Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

Warnung: Illegal offset type in [path]/includes/functions_post_thanks.php (Zeile 110)

"Bir hastanın ölmesi herşeyin sonu değil" - Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar
Forum - Ana Sayfa Takvim S?k Sorulan Sorular Arama

Zurück   Sivas - Sivaslilar.Net - Sivashaber - Sivasforum - Sivasların En Büyük Buluşma Merkezi - Yiğidolar > Haberler > Dünya ve Türkiye'den Haberler
SİTE ANA SAYFA Galeri Kayıt ol Yardım Ajanda Oyunlar Bugünki Mesajlar

Dünya ve Türkiye'den Haberler Dünya ve Türkiye'deki tüm haberleri burada bulabilirsiniz

Son 15 Mesaj : Atatürk'ün Çocukluğu'na Ait Hikayeler           »          Şehzade Osman           »          Hatıra defteri           »          Antilop İle Akrebin Dostluğu           »          Karagöz İle Hacivat Konuşmaları 2           »          Sitemizin Ozanları           »          SEVDİM İŞTE....           »          NEFRET ETTİM İŞTE!!!!!           »          AFORİZMALAR (SAÇMALAMLAR)-1           »          SEÇKİNLER/SEÇİLMİŞLER DÜNYASI           »          Hatalarımızdan Dersler Alabilmek Ümidiyle.           »          Araf Suresi 172-173. Ayetler.( Ben Sizin Rabbiniz Değil Miyim)           »          İnancımızı Kullananların Artık Tuzağına Düşmeyelim.           »          ULAŞ-Yapalı           »          TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR PAYLAŞIMAZ

Seçenekler Arama Stil
Alt 01.03.2012, 19:13   #1
Alibaba58
Usta Yiğido

Alibaba58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alibaba58 Şuan Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.06.2013 12:44

Tecrübe Puanı: 922 Alibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOKAlibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOK
Standart "Bir hastanın ölmesi herşeyin sonu değil"

Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatını yapan Prof. Dr. Ömer Özkan: Bir hastanın ölmüş olması çok önemli ama her şeyin sonu değil. Kalp nakli yapan kişi hâlâ anılıyor. Ama nakil yapılan kişi öldü.

AKDENİZ Üniversitesi'nde (AÜ) Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatını yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın ölümüne ilişkin, "Bir hastanın ölmüş olması çok önemli ama her şeyin sonu değil. Kalp nakli yapan kişi hâlâ anılıyor. Ama nakil yapılan kişi öldü" dedi.

AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın hayatını kaybetmesinin ardından kamuoyunda 'üniversiteler arası rekabet kurbanı oldu' şeklindeki yorumlar üzerine basın toplantısı düzenledi. AÜ Hastanesi B Blok'ta düzenlenen toplantıda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ömer Özkan, "Son bir, bir buçuk aylık süreç nedeniyle bir aradayız. Oldukça olumlu gelişmeler oldu. Maalesef son hafta içinde hepimizin üzüldüğü, her cerrahi ameliyattan sonra başımıza gelebilecek şeyler gördük. Toplumda en ufak şekilde olumsuz algılanmaması gereken bir durum. Çünkü ülkemizde bizim ve arkadaşlarımızın da katkılarıyla yapılan ameliyatlarla organ nakliyle ilgili farkındalık yarattık. İnşallah devamı gelecek. Burada önemli olan yüz, kol veya başka birşey değil. Tamamen organ naklinden bahsediyoruz. Açıklama yapmamızın en büyük sebebi de bu farkındalığın devam etmesidir" diye konuştu.
Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 3 Kullanıcı Alibaba58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 01.03.2012, 19:27   #2
_DuMaN_58
Navigator

_DuMaN_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

_DuMaN_58 Şuan _DuMaN_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 04.02.2016 20:29
Tournaments Won: 3

Tecrübe Puanı: 10 _DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR_DuMaN_58 SITEMIZE IŞIK ŞACIYOR
Standart Cevap: "Bir hastanın ölmesi herşeyin sonu değil"

