PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SANAL ALEMDE GERÇEK AŞK OLUR MU?

Sayfa : [1] 2 3

*AHISKALI*
24.11.2008, 22:54
EVET ARKADAŞLAR GÜNÜMÜZDE BELKİ ÇOK TARTIŞILAN BELKİ BAZEN İNSANLARI BOCALAMA NOKTASINA GETİREN BU KONU HAKKINDAKİ YORUMLARINIZI VE OYLARINIZI BEKLİYORUM....

yerliturkuaz
24.11.2008, 22:59
Hiçbir şey gerçek hayattaki aşkın yerini tutamaz....

Tuuba1012
24.11.2008, 23:01
olabilir belki ama hiç onaylamıyorum:)

besyo_cu
24.11.2008, 23:22
Aşk'ın Olmuycağı Yer Yok. Aşkta mantık aramamak lazım.....

seheresma
24.11.2008, 23:40
OLUR NEDEN OLMASIN 2 DÜRÜST INSAN KARSI KARSIYA GELDIKTEN SONRA ASK HERYERDE VARDIRR:))))))))))))))))))))))

bora kurnaz
24.11.2008, 23:42
neden olmasın ama olmayabılırde tabıkı:D devır öyle olmus:D

jasminiron
25.11.2008, 08:47
Tabiki olur benim 1 sene öncesine kadar inanmazdım ama arkadaşım nette tanıştığı biriyle evlendikten sonra artık inanıyorum

xwst
25.11.2008, 09:22
Ya elbette ki sadece monitörde birini görerek, mikrofonda sesini duyarak kimse kimseye aşık olmaz. Çünlü aşk biraz da dokunmaktır fakat belki karşıdaki kişiyle yalnızlığını veya sorunlarını paylaştığı için aşk sanabilir hissettiği duyguyu. Fakat bir saatten sonra bu da yetmeyecektir kişiye, gerçekten bir seyler hissediyorsa yanında olmasını isteyecektir karşısındakinin. Sanal aşk olmaz bence, sanal tanışma olur, daha sonra karşılıklı görüşerek aşka dönüşebilir belki.

Arif Coşkun
25.11.2008, 10:38
Ya elbette ki sadece monitörde birini görerek, mikrofonda sesini duyarak kimse kimseye aşık olmaz. Çünlü aşk biraz da dokunmaktır fakat belki karşıdaki kişiyle yalnızlığını veya sorunlarını paylaştığı için aşk sanabilir hissettiği duyguyu. Fakat bir saatten sonra bu da yetmeyecektir kişiye, gerçekten bir seyler hissediyorsa yanında olmasını isteyecektir karşısındakinin. Sanal aşk olmaz bence, sanal tanışma olur, daha sonra karşılıklı görüşerek aşka dönüşebilir belki.

Okuduğum en matıklı yaklaşım.

Çok yıllar önceydi, tanıdığım birisi vardı.

Bulvar gazetesini takip eden arkadaşımız, biriyle yazışıyor, ve aralarında mektuplaşma neticesinde bir yakınlık doğuyor.
Ve buluşma, tanışma derken iş ciddiye biniyor bu esnada,
Arkadaşım koşarak dayısının yanına gidiyor," Dayı ben böyle biriyle tanıştım evlenmeye karar verdik" diyor.
Dayı şu soruyu soruyor? "Oğlum sen evleniyormusun, eğleniyormusun? "
Yok dayı diyor "biz çok sevdik birbirimizi aşık olduk" diyor,
Dayı: Pek sıcak bakmasada, peki haydi bakalım diyor hayırlısı olsun.
Neyse, bizimkiler nikah vs. aşaması geçiyor ve tam 30 gün sonra ayrılmaya karar veriyorlar. Bu yaşanmış gerçek bir olaydır.

Şimdi pc'de karşı taraf pek hoş cümleler kelimeler kullanabilir, sizin her türlü sorunlarınızı paylaşabilir, gerçek yaşamda kendini ifade edemeyen kişi burada adeta bir profesör kesilebilir, bunlarada en çok etki eden nedenlerdir bence.
Şu bir gerçekki buradaki kişilerde, sokakta, işyerinde, çarşıda, manavda, bakkaldaki mahalledeki hepimiziz.
Aşk olurmu derken yukarıdaki arkadaşımın dediği gibi, yaşamadan aşık olamazsınız, kişiyi tanıyamazsınız. Olunur, olunur ama adı üzerinde işte "sanal aşk" olur oda ne derece sağlıklı olur bilinmez...

ABDULLAH DUMAN
25.11.2008, 10:39
OLABİLİR BENCEDE :)..................

Kaptan-58
25.11.2008, 10:54
----- SANAL ALEM YALAN ALEM... ------

Arif Coşkun
25.11.2008, 11:53
Çok yıllar önceydi, tanıdığım birisi vardı.

Bulvar gazetesini takip eden arkadaşımız, biriyle yazışıyor, ve aralarında mektuplaşma neticesinde bir yakınlık doğuyor.
Ve buluşma, tanışma derken iş ciddiye biniyor bu esnada,
Arkadaşım koşarak dayısının yanına gidiyor," Dayı ben böyle biriyle tanıştım evlenmeye karar verdik" diyor.
Dayı şu soruyu soruyor? "Oğlum sen evleniyormusun, eğleniyormusun? "
Yok dayı diyor "biz çok sevdik birbirimizi aşık olduk" diyor,
Dayı: Pek sıcak bakmasada, peki haydi bakalım diyor hayırlısı olsun.
Neyse, bizimkiler nikah vs. aşaması geçiyor ve tam 30 gün sonra ayrılmaya karar veriyorlar. Bu yaşanmış gerçek bir olaydır.

Şimdi pc'de karşı taraf pek hoş cümleler kelimeler kullanabilir, sizin her türlü sorunlarınızı paylaşabilir, gerçek yaşamda kendini ifade edemeyen kişi burada adeta bir profesör kesilebilir, bunlarada en çok etki eden nedenlerdir bence.
Şu bir gerçekki buradaki kişilerde, sokakta, işyerinde, çarşıda, manavda, bakkaldaki mahalledeki hepimiziz.
Aşk olurmu derken yukarıdaki arkadaşımın dediği gibi, yaşamadan aşık olamazsınız, kişiyi tanıyamazsınız. Olunur, olunur ama adı üzerinde işte "sanal aşk" olur oda ne derece sağlıklı olur bilinmez...

58_SEMİH_58
25.11.2008, 12:06
OlaBiLiRde OlMaya BilİrDe:)...........

Kadirhan
25.11.2008, 12:08
bizi bozar bi isler ...yorum yok !!!! :D

gürün_güzeli
25.11.2008, 12:11
olabilir de olmayabilir de ama olanların da uzun süreli olduğu söylenemez.....ben şahsen karşıyım....kimin ne niyette olduğu belli değil

özdemir
25.11.2008, 12:16
olabilir neden olmasın.
gerçek hayattada insanlar evlenmeden gerçek yüzünü gösteriyormu.
ikiside aynı şey hiç bir farkı yok
sonuçta ikiside yalan alem

Kaptan-58
25.11.2008, 12:17
----- SANAL ALEM YALAN ALEM... ------

BENCE KESİNLİKLE OLMAZ...

EN YAKINLARINA BİLE GÜVENEMEDİĞİN BU ZAMANDA SANAL ALEME NASIL GÜVENİCEN. BEN KESİNLİKLE KARŞIYIM

***** SANAL ALEM YALAN ALEM *****

Kadirhan
25.11.2008, 12:27
ya öyle şey mi olur...sacmalamayın Allah aşkına olmaz tabi ki sanalda aşk...normal hayatta aşk yok sanalda nasıl olacak ya huu !!!!
ben sanal alemde Allahtan korkmasaydım ...istedigim gibi görünür milleti kandırıp aşık ederdim kendime (güzel bi bayan fotosu koyup erkeleride aşık edebilirim :D )...bura sanal alem...insanın gözüne bakmadan konuşursun...onun yüregini okuyamassın..seni kandırır..Allah kimseye bu tecrübe yaşattırmasın...sanaldan tanışıp evlenenlerin evliligi bence uzun süreli olmaz çççbenim düşüncelerim bunlar vesselam

EyüphanAydın
25.11.2008, 12:38
EVET OLABİLİR

Bir kaç kendini bilmez yüzünden sanal alemin adı kirletilmemeli.Sonuçta sanal alem kimse kimseye güvenmez ama bu netice ile tanışıp sevgili olanlar bile var.

ayparcam
25.11.2008, 12:50
Olabilir kendilerini cok sevip cok sevildigini zannedenler yada gercekten aski bulanlar hatta evlenenler olabiliyor bu nezamana kadar surer ALLAH bilir hos ha sanal ha real ayni seyler oluyor gercide

SIRIKLIOGLU.58
25.11.2008, 13:05
A$k her yerde olur, ama A$ik her zaman olunmaz. Bu konu hakkinda o kadar uzun konu$ulup Tarti$ilabilinirki,ama benim ki$isel dü$üncem Olmaz diyorum.Neden?Arkada$lar günümüzde artik duymaktan biktigimiz ama söylemedende yapamadigimiz bir kac kelime bizi her$eye mahkum ediyor,örnegin (Be$parmagin be$i birmi +Her insan öyle olmaz+ya her insanda olur ufek defek +i$te hayatin cilvesi&tuzu biberi vsss)A$k olsada yürümez Bugün sanal alemde sinirlansen avazin ciktigi gibi bagramassin+sen onunla muhabbeteyken onun diyer sayfalada yeni birini aramadigi ne malum.Diyelimki her $ey olup bitti peki karekterler uyu$maz ise ba$lar ozaman ben seni böyle bilmezdim seni sinsi yilan beni kandirmak icin rol yaptin dimi?Bence A$kin en güzeli hic bir kar$ilik beklemeden sevmek kar$itarafi oldugu gibi kabullenmek onun acigini yada ayibini aramak yerine örtüp kapatmak&el ele göz göze gelerek A$ik olunur ben elini tutamadigim Saclarini ok$ayamadigim gözlerine bakamadigim nefesini hissedemedigim A$ki ne yapayim.belki beni ele$tirenler olacaktir ama ben bu Dünyada Menfaat kar$iligi yapay A$ktan ba$ka bir $ey göremiyorum.Örnegin MECNUN LEYLAYI GÖRMEYE GiDER GÖREMEZMi$ AMA LEYLENIN KÖYÜNDEN GELEN KÖPEKLERIN AYAKLARINI GÖZLERiNi ÖPERMi$;NEDENMI?BU GÖZLER LEYLAMI GÖRDÜ BU AYAKLAR ONUN BASTIGI YERLERE BASTI DiYE.)Günümüzde Anne Babasinin Elini öpmeyi ilkellik kabul eden bir ortamda Köpegin Gözünden yada Ayaginden Öpecek kadar Sanal alemde A$ik olan göremiyorum.

Kadirhan
25.11.2008, 13:23
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez]

seva
25.11.2008, 13:39
+ sağlam olmak kaydıyla en az bir bacağa sahip olmak,toplum denen yapının uygunluk sınavını geçmek,arkadaşlarının olurunu alabilmiş olmak,üniversite mezunu olmak,çarşıda pazarda o çok değer verdiğinin yanında bulunarak onu utandırmamak,sevdiğin kişiyi istemeye veya ziyaret etmeye gittiğinde evine giremeyecek derecede engelli olmamak,v.s..
Bu saydıklarımıza sahipseniz merak etmeyin sizi seven bulunur kofradan..
Bedenin ötesindeki ruhu aramak..Ben o aptallığı yaptım ama karşımdaki benim kadar aptal değildi..Nede olsa günümüzde yürekten sevmek aptallık..

ama yinede önemli olan kalpteki duyguysa ve beyindeki uyumsa nerden nasıl gelip konacağı bilinmez

benim okuduğum bi hikaye var netten çok güzeldi okunması gereken bi hikaye

" nette tanışan iki genç arkadaş olurlar. zaman içinde sıkı bir dostluğa dönüşen beraberliklerini zedelememek için hiçbir zaman birbirlerini görmemeğe, fiziki özelliklerinden bahsetmemeye karar verirler.

ısimlerin, şekillerin olmadığı sadece ruhların derinliklerinden gelen en samimi duyguların dile getirildiği zaman ve mekan unsurlarından soyutlanmış bir birliktelik içinde sürer dostlukları.

ve bir gün bakarlar ki birbirlerini tamamlayan iki varlık olmuşlar. yazışmadıkları gün hatta saat olmamaya başlamışlar. adeta nefes alış gibi doğal bir bütünleşme, isim takamadıkları bir aşk gelişmiş içlerinde. tüm beşeri sıfatlardan sıyrılmış, bambaşka bir halmiş bu.

aradan geçen zaman zarfında, artık kesinlikle birbirlerinden asla kopamayacaklarına inandıkları gün; tanışmaya ve evlenmeye karar vermişler.

ve ikisinin de çok iyi bildikleri bir kentin çok iyi tanıdıkları bir sahilinde buluşmak üzere anlaşmışlar.

hanımın elinde kırmızı güller ve dudaklarında sevgi dolu bir gülümseme olacakmış. erkek ise hiçbir alamet taşımayacakmış.

nihayet beklenen gün gelmiş. genç erkek sözleştikleri yere yaklaştıkça kalbi duracak gibi oluyormuş. ışler biraz değişmeye başlamış kalbinde. ya çok çirkin bir kadınsa sevdiceği, ya kör, topal ya da………… ise. biraz hata yaptığını düşünür gibi olmuş ama çabuk savmış bu kendine ve aşkına yakışmayan düşünceleri zihninden.

karşıda elinde bir gül tutan ve sağa ,sola bakınan hanımı görmüş. ıçi hop etmiş fakat dudaklarında beliren düş kırıklığını biraz olsun giderebilmek için bir, iki derin nefes almış ve son derece kararlı adımlarla hanımın yanına yaklaşmış.

annesi yaşında hatta daha da yaşlı, saçları pamuk gibi bembeyaz, yüzü yaşadığı yılların derin izleri ile buruşmuş fakat dudaklarında güzel bir o kadar da şaşkın bir tebessümle kendine doğru yaklaşan genç erkeğe bakıyormuş. gözleri bin bir soru ile kıpırdıyor, yorgun gözkapakları arada bir feri kaçmış gözbebeklerini uzaklara yönlendiriyor ama yaşlı kadın gözlerini genç erkeğin bakışlarına kilitlemeye çalışıyormuş.

zihninde çeşit, çeşit zıt fikirlerin koşuştuğu genç adam bir, iki yutkundu ve gücünün son raddesindeki bir hıçkırıkla,

"merhaba aşkım. nasılsın." dedi.

kadere teslim olmuştu. söz vermişti. biliyordu her şey olabilirdi. bir an gözlerini kapadı ve yazışmalarını hatırlamaya çalıştı. onca duygu dolu kelimeler, sevda yüklü vaatler, parlak gelecekler nasıl olmuştu da bu yaşı geçmiş hatunun kaleminden dökülebilmişti. bir türlü inanamıyordu fakat gerçek gün gibi ortadaydı.

yaşlı kadının elinde tuttuğu kırmızı güller aldı ve tarif edilemeyen bir duyguyla onları öptü. sonra elini uzattı ve,

"hadi kalkmana yardım edeyim aşkım. buradan uzaklaşalım. " dedi.

olanları anlamsız gözlerle seyreden yaşlı kadın dudaklarını araladı ve,

"ey oğul, ben yıllardır bu kelimeyi unutmuş anan belki ninen yaşta bir kadınım. neler oluyor anlayamadım ama o gülleri elimden niye aldın. onları bana şu ilerde oturan genç kız verdi. birini bekliyormuş, burada buluşacaklarmış. gelirse benim tarafımdan bu gülleri ona verir misin demişti. ben de o genci bekliyordum. yoksa o sen misin?"

genç adam bir an soluksuz kaldı, boğazında düğümlenen hıçkırık ve karmakarışık duygularla yaşlı kadının işaret ettiği yöne baktı. bir çift sevgi ve minnettarlıkla parlayan yeşil göz kendisine gülümsüyordu. telaşla yaşlı kadının ellerini öptü ve gülleri ona tekrar vererek işaret edilen tarafa koşmaya başladı. genç kız da ayağa kalkmış onu bekliyordu.

"seni izledim. şayet gülleri almayıp geri dönseydin sessizce buradan uzaklaşacaktım. seni doğru tanımışım aşkım..."

gfb34
25.11.2008, 15:03
olurda.sonu hayrolurmu muallak...

MeLody58
25.11.2008, 17:10
yorum yok herkesin görüşüne saygı duymak lazım diye düşünüyorum :)

Kadirhan
25.11.2008, 20:19
evet diyenler ezici bir üstünlük saglamış.:confused::confused:. .şamşırılacak bir sonuççç..demek ki oluyormuş..ben yanlış biliyormuşum yaww:rolleyes::rolleyes::D

veysel
25.11.2008, 20:51
Olabilir de olmayabilirde...........

tanju_58
25.11.2008, 21:58
olmasına olunurda ne derece sağlıklı bi ilişki olur orası meçul.görüyoruz internetten tanışıpta evlenenleri.evlilikleri fazla uzun sürmüyo genelde.olabilirde sonrası olmaya bilir diyorum...

sandalli
25.11.2008, 22:49
Bende olmadi ama bu olmayacagi anlamina gelmez, hersey mümkün.

seva
26.11.2008, 11:38
Hiç olmaz dediğimiz şeyler olabiliyor internet yoluyla evlenenlerde var ,ama bende çok saçma bişey yaptım internette biriyle tanıştım ve sevdim ama kendimi kandırdım biliyorum bıraz mutlu olmak istedim ne bileyim işte hayal dünyasına daldım taki o gidene kadar dini yöndende hata yaptığımı düşünüyorum...

yinede Rabbim hayırlısını versin....

seva
26.11.2008, 11:42
olmasına olunurda ne derece sağlıklı bi ilişki olur orası meçul.görüyoruz internetten tanışıpta evlenenleri.evlilikleri fazla uzun sürmüyo genelde.olabilirde sonrası olmaya bilir diyorum...

o kişilerinde ellinde olan bişey bence...

tanju_58
26.11.2008, 11:48
o kişilerinde ellinde olan bişey bence...

tamam canım ben zaten genelde olan şeyi söyledim.olmaz diye bişey yok.internetten tanışıp evlenen ve mutlu gidenler vardır elbet...

fatoş_yvz
26.11.2008, 13:46
ya herşey oLabıLır oLmaz diye bişey yok benmde bı arkşm teLde tandıgı bırıyLe evLenınce netten niye oLmasıN oLayı reaLe geçirince çokta mutLuLar herkes içiN hayırLısı ama oLmasa daha iyi oLar:D

MeLody58
26.11.2008, 13:49

Arkadaşımın koydugu bu resim konuya nokta olur bence :D

MeLody58
26.11.2008, 14:08
Mehtap Kayaoğlu
Psikolog & Psikoterapist
hanım efendinin bir yazısını payllaşmak istedim

Teknolojinin gelişmesi ve birçok açıdan hayatımız için bulunmaz bir nimet olduğu bu dönemde, ne kadar acı ki, saçma sapan olaylar da yaşamamıza girmeye başladı…!

…”çağın hastalığı” demeyi çok isterdim ama kusura bakmayın söylemeyeceğim. Çünkü bence “çağın sapıklığı”…

…evet cidden bir sapık eğilim…

…tamamen fantezilerden oluşan… tamamen gerçekle bağlantısı olmayan… tamamen içi boş… tamamen tetikleyici… tamamen kandırıcı… tamamen kendini sıfırlayıcı… tamamen kendini, karşısındaki kişiyi tatmin edecek bir “obje” haline getirici son derece çirkin bir durum.

Gerekçeleri herkese göre farklı:

… utangaçlıktan… sıkıntıdan… son dönemde yaşanan ruhsal sorunlardan… eşiyle işlerin yolunda gitmemesinden… aradığı gerçek mutluluğu bulamadığı için ne yaptığını bilememekten… başkalarına sorarsa ayıp olur diye düşünüp, merak ettiği soruların cevabını bulmak için yapılmış masum hata olmasından… önce merak edip başlayıp, sonra kendine hakim olamayarak devam ettiklerinden… kendi tipini beğenmeyip aşağılık kompleksi yaşadığı için, sanal ortamda birliktelik yaşarsa, kendisini daha iyi hissedeceğinden…vs…vs…vs…

HİÇ KUSURA BAKMAYIN…!

RUHUNUZDA GELİŞMİŞ ***** EĞİLİMİ, BU VE BENZERİ BAHANELERLE MASKELEYEMEZSİNİZ…!

Sevgili okurlar… psikolojik süreçler açısından bakıldığında normal sınırlar dışına taşmış cinsel eğilimler, sapıklık olarak adlandırılır. Burada normalin ve normal olmayanın ne olduğu tartışacak değilim.

…ama psikoloji açısından kolaylaştırıcı formül şu:

Yaptığınız/seçtiğiniz yöntem (konu ne olursa olsun) işinize yarıyorsa ve uzun vadede size ve içinde bulunduğunuz topluma zarar vermiyorsa, sizin için ortalama doğruyu temsil eder. Fakat yaptıklarınız/seçtikleriniz, başta size, sonra çevrenize ve çevrenizle kurduğunuz ilişkiye zarar veriyorsa, iyi seçilmiş bir tavır değildir.

Sanal seks, ilk etapta kişiyi (güya)doruklara çıkardığı ve karşılıklı kimseden kimseye zarar vermediği(!) için tercih ediliyor. Kadınlar ve erkekler, birbirlerini hiç tanımadan sanal ortamda rastgele buluyorlar ve bir süre sohbetten sonra başlıyorlar…

Eğitimli… eğitimsiz… evli… bekar… yaşlı… genç… fark etmiyor. Bir çoğu farklı bir kimliğe bürünüp kendi gerçek kişiliğini sakladığı için, ekran başında rahat rahat bir şeyler yaşıyorlar.

