zaman geçmeden kerimeleri Rukayye’yi bana verdi. Teyzem Müslüman olduğumu duyunca sevinerek beni tebrike geldi.”

Hz.Osman Müslüman olunca amcası Hakem bin Ebi’l-Âs bin Ümeyye onu yakalayıp iplerle ellerini ve ayaklarını bağlayarak:

“Babalarının dininden dönüp de sonradan çıkan bir dine mi giriyorsun? Allâh’a yemin ederim ki girdiğin dinden dönünceye kadar iplerini çözmeyeceğim.” dedi. Bunun üzerine Hz.Osman radıyallahu anh:

“Ben de yemin ederim ki o dinden asla ayrılmayacağım ve ondan hiçbir zaman dönmeyeceğim” deyince amcası baskının fayda vermeyeceğini görerek Hz.Osman’ı serbest bıraktı.

Bir defasında Rasul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem kızı Rukayye’ye:
“Kızım Ebu Abdullah’a daima iyilik et. Ashabım içinde huyu bana en çok benzeyen odur” buyurmuştu.

Rukayye radıyallahu anhânın vefatından sonra Nebiyy-i Ekrem Hz.Osman’ı kerimeleri Ümmi Gülsüm ile izdivac etti. Onun da vefatı üzerine Hz.Osman son derece müteessir olmuş ve ağlamıştı. Kerimesini kaybetmekle gönlü mahzun Efendimiz aziz arkadaşını teselli için şu sözleri söylemiştir:

“Ağlama Osman, Allâh’a yemin ederim ki yüz kızım olsa biri öldükçe diğeri kalmayıncaya kadar sana verirdim.” Bu sözler, hem hayat arkadaşının kaybından hem de Rasul-i Ekrem’e hısımlığının kesilmesinden müteessir olan Hz.Osman’ı yüksek iltifata mahzar etmişti. Rasulullah sallallahu taalâ aleyhi ve sellem Efendimiz’in iki kerimesi ile izdivacı vesilesiyle “Zinnûreyn” lakabıyla iştihar etmiştir ki “iki nur sahibi” demektir.

Hayâsı ve cömertliği ile meşhurdu, radıyallahu anh ve şeffaanallahu bih.

Mahmut Sami Ramazanoğlu
Naksidamlasi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 29.07.2009, 13:54   #2
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt
Standart Cevap: Hayâ ve ikrâm Abidesi HZ.OSMAN-ı Zinnûreyn

çok güzel ve duygu dolu zevkle okudum ellerine sağlık kardeşim sonsuz teşekkürler
Alt 29.07.2009, 15:16   #3
HaZaN
Usta Yiğido

HaZaN - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HaZaN Şuan HaZaN isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.05.2013 14:36

Tecrübe Puanı: 2265 HaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYORHaZaN SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR

Emeğine sağlık kardeş çok güzel bir paylaşım teşekkürler.
Alt 29.07.2009, 15:41   #4
sibelYILMAZ
Usta Yiğido

sibelYILMAZ - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sibelYILMAZ Şuan sibelYILMAZ isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 05.09.2014 09:55

Tecrübe Puanı: 894 sibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOKsibelYILMAZ FAZLA SÖZE GEREK YOK

ÇOKKKKK GÜZEL BİR HİKAYE YÜREĞİNİZE SAĞLIK ŞEVKLE OKUDUM....
Alt 29.07.2009, 15:53   #5
Naksidamlasi
Yiğido
NO AVATAR

Naksidamlasi Şuan Naksidamlasi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 14.01.2013 10:50

Tecrübe Puanı: 572 Naksidamlasi FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Yüce Rabbim sahabe-i kiramin ahlakiyla ahlaklanmayi nasib etsin,sefaatlerinden mahrum etmesin cümlemizi..Amin..

ilginiz icin Allah razi olsun..
Naksidamlasi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)