"üniversiteler arası rekabet" olması gerekir zaten. Ama rekabet edecez diye yapılan yanlışlar sonucu birilerinin ölmesi uygun değil.
Alt 01.03.2012, 19:35   #3
Alibaba58
Usta Yiğido

Alibaba58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alibaba58 Şuan Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 11.06.2013 12:44

Tecrübe Puanı: 922 Alibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOKAlibaba58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Geçen gün Aile Hekimliğine gittim. Yaşlı bir amca ameliyat olan adama kızıyor. "Ne güzel kolsuz bacaksız yaşayacaktın ne işin var ameliyatla" diye. Ama ben bu görüşe katılmıyorum. O insanın da umutları vardı ama olmadı...
Alibaba58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı Alibaba58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 01.03.2012, 19:44   #4
sivaslınet
Usta Yiğido

sivaslınet - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sivaslınet Şuan sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 02.03.2016 05:48

Tecrübe Puanı: 687 sivaslınet FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Umudu, herkes gibi mutlu bir yaşam sürmek içindir. Diğer taraftan ise başkasına yük olmamak içindir.

Kapitalist düzende Üniversitelerin rekebet konusu yine kapitalizm için geçerli. Ya hastaneye ya da cerrah ismine ün katıp tekelleşmek adına tüm düşünceler. Ama bu düşünceler örnekteki gibi geri tepiyor işte.

Keşke bilimsel dayanışma olsa.. Böyle birşey olsa idi, daha önceki bacakların başarısızlığı dikkate alınırdı. Üniversiteler arası bilim kurulu bu olayı gündemde tutmalı.

Konu sivaslınet tarafından (01.03.2012 Saat 20:00 ) değiştirilmiştir..
sivaslınet isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı sivaslınet'e Teşekkür Ediyor...
Alt 01.03.2012, 20:00   #5
ÖnceVatan_58
Usta Yiğido

ÖnceVatan_58 - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ÖnceVatan_58 Şuan ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.07.2012 08:54

Tecrübe Puanı: 950 ÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOKÖnceVatan_58 FAZLA SÖZE GEREK YOK

Hiç kimsenin sağlam kalma garantisi yoktur hepimizin başına gelebelir. İnsanlar hep daha iyi daha güzel daha mutlu olabilmek için umut taşır, umutsuz yaşam olmaz.Tıbbın, bilimin geldiği nokta sevindirici, umuyorumki daha başarılı sonuçlar oluşsun.
ÖnceVatan_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 4 Kullanıcı ÖnceVatan_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 01.03.2012, 20:16   #6
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
ÖnceVatan_58 Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Hiç kimsenin sağlam kalma garantisi yoktur hepimizin başına gelebelir.
Değerli Öncevatan,

Bilim adamlarının cerrahi hasta için operasyonları, hastanın sağlam kalma garantisi olacak kadar hesaplı yapılmalı. Burada, rekabet adına bu gerçeğin dikkate alınmadığı, ihmal edildiği varsayımı oluştu kamuoyunda. Kamu oyu bu varsayımında haklı da bana göre..
Alt 02.03.2012, 13:57   #7
gezgin_58
Usta Yiğido
NO AVATAR

gezgin_58 Şuan gezgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 12.02.2024 06:14

Tecrübe Puanı: 636 gezgin_58 FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

ben ehliyettede belirdim butun organlar bagisa acik toprak olup curumektense birileri dahada uzun yasasin
gezgin_58 isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Yukarıdaki Mesaj için Yandaki 2 Kullanıcı gezgin_58'e Teşekkür Ediyor...
Alt 04.03.2012, 12:02   #8
aktassa
Usta Yiğido

aktassa - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aktassa Şuan aktassa isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 24.04.2016 20:30

Tecrübe Puanı: 618 aktassa FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Ben daha önce de savunduğum gibi bu tarz konularda hekimlerimize güvenemiyorum.
Bu forumda başka konularda da belirtmiştim aynı görüşlerimi.
Bizim ülkemizde organ nakli doktorlarımızın ünlü olması için çok güzel bir fırsat..