…saçmalık dediğim şey tam da burada başlıyor aslında… çünkü başlangıçta çok fazlasıyla işlerine gelen bu durum, zaman içinde psikolojilerinin bozulmasına neden oluyor. Yapılan davranış, kendi içinde düzenli ve dengeli bir formda olmadığı için, ilerleyen zamanla birlikte en hafifinden “suçluluk psikolojisi”ne neden oluyor.

Neden dersiniz…? Neden suçluluk psikolojisi…?

Çünkü ne kadar sanal olursa olsun, herkes bal gibi biliyor ki yaptığı şey yasak ilişki, zina veya adına ne derseniz deyin, illegal bir ilişkiden ötesi değil. Günlük yaşamında “namus timsali” edalarıyla dolaşan bu kişiler, kendi sanal alemlerinde ağızlarına bile almak istemedikleri kelimeleri kendilerine yakıştırdıklarının farkında. Bu nedenle bilinçaltı vicdan devreye giriyor ve “Sen ne yaptığının farkında mısın?” diyor. Üstelik muhatabının kim olduğunu bile bilmeden… Belki farkında olmadan en yakın arkadaşınızın eşiyle yapıyorsunuz bunu… belki kendi kızkardeşinizle…

Baba-kız sanal alemde seks yapıp, bir otelde buluşmak için randevulaştıklarında, birbirlerini görünce ne yapacaklarını şaşırıp depresyona girenlerin sayısında artışlar var sevgili okurlar…!

Oysa sağlıklı cinsel yaşamda, kişilerin muhataplarını görmesi ve onunla karşılıklı olması gerekir. Sanal ilişkiler, adı üzerine sanal olduğu için, doyum noktalarını da abartı yaşamanızı sağlıyor. Ve gerçek ilişkide, sanal alemde yaşanan tatmin yaşanmıyor. Böylece kişi, kendi elleriyle, kendi cinsel yaşamını tehlikeye atıyor. Uzun vadede kadında ve erkekte bir çok cinsel içerikli fonksiyonel sorunların yaşanmasına vesile oluyor.

Günlük yaşamı tehdit ediyor. Sanal alemde sanal ilişki yaşayan bekar gençler, evliliklerinde aradıkları potansiyeli yakalayamıyor. Evli olanlar, kendi eşlerini aldatmış olmanın verdiği huzursuzluğu, evlilik süreçlerine yansıtmaya başlıyorlar. Veya ekran karşısında tatmin olduktan sonra, eşiyle birlikte olmak istemiyor veya eşinin kendisi için yeterince çekici olmadığını düşünmeye başlıyor. Böylece evlilik yıkılma yönünde ilerliyor.

Tüm bunları atalım bir kenara… yukarıda anlattım… sanal ilişkinin ilerdeki cinsel yaşamınız için olumsuz etkileri var…

Diyelim ki YOK… diyelim ki sanal ilişkilerin hiçbir olumsuz etkisi yok…!

…yapalım mı…?

Kavram kargaşası yaşanan ülkemizde, tüm kavramların içi boşaltıldı maalesef sevgili okurlar…

Edep… haya… ar… namus… gibi kavramlar sadece bacak arasına hapsedildiği için böyle sapık eğilimli durumlar yaşıyoruz bence. Diyelim ki kızımız birebir bir erkekle cinsel içerikli şeyler yapmıyor… ama sanal alemde yapmadığı şey kalmıyor… biz şimdi içi boşalmış bir namus duygusuyla hareket edersek “Amannn… olsun… hiç olmazsa bekareti zarar görmüyor… ne varmış bunda… genç yapıversin…” diyerek yerimizde oturmaya devam etmeliyiz.

…ama namus denilen şeyin aslında insanın beyninde ve prensiplerinde olduğunu düşünürsek, kızımızın yaptığı işlerin son derece olumsuz olduğunu biliriz… ve yine biliriz ki ruhu bozulmuş… prensipleri oluşmamış… ar duygusu gelişmemiş… evet bekaret zarı yırtılmamış ama ar damarı kopmuş…!

Şimdi…!... son günlerde bol bol mail gönderen ve bu işi yaptığı için pişman olduğunu söyleyen; ama bir türlü de vazgeçemediğini hatırlatan genç arkadaşlar…!

Psikolojik bir bilgi olması açısından söylemeliyim ki; yaptığınız davranış cidden bir ruhsal bozukluk. En kısa zamanda tedavi olmalısınız. Gerçeğinden kaçarken ve gerçeğini bastırırken, içerde oluşmuş bir virüsle baş etmeyi öğrenmeniz gerekli. Kendi başınıza yapamıyorsanız bunu bir uzman aracılığıyla yapın. “-mış gibi” yaşamak, gerçekten koparak, sanalda varolmaya gayret etmek, psikolojik bir sorunun varlığına işaret eder. Ve yitirilen değerlerin…

İnsani bir bilgi olması açısından da söylemeliyim ki:

Allah (cc) yarattığı insanı gerçekten çok iyi tanıyor… bu ve benzeri durumlar için “haram” kavramını bizimle tanıştırıyor.

Ve diyor ki: “Haram çukurunun etrafında dolaşmayın…”

…dikkat edin… “Haram işlemeyin” DEMİYOR…!

…harama yaklaşmayın…! DİYOR…

Nasıl başlamıştı…! Meraktan değil mi…?

O zaman meraklarınızı bile doğru düzgün meselelerden seçin…! “Sanal alemde seks nasıl oluyormuş?” diye bir merak aklınıza nerden geliyor, bir düşünün…! kendinizi bu gibi duygularınıza karşı koruyun… kendinizi kendinizden bile koruyun… kendinizi nefsinizin sizi harama götürecek meraklarından koruyun… kendi nefsine zulmeden zalimlerden olmamaya özen gösterin… kendi sınırlarınızı belirlemeye çalışın… sınırlarınızı zorlayacak veya sizi yanlışlık yaptığınız duygusuna götürecek faaliyetlerden uzak durmaya çalışın…

Çünkü insan bir kez bulaşınca, kendisini oradan kurtarması zorlaşıyor. En baştan sapmamaya gayret edin. Oturup kendinizi suçlamak yerine, dürtülerinizin aksine kürek çevirin yeter…

…dürtü bu… doyurulmak ister… ama siz onu neyle doyurursanız onunla doyar… cinsel dürtüleriniz geldiğinde, çalışarak, bilimle, sanatla, edebiyatla uğraşarak da onu doyurabilirsiniz. Oturup vücudunuzun sadece alt kısımlarına kafanızı takarsanız kurtulmanız elbette mümkün olmaz.

Üstelik yaptığınızın sizi huzursuz ettiğini, sizi kendinizden nefret eder bir hale getirdiğini biliyorsunuz… tam da bu zor duygunun içinde yaşıyorsunuz… yapmanız gereken tek şey kendinize güvenmek… ve karar vermek… yapmayacağım diye kendinize söz vermek…

Belki kısa bir süre, birkaç gün, birkaç hafta zorlanabilirsiniz… dürtüleriniz sizinle savaşabilir… ama prensip sahibi ve iç denetim mekanizması güçlü kişiler olmak için biraz da uğraşmanız gerekiyor…

…lütfen unutmayın… o alemlere dalarken de uğraşmıştınız… o zaman da yüzünüz kızarıyordu… hık mık yapıyordunuz ama vazgeçmediniz… devam ettiniz…

…neden düzeltmek ve kendinize kendinizi yeniden hediye etmek için de aynı şekilde uğraşmayasınız…??

efe.ank
26.11.2008, 14:15
ask olur ama gercek ask olmaz gonul eglendırmeye olur

seva
26.11.2008, 15:40
okumuştum peri o yazıyı tşkler tekrar okumama vesile olduğun için.

ofgurleyuk78
26.11.2008, 15:45
Sanal alemdeki aşk değil, arkadaşlıktır. Aşkla arkadaşlığı karıştırmayın.

HAYALKAFE
26.11.2008, 17:24
gunumuzde sanal-gerçek fark etmiyor bir şekilde başlıyor ama ne derecesağlıklı ne derece içten ve samimi oluyor orası tam bir muamma????

seva
26.11.2008, 23:36
Sanal alemdeki aşk değil, arkadaşlıktır. Aşkla arkadaşlığı karıştırmayın.

arkadaşlıkta olmuyor sadece bilgi ve öğrenmek harcıyacaksın zamanını...

Arif Coşkun
27.11.2008, 00:02
Herşeyin maddiyata dönüştüğü çağımızda Gerçekte bulması bile zor olan sanalda sanırım bulunması hayaldende öte birşey;)

seva
27.11.2008, 00:48
Zaten belki de amacı sadece bu olanlar için online ortam daha elverişli.

yerliturkuaz
28.11.2008, 20:46
Aşk dokunmaktır hissetmektir aşk acı çekmektir aşk ağlarken gülebilmeyi becerebilmektir sanal ortamda bunlar olmaz insan sadece kendini kandırır....

Kardelencicegi
28.11.2008, 20:48
Ben anlamam bu konulardan.................... .

Yalniz burada Asik oldugunuzu yazacaginiza, Kadinin sesine cikin derim...
Fark yok ama reytingi cok olur:)

teamfoback
01.12.2008, 10:31
normal hayatta insanları anlamak güçken ...

sanalda işi daha da güçleştirmenin bi manası yok:))))

Kardelencicegi
04.12.2008, 15:51
Ask diye birsey yok. Sanal Gercek, fark yok.
Hayat cok kolay............
Ama nedense biz insanlar onu güc bir duruma getiriyoruz.

Melankolia
06.12.2008, 18:19
oLabiLir De oLamaya bilirde Bi Fikrim Yok Ama Büyük İhtimaLLe oLur Hatta Karar vrdim oLur:D

seva
06.12.2008, 21:25
Aşkın Sevmenin sanalı gerçeği olurmu ?
Biz Yüreğimizle seviyoruz Yürek ayırırmı yok bu sanal bu gerçek bu zenci bu beyaz diyee..
Sevmek istemeyen bir bahane bulur.
Ama Seven için; bahane olmaz olamaz. olmamalıda,
Gerçekten seven sanaldada sever gerçekte de sever dediğim gibi bunun bahanesiyle nasıl olsa kız veya erkek beni görmüyor tanımıyor diyen bir insan adam olduğunu söyleyemez yada Allah görüyor duyuyor diyen ve bunun bilincinde olan bi insan gerçek insandır bence bunun sanalı gerçeği yok aslında sanal diye bişey yok uydurulmuş bişey

Çünkü çoğu Nette samimi olmayabiliyor.. ama bunu genele yaymak doğru olmaz
Buda zaten karşı tarafı tanımıyorum Kandırsam, kırılsa ne olur sevmese ne olur;
düşüncesine sahip oldukları için..
Yani beni iyi bilse ne olur kötü bilse ne olur düşüncesi..
Böyle düşünenler çok ama sanalda kendini saklamak gerek gerek tabi yani bunu ilaki gerçek adını başka adına çevirmek gerekmez çünkü senin adında binlerce kişi var soran kişiye söylemek istemiyorsan söylemezsiniz olur biter ilaki yalan söylemen gerekmez
Bence Dürüstlüğün ayrı bir yeri yoktur !!
Dürüst Kişi her yerde aynıdır...
Bu nettede olsa gerçektede olsa..Aynıdır değişen bir şey yoktur.
Kişi yalancıysa nette nasılsa normal hayatında,da zaten yalancıdır.
Ve Normal Gerçek hayatta bizi hiççç üzenler yokmu ?
En yakınlarımız bizi kırmıyormu ?
En samimi Arkadaşınız bile bazen size kırıcı kelimeler söylemiyormu ?
Trafikde kavga hiçmi etmedinizzz... Bunlardamı sanalda oluyor yoksa ?

Birde anlamadığımm bunun nesi sanal bu ismi kim bulmuşş..???
Diyelimki sanal peki Bu nete girenlerdemi sanal ??
Kim giriyor uzaydan gelenlermi hayır !! :D
"Yine biz giriyoruz yani senin yan komşunun kızı niki Vahşi_portakal ama senin komşunun kızı: 17 yaşındaki Sinem hani şu küçükken elinden gezdirdiğin Kız !!
Dİğeri kim bakkalın çırağı nikide Ürkek_ninja
Öteki köyden kasabadaki bir net cafeye girmiş
Mesleği çobanlık, onun nikide Dağların_isyankar_çobanı
Yada köyün_yakışıklısı, oda senin köydeki Dayının oğlu.
Ama biziz değilmi ?

Kim Yürekden seviyorsa Geçerli olannn...
[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez] ([Üye Olmayanlar Linkleri Göremez])

takip5855
07.12.2008, 14:55
Olunur senin nasıl anlayacağına bağlı bir durumdur.:D

*AHISKALI*
09.12.2008, 21:40
bence gunumuzdeki en buyuk sorun birçok alanda-ki buna aşk da dahil- sanal ve gerçek bocalaması yaşamamız ve sanal alemin egemenliğinin gun geçtikçe artması...

aşklar da artık bu yuzden giderek sanala dönüyor...

sandalli
09.12.2008, 23:09
Sanal ask oluyor ama bazen gercekten dengesiz oluyor.

dertli58
10.12.2008, 00:15
Bence kimse alinmasin ama sanalda bakarsan hic bi sey gercek olmaz adi ustunde zaten sanal demisler belki arannizda olan vardir ama benden bi uyarii lutfen sanaldan asik olmayin sole biraz geriye dogru gidersekk dusunecek olursak eskiden ne internet vardi nede sanal diye bi kelime vardi hic dusundunuzmu acaba eski ask lar neden ir omur boyu suruyorduu bi dusunun bakim cevabi gene sizde. Simdi ise adina sanal dedigimiz sey cikti ne gercek bi ask nede gercek bi sevgi var goruyoruz ilk gun seni seviyorum 2. gun askim 3. gun bitanem 4. gune soz takilir 2 si arasinda :) 5. gunde dugun tarihleri alinir:) peki sizce bu normal bisemi sonucta hayatinin en onemli seyini yapacaksin 5 gun icinde hic bise olmaz . bilmiyorum ne kadar dogruyum ama benim dusunce buu

sevgim 58
10.12.2008, 00:27
ne sanalda nede gercek hayata ask yoktur, olsada ask gecer gider, ASK sadece birisine erisemeyecegin zaman asktir eristigin zaman sonrasinda ne kalyiyor kosaman "HICBIRSEY"

seva
10.12.2008, 00:34
:DSanal ask oluyor ama bazen gercekten dengesiz oluyor.

çok güzel bi açıklama tebrikler...:D:D

seva
10.12.2008, 01:11
Bence kimse alinmasin ama sanalda bakarsan hic bi sey gercek olmaz adi ustunde zaten sanal demisler belki arannizda olan vardir ama benden bi uyarii lutfen sanaldan asik olmayin sole biraz geriye dogru gidersekk dusunecek olursak eskiden ne internet vardi nede sanal diye bi kelime vardi hic dusundunuzmu acaba eski ask lar neden ir omur boyu suruyorduu bi dusunun bakim cevabi gene sizde. Simdi ise adina sanal dedigimiz sey cikti ne gercek bi ask nede gercek bi sevgi var goruyoruz ilk gun seni seviyorum 2. gun askim 3. gun bitanem 4. gune soz takilir 2 si arasinda :) 5. gunde dugun tarihleri alinir:) peki sizce bu normal bisemi sonucta hayatinin en onemli seyini yapacaksin 5 gun icinde hic bise olmaz . bilmiyorum ne kadar dogruyum ama benim dusunce buu

bunlar normaldede yaşanıyor en kötüsü bi bahanesi sanal diye sanki toplumda olmayan şeyleri bu teknoloji harikası yaşatıyor bahaneleriniz yani herşeyin bi bahanesi bulunuyor tanışıyorsunuz ve evleniyorsunuz kısa bi süre keyfiniz geçiyor boşanıyorsunuz bunun bahaneside evlilik aşkı öldürüyormuş yok yav sonra çıkyorsunuz tekrar aramaya böyle insanlık olur saçmalamayı kesin herşey insanın ellinde yapan yine biziz getiren bu sanalı sandalli arkadaşımızın gösterdiği resimdeki dengesizleşende biziz camdan yapılmıs perdenin arkasanda insan kendi kişiliğini nasıl isterse öyle gösterebiliyor isteyemde Gerçekçide olabiliyor yani siz burda ne kadar gerçekçi olmaya çabalıyorsanız diğer yandanda kesinlikle bi yalancıda oluyorsunuz bundan eminim bir çok kişide bunun farkında bilerek yapıyorlarda

evlilik kutsaldır ve hayatta bir defa yapılır ve son nefesine kadar devam eder.... . madem son nefese kadar gidecek bir iliski ise karsı tarafın gecici değil kalıcı fasıflarına ihtiyacım var "iç dünyası ve kişiliği"
ben ne o kişinin ne ailesiyle ne ortamıyla nede parasıyla yasayacağim. fizigide önemli diyorsununuz "güzellik" ah o "güzellik" pek cok zaman insanların kötü niyetlerini yalanlarını dolanlarını saklayan ruhun elbisesi zamanla eskiyecek yıpranacak toprak olacak o elbise....
tabii satdıklarında önemli hayatını etkiliyecek seyler ama belli bir zamana kadar......

kasparix
11.12.2008, 14:07
BEDENİ GÜZELLİĞİ ÖN PLANDA TUTANLARA SORUYORUM..ŞU İMTİHANI YAPSINLAR EŞLERİNİN VEFATINDAN SONRA BELLİ OLUR GERÇİDE. ONLARIN RUHUNA MI BEDENİ GÜZELLİĞİNE Mİ AŞIK OLMUŞLAR SEVMİŞLER ..EĞER BDENİ GÜZELLİK İSE ONA Bİ MORG YAPTIRR HER ÖZLEMİNDE BAKAR ÖZLEMİNİ GİDERİRİ..EVİNİN EN GÜZEL YERİNDE DE SAKLAR ONU...ASLINDA HERKES RUHU SEVER AMA GEÇ ANLAR İŞDE...O ÇOK SEVDİĞİNİN BEDENİNİ TOPRAĞA GÖMÜNCE ANLAR....

seva
16.12.2008, 14:19
BEDENİ GÜZELLİĞİ ÖN PLANDA TUTANLARA SORUYORUM..ŞU İMTİHANI YAPSINLAR EŞLERİNİN VEFATINDAN SONRA BELLİ OLUR GERÇİDE. ONLARIN RUHUNA MI BEDENİ GÜZELLİĞİNE Mİ AŞIK OLMUŞLAR SEVMİŞLER ..EĞER BDENİ GÜZELLİK İSE ONA Bİ MORG YAPTIRR HER ÖZLEMİNDE BAKAR ÖZLEMİNİ GİDERİRİ..EVİNİN EN GÜZEL YERİNDE DE SAKLAR ONU...ASLINDA HERKES RUHU SEVER AMA GEÇ ANLAR İŞDE...O ÇOK SEVDİĞİNİN BEDENİNİ TOPRAĞA GÖMÜNCE ANLAR....
Güzeli kendine hem en güzel kızı veya yakışlı erkek secipte ne olacak bi tanesinin havasını arttıracaksın ne olacak yani güzellik beş para etmez bende ki aşk olmazsa demiş aşık veysel boşuna dememiş yani en güzeli kalbimizden sevdiğimiz olsun

gezgin_58
16.12.2008, 20:29
ask yenilirmi icilir ben bilmiyorum bilen biri varsa bana soylesin lutfennnnnnn

seva
17.12.2008, 00:23
ask yenilirmi icilir ben bilmiyorum bilen biri varsa bana soylesin lutfennnnnnn

aşk yaşanır arkadaş....:D:D:D:D:D

SAWAS
17.12.2008, 01:16
Hani televizyonda internet reklamı varya dönerci İngilizce konusuyorda abartıyor abartıyor.En sonunda I love you diyor. Nasılsa kendini gören bilen yok internette...Atıyorda atıyor.Aslında bu reklam yalancılığa teşvik ediyor bence...

Yani demek istediğim internetteki aşk ancak o dönercinin attığı kadar olur...Yalanla dolanla...

sevgim 58
17.12.2008, 01:29
ask sadece uzak oldugun zaman ask tir eger o insana kavustugun zaman ne ask kaliyor ne hatir ne ani. yani ne gerckte ne sanalda ask sadece uzak olursan asktir.
Kavstugun zaman sonra ne kalyior kocaman "HICBIRSEY"

candy_58
17.12.2008, 07:24
olabilir ama sadece nette kalmazsa olur sesini duyupta görmediğimiz birine gerçekten aşık olamayızki görüp tanıştıktan sonra neden olmasınki güzel bir birliktelik

sensetik
17.12.2008, 10:28
aşk eğer güzelliğe yazılmışsa ben henüz tanımıyorum...

eğer aşk sevgilinin değerlerine ve iç dünyasına dayandırılmışsa her yerde bulunabilir, karşıdaki dürüst olduğu sürece...

fakat sanal alemde insanların gerçek yüzlerini görmekte herzaman mümkün değildir...

bu yüzden olabilir de... olmayabilir de...

haskanlı
18.12.2008, 10:59
SANAL AŞK OLABİLİR AMA ADI ÜSTÜNDE SANAL.. PEKTE ONAYLAMIYORUM GERÇİ AŞKTA MANTIK OLMADIĞINDA SADECE SANAL DEĞİL HERYERDE OLABİLİR AŞK.. BU AŞK NE ACAYİP BİŞEYY YAAAVV.

haticeözlü
18.12.2008, 17:22
sanal alemde aşk bence de olmaz.aşk görmektir,hissetmektir,dokunma ktır.sanal alemde avatarına mı bakıp aşık olcaksın,yoksa yazdıklarını okuyup,düşüncelerine mi aşık olcaksın.aşk gerçekten bire bir yaşanırsa aşktır.

sivaslı_şeytan
19.12.2008, 13:30
sanal alemde aşkın sadece başlangıcı olabilir devamını gerçek hayata taşıyabilirsen işte ozaman tam anlamıyla aşk olabilir.sanal alemde aşk yaşıorum demek aşka biraz haksızlık olur çünkü aşk özel bir duygudur aşk dokunmak ister sevdiğini yanında ister kimi zaman dile gelip aşk dudaktan kalbe inmek ister..

seva
19.12.2008, 23:23
Çok uzun süre sevgilisi olmadan yaşayanlar, ailesinin baskısı yüzünden kimseyle flört edemeyenler, çok uzun, kötü ve heyecansız bir evliliği yeni bitirmiş olanlar... Böyle yaşamış kişiler mutlaka bir aşka ihtiyaç duyar. Uzun süre heyecandan uzak kalmak insanın doğasına aykırıdır ve en çok aranan heyecan da aşktır.

