Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Hem saz hem beste üretiyor - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Anasayfa Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Anasayfa Haberler Sivas Haberler

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 21.09.2010, 21:46   #1
Sivaslilar.Net
Site Habercisi
NO AVATAR

Sivaslilar.Net Şuan Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 902 Sivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz seinSivaslilar.Net kann auf vieles stolz sein
Standart Hem saz hem beste üretiyor

Aşıklar Diyarı olarak bilinen Sivasta tamamen el emeğiyle küçük yaşlardan beri saz imal eden Şentürk İyidoğan, beste de yapıyor.

4 Eylül Sanayi Sitesi'ndeki iş yerinde el emeği kişiye özel saz üreten 40 yaşındaki Şentürk İyidoğan, saz üretiminin yanı sıra yöresel halk ozanı kimliğini de taşıyor. Yaptığı özel sazları yurt içinde birçok kente ve aynı zamanda yurt dışındaki gurbetçilere gönderen İyidoğan, zaman zaman Aşık Veysel gibi halk ozanlarının yanı sıra kendi bestelerini de imalathanesinde ürettiği saz eşliğinde seslendiriyor. Aynı zamanda aşık olan Şentürk İyidoğan, yaptığı açıklamada, saz üretimine çok küçük yaşlarda başladığını, yaptığı özel sazları yurt içinde birçok kente ve aynı zamanda yurt dışına Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere gibi ülkelere gönderdiğini söyledi. Herkese her sazı vermediklerini, kişiye özel saz yaptığını anlatan İyidoğan, ''Ürettiğimiz sazlar gerek fiyatı olsun, gerek kalitesi olsun birinci sınıftır. Herkese her sazı vermiyoruz. Ben kişiye özel saz yapıyorum. Bağlamada ömür boyu da garanti veriyorum'' dedi. Özellikle yaz mevsiminde kente gelen gurbetçilerin çok sayıda saz alarak götürdüklerini veya yurt dışından sipariş verdiklerini anlatan İyidoğan, sazları seri üretim şeklinde değil, tamamen el işçiliği ile yaptıklarını ifade etti. İlk defa ilkokul ikinci sınıfta kendi yaptığı bağlamayı çaldığını ifade eden İyidoğan, ''Hiç usta görmeden bağlama yaptım, hiç usta görmeden de bağlama çaldım'' dedi. Küçük yaşlardan beri şiir yazdığını, ancak profesyonel anlamda yazmadığını anlatan İyidoğan, ''1993 yılından sonra rahmetli Mahsuni Şerif ile tanıştım. Ve rahmetli Mahsuni Baba hakikaten şiir yazmakta bana hayatımda çok önemli olan, bir çığır açan sayın üstadımız'' diye konuştu.

''KENDİ YAZDIĞIM 650-700 ESERİM VAR''

Kendi yazdığı yaklaşık 650-700 eseri olduğunu, bazılarını kimi sanatçıların seslendirdiğini anlatan İyidoğan, ''Biz bu işi yüreğimizden gelerek yapıyoruz. Biz hiçbir zaman bunun ticaretini düşünmedik. Ve isteyen arkadaşlar da şiirleri, sözleri ve müzikleri alıp okuyabilirler her zaman'' ifadesini kullandı. Aşık Veysel'in ilk bağlamalarından birinin de kendisinde olduğunu söyleyen İyidoğan, ''Başka bir yere, akrabalarına hediye ettiği bir bağlamadır. Oradan da bana geçti. Ve ben de onu yaşatmak için elimden geleni yapıyorum'' dedi. Hiçbir zaman seri üretim yapmadığını, hep el emeğiyle saz ürettiğini, daha önce dünyada ilk kez dut ağacına baltayla şekil vererek hiç yapıştırıcı kullanmadan bağlama yaptığını da kaydeden İyidoğan, ''aşıklar diyarı'' olarak bilinen Sivas'ta bağlama üretimini keyifle yaptığını ifade etti.

Kaynak: Sivas İzci
Sivaslilar.Net isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı Sivaslilar.Net'e Teşekkür Ediyor...
Alt 21.09.2010, 21:56   #2
Arif Coşkun
Moderator

Arif Coşkun - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arif Coşkun Şuan Arif Coşkun isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 10.05.2016 18:12

Tecrübe Puanı: 10 Arif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende ZukunftArif Coşkun hat eine strahlende Zukunft
Standart Cevap: Hem saz hem beste üretiyor

Sivas'lı çok görmemek lazım Tebrik eder başarılar dilerim.
Alt 21.09.2010, 23:05   #3
sevgim 58
Usta Yiğido

sevgim 58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sevgim 58 Şuan sevgim 58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 09.06.2015 00:53

Tecrübe Puanı: 977 sevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblicksevgim 58 ist ein wunderbarer Anblick

SIVAS ZATEN TÜRKÜ FABRIKASI ...... SIVASTAN ANCA BÖYLE BIR ADAM CIKMASI NORMAL ..... HELAL OLSUN ABIME
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar sevgim 58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.09.2010, 07:16   #4
Salim58
Moderator

Salim58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Salim58 Şuan Salim58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 10 Salim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekanntSalim58 ist jedem bekannt

Hemşerimize helal olsun.
Alt 22.09.2010, 07:40   #5
cilem_58
Usta Yiğido

cilem_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

cilem_58 Şuan cilem_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 30.03.2014 01:36

Tecrübe Puanı: 631 cilem_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

saz kendindenbestede oldu oldu birde turku soylesin hemserimm helal olsun
cilem_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki Kullanıcılar cilem_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 22.09.2010, 08:00   #6
Kardelencicegi
Navigator

Kardelencicegi - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kardelencicegi Şuan Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır

Tecrübe Puanı: 5446 Kardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer AnblickKardelencicegi ist ein wunderbarer Anblick

Siir & söz yürek isidir.
Hemserimizin kocaman yüregine bereket.
Vay hemserim. sivaslisin sen hemii demeden gecemeyecegim.
Asiklar & Ozanlar diyari Sivasim.

Memleketi soguk ama insani mert yigido diyarinin Yüregi güzel kardesim.

Basarilariyin devamini dilerim.

Üreten insan olamk ne kadar güzel.

Eminim o üretilen sazlar daha bir icli, daha bir yürekten dinlenilir.
Birde besteci olursa onu üreten, Sevgisini, duygusunuda isler sazin tellerine.

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

[Üye Olmayanlar Linkleri Göremez. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

Konu Salim58 tarafından (22.09.2010 Saat 08:11 ) değiştirilmiştir.. Sebep: Arka Arkaya Mesajlar Yazdığınızdan Dolayı Flood Önleyici Devreye Girdi.Mesajlar Sistem Tarafından Otomatik Olarak Birleştirilmiştir..
Kardelencicegi isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 24.09.2010, 13:22   #7
abircan
Usta Yiğido

abircan - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abircan Şuan abircan isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 21.01.2015 09:55

Tecrübe Puanı: 1019 abircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISIabircan COK SEVILEN BIR KISI

helal olsun ustamıza, ellerin dert görmesin, o sazlar avrupada binlerce evde kafede, dernekte düğünde her akşam nasıl çalınır bir bilsen
Alt 24.09.2010, 13:55   #8
Reform
Usta Yiğido

Reform - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Reform Şuan Reform isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 28.12.2012 18:33

Tecrübe Puanı: 581 Reform FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Sanatçılık memleketin taşında toprağında,ruhunda var, tebrikler.
Reform isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)