Ben organlarımı bağışladım diyelim,( bu arada organ bağışlanmasını yanlış bulmuyorum, çok ulvi bir hareket fakat olanlar) geçirdiğim bir trafik kazası ardından sırf organlarımı alıp başkasına nakledip ünlü olmak istemediklerini nereden bilebilirim doktorlarımızın? Yaşama ihtimalim varken " boşver X hocam. Bu ölsün de organlarını alalım, 4 kişiye nakil yaparız. TV'ler de bizden bahseder." diye düşünmediklerine nasıl emin olalım? Olamayız değil mi? Olmuyoruz da artık. Hacettepede gördük çünkü. 19.5 saatlik bir ameliyat, 54 tane doktor. Ne yaptınız yahu. İçlerinde vicdan azabı çekip neler neler anlatanlar oldu ertesi gün gazetelere. Komplikasyon oluşunca " organları tekrar almayalım. Belki düzelir bekleyelim" diyip o hastanın ölümüne sebep oldukları söyleniyor.
Ne kadar doğrudur bilinmez.
Ölüm haktır. Buna itirazım yok. Ama umudu tükenmiş insanların son şans deyip de duyguları ile kendi pazarını oluşturmaya çalışan hekimlerden nefret ediyorum. Görünenler de maalesef onu gösteriyor.

Şimdi çıkıp bazılarınız " Kardeşim o hasta ölüm olabileceği konusunda uyarılmıştı" diyeceksiniz. Emin olun ki bu onun uyarılması için değil ameliyatına giren şovmenlerin kendilerini ileride doğacak bu tarz davalara karşı aldığı bir sigorta yöntemidir. Bu operasyon uygunluğu için kaç hasta araştırıldı? Daha uygun bir hasta yokmuydu? İlk komplikasyonlar görüldüğünde neden hemen vazgeçilmedi?

Birde bunu yapan ekip " Türkiyenin en iyi Tıp Fakültesi"

Daha ne diyeyim ki..
Alt 05.03.2012, 08:54   #9
KAOS
Usta Yiğido

KAOS - Ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAOS Şuan KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır
Son Aktivite: 15.06.2016 13:31

Tecrübe Puanı: 690 KAOS FORUMLARA KATILIMI BIRAZ DAHA ARTABILIR

Oh oh..
Ülkemde her vatandaş birbirinin işi konusunda bilir kişi olmuş,
Ne hacet o kadar sene kafa patlatmaya....

Ben kaptana: "O gemi öyle kullanılmaz kardeşim" diyeyim..
Biri: "o saç öyle kesilmez, böyle kesilsin" desin..
Beriki: "o araba şöyle yapılır bilader" desin..
Öteki: "o program şöyle kodlanır" desin...
Diğeri: "len dört organı ne değiştiriyon, ben olsam kafayı söker şööle yenisini dikerim" desin...

İşin teknik kısmını lütfen bilenlere bırakın,
Ahlakı, etik, sosyal, psikolojik taraflarını buyrun tartışalım....

Herkes herkesin bilir kişisi....
vay vay vay....
KAOS isimli Üye şimdilik offline Konumundadır   sendpm.gif Alıntı ile Cevapla
Alt 05.03.2012, 11:15   #10
sivaslınet
Usta Yiğido

Alıntı:
KAOS Nickli Üyeden Al?nt? Mesajı Göster
Oh oh..
İşin teknik kısmını lütfen bilenlere bırakın,
Ahlakı, etik, sosyal, psikolojik taraflarını buyrun tartışalım....
Herkes herkesin bilir kişisi....
vay vay vay....
Zaten üyeler bu operasyonun etik, sosyal, psikolojik boyutlarını tartışmışlar. İşin teknik taraflarını tartışan bir kişi bile yok. Hem, bilmezler ki tartışsınlar.

Abartmayın lutfen..

Konuyu Toplam 1 Üye Okuyor. (0 Kay?tl? Üye Ve 1 Misafir)