Temel ihtiyaçların en önemlileri nasıl yemek içmekse, beğenilmek, sevilmek, iltifat görmek, cilveleşmek, bakışmak, öpüşmek, el ele tutuşmak, aramak, aranmak, özlemek, aşk ilan etmek ve ilan-ı aşkın muhatabı olmak da öyle önemli temel ihtiyaçlardandır. Bir kadının, beğendiği erkeğin bakışı, iltifatları karşısında mahcup mahcup başını eğip, hafifçe gülümsemesi kadar keyifli bir başka durum olabilir mi? Ya da bir kadının bir erkeğe iltifat edişi, özlediğini söylemesi diğerinden az keyifli bir durum mudur?

Ancak bu aşki meşki durumlarda insanı üzecek bir yan var ve buna çok dikkat etmek gerekiyor. Okurlarımın bana anlattıkları hayat öykülerinde zaman zaman "sanal aşk"lar yaşadıklarını görüp, üzülüyorum. Şunu demek istiyorum; şu veya bu nedenle aşk ihtiyacı olan kimseler, aslında aşk olmayan bir durumu, kendi yarattıkları senaryolar içinde aşk diye yorumlayıp, buna göre davranıyorlar. Hani böyle davranıp da eğlenseler, diyecek bir şey yok elbette. Ama karşı taraf bir aşk ve bir aşk senaryosu içinde olmadığından, sanal aşkları bu kez acı veren aşk şekline dönüşüyor. Yani karşılığını alamıyorlar, alamayınca da yanlış üstüne yanlış yapıp üzülüyorlar.

Aşk ihtiyacı içinde olanların yanılgıları, ilişkinin hayallerine uymayan biçimi kadar karşısındaki kişilerle de ilgili oluyor. Bir de bakıyorsunuz, çok hoş, çok akıllı, kariyer sahibi bir kadın, hiç de kendisine denk olmayan birine kaptırıyor aklını. Adam belki kaba saba, belki sevimsiz, belki karacahil, belki eciş bücüş... Kadın önce bunların hiçbirini görmüyor, çünkü o adamın ilgisinden etkilenmiş yalnızca. O ilgiyi bir aşka dönüştürmüş, kafasında şekillendirmiş, çünkü kadın aşka âşık, o adama filan değil. Ama aşkı o adamda gördüğünü sandığından ve ne yazık ki adam da kadının kafasındaki aşk meleğine hiç benzemediğinden; yaptıklarıyla, söyledikleriyle kadının aşk senaryosuna hiç uymadığından, yavaş yavaş mutsuzluklar, acılar başlıyor.

Ve işin kötüsü kadın bunun aşk olmadığını, tamamen aşk ihtiyacından doğan bir sanal gerçek olduğunu anlayıncaya kadar epey vakit geçmiş oluyor...

Adamın kusurlarını anlayıncaya kadar, bir de ilişkinin kusurları var elbette can sıkan. Adam, gerektiği gibi kadını aramıyor, kadın gibi coşkulu değil, özlemiyor, aşkını dile getirmiyor, onunla gezmiyor, ona iltifat etmiyor, onu okşamıyor, elini tutmuyor, kırk yılda bir yapacak bir işi yokken buluşuyor... Eh, bunlar da adama âşık olduğunu sanan kadını üzüyor.

Onun için ben de diyorum ki, karşınızdakinde aynı elektriği bulamıyorsanız hemen önleminizi alın, duruma el koyun, hiçbir şeyi ciddiye almayın.

Biliyorum, bu aşk meşk konularında söylenenlere hak verse de, pek kolay uygulayamaz insan. Ama en azından başkalarının yazdıkları, söyledikleri bir kulaktan girip ötekinden çıkmamalı... Biz de kafadan atmıyoruz bütün bu yazdıklarınız herhalde değil mi? Bir şeyleri gördük, duyduk, yaşadık da öyle yazıyoruz!...

En azından böyle bir durumdaysanız, üzülmemek için bazı şeyleri yapmayı deneyin... Ben de zor durumda kaldığımda ilk size başvuracağım elbette... O zaman siz de bana yardım edersiniz herhalde değil mi?

takip5855
21.12.2008, 11:25
Yazmış olduğun yazıyı okudum gerçekçi bir yaklaşım teşekür ederim

seva
21.12.2008, 20:57
bırakalımda yaşayanlar anlatsın bu işi aslında açık konuşmak gerekirse yani sanalda aşka karşı çıkanları anlıyorum ilk başlarda bende karşıydım ve şuanda ikiside engelli arkadaşlarım var onlarda sanalda tanıştılar kız arkadaşım hiristiyan erkek arkadaşım müslüman daha öncede anlatmıştım birbirlerini çok seviyorlar ama aileleri karşı çıkacaklar düşüncesiyle görüşemiyorlar kız arkadaşımla konuştuğumda öyle gözyaşı döküyorki onu anlıyorum anlamaya çalışıyorum kıza dediğim tek kelime üzülme herşey olacağına varır :(

sevgim 58
24.12.2008, 23:22
aman kalsin ASKA ................... hem sanlada hem gercekte...................
ASK kocaman " HICBIRSEYDIR "

dark_yamtar58
25.12.2008, 11:44
Bence sanalda aşk var diyen ve bunlara inanmak aptallıktan başka birşey değil.İnsan karşısındakinini kim olduğunu hatta kadın mı erkek mi olduğunu dahi bilmiyor.Tabiki istisnalarolabilir az sayıda ama genelde sanalda aşk olmaz.

yiğidoturan
25.12.2008, 12:02
Bence sanalda aşk var diyen ve bunlara inanmak aptallıktan başka birşey değil.İnsan karşısındakinini kim olduğunu hatta kadın mı erkek mi olduğunu dahi bilmiyor.Tabiki istisnalarolabilir az sayıda ama genelde sanalda aşk olmaz.

tam isabet 10 numara fikrinize katılıyorum :D

dark_yamtar58
25.12.2008, 12:07
Bana arkadaşlar şaka mahiyetinde Msn de ilanı aşk yaptılar sahte resimler kullanarak.2 ay
yazıştık ya ben havalara uçuyordum hani aşığım ya sonra bunun bir şaka olduğunu söylediler ki insan çok tuhaf oluyor çok bozuluyor.Onun için karşınızdakini tam olarak çözmeden sakın kapılmayın.:D:D:D

dark_yamtar58
25.12.2008, 12:11
Bana arkadaşlar şaka mahiyetinde Msn de ilanı aşk yaptılar sahte resimler kullanarak.2 ay
yazıştık ya ben havalara uçuyordum hani aşığım ya sonra bunun bir şaka olduğunu söylediler ki insan çok tuhaf oluyor çok bozuluyor.Onun için karşınızdakini tam olarak çözmeden sakın kapılmayın.:D:D:D

Sanaldaki sevgilimizle buluşmaya gittik randevu sahati gelince.Bizim mesai arkadaşları hep orda.Tabi ben anladım oyun olduğunu ama yapacak hiçbirşey kalmamıştı dibe vurmuştu gemi.:)

seva
25.12.2008, 21:45

seni çok kandırmışlar belli yoksa sanalda aşkın varolduğuna sende inanıyorsun :):D

dark_yamtar58
25.12.2008, 22:25
seni çok kandırmışlar belli yoksa sanalda aşkın varolduğuna sende inanıyorsun :):D

Seva ben henüz senide affetmedim intikaım korkunç olacak...:D

seva
25.12.2008, 23:54
Seva ben henüz senide affetmedim intikaım korkunç olacak...:D

çok korktum haha :D

..............

besyo_cu
26.12.2008, 00:02
Bu durumda birazda tanışılan yer önemli sohbet sitesi gibi arkadaşlık sitelerinde aşkın olacagına inanmıyorum ama işte atıyorum dini site olur yada memurlar.net gibi iş gereği girilen siteler de olabilir yada sivaslilar.net gibi sitelerde aşk olabilir sonucta herkes birbirini buralarda pek ala tanıyor oyuzden demem oki sanalda aşk olur

ruba
28.12.2008, 16:39
bencede olur ama tasvip etmiyorum

çılgın_türk
28.12.2008, 17:07
olmaz olmaz demeyin olmaz olmaz.................... :D

selocan58
28.12.2008, 20:47
ben olmadım fakat olabilir neden olmasın aşk zaman ve mekan tanımaz bence

ebubekir çakmak
28.12.2008, 20:51
insanın kaderinde kısmetinde olduktan sonra çinde de olsa insanın karşısına çıkar

den_iz
01.01.2009, 15:41
Evet bencede olabilir ama gerçek aşkın yerini tutmaz,çünkü bunun yüzünden tam iki yılım hiba oldu çok yıprandım belki siz gerçekten seversiniz ama karşınızdaki duruma vakit geçirmek adına yapabilir herşeyi, günümüz gençleri dikkatli olmalarını diliyorum hemde çok dikkatli yoksa çıkılmaz yollara girmek içten bile değildir..

barikat58
01.01.2009, 17:42
valla bence zor ama genede olabilir.gerçek hayatta insanların aşık olarak evlendiği bir ortamda evlilik 3-5 ay sürüyorsa artık sanal alemden gerçeğe taşınan ne kadar sürer düşündürücü

dildarım
03.01.2009, 16:51
en güzeli görücü usulü :)sanal alemdede aşkmı olumuş beeeeeeee
ben burdada bulursam onunlada görücü usulü olacak:):)

sivaslı kız dlk
03.01.2009, 16:54
sanal alemde gercek ask olmaz cnkü kasrsındaki kişinn ne kadar dogru yada yalan söyledgni anlayamassınz bence hersey yapmacıktır, ve ancak onunla görüşerek ne kadar dogr oldunu brazda olsa anlayablirsnz insan yalan söledgi zamn yüzü kızarr yada bakışlarnı kacırr ve böylece anlarsnz bişeyleri fakat internet ortamnda hersey degişeblr adam size kedini düzgn gösterr fakat onu gördügnzde hersy tam tersidr. bence gercek ask degl bi defa ask olamaz

seheresma
03.01.2009, 17:05
((((((((((((BENIM ASKIM BIRDEN CANLI CANLI KARSIMA CIKMISTI VE SENI SEVIYORUM DEMISTI SU ANDA ESIM KENDISI COK MUTLUYUZ ))))))))))))))))

INTERNETTEDE ASKI BULANA TABI GERCEK ASK SA SAYGI DUYARIM OLABILIR NEDEN OLMASIN :))))

bulutum58
11.01.2009, 19:34
öncelikle askın ne oldugunun farkına varılması lazım sonrasında realide bır sizlerin sanal deyip benım ıse tasvıp etmedıgım netten tanısmadada ola bılır
dıyeceksınızkı guven ılmez netten olana
realden olana cokmu guvenılır kısıler aynı ha sanal dıye kendı ozbenlıgınden vazgecmıs farklı bır kımlıgıe burunmus kısılere sozum yok o kısıler zaten real dede oyledır kısı kendısınden baskasını kandıramaz ıkılı davranısı olur ıse sadece kendısını aptal yerıne koyar baska bısey deıl

sivassporlukiz
11.01.2009, 19:41
herkez kendine göre cvp vere bilir bence.bence olur olmaz degil.
ben olur diyorum bir baskasida olmaz der...
netten tanisipta evlenen var...

kadir20
12.01.2009, 00:04
sanal alemde sanal ask olmazki gercek ask olsun!ama yinede insandan insana degisir!ben karsiyim sanaldan ask mesk olayina

asiLkiz
12.01.2009, 10:26
geçen seneye kadar buna çok karşıydım sanal alemin sanal aşkı olur gerçek hayattaki aşk gibi olmaz cam dan yüzünü görmekle telden sesini duymakla aşık olamaya yetmez diyordum ve kesinlikle onaylamıyordum ama geçen sene arkadaşım yonja dan tanıştıgı kişiyle evlendi çok ta mutlulular ayrıca bir yıul boyunca sadece netten görüştüler:) evet olabilir bence

TeqTaBanCa_
12.01.2009, 10:36
OLaBiLeMez (: ........................... Yinede Büyük Konuşmayım :(

asiLkiz
12.01.2009, 10:38
olamaaazzzzzz deme oluyoooorrrrrrrr

nihat83
12.01.2009, 10:39
oluyorda ne kadar sürüyor orasi önemli. ben kac tane böyle sanal alemde tanisipta evlenen taniyorsam geri ayrildilar, birazda sana olmasi lazim...

feraha
12.01.2009, 10:57
yafff gerçek alemde gerçek aşk yok
soruya bak sanal alemde gerçek aşk olcakmış
rüyanda anca hi hi hi :):):)

HaZaN
12.01.2009, 10:59
Olabilirde olmayabilir de ama benim tanıdığım bir arkadaş sanalda tanışım buraya yani İstanbula evlenip geldi olmaz diye bir şey yoka ;derseniz ki ne kadar mutlu olur onu bilemem ama gerçekte aşık olup ta evlenenler çok mu mutlular söylermisiniz ?

Sadece şunu söylerim görücü usuluyle evleneler daha mutlu aşık olup evlenenler değilll belli bir süre sonra onların aşkı bitiyor ve yuvalar dağıyılor.

Hakkımızdan hayırlısı kaderde ne varsa o yaşanacaktır.

HaKaaN
12.01.2009, 11:02
gerçek aşkı yaşayan bir tane insan tanımıyorum ( gerçek aşkın nasıl oldugunu bilmek isteyenler muhammed emin kutlunun sevdanın yolu diye bir programı var onu izlemelerini tavsiye ediyorum yorumunuzu ona gore yazarsınız

Kardelencicegi
13.01.2009, 16:52
Ben bekar olsaydin inanmazdim.Sanaldan kimseye inanmak güc olurdu gibime geliyor.... ve olamaz diyorum kendi adima.
Sükür ki evliyim:)

HaSiVasLıM58
13.01.2009, 17:07
Ben bekar olsaydin inanmazdim.Sanaldan kimseye inanmak güc olurdu gibime geliyor.... ve olamaz diyorum kendi adima.
Sükür ki evliyim:)

RABBİM huzurlu mutlu etsin her daim bir ömür 'siz ve ailenize güller gb bir ömür dilerim her şey gönlünüzce dileğinizce olması temennisi ile..

sandalli
13.01.2009, 17:52
RABBİM huzurlu mutlu etsin her daim bir ömür 'siz ve ailenize güller gb bir ömür dilerim her şey gönlünüzce dileğinizce olması temennisi ile..

Ayni dilekleri bende sennin icin dilerim gardas. Allah herseyi gönlüne göre versin.

HaSiVasLıM58
13.01.2009, 17:54
Ayni dilekleri bende sennin icin dilerim gardas. Allah herseyi gönlüne göre versin.

Cümlemize abi ALLAH Razı olsun saol varol...

Kardelencicegi
16.01.2009, 06:27

Tsk.ler degerli kardesim.ALLAHIM hakkinizda hayirlisi neyse onu versin ins.

kadir20
16.01.2009, 08:09
olmaz sanalda ask yaa!normal görür tanirsin,yasadiginiz yerler ayri olur,msn den felan görüsürsün ona bisey demem!ama webcam den bi iki kere görüp ben asik oldum demek bence cok sacma!insanin oturup kalkmasini bilmezsin,hareketlerini bilmezsin mimiklerini bilmezsin,yasam bicimini bilmezsin,nasil asik oluyosun!Karsidaki herseyinide tam dogru anlatcani zannetmiyorum.

seva
16.01.2009, 08:26
olmazda olmaya bilirde :D

love_me_58
19.01.2009, 20:34
aşk derecesinde olurmu bilmemde ilişki yaşayan arkadaşım çok...

yiğidoturan
19.01.2009, 22:42
......Bİ BİLSEN NE ÇOK SEVMİŞİM SENİ..... ama sanalda değil

harbikiz58
19.01.2009, 22:51
sanal alemde gercek ask olur yeterki kisiler birbirlerine düsürt davransin ...

normal hayat veya sanal hic farketmez ask heryerde asktir

rabbim hepimizi hayirli insanlarla tanistirmayi nasip etsin insallah

çılgın_türk
19.01.2009, 23:14
başımıza taş yağacak aboooooo :D :D :D

ramazan_d
20.01.2009, 20:25
...Siz sanalda aşk olur demişsiniz. Bize sanalda nasıl aşık olunacağını anlatır bilgilendirirseniz sevinirim.( bu ara bir parça sanal aşka ihtiyacım var da )Benim deneyim konusuna gelince bu işler deneyime gerek yok arkadaşım.Çevremizdeki insanları iyi tahlil etmemiz bizim için bu konularda yeterli olacağını düşünüyorum.Ben çok şükür o deneyim işlerine kapalıyım

olcay_58
20.01.2009, 21:24
olabilir neden olmasın aşk her yerde

harbikiz58
20.01.2009, 21:33
niye olmasin ya ben anlamiyorum yok olmaz diyenleri ,
gönüller yeterki bir olsun hersey olur
olmaz diye birsey yok
sanal alem deyip gecmeyin bence bakin sizlerde sanal alemde takiliyorsunuz hic tanimadiginiz kisilerle konusuyorsunuz
fikirler paylasiyorsunuz ,ask birden olusmaz zaten birseyler paylasirsirsin konusursun sonra hoslanirsin karsindakinden onda senden hoslanir karsilikli sevgiye aska dönüsür ayni normal hayatta oldugu gibi
sonrada görüsürsün yüzyüze olur biter allahin izniyle
yeterki yalan dolan olmasin ne normal hayatta ne de sanal alemde önemli olan bu
ask bu ya kimi nerde nasil bulacagini nerden nasil bileceksin
buyüzden hic bir zaman büyük konusmamak gerekir , ben olmam demeyin ;)

melis58
20.01.2009, 22:22
BÖYLE BİR ŞEYE İNANMAK ÇOK ZOR DAHA ÖNCE OLSA HAYIR YA ÖYLE ŞEY OLURMU NE MANTIKTIR BU ?NE ŞAÇMALIK DERDİM. AMA ŞU 10 GÜNDE ÖYLE DEĞİŞDİKİ FİKİRLERİM BUNA NASIL CEVAP VERCEM ŞAŞKINIM
İNSAN HİÇ GÖREMEYECEĞİ HİÇ BİR ORTAMI PAYLAŞAMAYACAĞI VE HİÇ TANIMADIĞI BİRİNE AŞIK OLURMU? ONUNLA SADECE CAMDA KONUŞMAK AŞKA YETERLİMİ ?
ONU GÖRMEK İSTEMEK ONUNLA OLMAYI HAYAL ETMEK ONUN SESİNİ ÖZLEMEK ONU HİÇ GÖRMEDEN KARŞISINDA DELİ GİBİ ÖZLEMEK EVET SAÇMA GİBİ AMA BU BİR GERÇEK
ADI NEDİR ?
DUYGULAR KARIŞTI BİR BİRİNE KENDİMLE BİLE ÇELİŞKİ İÇİNDEYİM ŞU AN
ACABA O BUNLARA DEĞERMİ?
YÜREĞİMİ NE HALA KOYDUM? BİR ARASAM BİR SORSAM BİR ŞİİR YAZDIM ONA
SANA BENİ ANLATAN YILLANDIKÇA İÇİMDE KALACAK OLAN
BİR ŞİİR AMA ÇOK UZAKSIN BUNLARI DUYMAYA
ADI İÇİMDE KALACAK KEŞKE BURDA OLSAYDI KEŞKE BÖYLE OLMASA
YDI VE HEP BU KEŞKELER BIKTIM BE AŞKIM BENİ KENDİ DÜNYAMDA
YALNIZ BIRAKTIN AŞKIM BUMU SEVDA BUMU HAYAT. HAYAT BUYSA SEVDABUYSA İSTEMEM. AL SENİN OLSUN BU ACIVE DELİ SEVDA
EVET ÇETTE AŞK OLUYORMUŞ ADI BENDE KALACAK BİR ÖMÜR SAKLANACAK VE HOŞÇAKAL
ACI VE DELİ SEVDAM HOŞCAKAL

kadir20
20.01.2009, 23:15
mantikli düsünmek gerekirse,sanal alemde ask olmaz,sadece bi avuntudur!nasil böyle biseyin olacagina inaniyorsunuz hayret ediyorum

güzelmi,cirkinmi,uzunmu,kisami ,zayifmi,sismanmi?bunlarin hepsini cam da net görebiliyormusunuz?hic kimse kusura bakmasin,böyle sanaldan bulup evleniyorlar iki ay sonra bosaniyorlar,ask fedakarlik ister,ask karsilikli sevgi saygi ister,ask dertleri paylasma ister,bunlardan hangisini sanal ortamda yasayabileceksiniz?

sanal alemdeki ask sadece avuntudur,kendini tatmin etmedir,kimsede bana sanal alemde gercek ask olur demesin,cünkü sanal alemde sanal ask bile olmaz.

biraz mantikli düsünürseniz anlarsiniz.........

harbikiz58
20.01.2009, 23:43
mantikli düsünmek gerekirse,sanal alemde ask olmaz,sadece bi avuntudur!nasil böyle biseyin olacagina inaniyorsunuz hayret ediyorum

güzelmi,cirkinmi,uzunmu,kisami ,zayifmi,sismanmi?bunlarin hepsini cam da net görebiliyormusunuz?hic kimse kusura bakmasin,böyle sanaldan bulup evleniyorlar iki ay sonra bosaniyorlar,ask fedakarlik ister,ask karsilikli sevgi saygi ister,ask dertleri paylasma ister,bunlardan hangisini sanal ortamda yasayabileceksiniz?

sanal alemdeki ask sadece avuntudur,kendini tatmin etmedir,kimsede bana sanal alemde gercek ask olur demesin,cünkü sanal alemde sanal ask bile olmaz.

biraz mantikli düsünürseniz anlarsiniz.........

kardesim normal hayattaki asklarda ortada herkezin fikrine saygi duymaliyiz
sen olmaz diyorsun ama
ankete bir bak istersen evt diyenler önde gidiyor
olmaz diye birsey yok

kadir20
21.01.2009, 01:26
onlar kendini avutanlar,biraz mantikli olan insan temeli olan evin üstüne kat cikar,sanal alemdeki askta temeli olmayan evin üstüne kat cikmak gibi bisey.

normal tanisip evlilikleri veya beraberlikleri de uzun sürmeye biliyo bu nasip isi,

bildigim tek sey,gözün görmesi ruhun begenmesi lazim,olur diyenlerde sanaldan ask yasamistir veya yasiyordur.

harbikiz58
21.01.2009, 01:58
normal veya sanal
nefarkeder ya ask asktir
rabbim hayirli insanlarla karsilastirsin
gerisi bos kardesim

sevgim 58
21.01.2009, 03:06
ASK sadece uzak kaldiginda ASK tir .
Ask heryerde aynidir .....yani ASK KAVUSAMADIGIN SÜRECE ASK TIR.
ASKIN ömrü ne kadardir ??? Bir kelebgin ömür kadardir.

kavustuktan sonra ne kaliyor ????????? Kocaman "HICBIRSEY"

HERZMANKI GIBI ...................

abircan
21.01.2009, 08:49
epeydir açılan konular içerisinde en mantıklı konu açılmış, bravo
evet çağımızın sorunu bizdede giderek yaygınlaşıyor her sorununu masabaşında bilgisayarda 20 inç bir ekran bir mous, bir basit web camle düyaya bakıp dünyanın tüm sorunlarını çözeceğini sanmak yanlış bence, tüm dünya sorunları burada çözülemeyeceği gibi dünyevi sorunlarımızda burada çözülemez arkadaşlar, elbette burada tanışılıp konuşulur, fikir alış verişinde bulunulur ama aşk gibi insana has bir duyguyu, tenleri ilgilendiren canları sesleri bakışmaları ilgileniren birşey burada olmaz ancak vesile olabilir diye düşünüyorum, internet bağımlılığı diye artık bir hastalık var, 13- 14 yaşında internet canavarı obez nesiller yetişiyor artık bakkala gidip ekmek alamayan tipler bunlar, iki kelime başkasıyla dışarda konuşamayan iki kişiyle tanışmayan tanışamayan a sosyal yaratıklar artıyor , herkes dikkatli olmalı bu konuda, evet sanal tanışma olabilir ama sanalda aşk olmaz son söz,
geçen bir laf duydum , aileni dinini, yaşadığın şehri sen doğmadan seçme şansın yok ama bir tek seçme şansın eşin ve çocuklarının annesi babası olacağından bu ilahi seçimi doğru yapmak için sanal yeterli değil, doğru değil, çıkıp gezip , flört edip iyice tanımadan evlenenler bir yılı zor getiriyor artık, hele bu ekonomik sıkıntılarda bırak bir yılı bir kaç yıllık evlilikler bile yıkılabiliyor bir anda, ki bazan tek çocuklu çok ayrılmış insan var, çok hayatlar paramprça,
bir kerecik seçme şansın olduğun şeyi sanala emanet edersen gerçek hayatta sanal kalırsın

altuntas58
21.01.2009, 08:56
evet çağımızın sorunu bizdede giderek yaygınlaşıyor her sorununu masabaşında bilgisayarda 20 inç bir ekran bir mous, bir basit web camle düyaya bakıp dünyanın tüm sorunlarını çözeceğini sanmak yanlış bence, tüm dünya sorunları burada çözülemeyeceği gibi dünyevi sorunlarımızda burada çözülemez arkadaşlar, elbette burada tanışılıp konuşulur, fikir alış verişinde bulunulur ama aşk gibi insana has bir duyguyu, tenleri ilgilendiren canları sesleri bakışmaları ilgileniren birşey burada olmaz ancak vesile olabilir diye düşünüyorum, internet bağımlılığı diye artık bir hastalık var, 13- 14 yaşında internet canavarı obez nesiller yetişiyor artık bakkala gidip ekmek alamayan tipler bunlar, iki kelime başkasıyla dışarda konuşamayan iki kişiyle tanışmayan tanışamayan a sosyal yaratıklar artıyor , herkes dikkatli olmalı bu konuda, evet sanal tanışma olabilir ama sanalda aşk olmaz son söz,
geçen bir laf duydum , aileni dinini, yaşadığın şehri sen doğmadan seçme şansın yok ama bir tek seçme şansın eşin ve çocuklarının annesi babası olacağından bu ilahi seçimi doğru yapmak için sanal yeterli değil, doğru değil, çıkıp gezip , flört edip iyice tanımadan evlenenler bir yılı zor getiriyor artık, hele bu ekonomik sıkıntılarda bırak bir yılı bir kaç yıllık evlilikler bile yıkılabiliyor bir anda, ki bazan tek çocuklu çok ayrılmış insan var, çok hayatlar paramprça,
bir kerecik seçme şansın olduğun şeyi sanala emanet edersen gerçek hayatta sanal kalırsın

Abircan kardeşimin tespitlerine katılmamak mümkün değil paylaşımınız için sağol

kadir20
21.01.2009, 10:04

valla ne güzel siir gibi yazmissin,eline yüregine saglik,ama bizim millet yine anlamaz,at gözlüklerini takmislar bi kere.

harbikiz58
21.01.2009, 10:25
abircan abimiz güzel yazmis , diyecek bir sözüm yok ona.
belki dogru bulmuyorsunuz ama var bunu heryerde görüyor ve duyuyoruz
sanal alemde tanisip ve görüsen sonrada evlenen insanlar cok ,ha simdi sen diyeceksinki sanalda tanisanlarin ve evlenenler yuvalari uzun sürmüyor ,
yalniz artik dikat ettiyseniz bosanalar gittikce cogaliyor ve bunlarin cogunluda normal hayatta görüsüp tanisanlar oluyor
uzun lafin kisasi ,rabbim herkezi hayirli insanlarla tanistirmayi nasip eylesin
büyük lokma ye ama büyük söz konusma , derim ben
selametle a.e.o

kadir20
21.01.2009, 10:32
ben bu konuda büyük konusuyorum!yalan bi aska yelken acmam,adi üstünde sanal,yani yalan alem

Dilsad Hatun
21.01.2009, 10:34
ben bu konuda büyük konusuyorum!yalan bi aska yelken acmam,adi üstünde sanal,yani yalan alem

O zaman sanal alemde hersey yalan ! arkadaslik dostluk abi abla gibi gordumuz insanlar yalan oluyor ? Sanal gercege dönüsen cok asklar var bence karamsar olmamak gerek ...

harbikiz58
21.01.2009, 10:42
bende militan kardesime katiliyorum
mademsanal alem diyorsunuz yalan diyorsunuz
budami yalan paylasdigin seyler , arkadasligindami yalan oluyor ;)

hicbir zaman ,yokk o olmaz bu olmaz demeyeceksin,
rabbimden baska kimse bilemez senin yok olmaz dedigin anda öyle birsey olurki sen bile dersin keske büyük konusmasaymisim

kadir20
21.01.2009, 10:43
O zaman sanal alemde hersey yalan ! arkadaslik dostluk abi abla gibi gordumuz insanlar yalan oluyor ? Sanal gercege dönüsen cok asklar var bence karamsar olmamak gerek ...

burda herseyin yüzde yüz dogru konusulduguna inaniyormusun?abi abla olayi baska bi konu orada samimi bi bag var,ama ask olayinda karsilikli birbirlerini ayarlamak icin cogunlukla yalan söyleniyo,bu gercegide herkes biliyo ama kimsenin isine gelmedigi icinde söylemiyor.Ask olsunda nasil olursa olsun diyolar.

Dilsad Hatun
21.01.2009, 10:51
burda herseyin yüzde yüz dogru konusulduguna inaniyormusun?abi abla olayi baska bi konu orada samimi bi bag var,ama ask olayinda karsilikli birbirlerini ayarlamak icin cogunlukla yalan söyleniyo,bu gercegide herkes biliyo ama kimsenin isine gelmedigi icinde söylemiyor.Ask olsunda nasil olursa olsun diyolar.

Iste bu mantikla davrananlar yuzunden sanal da yasanan asklari genellememek lazim. Sanal ask dediginiz sadece webcam yada telden gorusmek oluyorsa tabi buna biraz inanmak zor ama tanisipda gercek hayatta gorusenlerden cok ...Abi yada abla olayinda samimi bir bag varsa askda neden olmasin ? Yeterki dogru duzgun biri olsun karsindaki , simdi bunu nasil anlican diye sorarsan zaten ask 5 dk da olunmuyor , hersey zamanla ....

harbikiz58
21.01.2009, 10:51

kadir yapma allah askina herkez hayatin askdan ibaret olamdigini cok iyi biliyor !!!
ask olsa neyazar olmasa ne yazar , hersey ask degil
sen ne dersen de kardesim oluyor iste ;)

harbikiz58
21.01.2009, 10:53
Iste bu mantikla davrananlar yuzunden sanal da yasanan asklari genellememek lazim. Sanal ask dediginiz sadece webcam yada telden gorusmek oluyorsa tabi buna biraz inanmak zor ama tanisipda gercek hayatta gorusenlerden cok ...Abi yada abla olayinda samimi bir bag varsa askda neden olmasin ? Yeterki dogru duzgun biri olsun karsindaki , simdi bunu nasil anlican diye sorarsan zaten ask 5 dk da olunmuyor , hersey zamanla ....

aynen öyle gönüldasim ;)
sana katiliyorum

kadir20
21.01.2009, 17:22
gözün canli olarak görmesi sart,gercek hayatta iki kelimeyi biraraya getirip söyleyemeyen sanalda sair oluyor karsidakide hemen kaniyo bisey zannediyo,burdaki herkeste biliyorki mantiksal olarak böyle bisey mümkün degil ama islerine öbür türlü geödigi icin olur deniyo.

sivassporlukiz
21.01.2009, 17:26
yalan alem diyenlere : ne isiniz var yalan alemse ? hic gelmeyin ozaman. yalan diyorsaniz sizde yalansiniz !!!

kadir20
21.01.2009, 17:32
yalan alem diyenlere : ne isiniz var yalan alemse ? hic gelmeyin ozaman. yalan diyorsaniz sizde yalansiniz !!!

yalan tabii!vakit gecirneye giriyorum buraya,gönül isine degil!sen gercekmisin simdi,ben gözümle görmedigim seyin gercek olduguna inanmam,

sivassporlukiz
21.01.2009, 17:37
yalan tabii!vakit gecirneye giriyorum buraya,gönül isine degil!sen gercekmisin simdi,ben gözümle görmedigim seyin gercek olduguna inanmam,

niye zamanini yalan olan seyle geciriyorsun ? bosa vakit harcamaaa :mad::confused::confused::conf used:

kadir20
21.01.2009, 17:39
millete mantikli bisey anlatmak yaramiyo,nerde imkansiz gereksiz bisey var hemen atliyo!bunun yüzünden gelisemiyoruz zaten,kim nerde ne yasarsa yasasin bana ne,dogruyu söyleyen dokuz köyden kovulurmus zaten.

sivassporlukiz
21.01.2009, 17:44
millete mantikli bisey anlatmak yaramiyo,nerde imkansiz gereksiz bisey var hemen atliyo!bunun yüzünden gelisemiyoruz zaten,kim nerde ne yasarsa yasasin bana ne,dogruyu söyleyen dokuz köyden kovulurmus zaten.

dogru olduguna sen inaniyorsun kadir.herkesin baska fikirleri var bu konu hakkinda.herkes baska birsey düsünüyor.sanki %100 dogru senin dedigin!!!
kac kisi var netten tanisarak evlenen

kadir20
21.01.2009, 17:57
dogru olduguna sen inaniyorsun kadir.herkesin baska fikirleri var bu konu hakkinda.herkes baska birsey düsünüyor.sanki %100 dogru senin dedigin!!!
kac kisi var netten tanisarak evlenen

evet cok var netten tanisip,evlenen ve hemen bosanan.

sivassporlukiz
21.01.2009, 18:09
evet cok var netten tanisip,evlenen ve hemen bosanan.

yoo benim bildiklerim gayet mutlu.ya bu konuyu tartis tartis bitmezz...

kasparix
21.01.2009, 18:13
boş beleş inan olmayın ya...aşık olan olsun olmayan olmasın neyi tartişionuz uşaklar...

HaKaaN
22.01.2009, 10:01

kadir sana katılıyorum arkadaşım ben bir ara inanmıştım gerçek aşk olur diye fakat hatamı anladım hemen vazgeçtim...sanalda sadece arkadaşlık olur aşk diye birşey olmaz .....olsada sonu olmaz

sivassporlukiz
01.02.2009, 19:57
imkansiz birseymi yani ????
imkansiz diye birsey yokdur...eger gönülden istiyorsaniz olur.neden olmasin ?

titizyiğido
01.02.2009, 21:00
imkansiz birseymi yani ????
imkansiz diye birsey yokdur...eger gönülden istiyorsaniz olur.neden olmasin ?

EVET OLUR VE İKİ BİLEMEDİN ÜÇ GÜN SONRA BİTER......................... .....

sivassporlukiz
01.02.2009, 21:35
EVET OLUR VE İKİ BİLEMEDİN ÜÇ GÜN SONRA BİTER......................... .....

nasil bu kadar emin konusuyorsun ?
bir kanitin varmi ?
su yüzden biter diye bir sebebin varmi ?

bulutum58
01.02.2009, 21:50
vaybe soze bak :D sivassporlu kız ve bu ımza hec uymamıs :D

sivassporlukiz
01.02.2009, 21:53
vaybe soze bak :D sivassporlu kız ve bu ımza hec uymamıs :D

hangi söze ? ve ne imzasi ?

goramaz
01.02.2009, 21:59
gerçek hayatta aşk var mı i sanalda olsun

ramazan_d
01.02.2009, 23:49
sanal ortama inanıyorum ama karşımdaki insana güven duygusu sıfırrrrr

...Kangallı...
03.02.2009, 15:09
Olabilirde, olmayabilirde :)

ErdalGüler
03.02.2009, 15:16
sanal alemde insan her türlü yalanı rahatlıkla söyleyebilir istisnalar dışında gerçek aşk olmaz olsada istisnadan öteye geçemez...

YaReN
03.02.2009, 15:26
belki delilik belki ahmaklık,devamı gelir yada gelmez ama oluyoo neden olmasın bence...
:(:(

seva
03.02.2009, 22:21
sanal aşk dedikleri

Sanal aşk dedikleri
Ne ismi, ne adresi belli
İş, okul, sorma sakın mesleğini
Kesinkes üniversiteli

Atar bir isim, der ismim Ali
Yaşını da doğru sözlemez ki
Yirmi beşindedir her dem, olsa da elli
Acaba bekar mıdır, evli mi
Bekarım diyecek tabi ki
Olsa da torun sahibi

Dostça başlar herşey önceleri, sizli bizli
Başbaşa kalınca kaçınılmaz sevda sözleri
Canısı, aşkısı,göz görmez başka kimseleri
Aşık olursun sözlerine, o birtanesi
En güzelidir şaşı da olsa gözleri

Belki de kaba saba biri, bilemezsin ki
Görmek istersin şeklini, şemalini
Gönderir katalogtan bir mankenin resmini
Ateş düşer yüreğe bir kere, neylemeli

O'da sever ALLAH için, dört eder iki kere iki
Gün gelir kesilir ses soluk, acaba nerdedir ki
Her gece yanındayken, yoktur artık eseri
O şimdi, yepyeni nik'li

Tümüyle değiştirmiş kimliğini
Sen günlerce bekle gelir belki
Uğrar arada sana da canı istedimi
Atar bir sürü geçersiz bahaneleri

Bilirsin, yalandır her kelimesi
Yine anlatır bir sürü aşk hikayeleri
Seninleyken bile başka masada aklı fikri
Ya mesaj yazar ya, açmıştır msn'i

Sakın ha sakın sitem etmemeli
Anında vurur en iğneli sözleri
Ah sanal alem ah, sana ne demeli
Seninle yaşanıyor aşk'ların en güzeli

Acılar senden gelir bal kaymak misali
Her tatlı söz bozduruyor tüm tövbeleri
Kimin eli kimin cebinde belli değil ki
Bu gün sen, yarın gelecek başka birileri
Senin de ondan farkın ne ki

Aşk böyle değildi, kim icat etti ekranda sevmeleri
Ah sanal alem ah, sana ne demeli
Kabul eyle sitemlerimizi.

ramazan_d
03.02.2009, 23:03
ne yaşar nede yaşamaz olsada pek sıcak bakmıyoruzz bu gibi sanal alemde

seva
04.02.2009, 17:52
Çoooooooook komiksinizzzzzzzzz!!!!!!!!!!!! !!!!!!! :) :) :) :)

resmen yalan söylüyosunuz hepinizin vardır birer tanee :) :)

0o0_KaLeLİ_0o0
04.02.2009, 19:19
olabilir ama hiç onaylamıyorum :)

sivassporlukiz
04.02.2009, 19:21
belki delilik belki ahmaklık,devamı gelir yada gelmez ama oluyoo neden olmasın bence...
:(:(

sana katiliyorum arkadasim....oluyor...!!!
herkes sizin anlattiginiz kadar kötü ve ya yalanci degil bence....

Dilsad Hatun
05.02.2009, 10:53
sana katiliyorum arkadasim....oluyor...!!!
herkes sizin anlattiginiz kadar kötü ve ya yalanci degil bence....

sevdim Pismanim olmaz ...diyenlerin cogunun karsina iki yuzlu sahtekar biri cikti(buna eminim) diye genelleme yapmak ne kadar dogru ki ? Olmaz diye bir kanun yok herkez istedigini yasar ,gercek hayatta o kadar kötü insan varki hepsini sanal aleme malum etmek yanlis bence :rolleyes:

gezgin_58
05.02.2009, 13:57
suudı arabıstanda calısırken nette faslı bır bayanla tanısmıstım sımdı hafta sonları gorusuyoruz ask yok ama dosluk var ask konusu benı bozar olurmu onuda bılmem ama guzel dostluklar kurabılıyor

sarissa_58
13.02.2009, 01:39
tek aşk Sivasspor :)

" SEvdalarını Tribun ve Otobus koltuklarında Yasayanlar "

ERTAN0082
13.02.2009, 21:35
gerçek alem kalmadı ki zaten her geçen günde dahada sanallaştığımıza göre

ERTAN0082
13.02.2009, 21:36
aslında çok sevmiştim ikimizi
TARİFSİZ AŞK SİVASSPORUM

ERTAN0082
13.02.2009, 21:37
MİLLET İNTERNET ORTAMINDA EVLENİYOR ARTIK KIZINI BABASINDAN MSN DE İSTİYOR

seva
16.02.2009, 09:44
Sanal aşk!..
Aradığımı buldum galiba!
Hem de,sanal sandığım Hakikat penceresinde...
O bilmiyor,bilmesin!
O bilecek diye, Aşk olmazdı,zaten bu alemde...
Benim duygularım,hissettiklerim
Yalnızlığımın çöllerine,
Serin bulutlarıyla,mutluluk gölgesi oldu...
Bu,benim gibi Yürekten sevene yeter...
Aşkım,aşkım Aşığım,aşığım sana diye, Haykırasım geliyor...
Ama, Amalı,engeller Everest''teki çukurları bile,aratmıyor!
Yasak,yasak bu aşk!
Sonra,elalem ne der,
Ayıp,günah hiç olur mu?
Evli-barklı,çoluk çocuk sahibi İnsan,sever mi?
Sevmez tabii,o''nda kalp yok!
Yok!Çok kötü Unutun bu aşkı,
Eşinizi sevin, Çocuklarınızı düşünün...
İşte, İçinde yaşadığımız dar kalıplar!
Gel de,aşkı yaşa Mümkün mü?
Bu toplumda,yasakları aşmak, Sevdiğinle,adam gibi yaşamak...
O''nlar,o birileri Bize verir talkımı Kendileri yer,salkımı!
Riyakarca,yaparlar kaçamak!
Erkeksen,çık ortaya haykır
Erkekçe,mertçe Seviyor,seviliyorum...
Çok zor,çok ama çok zor!..
Medeni insan nerde? Al karşına konuş,olmuyor
Bu birliktelik yürümüyor, Çok zor, çok ama çok zor!..
Yine,herkesler gibi, Mutluluk oyununa,devam...
Tüm,mutsuzluğumuza rağmen,
Bir,ömür törpüsünün Keskin dişlerine,karşı duramadan...
Haysiyetsizce,onursuzca Kaçak aşkları yaşamadan...
İçimde oluşan,sevgi fidanlarını Sulayamadan...
Yaşamak...
Ah!Ağır geliyor, Ağırıma gidiyor...
Bedenim, Ruhuma fazlalık ediyor!!!
Kurtulmanın yolu yok, Yok,bende biliyorum...
Yine,yinede sevmek Sevmek ve sevilmek istiyorum...
İhanete sapmadan, Alçakca aldatmadan Kurtulmak,istiyorum...
Bu fani dünyadan, Yolcu olarak,geçerken
Habil''le-Kabil olmayalım,diyorum...
Yüce Mevlam''In,verdiği nimetlerden
Aşktan,sevgiden
Karanfilden,gülden Dolu,dolu faydalanalım,diyorum...
Hep,ama hep İçimdeki uhdeleri gerçekleştirmek,istiyorum...
Sen''le,seninle AHU GÖZLÜM...
Çok zor,çok ama çok zor,biliyorum...
Bir yanda çoluk çocuk,
Toplum,baskıları Eş-dost,yakın akrabalar...
Beri yanda, AÇ RUHLAR SEVGİ YOKSUNU,FUKARALAR...
Bu,şiiri okuyan sen
Sen bile,kınayacaksın biliyorum...
Unutma!
Şairlerin,pervasızlığı olmasa;
AMA OLAN RUHLAR,
Doyuma ulaşabilecekleri KAYNAĞI BULAMAZLAR!!!

alın size sanal aşk :D

altuntas58
16.02.2009, 10:26
aşk bu aşk!
kimine göre sadece kelime de olan aşk!

barikat58
18.02.2009, 15:36
biz türkler için zaman ve mekan önemli değildir.çogu zaman kişi bile önemli değildir :D:D

goramaz
19.02.2009, 12:32
barikat kitabın ortasından konuşmuşsun yine

gezgin_58
19.02.2009, 14:17
ask bu ask heryerde olur yasayan bılır

Amarilis
19.02.2009, 14:34
Göz temasının olmadığı her ilişkiden korkarım. Sanalda başlayan dostluklarımı sınamak için bile, onlarla karşılaşmayı ve bunu sık sık yaptıktan sonra karar vermeyi seviyorum.

seva
21.02.2009, 21:23
Yaşanılanı terk edileni ve evlilikle sonuçlananı hepsi var bu sanal dünya da... Aşk nedir? Diye şöyle bir düşündüğümde hemen aklıma “Evlilik aşk’ı öldürüyor” paradoks’u gelir. Hemen akabinde “Romeo ve Juliet”,”Ferhat ve Şirin” izler bu düşüncemi. Hep bir ulaşılamazlık, hep bir kavuşamazlık barındırır yaşanmış büyük aşklar. Düşünürüm ki onların efsanesi kavuşamazlıklarından geliyordur belki de. Anlarım sonunda aşk’ın var olması, yaşanması için yan yana olma gereği yoktur.

Sürekli sınanan ilişki ve kaybedilme korkusu varsa aşk devam edebilmektedir.

Gerçek hayatta yaşamaya başlayacağımız bir ilişkide aşk’a giden yol muhtemelen şöyledir. İlk olarak karakter olarak tanımamamızın normal olduğu birisinin dış görünüşünden hoşlanmak devamında ona açılmak ve birbiri ardına süregelen buluşmalar ki çoğunda birbirini tanımaya ve anlamaya en çok yarayacak yöntem olan sohbet’in en az hatta hiç olmadığı buluşmalar…

Bu nokta da çıkış aranabilir fakat sohbet edilemeyen ve tek paylaşılan şeyin fiziksel görüntüden alınan haz olduğu bir duygu yoğunluğunun adı asla aşk olamaz. Bu ilişki de sonuç evlilikte olsa asıl sonuç; ya mutsuz bir evlilik yâda boşanma olacaktır.

Düşünün! Sevdiğiniz kişiyle paylaşabildiğiniz tek zevk onun fiziksel görünümünden aldığınız zevk ve evlendiniz. İnsanoğlu yaşlanan bir canlı olduğundandır ki o görünüm bozulduğunda artık evli olduğunuz kişiyle paylaştığınız tek zevk olan şey de elinizden uçup gitmiş olacaktır.

Oysa ki; sohbet edilebilir ve her konuda paylaşımınızın olduğu, anladığınız ve onun düşüncülerine ve karakterine aşık olduğunuz bir eş ile evliliğiniz yaşlansanız da devam ediyor olacak ve üstelik insanın yaşlandığında en çok ihtiyacı olan bir şeyler paylaşabildiği kişi gereksinimi sizin tam yanınızda oturuyor olacaktır ve tabi aşkınızda yanınızda…

Sanal aşk’ın başlangıç noktasına bakarsak sohbet’in ve dolayısıyla ortaya çıkacak düşüncülerin, karakterin oluşturduğu dış görünümden bağımsız bir aşk’ın var olabilme savaşıdır.

Sanal Aşk’ın gerçek hayatta yaşadığımız aşktan tek eksik gibi görünen yönü aslında gerçek bir aşkta pek de önemli olmayan aşkına dokunamamaktır, öpememektir, sarılamamaktır ve hatta sevişememektir. Gerçek bir aşkta âşık olmuş herkes bilir ki bunların yeri sınırlıdır ve Romantizm ön plandadır, maddi temas daha geri plandadır. Bununla beraber dokunmak, öpüşmek, sarılmak ve sevişmekte aşk’ın içindedir bu da reddedilemez.

Sonuç olarak aşk bencildir. İki kişilik bir bencilliktir bu. Dokunamamak sevdiğine aşk’ı körükler. Sanal da olsa “AŞK” aşk’tır. Gerçeğine oranla körüklenen bir duygudur hem de.

“Sanal Aşk” ;Ruhların seviştiği nokta’nın ta kendisidir!

Kardelencicegi
21.02.2009, 22:36
Asklar zaten sanal oldu günümüzde,
evlilikler en fazla 3 ay sürüyor maalesef :(

özdemir
21.02.2009, 22:46
olmaz. olmaz demeyin arkadaşlar
burası türkiye burda herşey olur
bir gün sizinde başınıza gelebilir...

seva
25.02.2009, 11:48
olmaz. olmaz demeyin arkadaşlar
burası türkiye burda herşey olur
bir gün sizinde başınıza gelebilir...

dün gördük esra ceyhan programında aslında ben düşündümde insanların güven duygusunda var sorun

fatoş_yvz
25.02.2009, 11:57
hayat bu kime ne zaman nerde ne sunucagı biLinmez.....

seva
25.02.2009, 12:01
hayat bu kime ne zaman nerde ne sunucagı biLinmez.....

çoğu kötü sonuçlanıyor nedense..

fatoş_yvz
25.02.2009, 12:03
çoğu kötü sonuçlanıyor nedense..

geneLde öyLe abLacım:(

barikat58
25.02.2009, 12:05
tecrübeler konuşuyor heyt bea :D

ebubekir çakmak
25.02.2009, 12:06
allah allahhhh barikat yine yaptın beeeeeeee

Cley
26.02.2009, 18:08
Sanal alemde aşkın demosunu bulabilirsiniz :)

seva
26.02.2009, 19:09
sanal alemde mantık ön planda olmalı her sorulan soruya cevap verilmemeli seviyeli olmalı kesinlikle özel konulara girilmemeli özel konulara giren kişilere fırsat verilmemeli sanal da gerçekçi olunmamalı tabi resmi siteler dişinda fazla vakit geçirmemeli sanalı hiç ciddiyette alınmamalı çünkü olan ciddiye alanlara oluyor dikkat edilmeli evet benim tecrübelerime dayanarak önerilerim bunlar...

besyo_cu
27.02.2009, 13:59
Ortam sanal ama bizler gerceğiz.

Aşk tan bahsedilecekse yada sanalda aşk olacaksa nasıl bir ortamda tanışıldıgı önemli chat yada arkadaşlık sitelerinde oluşan aşk zaten aşk değildir. Ancak paylaşım formu yada sitemiz gibi sitelerde neden olmasın sanalda ki herkes kötüdür yada aşık olmaya değecek kiş iolmaz diye bir kayde mi var ?

gezgin_58
27.02.2009, 14:06
bence olabılır neden olmasın

Kardelencicegi
01.03.2009, 15:38
Bence olmaz. olsada sanaldan öteye gitmez............
Tabiki bu benim fikrim.....
aksini idda edenlere saygim var :)

deryalım
01.03.2009, 23:59
ilk başta olmaz dedim.gerçek hayatta bile yaşanamayan aşk sanalda hiç olmaz diye düşünüyordum.yazılanları okuyunca olabilme ihtimalinide düşündüm...
ama benim fikrim hala olmaz...

seva
02.03.2009, 02:56
TeknoLji Dedim BiLgisayar ALdim
Oda Yetmedi Internete BagLandim
Pc PersonaL Computer Demekmi$ AnLadim
Web Sayfasi HazirLamiya Ba$Ladim...

Arkada$ Dedi Chat Denen Bisiy Var
Kar$inda MiLyonLarca Insan Var
Arada Çiksada Bir Kaç Davar
Bu ALemde Çok $ey Var...

BuLdum Bir xxx YükLedim BiLgisayara
I$in Yoksa KanaL KanaL KIz Ara
Yaki$ikLiyim Diye Gelde AnLat BunLara
Fotorafda Yokki Göndereyim InansinLar Inansin Bana...

Sonunda BuLdum Bir Kiz Inandi Bana
OLmu$um Gözünde Bir Numara
Ben OLdum Mecnun o OLdu LeyLa
Bu A$k Bitmez Dedim Gitsene Mezara...

A$kim Için Gece Gündüz BekLedim
BeLki Gün Gelir EvLeniriz Dedim*
Telefonumu Verdim Aramasini BekLedim
Gün GeLdi GAY OLdugunu Ögrendim...

LeyLa DEdigim Çikti Kerem
Bundan Sonra Ben NeyLerem
Utanmadan YoLLami$ Bir de Resim
Bu CHAT ten Kaçyi Hevesim...

Arkada$Lar GüLsün Dursun
Ben Ugruna Yedigim BanLara Yanarim
Zaten OLsaydi Birazcik $ansim*
SanaL ALemde OP (@) OLarak Dogardim
BeLki Bir ALman Bir IngiLiz TavLardim...

GeL Zaman Git Zaman Bir Kiz BuLdum
TeLefon Açtim Sesini Duydum
Resmini Görünce HavaLara Uçtum
Busefer IRCyi Gözünden Vurdum...

Yine Bir Gün CHat Yaparken
GizLiden Bir HAcker Bizi DinLerken
YoLLami$ Adina Telefonunu
Bir Gün Sonra ALdi ELLimden Yawrumu...

Ihanet Kirdi Umudumu
Nickini Gördükce Bükerim Boynumu
HaLbuyki Onun Için bozmu$tum
KLavyemin A-$-K-I ve M Tu$unu...

Gün GeLdi Op OLdum (@)
Chat I$ini Hayre Yordum
Kimmi$ o Hacker Onuda BuLdum
BiLgisayarina FORMATI Koydum...

TerKeden A$kim Döndü Geri
GeLir GeLmez Voice (+) Istedi
Meger Gözü Op (@) Umdaymi$
Arkada$a SöyLedim Hemen KickLedi...

Oysaki Ne Çok Sevmi$tim
A$kindan Web SayfaLarina Dü$mü$tüm
ArtaLana Resmini Koymu$tum
BeLki Inanmazsin Ama
Hatta Ve Hatta Ip Numarami EzberLemi$tim...
*alıntı*

seva
05.03.2009, 19:37
SANALmıydın sevdiğim...? Buz gibi bir ekranda sıcak bir merhabaydın sen, en gerçekten daha gerçektin. Rotasını, klavyeye dokunan parmaklarımızın çizdiği yolculukta aynı durakta karsılaştık biz. Sıcacık bir merhabaydın sen buz bir ekranda. Yalnızdık, yolu yok yalnızdık, bir şekilde yalnız. Gerçek yaşam içindeki sanallığımızdan kaçıp, sanal yaşamdaki gerçekliğe soyunmamış mıydık cebimizdeki yalnızlık ağırlaşınca. Sonra çıplaklığımıza kelimelerimizi giyinmemiş miydik! Açıp tüm gizlerimizin önünü, istediğimizce özgür, dilediğimizce deli, yaşayamadığımızca çocuk, inandığımızca kendimiz, nasıl aktık birbirimize zaman içinde, kol bulmuş nehirler gibi.

Söylenememiş biriktirdiklerimizi, kırılmış umutlarımızı, bedeli ödenmiş vakitlerimizin bıraktığı fermanı, yitirdiklerimizi sormadık mı, anlatmadık mı birbirimize güvenerek!

En gülünmeyecek şeylere bile gülmedik mi çocuklar gibi bir masalın içinde kahkahalarla, haytaca, tüm günün ciddiliğini fırlatıp bir kenara!
SANALmıydın sevdiğim...? Buz gibi bir ekranda sıcak bir merhabaydın sen, en gerçekten daha gerçektin. Rotasını, klavyeye dokunan parmaklarımızın çizdiği yolculukta aynı durakta karsılaştık biz. Sıcacık bir merhabaydın sen buz bir ekranda. Yalnızdık, yolu yok yalnızdık, bir şekilde yalnız. Gerçek yaşam içindeki sanallığımızdan kaçıp, sanal yaşamdaki gerçekliğe soyunmamış mıydık cebimizdeki yalnızlık ağırlaşınca. Sonra çıplaklığımıza kelimelerimizi giyinmemiş miydik! Açıp tüm gizlerimizin önünü, istediğimizce özgür, dilediğimizce deli, yaşayamadığımızca çocuk, inandığımızca kendimiz, nasıl aktık birbirimize zaman içinde, kol bulmuş nehirler gibi.

Söylenememiş biriktirdiklerimizi, kırılmış umutlarımızı, bedeli ödenmiş vakitlerimizin bıraktığı fermanı, yitirdiklerimizi sormadık mı, anlatmadık mı birbirimize güvenerek!

En gülünmeyecek şeylere bile gülmedik mi çocuklar gibi bir masalın içinde kahkahalarla, haytaca, tüm günün ciddiliğini fırlatıp bir kenara!

Olabildiğimizce özgür, kırabildiğimizce rahat, umursamazca katı, tüm öfkemizle, yığılan isyanlarımızın hırsını çıkarmadık mı birbirimizden, başka bir hayattan toplayıp getirdiğimiz nefretlerimizle sessiz harflerde avaz avaz bağırmadık mi?seviyorum herseye ragmen, yalan olan gercege ragmen!! .

--------------------------------------------------------------------------------

Olabildiğimizce özgür, kırabildiğimizce rahat, umursamazca katı, tüm öfkemizle, yığılan isyanlarımızın hırsını çıkarmadık mı birbirimizden, başka bir hayattan toplayıp getirdiğimiz nefretlerimizle sessiz harflerde avaz avaz bağırmadık mi?seviyorum herseye ragmen, yalan olan gercege ragmen!! .

barikat58
05.03.2009, 19:39
sanal aşk mektubuda güzelmiş :D sen neler biliyon neler buluyon seva :D

ogeday3358
05.03.2009, 19:54
hahaahaha super bir mektup:))

deniz kızı
10.03.2009, 14:53
olabilir de olmayabilir de kişinin yaklaşımına bağlı.benim bi arkadaşım sanal alemde tanıştı 1 yıl konuştu ve şu an nişanlı yaza düğünü var. ama mesela bana çok inandırıcı gelmemişti. şu an olabileceğine inanıyorum tabi.

goramaz
10.03.2009, 22:01
insan görmeden aşık olabilir mi....
yani pervane mum ışığını görmeden nasıl aşık olabilirdi ve o ateşte nasıl yanabilirdi..

gezgin_58
10.03.2009, 22:05
olur bal gibi olur isterseniz olur

goramaz
10.03.2009, 22:10
zihindeki aşk görmeden olablilir ama aşkın asıl otağı gönüldür göz görmeden gönül sever mi ki....

Kardelencicegi
10.03.2009, 22:11
Bencede olamaz. olanlarada hadi hayirlisi...........:)

goramaz
10.03.2009, 22:24
kardelen ablacım seni gördüğüme (okuduğuma) çok sevindim uzun zamandır kendimi forumda yalnız hissediyordum...
gelelim konuya...aşk ayrıdır sevgi ayrıdır..sanalda tanıdığınız insan ın kendini tanıttığı kadar tanırsınız muhtemelen iyi tanıtacaktır. ben üçkağıtçıyım yalancıyım diyecek değil ya...insan zamanla kedisine penceresindeki çiçeğe bile alışıyor bağlanıyor sanaldaki kişiye de böyle bağlanıyor ve seviyor insan.. ama asla aşk olamaz

Kardelencicegi
10.03.2009, 22:38
Tsk ederim goramaz bacim.
Bir kac gündür yogundum ve yoktum. ama hep aklimdaydiniz :) Inanin bende sizi özledim. Ve gördügüme cok sevindim...
Sonuna kadar hak veriyorum kimse ayranim eksi dermi ya:)
Kisi ekran arkasinda da ayni kisidir sanal diye kendince meydani bos bulup fazla atmasin. Sonra civ civler bile yemez :) ben yasliyim ya aklim ermiyor bu tür asklara. insan 40 yillik esini taniyamiyorki sanalda hemen birini tanisin. Temkinli olsunlar derim.

Kardelencicegi
10.03.2009, 22:51
Sahi ask varmi hem, cok geride cagin gerisinde kalmis ?
Varsa nicin sevenler sevdigine aci cektirir.?
Varsa insan Sevdigi kisiyi nasil döver.?
Varsa nicin sevdigi kisiyi öldürür.?
Varsa nicin sevdigi kisinin. ALLAHIN verdigi canini alir.?
Bir bunun cevabini verebilecekmi.?

goramaz
10.03.2009, 23:07
psikopatların aşkı olmaz ...

ramazan_d
11.03.2009, 23:06
sanal alemde gerçek aşk konusuna pek sıcak bakmıyorum çünkü bayanlar oyun oynadığını düşünüyorummm

sevgim 58
12.03.2009, 00:34
insan hic görmedigi kisye acik olur mu hic ??????????? bence olmaz ..................

sinan58_34
12.03.2009, 00:41
_________yorumsuz ______________

sevgim 58
12.03.2009, 00:43
_________yorumsuz ______________

cok güzel söyemlis kardesim............. vay be ................

seva
12.03.2009, 11:06
sanal aşk mektubuda güzelmiş :D sen neler biliyon neler buluyon seva :D

aslında internette bulduğum hoşuma gideni yazıyoruım Allah kimseye böyle acı ile sonuçlanan aşklar nasip etmesin :D:D

seva
12.03.2009, 11:07
Tsk ederim goramaz bacim.
Bir kac gündür yogundum ve yoktum. ama hep aklimdaydiniz :) Inanin bende sizi özledim. Ve gördügüme cok sevindim...
Sonuna kadar hak veriyorum kimse ayranim eksi dermi ya:)
Kisi ekran arkasinda da ayni kisidir sanal diye kendince meydani bos bulup fazla atmasin. Sonra civ civler bile yemez :) ben yasliyim ya aklim ermiyor bu tür asklara. insan 40 yillik esini taniyamiyorki sanalda hemen birini tanisin. Temkinli olsunlar derim.

onu sanalda aşık olanlara sormak lazım :D:D

seva
12.03.2009, 11:08
sanal alemde gerçek aşk konusuna pek sıcak bakmıyorum çünkü bayanlar oyun oynadığını düşünüyorummm

Sanalda karşındaki kişinin tutumuna bağlı :D

FatihCan
12.03.2009, 11:10
olmuyor yürümüyor arkadaşlar.................... ......

seva
12.03.2009, 11:12
insan hic görmedigi kisye acik olur mu hic ??????????? bence olmaz ..................
Evet insan aciz bir varlık herşeyi kolayca açabiliyor ama bu hiç görmediği biri olsun gördüğü biri olsun duygularına yeniliyor...

seva
12.03.2009, 11:33
olmuyor yürümüyor arkadaşlar.................... ......

örnek

Rizeli gencin sanal aşk dramı

Kız Kanada'da Vietnamlı, erkek Rize'de internette tanışıp evlendiler.
İnternet aracılığı ile tanışıp birbirlerini sevdikten sonra Rize'de evlenen işitme ve konuşma engelli Nazım Feyiz ile Vietnamlı Lientu Tran'ın mutluluğu drama dönüştü. Tran'ın çalıştığı Kanada'nın vize vermemesi üzerine Nazım Feyiz Rize'de kaldı.

Rize'deki bir ilköğretim okulunda memur olarak çalışan işitme ve konuşma engelli, Nazım Feyiz, 2 yıl önce kendisi gibi engelli olan Vietnam asıllı Kanada vatandaşı, bilgisayar programcısı Lientu Tran ile internet aracılığı ile tanıştı.

'Camfrog' adı verilen görüntülü 'chat programı' sayesinde el işaretleriyle anlaşan ikili, bir süre sonra birbirlerine aşık oldu ve evlenmeye karar verdi. Kanada'dan Rize'ye gelen Lientu Tran, 1 Aralık 2006 tarihinde Rize Ticaret ve Sanayi Odası Sosyal Tesisleri'nde yapılan düğünle, Nazım Feyiz ile dünya evine girdi. Çiftin nikahını Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı kıydı.

Düğünden sonra 1 hafta Rize'de kalan Lientu Tran, işi nedeniyle Kanada'ya döndü. Eşini de Kanada'ya aldırabilmek için uğraşan Tran, vize engeli ile karşı karşıya kaldı. Kanada'nın vize vermemesi üzerine Nazım Feyiz, Rize'de kaldı. Çift, 1 yılı aşkın süredir internet üzerinden görüşmeyi sürdürüyor. Lientu Tran işyerinde, Nazım Feyiz ise bir internet kafede bilgisayar başına geçerek birbirleri ile hasret gidermeye çalışıyor. İnternet ortamında birbirlerine sevgiler gönderen ve özlemlerini dile getiren çift, vize problemini aşarak birbirlerine kavuşacakları günü bekliyor.

Rize İşitme Engelliler Okulu tercümanı Teoman Öztürk aracılığı ile yaşadıklarını anlatan Nazım Feyiz, şöyle dedi: “Evlilik tarihinden 7 ay sonra Kanada'nın vize vermesini bekledik. Planlarımızı buna göre yapmıştık. Fakat eşim bir türlü bu işlemleri halledemedi. Bana 7 ay sonra bu işlerin biteceğini söylemişti, Aradan 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen vizeyi alıp bir türlü Kanada'ya gidemedim. Eşim de gelemedi. Devlet büyüklerinden yardım bekliyorum.”

İnternet aracılığı ile görüşmeye devam ettiklerini söyleyen Nazım Feyiz, “Ben gidemiyorum, eşim de gelemiyor. Çok üzülüyoruz. Ben eşimi çok seviyorum, ondan ayrı kalmak istemiyorum” diye konuştu.

Lientu Tran, ise işaret diliyle çok özlediği eşi Nazım Feyiz'e bir an önce kavuşmak istediğini söyledi.

Artvin'de işitme engelli genç, ''chat'' yaparken tanıştığı ve kendisi gibi engelli sevgilisini başkasının görücüye geleceğini öğrenmesi üzerine kaçırdı.
Artvin'de işitme engelli genç, ''chat'' yaparken tanıştığı ve kendisi gibi engelli sevgilisini başkasının görücüye geleceğini öğrenmesi üzerine kaçırdı. Gençler, Artvin Zihinsel Engelliler Derneği'nin düzenlediği düğünle evlendi.

örnek
Artvin'in Hopa ilçesinde oturan işitme engelli Şafak Bilgin (28), yaklaşık 6 ay önce internette ''chat'' yaparken, Artvin merkezde oturan işitme engelli Nazmiye Çelik (29) ile tanıştı.

Uzun süre internette yazışan ve cep telefonu aracılığıyla mesajlaşan gençler, birbirlerini severek evlenmeye karar verdi. Bilgin ailesi, Çelik ailesiyle görüşerek, Nazmiye Çelik'i, Şafak Bilgin'e istedi. Bu isteği olumlu karşılayan Çelik ailesi, düşünmek için süre istedi.

Bu sırada, Nazmiye Çelik'e başka bir görücü geleceğini duyan Şafak Bilgin, Çelik'i kaçırmaya karar verdi. Bir arkadaşının yardımıyla Hopa'dan otomobille yola çıkan Şafak Bilgin, kaçmak için sözleştiği Nazmiye Çelik'i alarak, ilçeye getirdi.

Geceyi bir akrabalarının evinde geçiren gençler, Artvin Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz'ün masrafları karşılamasıyla, Artvin Belediyesi düğün salonunda evlendi.

Her iki aile ve yakınlarının katıldığı düğünde oldukça mutlu oldukları gözlenen Bilgin ve Çelik, el işaretleriyle sık sık sohbet ettiler.

örnek

AŞK ENGEL VE MESAFE TANIMADI

Trabzon'un Maçka ilçesinde doğuştan engelli Yusuf Ay, internetten tanıştığı Tayvanlı Mei-Chan Whang'a aşık olunca genç kız ülkesini bırakarak Trabzon'a geldi.
Trabzon'un Maçka ilçesinde doğuştan engelli Yusuf Ay, internetten tanıştığı Tayvanlı Mei-Chan Whang'a aşık olunca genç kız ülkesini bırakarak Trabzon'a geldi.
Tayvan nere, Trabzon nere.
Aşk denizleri, dağları aştı.
Engel tanımadı.
Sevginin gücü, yine galip geldi.
Yusuf Ay, Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Armağan köyünde yaşıyor.
Doğuştan yürüme engelli.
Üstelik sağır ve dilsiz.
Hayata açılan tek pencere, işte bu bilgisayar.
6 ay önce internette Tayvanlı Mei-Chan Whang'la tanıştı.
O da sağır ve dilsizdi.
Günlerce, saatlerce süren sohbetleri oldu.
Kalplerinin uzaktan uzağa, birbirleri için attığını farkettiklerinde.
Yusuf hiç düşünmeden "Gel" dedi, Tayvanlı aşkına.
Mei-Chan Whang da tereddüt bile etmemiş Türkiye'ye gelmek için.
Tayvanlı gelin, bir daha da dönmemiş ülkesine.
Ayrılamamış; bırakamamış Yusuf'u.
Yusuf'un ailesi de çok sevmiş Tayvanlı gelinlerini.
Tayvanlı gelin, köyde Meryem ismiyle tanınıyor.
Yusuf ile Meryem şimdi evlilik için gün sayıyor.
Resmi nikah kıyılması için işlemleri başlatmışlar bile.
Kaynak : TGRT Haber

FatihCan
12.03.2009, 12:18
ben inanmıyorum sanalda aşklar yalandır...

çünkü sanalda ki insanalrtın %90 sanki maskeli baloya gidermiş gibi gerçek kimliklerini saklıyorlar.

nede olsa burası diyerek saklıyorlar gerçekliklerini.

bir çoğuna göre pc açılınca başlar pc kapanınca biter...

bu yüzden arkadaşlar sizlere tavsiyem duygularınıza hakim olun ve sanal dünyanın yalan insanlarına kanmayın.

seva
12.03.2009, 13:22
ben inanmıyorum sanalda aşklar yalandır...

çünkü sanalda ki insanalrtın %90 sanki maskeli baloya gidermiş gibi gerçek kimliklerini saklıyorlar.

nede olsa burası diyerek saklıyorlar gerçekliklerini.

bir çoğuna göre pc açılınca başlar pc kapanınca biter...

bu yüzden arkadaşlar sizlere tavsiyem duygularınıza hakim olun ve sanal dünyanın yalan insanlarına kanmayın.

inanmayabilirsin onlar inandı ama bende inanmıyordum bunları okuduktan sonra herşey oluyor hayatta olmaz dediğimiz şeylerin fazlasıyla oluyor bu iki kişinin iradesine bağlı kimi yalan söyler kimi söylemez gerçekte hayatta böyle ben çok duydum 16 17 yaşlarındaki kızlara evli olduğu halde yüzüne bekarım diye çıkan adamlar var bunların sanalda olmasıda daha bir normal bir kız bunu artık anlaması lazım ve güvenmemesi lazım her erkek baban gibi veya abin gibi değildir artık bunları anlaması lazım önde mantık olmalı bunu düşünmesi lazım..

Erkeklerinde anlaması lazımkli her istediğine yalanla ulaşılmaz :D

TUGBA_RANA
12.03.2009, 13:33
sanalda dikat etmek gerek tabi eğlencesine giren çok insan var çoğu aileninde yuvasının bu chat vs.. yıkıldığı görülmüştür.halada devam etmektedir.arkdaşımız dediği gibi kendini kötüleyecek değil kişi,sahtecilik fazlasıyla var doğru insan yok diyemeyiz.benimde tanıdığım bir kaç arkdaşım sanaldan tanışarak evlendi.mutlularda.
olaya farklı açıdan bakacak olursak görücü usulu evlilikler vardı önceden şimdi buda görücü usulu gibi bişeye dönüştü.Durumu sanaldan tanışarak evlenen yada evlenecek olan arkadaşlara mutluluklar...

seva
12.03.2009, 13:43
sanalda dikat etmek gerek tabi eğlencesine giren çok insan var çoğu aileninde yuvasının bu chat vs.. yıkıldığı görülmüştür.halada devam etmektedir.arkdaşımız dediği gibi kendini kötüleyecek değil kişi,sahtecilik fazlasıyla var doğru insan yok diyemeyiz.benimde tanıdığım bir kaç arkdaşım sanaldan tanışarak evlendi.mutlularda.
olaya farklı açıdan bakacak olursak görücü usulu evlilikler vardı önceden şimdi buda görücü usulu gibi bişeye dönüştü.Durumu sanaldan tanışarak evlenen yada evlenecek olan arkadaşlara mutluluklar...

ben düşündümde bazı insanların çoğu insanlardan aradığı kişiyi hissediyor tabi bazı insanlar diyorum işte onlardan bazılarıda verdiğim örneklerden görüyoruz..

Allah herkese sanalda olsun normalde olsun hayırlı kişilikler nasip eylesin ne diyelim bize normal gelmesede onlar için bi nevi heves diyelim..

gezgin_58
12.03.2009, 13:57
olur be neden olmasın denemedım ama sanırım denemek gereklı

TUGBA_RANA
12.03.2009, 14:00
ben düşündümde bazı insanların çoğu insanlardan aradığı kişiyi hissediyor tabi bazı insanlar diyorum işte onlardan bazılarıda verdiğim örneklerden görüyoruz..

Allah herkese sanalda olsun normalde olsun hayırlı kişilikler nasip eylesin ne diyelim bize normal gelmesede onlar için bi nevi heves diyelim..

seva çok güzel şeyler yazmışsın tbrk ederim.

FatihCan
12.03.2009, 14:02
inanmayabilirsin onlar inandı ama bende inanmıyordum bunları okuduktan sonra herşey oluyor hayatta olmaz dediğimiz şeylerin fazlasıyla oluyor bu iki kişinin iradesine bağlı kimi yalan söyler kimi söylemez gerçekte hayatta böyle ben çok duydum 16 17 yaşlarındaki kızlara evli olduğu halde yüzüne bekarım diye çıkan adamlar var bunların sanalda olmasıda daha bir normal bir kız bunu artık anlaması lazım ve güvenmemesi lazım her erkek baban gibi veya abin gibi değildir artık bunları anlaması lazım önde mantık olmalı bunu düşünmesi lazım..

Erkeklerinde anlaması lazımkli her istediğine yalanla ulaşılmaz :D

her ne olursa olsun ben sanalda ki insanlara güvenemiyorum hayatımıgeri kalan kısmını paylaşacağım insanı böylesi bir ortamda bulabileceğimi sanmıyorum :confused:

FatihCan
12.03.2009, 14:05
yani ellerini tutacan gözlerine bakacan.. sımsıkı sarılıp seni sewiyorum aşkım diyecen :) örnğn ben sivasta o istanbulda olmaz öyle kamera karşısında :D :D

goramaz
13.03.2009, 22:11
leyla ve mecnun gibi çoktan masal olmuş aşk....

baran_07
15.03.2009, 22:01
sanal alemde aşk olmaz aşk bu kadar basit olamaz..sevgi ile aşk arasında fark vardır..sanalda sevebilirsin belki ama aşık olamazsın..sanalda tanışıpta evlilik yapanların durumunuda böyle açıklayabiliriz..birbirlerini sevmişler demekki..ama aşık olamazlar..birde şöyle bir durum var,evlenen insanların hepsi birbirlerine aşık oluptamı evleniyor..eğer öyle ise o zaman mutlu aşkın varlığınıda kabul etmemiz gerekir ama böyle dediğimiz zamanda yine kendimizle çelişiyoruz, ki mutlu aşk yoktur diyenler çoğunlukta..yani sözün kısası sanalda aşk olmaz..

ramazan_d
18.03.2009, 15:43
mağlesef bazı sitelerde dalga geçiliyor onun için pek mantıklı değil sanal aleme

goramaz
18.03.2009, 15:51
ne aşk var ne mutlu sonlar
dört duvar yalnızlık var
gücün yetmez kaçmaya
hapsolunca yalnızlığa....

alyazmalim
20.03.2009, 15:16
olmaz tabii. erkeklere bir kac tavsiyede bulunacam sakin ha sakin asik olmayin sonra pisman olursunuz.. kizlarada gecerli tabii bu devirde kimseye inanmayacaksiniz.

altuntas58
22.03.2009, 15:35
Olabilirde olmaya bilirde bu kişilere bağlı

seva
22.03.2009, 23:21
sanal ortamda aşk yaşadğnı iddia eden kişi sadece egosunu tatmin ediyordur bazı kişilikliklerde

ama Yaşayana kadar olup olamayacağını bilemezsiniz.. Kesinlikle olmaz dersiniz, diğer gün başınıza geliverir. O yüzden büyük konuşmamak lazım.
İnsanların nasıl, nerede, ne şekilde tanıştıkları mühim değil bence. "O" kişi her an bir şekilde karşınıza çıkabilir, "yok canım bu şekilde olmaz" derseniz belki de o fırsatı kaçırırsınız. Sonuçta herşey 'hoşlanma' ile başlar, eğer birbirinizden etkilenirseniz, bütün gün onu düşündüğünüzü fark ederseniz, elini tutamasanız bile tuttuğunuzu düşünmek bile sizi heyecanlandırırsa.....

Kısacası bence ilişkiler sanal ortamda başlayabilir ve devamı da gelebilir. Aşk bu, kalıba sokulmaz ki

kasparix
22.03.2009, 23:59
dünyada bana göre sanal bi alem ona bakarsanız...napçaz şimdi....
meşru yollara gayri meşru yollardan gidilmez....her işi hayrlı olacak şeklde yönlendirmeliyiz..hiç değilse gayret etmeliyiz..ii niyetli temiz kalpli ve çok akılllı davranmalıyız ki şayet böyle bişeyde bulunulmuşsa derim...

seva
25.03.2009, 09:49
Biz seninle bir Chat Odası’nda karşılaştık ilk. Gözlerim kilitlendi nickine. Nickine kurban olayım dedim kendi kendime. Çıkamadım bir türlü. Nickin uzantısı oldu gözlerinin sanki. Hastası oldum ben kara puntolu nickinin.
“Hata raporu gönder” dedim, seni hata raporunla sevdim bir an, bil bunu. LCD ekran tam aşkımıza göre inceden; bir kuğu gibi. İnce ekranda kıvrılıp dolan ifadelerin beni daha bir bağladı sana. Bir yüz görümlük kamera açsan, hani perdenin ardından bir baksan?
Ah sevgili, sen en çok isim olarak kullanılanı sohbet odalarında. Benim nickim Toygar idi, tarla kuşu demek .(Inter net kuşu desek uyar.) Senin nickin Busem idi, öpücüğüm mealinde. Klavyeye dokunduğumda heyecanlanırım sana kavuşmanın evvelinde. İlk ekrana gelen masa üstümde sen, kapanışında sen bilgisayarımın. Bütün sayfalarında bir Word programının sen varsın, Excel de bir çizimsin, pover pointte bir sunumsun bana.
Sık kullananların içindesin, yüreğimin en sık kullanılanısın. Kapsama alanım içindesin 24 saat. Ola ki günün birinde düşersem hattan, bir daha göremezsem seni; beni bütün kanallarda ara. Serseri ve biçare bir halde o kanal senin, bu kanal benim dolaşan bir nick görürsen tıkla hemen. Bulamazsan beni, bekle. Bütün Busemlerin adını tıklayacağım sana ulaşmak adına. İlk kelimede ele verir kendini herkes . Kimse sana benzemez sanal prensesim. Kimse senin gibi yazamaz, kimse senin gibi tıklayamaz. Ben seni istiyorum, sana benzeyenleri değil. Yıkılsın sohbet odaları, kahrolsun sahte isimler. Format atılsın bütün yüreklere, ömrüme atılan tek format da sensin bil artık.
Konuştuklarımı kaydediyorum bir flaş belleğe. Belleğime atılan tek imzasın sen! Her daim yanımda olasın diye. Belleğim seninle dolu, hafızam seninle mutlu. E postam bir tek sana açık, bir tek sana. Bu aşkta deletelik bir şey yok inan.
Laptopum, Hard diskim, Modemim. Sörf yapmak istiyorum şiir kanallarında. Ümit Yaşar’ın: “Güllerin Ağladığı Bir Saat Vardır Hani” adlı şiirini yüksek sesle okumak istiyorum sanal sevgili. Bir satır aralığıyım. Puntom küçük harflerle 16, yazı karakterim times new roman ve koyu. Göz alıcı olsun istiyorum yazdıklarım, bir köşesine çizdiğim kalp resimleri posta kutuna gelsin.
My-net adresim, hot mailim. Gelen postam, giden tek adresim. Kaydediyorum her yazdığını. Çöp kutusu bize göre değil. Boşalt lügatimizde yok. Süzgeçten geçirmiyorum senden geleni. Topluyorum her birini adını verdiğim klasörümde. Bir daha, bir daha okumak için. Sen ki sürekli hattasın, açıksın her daim. İstediğim anda ulaşabiliyorum sana. Hotmailim kurbandır yoluna. Virüslerden uzak bir birliktelik diliyorum ikimize. Formatsız, kendi formatında mesut olan, mutlu kılan olduğun sitedekileri.
ADSL’ , sınırsız Inter net aşkım. Rakamsal olarak bir hududu yok bu aşkın. Sınırların zorluyoruz bilişimin. E postaların hayat veriyor, E postasız bir hayat düşünemiyorum. Yüz yüze geldiğimiz msn’de tazeleniyor hislerimiz. Resimlerini biriktiriyorum albümümde. Winapta sevdiğim şarkıları biriktiriyorum. Foto shopluk bir müdahale yok fotoğraflarına. Kusursuz bir güzelliksin.
Bu aşkın bir başlangıcı var mı diye soruyorlar. Evet, ilk bilgisayar ENİAC’ tan beri aşığım sana. O zamandan beri arıyorum seni. Ekranım sana kilitli. Ana bellek sana ayarlı, güç kaynağım varlığın.
Masaüstü ekranımda hep sen varsın. Ekranı kaplıyorsun. Shift tuşları iki tanedir, iki karakter gizlidir. Oysa konu sen olunca tek geçer, gerçek yüzünü gösterir. Bu aşkın geri alınacak bir dakikası bile yok. Yaşanılan her anı kutsal, her saniyesi anlamlı. Escape yanlış giden bir şeyler varsa iptal eder. Bilgisayarın her parçası, her hücresi bizden yana. Delete uzak dursun, aşkımızı silmesin aman. Çünkü bize bir duvar yazısı ile; “Aşkımızı noktalama sevgilim sana bir sürü virgül getirdim” diye hitap ediyorum. Pausede donakalırız, bir karede mutlu ve de mahkûm.
Printerda seni kâğıda dökerim. Nokta vuruşlu yazıcım ol; yüreğime tıkla sürekli. Mürekkep püskürtmelim ol; mutluluk püskürt. Lazer yazıcım ol; görüntüle içimi. Tarayıcım, scannerim, resmini bilgisayara aktarır her gördüğünde. Zomlayıp duruyorum.
Şimdi yazıcımda bir çıktısın , renkli harflerle adın ..İsmini görünce enterleniyorum. Bu diyorum, okeyliyorum aşkımızı bir daha. Space ile senden sonrası hep boşluk, uzay gibi. Kimsenin dolduramadığı, dolduramayacağı bir sonsuzluk. Yön tuşları hep sana getiriyor beni. Bütün yollar sana çıkıyor sanalda. Sayısal tuşlar adını veriyor ebcet hesabıyla. Caps look alışmış, iltimas geçiyor sürekli. Hep büyük harfle anar adını.
Bir ağda, iki yürek. Aynı ağın güller açan dalıyız. Denetim masasından uzak yaşadığımız. İç gıdıklayıcı farenin her hareketi bizedir sanki. Menüde her türlü sevgi sözcüğü, komutumu bekler bir asker gibi. Haydi, marş marş dediğimde, sana misafir olurlar. Ön izlemesi yok bu aşkın; hatasıyla, yanlışıyla, keşkesiyle yaşadığımız. Tıklama beni desem, zülfiyare dokunma desem!
Ey sanal aşkım ,ben sana bir tık kadar yakınım .Posta kutu kadar özelsin.Ey sanal dünyanın yalan sevdası,virüslerden uzak bir aşk ; Çernobil’den,Yankee’den..Norto n anti virüs programı yardımcın olsun her zaman.
Hadi bye, bir chat vedasıyla.
Neresi doğruysa.

sivaslimete
29.03.2009, 17:39
Bencede olabilir neden olmasin:D..................... ............

seva
31.03.2009, 18:28
Facebook, Msn, Chat Aşkları - Sanal Dünyada AşkBoş sokaklarda yürüyorum... Bazen bir adam geçiyor yanımdan aldırış etmiyorum. Dar ve akşamın hüznünü taşıyan bu sokaklarda insan yalnız kalınca daha bir duygusal oluyor. Hayattan ne beklediğini bilmeksizin yürümekten başka bir şey gelmiyor insanın aklına. Köşeyi dönüyorum. Başka bir uzun sokak. Ama sokağın ucunda bir güzel var. Adımlarımı hızlandırıyorum. Yaklaştıkça merakım artıyor. Artık çok yakınım, dikkatlice ama "çaktırmadan" bakıyorum ona. Geçip gidiyor gözümün önünden. Sokağın ucunda kayboluyor. Dönüp gidiyorum... Eve vardığımda sorular kafamda dönmeye başlıyor. Acaba nerede oturuyor? Bu mahallede mi yoksa? Bir daha nasıl görebilirim? Her gün aynı saatte geçer mi bu sokaktan? Binlerce soru sormaya başlıyorum. İçimde onun için karşı konulmaz bir merak başlıyor.

Ertesi gün aynı saatte aynı yerdeyim. Umutla bekliyorum onu. Yarım saat geçiyor. Mahallede ki herkes önümden geçip gidiyor. Ama o gelmiyor. Umudumu yitirdiğim o anda, gözüküyor. Tıngır mıngır geçiyor önümden. Bu sefer bakışlarım daha sahici. Sokağın sonunda kayboluyor. Bu sefer sevinç doluyum. Eve vardığımda ertesi gün nasıl tanışırım diye bahane aramaya başlıyorum. Küt diye karşına çıkamam onun. Uzun süre düşünüyorum ve buluyorum. Ertesi gün yine ordayım...

Yukarıda basit bir giriş yaptığım bu hikaye artık yaşanmıyor. Çünkü kadın - erkek ilişkileri gerçek hayattan kopalı çok oluyor. Eski mahallenin kızına aşık olmalar, eş dost toplantılarında ki tanışmalar, okulda ki kesişmeler... Hepsi artık yok denecek kadar az. İnternet hayatımıza girdi gireli o utangaç halimiz, o sesini duyduğumuzda kalbimizin çarpıntısını sağlayan buluşmalar yerini sanal ortamlarda yapılan sohbetlere, açılan kameralara, ve maillere bıraktı. Artık kimse kimseyi görmüyor. Yanından geçerken bıraktığı kokuyu duymadan aşık oluyor. Bir fotoğraf, küçük bir yazı, yetiyor aşık olmaya. Utangaç toplumda bulunmaz nimet oldu İnternet. Artık sokakta beklemek de yok tanışmak için, bahane bulmak da... Artık sokaklar ve mahalle meydanları yerini chat odaları, msn ve arkadaşlık sitelerine bıraktı. "Acaba o kız bu mahallede mi oturuyor" sorunu kalmadı. Tüm dünya bir mahalle zaten. Türkiye bu mahallede küçük bir sokak sadece. Karşılaşmak çok kolay. Bu gün msn’e girer mi umudu, yazdığı kısa nottan çıkarılan anlamlar, facebook da profilinden hayatına dair anlamlar çıkarmalar var artık. Peki ya aşk? Aşk var mı, aşk?

Tüm bunlarla eskiden yaşadıklarımız karşılaştırılabilir mi? Hangisi daha çok aşk? Ben aşk adına soru sormayı bıraktım. Aşk meraktan ibaret bir şeyse, ikisi de aşktır bence. Ama merakın ötesinde hisler girer mevzuya. Yazışmalar belki de... Görmediğin ama yazdığın kişiye aşık olmak... Eskiden mektup arkadaşları vardı. Birbirini hiç görmeden aşık olan insanlar. Onlarda aynı duygularla aşık olmuşlardı belki de. Bunu nasıl tanımlarsın ki? Merakın git gide sevgiye dönüşmesi. Fiziksel beklentilerin yerini paylaşılan düşüncelere ve sevgiye bırakması mesela. Görmediğin kişiye aşık olmak böyle bir şey olmalı. Düşüncelerin sevişmesi. Yani sanal ortam bir bakıma duyguların ön plana çıkmasını, "ilahi sevginin" var olmasını sağlayabilir mi? Mecnun, Leyla’sını, Facebook’da gördüğünüzden daha çok mu gördü ki çölleri aştı? Yani çağ değişti, peki ya aşk?

FatihCan
31.03.2009, 18:36
ne aşk var ne mutlu sonlar
dört duvar yalnızlık var
gücün yetmez kaçmaya
hapsolunca yalnızlığa....

gardaşım senin derdin dağlardan büyük sanırım :confused: :rolleyes: :)

arikarinkuchi
31.03.2009, 20:02
olabilirde
olmayabilirde
iksinden biri :D

seva
02.04.2009, 19:12
İnternet aşkları yalancı

İnternette online flört edenlerin yüzde 58'i karşıdaki kişi tarafından kandırılıyor.

İnternetten tanıştığınız biriyle buluşmaya gitmiş ve tanıdığınızı zannettiğiniz kişinin farklı biri olduğunu görmüşseniz yalnız değilsiniz, ilk buluşmanın yaratabileceği hayal kırıklığına karşı önceden önlem almaya çağıran Logitech'in yayınladığı rapora göre, online flört edenlerin yüzde 58'i karşıdaki kişi tarafından kandırılıyor.

Logitech'in muhtemel flört adayı ile yapılacak görüntülü konuşmanın nasıl büyük bir fark oluşturabileceğini göstermek için yürüttüğü araştırma, online flört eden milyonlarca Avrupalı'dan ortalama yüzde 58'inin potansiyel bir eş ararken kandırıldığını ortaya çıkardı.

Ankete katılan İtalyanların yüzde 72'si, Almanların yüzde 58'İ, Fransızların yüzde 56'sı ve İngilizlerin yüzde 55'i bu dertten mustarip.

kasparix
02.04.2009, 19:27
ya aşk olur neden olmasın ancak ve ancak mutlu son olmayabilir.....

seva
03.04.2009, 15:09
ya aşk olur neden olmasın ancak ve ancak mutlu son olmayabilir.....

Hayal kırıklığı gibi yanii...

zuzum_kuzum
03.04.2009, 16:29
bence sanal olsun real olsun fark etmes şu kesindirki (aynı dili konuşanlar değil,aynı duyguları paylaşanlar anaşır.) :)

deniz kızı
10.04.2009, 11:09
olabilir tabi olmaz olmaz diye birşey yok

Arif Coşkun
10.04.2009, 12:11

Gayet güzel mantıklı bir yaklaşım sergilemiş arkadaşımız "kapak" niteliğinde.
Tebrik ederim.

erdoğan orhan
10.04.2009, 12:24
sanal alemde aşk olmaz insan hayalinde olmayan bir şeye nasıl aşık olabilir ben hayalimde sadece yaratana aşığım gerçek aşk bu değil mi ? sevğili dediğin istanbul ğibi olmalı fethi zor fatihi bir yani kolay olmamalı aşk. Aşk basit bir şey degildir.

seva
10.04.2009, 15:17
sanal alemde aşk olmaz insan hayalinde olmayan bir şeye nasıl aşık olabilir ben hayalimde sadece yaratana aşığım gerçek aşk bu değil mi ? sevğili dediğin istanbul ğibi olmalı fethi zor fatihi bir yani kolay olmamalı aşk. Aşk basit bir şey degildir.

ne güzel söyledin....

sevgim 58
11.04.2009, 20:08
ne sanalda nede gercete ask yoktur .... yani ask sadece uazk kaldiginda, kavusamadiginda asktir ...... askin süresi cok asdir ...... kavustugunda ne kaliyor kocaman "HICBIRSEY" ............ malesef

58yada58
11.04.2009, 22:51
sanaldakı aşklar pc açılınca başlar pc kapanınca bıter

Kardelencicegi
11.04.2009, 23:45
Saçma sanal alemde aşk!!! O aşk değil kendini kandırmadır!
Bence aşk gözlerde başlar;
onun gözlerine bakamıyorsan onun yanında olduğunu hissedemiyorsan aşkı nasıl barındırabilir misin içinde?
Söylediği her sözün sonun da kalbinde bi acaba daha gizlenmez mi?
Bu rüyanda gördüğün birine aşık olmak(!!!)
gibi birşey... saçma .... kim ne derse desin saçma....

alintidir.

Arkadaslar bu kampanya beni asar :)

seva
21.04.2009, 12:48
Bir gece ansızın gelir zalim,
Yüreğime oturur.
Yüreğime saplanır gibi,
Seyrelterek beni,
Seni bana hatırlatır.Herkesin düşleri var,herkesin rüyaları.Herkesin umutları,herkesin yaşamak istedikleri.Hani nerde dersin,olmasını istediklerim.Aslında sen nerdesin meselesidir bu, sen yanlış yerlerde mi koşuşturursun yaşamın.Ne ararsın ve ne beklersin.Nedendir bu zalim feleğin ettikleri,ağzıma çaldığı bir kaşık bal, sonrası yaşam boyunca görmediğim bir yüzü aramak.

Sen herkes gibisindir,her kes senin gibi,sen benim gibisindir,ben senin gibi.Sen ölü gibisindir hayatımda yokluğunu hatırlatarak.Ben ölü gibiyimdir,senin hayatında hatırlanmayarak.
Hep cenazelerde,mezar taşlarında ismini arar gibiyim.
İyi olan şeyler adına sen gelirsin aklıma,
Sen gelirsin bana
Yüreğini açarak,
Dokunaklı sözlerde bulurum seni,güzel şarkılarda,
Kendimi unutarak.
Düşünürüm bazen seni unutmak için.Anasına ağlayan çocuğun gözyaşlarında boğularak.
Yalın ayak koşuşturan çocukların,altına yüreğimi seripte,unutmak isterim arasıra seni.
Arasıra bakışlarımda ahengi kaybolur yaşamın,bağırmak isterim.Bağırmak isterim, yeter artık.
Zaman uzar,ölüm gelmeyecek gibi,sen gelmeyecek gibisin bana ve geceleri severim.
Seni sever gibi,seni sever gibi, geceleri severim.
Düşerim koynuna, kayan bir yıldızın ardından, kaybolan umutların ve rüyaların beni aldatışı,aldanışım gelir birden karşıma....
Hep tükendim,hiç çoğalmadım hayatım boyunca,
Kimse bilmedi,hiç kimseye söylemedim bunu,
Senden başka.

Güzel söze düşkündüm,.......şimdi sana....
Şimdi sana düştüm...bir rüyanın ardından
Bir rüyanın ardından,.............seni aradım.
Sana anlattığım,................... ..anlamadığın.

Anlamadın ki beni,
Anlamadın ki,

Duymadın,
Duymadın ki beni.

Güzel söze düşkündüm,söylediğim gibi,
Şimdi düşkünüm sana,
Düşkünüm sana Rana.

Seni hiç görmedim,seni görmeden sevdim.Bir çiçeği sever gibi,yüreğini sevdim.
Hep rüzğarlar sana doğru, sana doğru esiyor.Sana doğru eğiliyor,yüreğimde başaklar.
Gezdiğin yerlerde gezdim.Bakışlarının dolaştığı yerlerde, bakışlarımı dolaştırdım.
Bakışlarının dolaştığı yerlerde dolaştım sensiz.
Halbu ki, sen oralarda, sen oralardaydın, sen oralarda,
Sen oralardaydın halbuki.
Seni, sen istemeden görmek istemedim ki. Sen istemeden bakışlarım sana dokunsun. Oralarda dolaştığım boş yere olsun.Olsun boş yere yakarışlarım.Hem değer bana göre, kadınca
Yüreğinden, erkekçe hayır deyişine......

Gözlerim kayıyor,uyku düşmekte gözlerime,
gece,
her gece sen düşmektesin,
sen düşmektesin düşlerime.
Oturur yüreğime,
seni hatırlamak.
Saplanırsın yüreğime,seni hatırlayarak.

Yine,

Gece saat on iki,ömrümün tam ortası.Saatler geçmiyor,bekliyorum sabahı.
Sokaklarda ışıklar,ölüm sarısı.Daha şimdiden geçti, ömrümün yarısı.
Daha ne kadar kalmış, bilmiyorum.Bana sorarsan,bilmekte istemiyorum.

Gece saat on iki,gecenin tam ortası.
Ay yok,umut yok,bu kimin hatası.

Sokaklar ölü bekliyor,sokaklar ölümü bekliyor.

Bense yok yere.
Yüreğinden başka her yerde,

Ben ağlayan çocuk, sen bir ana,
Ne olur,ne olur beni kucakla kucakla

Ölüm sarısı yapraklarda,dökülmekte yüreğimden bahar kışa çalarak.
Seher getirmez seni bana,bilirim.Baharın son çiçeği,
Gidişin,ah o gidişin yokmu,beni ağlatarak.
Hiç mi merhamet etmedin,ben ölürken.
Hiç mi merhamet etmedin beni öldürürken.

Ben yüreği ellerinde,sana gelirken.
Ben yüreğim ellerimde sana verirken.
Ben yüreğim ellerimde seni severken.
Ah zalim,ah zalim.
Sen çoook iyisin.
Sen çoook iyisin.

Neyse bir başka bahara,ben yokken gelirsin.
Rahat ve huzurla gelirsin bir başka bahara,
Yine çiçek olarak,
Yine güzel olarak gelirsin.
Ellerinde tüm renkleri yaşamın,en umut dolu yanlarıyla
Belki güzel bir rüzgar olurum sana çaktırmadan,öper gibi yanaklarından geçerim.
Belki bir yağmur tanesi,gözyaşlarından bir tane,tam gamzenin üstünde ağlarım.
Sen habersiz,sen beni unutmuş.Farketmeden beni........uzaktan bakarım sana belki,
Bir tiryaki gibi.
Yani kaybolurum dumanında sigarımın,seni içer gibi.
Ben hiç bir şeye tiryaki olmadım,sana olduğum gibi.

İnsan olmak zor,yani dürüst,yani erkek,yani O’na kul.
Yani O’nun sözüne vurgun,yani O’nun sözüne uygun.Zor yani erkekçe,dürüst konuşmak.
Ne sevmek mümkün dürüstçe,nede yaşamak.
Bir kaldı erkekçe yanlızlık,birde ölmek.

Hep sevmek görmeden,görmeden sevmek.
Ufukta kaybolan hep O’mu,bakışlardan başka yetişemeyen.
Hani ezanı dinlerdin sabah vakti,O’na çağrı,gerçeğe çağrı,
Huzuru arardın bulmak için,her sabah, gecenin kucaklaştığı,
Bu vakitlerde getirecekti huzuru sana seher.
Ne işin var,bu yaban elinde, ne bu keder.
Baş ver,
Boş ver aslanım.Boş vermede sana seher,
Sen bir yabancı,sen bir yolcu,sen bir kayıp duyğulu mavi,
Güneşe vurulmuşşun,yanmaktan başka yok çaresi,
Çaresi yok,
Aşklar acıklı bir türküdür yemen önlerinde,
Bir türküsün sen,gönül gönüle, herkesin dilinde.

Hep gidişleri düşünürüm,hep yürek yakan.
Ne gidişler var,dönüşleri olmayan.
Ah yok mu o gidişin.
Erkekçe gidişin.

Gözlerimle görmedim seni,görmeden sevdim.
Sevdim ben seni,
patlamış mısır tazeliğinde kusarak öfkemi.
Sevdim ben seni, bir çiçeği sever gibi, yüreğini sevdim.
Suyu sever gibi içmek için.....

Hep İstanbul’da düşler kurardı,düşler kurar boğaza karşı.
İnadına en güzel mavi,en güzel mavi kalarak.
Yeşile vurğun yemiş bir mavi,yanlız uyuyan kadın gibi yatarak.

Sen bana gelmezsin,ben sana gelmem.
Gelmem anasını satayım sen istemeden.

Sen dikensiz bir güldün,dikenlenmeyi öğrettim sana,
Batsın diye yüreğime istemedim.
İstemedim aslında,
Öfkeyi öğrettim ben,öfkelenmeyi öğrettim sana,
Öfkelen istemedim.
İstemedim bana,

Ah yokmu o yanık buğday başakları,yok mu denizde susuzluk sanırsın.Yok mu gecenin ta orta yerinde çığlıklar,yok mu ölülerin sesizliğinde,acıklı türküler.
Hep sürgün yaşamak artık, yüreğimde sen.Hep mahpus bakışlarım bir yerlerde, sen.
Sen bir yerlerde savrulan toz tanesi,
ben bir yerlerde kayıp mavi.
Aslında her şey boş bir kandırmaca,sen bir aldatmaca,
ben bir aldatmaca,herkes aldanmada.
Sen yoksun ki,benim için.Ben yoğum ki, senin için.
Sen benim uydurmamsın,uydurmasın belki yanlızca.
Yanlızca ben varım her şeyden başka......
Gecenin ta orta yerinde,
birde Breda,
Ah zalim gülersin sen orda,
Rahat uyursun bilirim,bilirim rahat uyu Breda.
Engüzel çiçek senin koynunda.
Benim çiçeğim değil.
Rahat uyu,rahat uyu Breda.
Rahat uyut onu,
Hiç incitme ne olur,Breda.
Ah Breda.

Ama sen yokmusun be zalim,sen yokmusun.
Yaralı bıraktın beni,acı için de kan,kan içer gibi yaşamak.
Yaşamak acı içinde,seni görmeden,gözlerimde kan,yüreğimde kan.
Kan anasını satayım,yalanına dünyanın.
Kan yalancı sevdalarına zamanın.

Kana kana içemezsin sen onun yanaklarını,göz yaşlarını silemezsin meselâ,
Meselâ bakamazsın gözlerine o istemeden,o istemeden tutamazsın ellerini.

Be zalim,
Sen çok iyisin.
Herşeye karşın,ben sana tutkun,herşeye karşın ben sana vurgun.
Her şeye rağmen ayakta ölmek,ayakta sevmek seni,
Seni yanlızca,yanlızca seni.

Bir yanımı aldın götürdün,götürdün beni de,giderken.
Giderken beni öldürdün.
Olsun be,
Ne ilk ölen ben,ne de son ölen.

Yada öyle bir şey,

Görmeden sevmek.
Öyle ölmek gibi,
Yanlız ölmek gibi bir şey.

Gecede ölüm sessiz gelir, ay çarpar yüreğime,sen çarparsın.
Gecede sen, Sezsiz gelirsin.
Başım dumanlı. Başım erciyese takılı.
Yüzünde yaşamak hayatı.
Yüzünde yaşamak sen giderken.
Olmaz olası
Olmaz olası,yüreğimde erciyes gibisin,ne gelirsin ne de gidersin.
Ne de seversin.

Bir gülü sevdim,birde seni.

Ben hiç bir şeye tiryaki olmadım,
Sana olduğum gibi.
Yok çaresi,
Ne bir ses var senden,nede bir umut,
Unut anasını satayım unut.
Aşklar acıklı bir türküdür yemen önlerinde,
Sen bir rüyasın,sen bir düş,yüreğimde gece.
Gece gece,her gece,atlılar koşturur,yüzleri olmayan gözleri olmayan.
Atlılar koşturur,ufuklara,yolları olmayan.
Atlılar koşturur yüreğimde, sen.
Sen,sen,sen,hep sen.
Gelişi olmayan,gidişi olmayan.

Sen.

Yada öyle bir şey,

Görmeden sevmek.
Öyle ölmek gibi,
Yanlız ölmek gibi bir şey.

Çok isterdim,çok istedim be kuş olmayı,bir çift kanat,bir yürek,uçmayı.
Kahrolası
Kahrolası yalan zamanın sevdaları,yalancı umutları.

Sen eski adam,sen zamanın eskitemediği,hüzünlü yanında derin denizlerinle,yorgun mavi,
Ay parlar yüzünde,yüreğinde güneş,yanarsın,
Yanarsın sende,
Beni de yakarsın.
Yan yüreğim yan,külünden belki bir anka kuşu doğacak,
Belki ay doğacak, yüreğine,yeni çocuklar besleyeceksin.
Yeni umutlar.
Yeni umutları taşıyacaksın yarınlara,
Herkes adına,O’nun adına ve onun adına,
Yan yüreğim yan,belki külünden bir anka kuşu doğacak.
Çilesi sadece yaşamın arta kalan sevdaları olmayacak.

Be hey yelkenler fora,be hey uzak denizlere,derin dalgalara sal beni,
Sal beni gecenin kucağından,al beni.
Kaldır beni,kanlı uykulardan,kanlı geçmişlerden sıyır beni.
Al beni götür,sevdiğim yaşamaktı sadece,seni yaşamaktı.
Mutlu sevmek,mutlu ölmekti.
Kelebek kanatlarında renkli rüyalar,rüyalar görmekti.
Hepsi o kadar,
Çok şeymi istedim,senin için. Mutlu olman için.
İntihar ettim yüreğinde,haberin yok.
Haberin yok ki senin,

Bir umuda yolculuktur heryerde,sevmek.
Sevmek inadına sevmek.Geceyi sevmek,gecede seni.
Seni sevmek,sevmek herşeyi.

Bilirim sen bilmezsin sevmeyi,
mahpusta gökyüzü,fakirde ekmek,çocukta ana,bende sen demeksin.
Sen bilmezsin bilirim,
görmeden sevmeyi.

Diaspora

A_Them_Nuri
22.04.2009, 17:59
Olsa Bile Ömrü Az Bence
Sevgili Dediğin Yanında Olur insanın ...

65serdal58
22.04.2009, 18:21
SANAL ALEMDE AŞK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
AŞK DOKUNMAKTIR,TATMAKTIR.KOKLAMAK TIR,
AŞKI SANAL ALEME SOKMAK VE ONA ANLAM YÜKLEMEK,,,ZOR YAAA

seva
27.04.2009, 16:15
Es Selamu Aleyküm degerli abilerim, ablalarim, kardeslerim...

Sanala girdigimden buyana bir cok sasirtici olaylarla karsilastim. Icimi biraz dökmek sizlerinde görüslerini almak istiyorum. Size yazacagim konulari konustugum kisilerin cogu söylediklerime ya katilmadi yada yarisina katildi. Daha bilgili kisilerden cevap almak istiyorum insAllah.
Gercek hayatta elimizden geldigince dinimizi yasamaya, islami emirleri yerine getirmeye calisiyoruz.Erkekler ve Bayanlar namahrem diyerekten karsi cins ile elinden geldigince muhatap olmaz, aile ici ziyaretlerde görünmez, gerekmedikce konusmaz v.s.. Konusmasi, görüsmesi, muhatap olmasi gerektiginde ise edebiyle ciddi bir uslüb ile bunlari gereklestirir. Tabiki daha takvali insanlar daha cok dikkat eder bu gibi hususlarda.
Buraya kadar güzel sorun yok ve hersey dinimize uygun bir sekilde...

Gelelim simdi sanala...
Sanalda nedense hersey daha serbestmis gibi davraniliyor. Forum olsun, Özel meajlasmalar olsun ve MSN olsun, bu gibi görüsmelerde karsi cins ile daha serbest bir sekilde görüsülebiliniyor.
Mesela Forum: Sohbet ortamina ne kadarda döndürmemeye calisilsada cogu kez bir sohbet havasi esebiliyor. Bakiyorsunuz ki karsi cinse cevap yazarken cogu kez karsilikli espiriler havada ucusuyor, gülmeler, iltifatlar olabiliyor ve kullanilan smileyler bile bir göz kirpma, cicek, yada agrasif bir smiley, yada sopali smiley ve bunlara benzer smileyler kullaniliyor. Bir bayanin yada bir erkegin karsi cinse yazacagi yazi icerisinde bu gibi konularin ve smileylerin icermesini ben dogru bulmuyorum...
Özel mesalara gelince: Ayni sekilde forumdaki gibi serbest samimi bir sekilde mesajlasmalar olabiliyor... nerdenmi biliyorum? tanidiklarimdan biliyorum...
Hele Msn de ki konusmalar sohbete muhabbete dönüsebiliyor uzuyor gidiyor, özellere giriliyor...En kötüsüde bir cok kisi nefsine yeniliyor ve baska seyler ortaya cikiyor...

MECBURUM bazi sebepler yüzünden karsi cins ile fikir alisverisi yapmam muhatap olmam gerekiyor diyenler oluyor...
Mecbur diye birsey yoktur, Allahin emrettigi birsey olmadigi sürece mecburiyeti kabul etmiyorum ben...

Dindar dinini bilen ve ilk basta yazdiklarimi hayatinda uygulayan takvali insanlar gercek hayatta Allahtan korkup her bir günahtan haramdan kendilerini korurken ve yeri geldimi dini konulari Sanalda bile tartisip hakki savunurken neden Sanalda bu gibi durumlara dikkat etmeyip serbest davraniyorlar?...
Samimi oluyorlar, dalga gecebiliyorlar, bayan bayana erkekte erkege sorabilecegi halde cogu seyi karsi cinse sorup ögrenmeye calisiyorlar...

Ben burda yani sanalda bu gibi davranislari kabul edemiyorum!...
Dinini bilen Allahtan korkan, takvali insanlar her yazdigi kelimeyi her attigi adimi her koydugu smileyi kisacasi herseyi icin bir düsünmesi sonra yapmasi gerek...

Muhammed calisma konusunda yazdigi su bölümü aktarmak istiyorum:

Alıntı sahibi: MujaHiD üzerinde 21 Mayıs 2008, 19:25:38
İlk zamanlar iş yerinde erkekler espiri yapar kadınlar güler.
Sonraki zamanlarda ise kadınlar espiri yapar erkekler güler.

Bu ne demektir ?

İş yerinde tesettürlü çalısanlar dahi olsa arada muhatabiyet olmadıkca işlerin yürümesi imkansızdır malesef. Bu yuzden öyle yada böyle kadın ve erkek birbiri ile muhatab olur. İlk zamanlar erkekler araya espiriler katar, hanımları güldürür, sonra da zamanla garip gelen veya itici gelen bu olay kadınlara normal gelmeye baslar ve onlar bu sefer espiri yapar farkında olmadan.

Bu dogru mu?

Bu sadece calisanlar icin gecerli degildir ki, karsi cins ile her yerde karsilasabiliyorsun...
Sanalda da ayni seyler oluyor ve bu yazilan yazi heryer ve herkes icin gecerli diye düsünüyorum...

Dikkat edilmesi gereken okadar cok konu var ki birinide duyuruda yapmistik:

Alıntı sahibi: MujaHiD üzerinde 07 Nisan 2008, 16:14:11
Konu açacak kardeşlerim,

bayan olan o konunun yabancı bir erkek tarafından okunacağını
erkek olan o konunun yabancı bir bayan tarafından okunacağını

hesap ederek açsın lütfen.

Biz kimseyi uyarmak ya da üzmek zorunda kalmayalım.

Seviyeyi hiç bir zaman bozmayalım.

Bir sözün hesabını binlerce sözle bile veremeyeceğimiz o günün hatırına, sözlerimizi seçerek konuşalım kardeşlerim...

Anlayışınız için razı olsun...

Islami emirler sadece gercek hayattami gecerli... böyle bir kural varda benmi görmüyorum?...
hasa, Allahu Zulcelal sanalda yokmu sanaldakileri görmüyormu? summe hasa...
ve en cokta su var, bayanlara sanki islami emirler yasaklar gecerlide erkeklere gecerli degilmis gibi...
Cok karsilastim da ondan söylüyorum... bu nasil oluyor? nerde yaziyor?...

Iste ben bu gibi seyleri görünce bunaliyorum, ve birileriyle paylastigimda icin bir düsün sonra cevap ver diyorum ama malesef benim gibi düsünen cikmiyor...
Bende dogru bildigime inaniyorum cünkü ben ailemden böyle ögrendim ve süphemde yok ama bu gibi durumlarla karsilasa karsilasa artik bunalmaya basladim...
Diyorsaniz ki evet sanalda Yüce Rabbimin buyurmus olduklari haram kildiklari v.s.. sanalda gecerli degil...
Eee ozaman birisi bana nedenleriyle güzelce aciklasin ama dinimizden de örnek versin tatmin edici cevaplar versin bende tamam diyeyim, artik rahat edeyim...
Ama biliyorum ki aranizda alinanlar olacaktir ve elestiride bulunanlarda olacaktir...
Kimseyi kirmak incitmek istemiyorum...
Rica ediyorum bana sadece bilgili kardeslerimiz cevap versin...
Tatmin edici cevap veremeyecek kisiler hic yazmasin...
Ben yazacagimi yazdim...
Ayni seyleri tekrarlamak istemiyorum...
Umarim anlatmak istediklerimi anlatabilmisimdir...
Türkcemin tam iyi olmadigindan dolayi ancak bu kadar...

Simdiden Allahu Zulcelal razi olsun...

deniz kızı
27.04.2009, 16:38
bence çok güzel ifade etmişsin sevacım. sana katılanların olduğunu düşünüyorum. belki birçoğumzun farkında olmadan yaptıkları ile yüzleştirdin düşüncelerinle. insan bazen ne yaptığını kim olduğunu herşeyini unutuyor senin düşüncelerinle bence herkes birkez daha düşünüp öyle hareket edecektir. düşüncelerini paylaştığın için teşekkürler

A_Them_Nuri
27.04.2009, 17:02
Seva Bu senin Düğşüncen Saygı duyuyorum Fakat Şuna katılmıyorum ...
Eğer Kimse kimse ile muhattap olmayacaksa özel veya tüzel yada iş,Eğitim eğer bu günahsa ,
İnternete hiç girilmemesi lazım ozman ...
Senin Ailende gördüğün Terbiyeyi burada Bulman Çok zor çünkü her yaştan insan grupuna hitap ediyor İnternet ...
Tamam Sonunu düşünmeyeceği çok şeyi paylaşa biliyor insanlar fakat bu onların sorunu ...

Bakiyorsunuz ki karsi cinse cevap yazarken cogu kez karsilikli espiriler havada ucusuyor, gülmeler, iltifatlar olabiliyor ve kullanilan smileyler bile bir göz kirpma, cicek, yada agrasif bir smiley, yada sopali smiley ve bunlara benzer smileyler kullaniliyor. Bir bayanin yada bir erkegin karsi cinse yazacagi yazi icerisinde bu gibi konularin ve smileylerin icermesini ben dogru bulmuyorum...

Bu senin Düşüncen insanlar konuşurken ağlasınmı ?
Tabi gülücekler eğlenecekler Stres Atacaklar Çünkü çoğu insanın internete girme amacı Sohbet ve Eğlencedir ...
Simleylere neden bukadar taktın anlamadım onlar Hazır olan Şeyler Yani bire bir yansıtamadığın Mimiklerin Görüntülü Açıklamaları ...

Her Şeye Rağmen Bilgili bir internet kullanıcısı neyi yapıp neyi yapmayacağına kendi karar verebilir ...

Günümüzde İnternetten tanışıp evlenenlerin sayısı artiyor neden çünkü gerçek hayatta bazı insanlar kendilerini tam açıklayamıyor ve ifade edemiyor ...
Bunu internet sayesinde yapıyor ...
Doğru buluyormuyum hayır ama beni ilgilendirmiyor ...

İnternette Aşklar yalan olabilir Ama Dostluklar olacağına inanıyorum ...

Görüşüne Saygı duyuyorum bunuda söleyim Sadece Katılmadığım yönleri Yazıyım dedim ...
Şimdiden Teşekkürler ...

seva
27.04.2009, 18:03
Seva Bu senin Düğşüncen Saygı duyuyorum Fakat Şuna katılmıyorum ...
Eğer Kimse kimse ile muhattap olmayacaksa özel veya tüzel yada iş,Eğitim eğer bu günahsa ,
İnternete hiç girilmemesi lazım ozman ...
Senin Ailende gördüğün Terbiyeyi burada Bulman Çok zor çünkü her yaştan insan grupuna hitap ediyor İnternet ...
Tamam Sonunu düşünmeyeceği çok şeyi paylaşa biliyor insanlar fakat bu onların sorunu ...

Bakiyorsunuz ki karsi cinse cevap yazarken cogu kez karsilikli espiriler havada ucusuyor, gülmeler, iltifatlar olabiliyor ve kullanilan smileyler bile bir göz kirpma, cicek, yada agrasif bir smiley, yada sopali smiley ve bunlara benzer smileyler kullaniliyor. Bir bayanin yada bir erkegin karsi cinse yazacagi yazi icerisinde bu gibi konularin ve smileylerin icermesini ben dogru bulmuyorum...

Bu senin Düşüncen insanlar konuşurken ağlasınmı ?
Tabi gülücekler eğlenecekler Stres Atacaklar Çünkü çoğu insanın internete girme amacı Sohbet ve Eğlencedir ...
Simleylere neden bukadar taktın anlamadım onlar Hazır olan Şeyler Yani bire bir yansıtamadığın Mimiklerin Görüntülü Açıklamaları ...

Her Şeye Rağmen Bilgili bir internet kullanıcısı neyi yapıp neyi yapmayacağına kendi karar verebilir ...

Günümüzde İnternetten tanışıp evlenenlerin sayısı artiyor neden çünkü gerçek hayatta bazı insanlar kendilerini tam açıklayamıyor ve ifade edemiyor ...
Bunu internet sayesinde yapıyor ...
Doğru buluyormuyum hayır ama beni ilgilendirmiyor ...

İnternette Aşklar yalan olabilir Ama Dostluklar olacağına inanıyorum ...

Görüşüne Saygı duyuyorum bunuda söleyim Sadece Katılmadığım yönleri Yazıyım dedim ...
Şimdiden Teşekkürler ...

bazı yönlerde Haklısın ama insanlar gerçektede olsun sanalda olsun dikkat edemiyor Sanalda gerçekte olduğu kadar dikkatlı olmuyorlar...

insanlar istediklerini yapmakta serbest değil katılmıyorum nasıl dini kuralarımız var ise forum kuralarımız var..

bişey daha dikkatimi çekti

erkekler güzel kadın arar ,bu sanal ortamda.
kadınlarsa zengin erkek arar ,bu sanal ortamda.
istisnalar hariç genel durum budur.
her çiy nefis kadın ,veya erkek olsun nefisleri bu haramları ister.
bu iki iki dört eder gibidir.
hatta evliyalarında nefisleride istesede onlar ruhsat varken dahi şüpeliden kaçarlar .

başka çıkar yol yoktur .
yani sanalda ,realda aynıdır .
ev ve, cep telefonları nasıl realsa.
internet ortamıda sanal diye kendimizi kandırmamalıyız .
ın emri ve yasakları her ortamda geçerlidir .

bazı takvada taviz vermeyen forumlarda.
cinsiyet belirten isim ve ,nick kullanılmasına izin verilmiyor .
hatta özel mesaj imkanıda yok .
bu şekilde azami takva kurallarına uyulmuş oluyor.
yani iki cins arasındaki çekiciliği azami derecede ,mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışıyorlar .

iki cins günah işleyip harama giriyorlarsada ,
buna çanak tutan site ve forumlarda görevlilerde aynı oranda günah işlemiş oluyorlar

sivaslı fd
27.04.2009, 19:00
Bence önemli olan AŞKIN yaşandığı ortamın gerçekliliği değil; AŞKIN kendisinin gerçekliliğidir. AŞK gerçekten AŞKSA sanal gerçek farketmez. Ama şuda bir gerçekki AŞK geçici SEVGİ ise kalıcıdır...(zamanla nefrete dönüşmezse tabi)

ErdalGüler
28.04.2009, 08:59

Aşk ne ister?

Aşk yürek ister, sevgi ister,
Aşk görmek ister, ellerini tutmak ister,
Aşk yürümek ister, koşmak ister,
Aşk heyecan ister, sabır ister,

Kısacası
Aşk emek ister ve ölesiye bağlılık ister...

Bunları sanalda yapabilirmisin? Sanaldaki aşk değil olsa olsa tutkudur...

A_Them_Nuri
28.04.2009, 18:22
bazı yönlerde Haklısın ama insanlar gerçektede olsun sanalda olsun dikkat edemiyor Sanalda gerçekte olduğu kadar dikkatlı olmuyorlar...

insanlar istediklerini yapmakta serbest değil katılmıyorum nasıl dini kuralarımız var ise forum kuralarımız var..

bişey daha dikkatimi çekti

erkekler güzel kadın arar ,bu sanal ortamda.
kadınlarsa zengin erkek arar ,bu sanal ortamda.
istisnalar hariç genel durum budur.
her çiy nefis kadın ,veya erkek olsun nefisleri bu haramları ister.
bu iki iki dört eder gibidir.
hatta evliyalarında nefisleride istesede onlar ruhsat varken dahi şüpeliden kaçarlar .

başka çıkar yol yoktur .
yani sanalda ,realda aynıdır .
ev ve, cep telefonları nasıl realsa.
internet ortamıda sanal diye kendimizi kandırmamalıyız .
ın emri ve yasakları her ortamda geçerlidir .

bazı takvada taviz vermeyen forumlarda.
yani iki cins arasındaki çekiciliği azami derecede ,mümkün olduğunca ortadan kaldırmaya çalışıyorlar .

buna çanak tutan site ve forumlarda görevlilerde aynı oranda günah işlemiş oluyorlar

Seva Açıklamaların için teşekkür ediyorum ve katılmadığım noktaları yine yazmak istiyorum ....

1- )Bilinçli kullanıcı aradığını internette kolayca bulabilir...
İnternette bilgiler açısından herşey serbesttir ... Kamu,Güvenlikve Özel Bankacılık Hariç Her yere girip istediğin bilgiyi alabilirsin...

Forumların kuralları sadece o forumun üyelerini ilgilendirir ...
İnternet denince Akla Forumların gelmeside değişik bir yaklaşım...
Çünkü İnternet Forumlardan Oluşmuyor Bknz:Portallar,Video paylaşim Siteleri,Bilgi Kaynaklı ve Belgesel KaynakLı siteler vs..Binlerce Site ...
İnternete zaten istesende sansür getiremezsin ...
İstisnalar Hariç...(Devletin Sansürlediği Siteleride illegal Yollardan veya DNS ayarlarını değiştirerek giren birçok insan vardır ve internette yardımci Linkler bu olayı kolaylaştırmaktadır ...)
Büyük Portallardan veya bilgi kaynaklı sitelerden istediğin herşeyi kolayca bulabilir ... Hayata Yansıtabilirsin ...

2-)İnternete neden Hep Dini yönden veya Erkek -Kadın ilişkileri yönünden bakıyosun ki ? bunuda Anlamış değilim ...
Tamam Ailemizin bize vermiş olduğu dini bilgiler ile uyuşmayan birsürü yer olabilir..
Ama Sana uygun olmayan hiçbirşeyi kabul etmek zorunda değilsin bu senin elinde Özgürce bir seçim olarak verilmiştir internette...
Erkekler Güzel Kadın Ararmış Kadınlar Zengin Erkek bunlardan Bizene yau bu o insanların meşgul olduğu olaylar ...
Allah (C.C) emirlerini ve yasaklarının benimseyip yaşayanlar zaten kendi içinde yaşıyorlar ...
Bunu Bir müslüman Olarak Bende Yaşadığıma İnanıyorum ...
Fakat Bir Başkasını Doğru olsun veya Yanlış olsun kendi kararlarını zorla Kabul ettiremezsin ...
Her müslüman Dinini Kendi Özgürce içinde yaşar zaten ...

3-) bazı takvada taviz vermeyen forumlarda.

Biz Talibandamı yaşıyoruz ya burası Türkiye Cumhuriyeti -Cumhuriyet Rejimi İle yönetilen Ve Nufusunun Çoğu müslüman Olan Bir ülke ...
Yukarda Dediğin Gibi Sitelerde vardır fakat 10 yıldır Bilgisayar ve internet Kullanıcısıyım Böyle bir Site Hiç görmedim ...

O onların sorunu ...Fakat suda bir gerçekki Günah işleyenlerin ceremesini çekeceği Şeyleri biz buraya neden yansıtıyoruz ?

Herkesin Dini Kurallarına saygı duyduğumu Söyleyerek Şunu Eklemek İstiyorum
İnternet Kötü Amaçala Kullanılırsa Zararlıdır ...

Teşekkürler ...

seva
29.04.2009, 12:36
Haklısın kardeş ama Şuda bir Gerçek hepimizin rahatsız oluyoruz bu onların Sorunu demeyin hepimizin sorunu Eğer biz bu sorunlara karşı gelmezsek sessiz şeytan oluruz yani anlatmak istediğim kadın ve erkek arasındaki ölçüyü koruyacaktır yok bu onların sorunu yok onların kararı yok onlar çocuk mu demeyelim çocuktanda beterler diye düşünüyorum internette..

Evet öyle sitelerle ben karşılaştım bende 4 yıldır kulanıyorum öyle bayan nicklerin yasak olduğu sitelerde var böylelikle aramızdaki ölçüyüde koruyoruz..

10 yıldır Bilgisayar ve internet Kullanıcısıyım Böyle bir Site Hiç görmedim ...
Galiba böyle diyerek dini sitelerini gezmediğiniz açıkça belli..

Hem dini kuralarımıza uymak için ilaki talibanda mı yaşamak gerek???

4 yıldır internet kulanıcısıyım çeşit çeşit sitelerle karşılaşıyorum siz bi sitelerdeki yasakları göremiyorsunuz...

görüşlere ve kararlara saygı duyarım ama internette Hertürlü rahatlıklara asla...

İnternette hertürlü şey yapılacaksa insanlarda utanmada olmuyor normal hayatta geçiriliyor bu kimsenin sorunu değil hepimizin sorunu...

kendini bir hayvan olarak dışarıya lanse edemeyen ve suskun kalan bir bayan ya da erkek, bunu internette başarırsa, etrafa saçtığı hayvanlıklardan zarar görmeyi kabul ediyor musun? Çünki kendini toplumda dışarı vuramayan herkes insan olmuyor !

sessiz şeytan olmayın derim...

A_Them_Nuri
29.04.2009, 15:22
Haklısın kardeş ama Şuda bir Gerçek hepimizin rahatsız oluyoruz bu onların Sorunu demeyin hepimizin sorunu Eğer biz bu sorunlara karşı gelmezsek sessiz şeytan oluruz yani anlatmak istediğim kadın ve erkek arasındaki ölçüyü koruyacaktır yok bu onların sorunu yok onların kararı yok onlar çocuk mu demeyelim çocuktanda beterler diye düşünüyorum internette..

Evet öyle sitelerle ben karşılaştım bende 4 yıldır kulanıyorum öyle bayan nicklerin yasak olduğu sitelerde var böylelikle aramızdaki ölçüyüde koruyoruz..

10 yıldır Bilgisayar ve internet Kullanıcısıyım Böyle bir Site Hiç görmedim ...

4 yıldır internet kulanıcısıyım çeşit çeşit sitelerle karşılaşıyorum siz bi sitelerdeki yasakları göremiyorsunuz...

görüşlere ve kararlara saygı duyarım ama internette Hertürlü rahatlıklara asla...

İnternette hertürlü şey yapılacaksa insanlarda utanmada olmuyor normal hayatta geçiriliyor bu kimsenin sorunu değil hepimizin sorunu...

kendini bir hayvan olarak dışarıya lanse edemeyen ve suskun kalan bir bayan ya da erkek, bunu internette başarırsa, etrafa saçtığı hayvanlıklardan zarar görmeyi kabul ediyor musun? Çünki kendini toplumda dışarı vuramayan herkes insan olmuyor !

sessiz şeytan olmayın derim...

Teşekkür Ederim seva Açıklamaların için...

Seva hiç kimse hiç kimsenin dini inançlarını eleştiremez ...
Açıklamalara Dayanarak böyle sitelere girmediğimi veya girdiğimi bilemezsin ...
Sen ölünce ben senin günahlarınla Sorgulanmıyacağım ben ölüncede sen benimkilerle sorgulanmayacaksın..

Bu Bakımdan Her Kes Dini inancini İçinde yaşar ...
Belki benim dini inançlarım veya dini bilgilerim daha iyidir ama hiç bir zaman bunun savunmadım Savunmuyorumda ...
Müslümanım... Elhamdürillah ...

Ve dini hiçbir şeye alet etmek istemiyorum tartişmak bile istemiyorum ...

Ayrıca Demiştim Üye olduğum sitede Zaten koşullarını ve yasaklarının kabul ederek giriyosun ...
Detayli bir bilgi olarakta sunu söyleyim illaki üye olmak zorunda değilsin Dünyada milyonlarca üyelik istemeyen site vardır zaten..
Forumlarla Kısıtlamaya gerek yok ...
Başkalarının işlemiş olduğu günah beni entrese etmez ...
Her Koyun Kendi Bacağından Asılır ...

Tekrar Teşekkür Ederim ...

deniz kızı
29.04.2009, 15:24
OF ÇOK UZADI BU KONU......................

seva
29.04.2009, 15:39
Seva hiç kimse hiç kimsenin dini inançlarını eleştiremez ...
Açıklamalara Dayanarak böyle sitelere girmediğimi veya girdiğimi bilemezsin ...
Sen ölünce ben senin günahlarınla Sorgulanmıyacağım ben ölüncede sen benimkilerle sorgulanmayacaksın..

Ben şimdi dini inançları eleştirelim mi dedim veya sorgulayalım dedim kimsenin Allah kul arasına giremeyeceğini herkes bilmeli bende bunun bilincindeyim

A_Them_Nuri
29.04.2009, 16:09
tamam teşekkür ederim ozman oke :)